عکس پیدا شدن نخستین دندان پر شده در قدیم

عکس پیدا شدن نخستین دندان پر شده در قدیم

اولین دندان پر شده در تاریخ

این دندان توسط باستان شناسان پیدا شده هست که در تصویر نشان می‌دهد این دندان پر شده هست و نشان دهنده این هست که در قدیم دندان ها را هم با محلولی پر می‌کردند.

 

به گزارش تالاب محققان از کشف دندانهای پرشده ای خبر داده اند که قدمتی درحدود ۱۳ هزار سال پیش یعنی عصر یخ دارد. البته بخش هیجان انگیزتر این کشف مربوط به درون آن می شود یعنی جایی که دندان را با مواد عجیبی که از قیر ساخته می شده پر می کردند.

 

این دندانها که مربوط به ردیف دندانهای بالایی انسانی در عصر یخ است در شمال ایتالیا کشف شده است.

هر یک از این دندانها حفره ای بزرگ در خود دارند که به گفته استفانو بنازی از دیرینه شناسان دانشگاه بولونیا آنقدر عجیب هستند که با آنچه که امروزه در دندانپزشکی سراغ داریم کاملا متفاوت است.

عکس پیدا شدن نخستین دندان پر شده در قدیم

کشف اولین دندان پر شده

این محققان از فناوریهای میکروسکوپیکی پیشرفته برای بررسی دقیق فضای داخل این حفره ها استفاده کرده و آثار استفاده از ابزاری را در آن ها مشاهده کردند که نشان می دهد از جنس سنگ بوده و برای ایجاد حفاری در دندانها ساخته شده بودند.
 
این نشانه ها با کشفیات قبلی همین گروه از محققان در مکان دیگری از ایتالیا شباهت دارد که البته آن ها مربوط به ۱۴ هزار سال پیش بوده و به باور محققان اولین نمونه از دندانپزشکی در میان جوامع انسانی به حساب می آید.
 
 
جالب اینجاست که در دندانهایی که به تازگی کشف شده است ابتکاراتی در فرآیند تکاملی دندانپزشکی دیده می شود. دندانها با موادی که از قیر ساخته شده پر شده اند. فیبرهای گیاهی و مو از دیگر مواد اصلی تشکیل دهنده مواد پرکننده دندان هستند.
 
جدیدترین مطالب سایت