بروزرسانی : 14 مهر 1397

به مناسبت روز دامپزشکی ( 14 مهر روز دامپزشک )

به مناسبت روز دامپزشکی ( 14 مهر روز دامپزشک )

کسیکه برای بهبود درد انسانها می کوشد مهربان است
و کسیکه برای درد حیوانات دل می سوزاند مهربان ترین انسانهاست…
روز ملی دامپزشکی بر فعالان این عرصه خجسته باد

تبریک روز دامپزشکی

بعضی حس ها را نه میشه نوشت نه میشه بیان کرد باید از ته ته دلت حسش کنی و فقط خودت هستی که ازش لذت میبری و کلی عشق میکنی باهاش.

درحالیکه ممکنه این حس برای خیلی ها گنگ و بی ربط باشه.مثل حس دوست داشتن حیوانات،اینکه آنها را هم جز مخلوقات خدا بدونی و بهشون حق زندگی بدی.

تیمارشون کنی.ازشون مراقبت کنی.این حسه انقدر درونت ممکنه قوی و قوی بشه تا حدیکه که تورو سوق بده به این هدف که مطالعاتت را بیشتر و بیشتر کنی تا علمی تر به این مخلوقات خدا کمک کنی.

خوشحالم تو این راه هستم و از کار بااین دوست داشتینهای روی زمین به خودم احساس غرور میکنم.این روز را روز دامپزشک رابه همه همکارانم تبریک میگم

14 مهر روز دامپزشکی

امروز روز ملی دامپزشکیست. این روز بر فعالان این عرصه و همه دوست داران حیوانات مبارک . در ایران 14 مهر را روز دامپزشک نام گذاری کرده اند. درسال 1369 به دنبال تلاش برای اختصاص روزی به نام روز دامپزشکی، پزشک حسن تاج بخش روز ۱۴ مهر رابه یاد «گوش روز» که در ایران باستان روز مبارکی بوده پیشنهاد کردند که مورد موافقت همه ی قرار گرفته و تائید شد.

در ایران باستان ان‌ها به روز 14 هرماه گوش روز می گفتند كه این نام برگرفته از نام فرشته‌اي به نام گائوش «فرشته‌ي نگهدار چهارپایان و جانوران سودمند» است.

به مناسبت روز دامپزشکی ( 14 مهر روز دامپزشک )

دامپزشکی صرفا به معنای درمان بیماری در دام نیست، بلکه این رشته نقش موثری در بهداشت عمومی و ارتقای سلامت جامعه دارد و با فقدان آن، بدون شک بخشی از سلامت جامعه به خطر خواهد افتاد.

دامپزشکی چیست ؟

دامپزشکی دانشی تجربی است که به شناخت، درمان و پیشگیری بیماریهای حیوانات به غیر از انسان «non-human animals» می پردازد. دراین رشته همچنین به بیماریهای مشترک انسان و دام پرداخته می شود.

دامپزشکی دانشی کهن است و در ایران قدیم از دامپزشک بعنوان بیطار یاد می‌شده است. واژه انگلیسی دامپزشکی «veterinary» برای اولین بار توسط توماس براون درسال ۱۶۴۶ بکار گرفته شد.

دامپزشكی صرفا به معنای درمان یك بیماری در دام نیست، بلکه این رشته نقش موثری در بهداشت عمومی و ارتقای سلامت جامعه دارد و با فقدان دامپزشكی، بدون شك بخشی از سلامت جامعه به خطر خواهد افتاد.

در قانون سازمان دامپزشكی كلمه دام به حیوانات اهلی، طیور، ماهی، زنبور عسل، كرم ابریشم، حیوانات آزمایشگاهی و حیوانات باغ وحش اطلاق می شود و مقصود از كنترل بهداشتی، کنترل و اقداماتی است كه از لحاظ پیش‌گیری و مبارزه با امراض دامی و بیماریهای مشترك بین انسان و دام لازم و ضروری است.

به مناسبت روز دامپزشکی ( 14 مهر روز دامپزشک )

تاریخچه کوتاه دامپزشکی در دنیا

علم دامپزشکی با عبور انسان اولین از حالت شکارچی به کشاورز متولد شد. هم زمان با رواج اهلی کردن حیوانات، دامپزشکی اهمیت بیشتری یافت. در لوح حمورابی «۲۲۰۰ سال قبل از میلاد» ارزش کار فردی که به معالجه گاو و سایر حیوانات می‌پرداخته تعیین نموده‌است. بعد از سقوط امپراطوری روم و تا حدود قرن سیزدهم میلادی، اسناد کلی راجع به دامپزشکی وجوددارد.

در قرون وسطی و اعراب اطلاعاتی را در مورد دامپزشکی از هند و ایران کسب نمودند. کلود بورگلا «۱۷۷۹ – ۱۷۰۲» مطالعات فراوانی بر روی اسب انجام داد و دائرةالمعارف جالبی راجع به ان به رشته تحریر در آورد.

بورگلا با همکاری آلمبرت، مالشرب، ولتر، دیدرو و تورگو اولین مدرسه دامپزشکی را در شهر لیون فرانسه تاسیس نمودند. با موافقت لوئی پانزدهم، شورای دولتی پادشاهی قانون تاسیس مدارس دامپزشکی را در تاریخ ۴ اوت ۱۷۶۱ تصویب نمود و در تاریخ ۱۰ ژانویه ۱۷۶۲ اولین مدرسه دامپزشکی در دنیا افتتاح شد.

دامپزشکی همگام با دکتری پیشرفت نموده و روش ها و تکنیکهای مورد استفاده خودرا به‌ صورت مشترک با ان بدست آورده‌است. دامپزشکی در واقع در تقاطع راه دکتری و کشاورزی قرار گرفته و در روابط میان انسان و حیوان نقش مهمی را ایفا میکند.

به مناسبت روز دامپزشکی ( 14 مهر روز دامپزشک )

وظایف مهم سازمان دامپزشكی

از جمله وظایف سازمان دامپزشكی، بررسی بیماری هاي‌ دامی، شناسایی مناطق و منابع آلوده و راه سرایت و طرز انتشار بیماری ها، تامین بهداشت دام كشور از طریق پیش‌گیری و مبارزه با بیماریهای همه ی‌گیر و قرنطینه‌اي دام و همكاری با وزارت بهداشت در امر مبارزه با بیماری هاي‌ مشترك انسان و دام است.

به گزارش تالاب حدود 49 درصد از بیماری هاي‌ موجود در جهان بین انسان و دام مشترك است كه با برنامه مدون برای واكسیناسیون دام ها، معدوم كردن دام هاي‌ بیمار و نیز كنترل مرزهای جغرافیایی می توان تا حد زیادی از شیوع این نوع بیماری‌ها پیشگیري كرد.

از جمله بیماری‌هاي‌ مشترك بین انسان و دام، تب مالت، سل، هاری، مشمشه «بیماری مشترك بین انسان و اسب»؛ تب خون ریزی‌دهنده كریمه كنگو و آنفلوانزای فوق حاد پرندگان است.

به مناسبت روز دامپزشکی ( 14 مهر روز دامپزشک )

دامپزشکی کهن در ایران

در سفرنامه فیثاغورث در مورد زرتشت و آئین او نکته جالبی وجوددارد و ان نکته این است که زرتشت از فن دامپزشکی و درمان حیوانات اطلاع داشته‌است که درکتاب اوستا میتوان نکات متعددی درباره پرورش حیوانات و روش درمان بیماریهای دام مشاهده کرد.

دراین کتاب برای اولین بار به طبقه‌بندی حیوانات برمی خوریم. مسئولیت پرورش و درمان بیماریهای حیواناتی چون اسب، گاو، گوسفند، شتر، سگ، و پرندگان به عهده دامپزشکان بوده‌است و دامپزشکان بدین جهت دارای مقامی محترم و با ارزش بوده‌اند.

به گزارش تالاب علاوه بر این چون اسب در ارتش ایران باستان نقش بسیار ارزنده و مهمی داشته‌است، لذا دامپزشکانی که عهده دار تربیت و پرورش و همچنین درمان بیماریهای انها بوده‌اند، دارای مقامی بسیار والا بوده‌اند.

چنانکه رئیس اداره دامپزشکی ارتش در زمان داریوش دارای مقام سپهبدی و فرماندهی دسته سواره نظام بوده‌است. فن دامپزشکی درحدود ۵۰۰ سال بعد از میلاد مسیح در ایران به صورت علمی و کلاسیک در آمده‌است.

به مناسبت روز دامپزشکی ( 14 مهر روز دامپزشک )

دوستان دامپزشک، روزتون مبارک

دامپزشکی نوین در ایران

درسال ۱۲۹۰ هجری شمسی که دولت ایران تصمیم گرفت تشکیلات ژاندارمری نوینی را پایه‌گذاری نماید از دولت سوئد عده‌اي کارشناس نظامی برای تاسیس ژاندارمری استخدام نمود که به همراه افسران سوئدی دو نفر پزشک دامپزشک نیز بودند این دو نفر افسر دامپزشک به اتفاق دامپزشکان اقدام به تاسیس مدرسه دامپزشکی برای تربیت کادر مورد احتیاج ارتش نمودند.

درسال ۱۳۱۱ بنای دانشکده دامپزشکی ابتدا به صورت مدرسه و بعدا دانشکده گذارده شد. در ابتدای امر این دانشکده زیر نظر وزارت کشاورزی بود ولی بعد با اعزام تعداد قابل ملاحظه‌اي دانشجو به کشور فرانسه و مراجعت ایشان از وزارت کشاورزی منتزع گردید و ضمیمه دانشگاه تهران شد.

در تشکیلات کنونی وزارت جهاد کشاورزی سازمان دامپزشکی کشور بعنوان سازمانی مستقل وابسته به ان وزارت شناخته شده و رئیس سازمان دامپزشکی کشور مستقیماً تحت نظارت وزیر به انجام وظیفه می پردازد.

در استانها نیز ادارات کل دامپزشکی و در شهرستان ها شبکه دامپزشکی به طورعمودی زیر نظر سازمان مرکزی دامپزشکی وبه شکل افقی با سازمان جهاد کشاورزی و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مرتبط میباشد.

14 مهر ماه روز دامپزشک رو به همه ی فعالان این عرصه تبریک عرض میکنیم.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت