30 جولای روز جهانی دوستی

30 جولای روز جهانی دوستی

‏امروز 30 جولای روز جهانی دوستی

میگن دوست خواهر یا برادریه کـه خودت انتخاب میکنی
عشق + اهمیت = مادر
عشق + ترس = پدر
عشق + کمک = خواهر
عشق + دعوا = برادر
عشق + اهمیت + ترس + کمک + دعوا + زندگی = دوست
شـما چندتا از این دوستا دارین؟

 

30 جولای روز جهانی دوستی

30 جولای روز جهانی دوستی

این روز برای بزرگ‌داشت دوستی‌ها نام‌گذاری شده اسـت. سالها بود کـه چنین روزی در بیشتر کشور های آمریکای جنوبی و بـه خصوص پاراگوئه، جشن گرفته میشد، تا این‌که درسال 1958 برگزاری روز جهانی دوستی پیشنهاد شد.

 

سال2011؛ سازمان ملل متحد با هدف گسترش دوستی میان مردم، کشورها، و فرهنگ‌هاي‌ مختلف، روز 30 جولای را بـه نام روز جهانی دوستی معرفی کرد تا پلی باشد برای ابقای صلح و دوستی میان جوامع مختلف.

 

سازمان ملل از جوانان می خواهد تا بـه عنوان آینده‌سازان جهان در بزرگ‌داشت این روز شرکت کرده و با برپایی فعالیت‌هاي‌ مختلف، فرهنگ‌هاي‌ متفاوت را بـه نمایش گذاشته و باعث احترام و درک تنوع نژادی در سراسر جهان شوند.

30 جولای روز جهانی دوستی

تاریخچه روز جهانی دوستی

پیش از سازمان ملل متحد، اولین بار، جویس هال، موسس کارت‌هاي‌ تبریک هالمارک درسال 1930؛ روز 2 آگوست را بـه عنوان روز دوستی معرفی کرد تا مردم بتوانند با ارسال کارت تبریک، مراتب دوستی خودرا بـه یک دیگر ابراز کنند.

 

سپس درسال 1998؛ نین عنان «Nane Annan»؛ همسر کوفی عنان «Kofi Annan»؛ دبیر کل سازمان ملل متحد، شخصیت کارتونی وینی پوه را بـه عنوان سفیر دوستی در جهان، معرفی کرد. این مناسبت با همکاری سازمان ملل و شرکت دیزنی و بـه میزبانی کتی لي گیفورد «Kathy Lee Gifford» برگزار شد.

تعداد زیادی از دوستان دراین روز برای یک دیگر هدیه و کارت ارسال میکنند. دستبندهای دوستی در هند، نپال، بنگلادش و بخشی از آمریکای جنوبی طرفدارهای زیادی دارد.

30 جولای روز جهانی دوستی

با گسترش شبکه‌هاي‌ اجتماعی، تعداد زیادی از افراد این روز را بـه صورت آنلاین جشن می گیرند. در حال حاضر، روز دوستی در جهان بـه جای 30 جولای، بیشتر 2 آگوست برگزار می شود. با این حال، 27 جولای سال 2011؛ طی شصتمین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، 30 جولای بـه عنوان روز جهانی دوستی، نام‌گذاری شد.

اولین بار فکر تعیین روز جهانی دوستی در 20 جولای 1958 توسط پزشک ریمون آرتمیو برات‌خو «Dr. Ramon Artemio Bracho»؛ در جلسه شامی کـه با دوستانش در پورتو پیناسکو «Puerto Pinasco»؛ شهری در 200 مایلی شمال پاراگوئه داشت، مطرح شد.

از این جلسه شام، روز جهانی دوستی، زاده شد. این روز با هدف گسترش دوستی در بین کل افراد جهان، بدون درنظر گرفتن رنگ، نژاد، و مذهب، پایه‌ریزی شده اسـت. از ان تاریخ بـه بعد، 30 ژوئیه در پاراگوئه، بـه عنوان روز دوستی مشخص شد و توسط بسیاری دیگر از کشور های جهان نیز پذیرفته شد.

سپس طی رایزنی‌هاي‌ زیادی کـه با سازمان ملل متحد صورت گرفت، در تاریخ 20 می، دبیر کل سازمان ملل تصمیم گرفت تا روز 30 جولای را بـه عنوان روز جهانی دوستی معرفی کند؛ و از تمام کشور های عضو خود نیز خواست کـه طبق فرهنگ و رسوم کشور خود، این روز را برگزار کنند.

 

جدیدترین مطالب سایت