بروزرسانی : 22 اردیبهشت 1403

آموزش طرز تهیه ماست عسل

آموزش طرز تهیه ماست عسل

دسر ماست عسل به خاطر وجود دارچین و هل عطر خاصی پیدا کرده است و با وجود عسل و کشمش شیرینی دلپذیری دارد که آن را بعنوان یک دسر سالم و خوشمزه که به هضم غذا کمک می کند معرفی می کنیم. این دسر در مدت 40 دقیقه آماده می‌شود و برای سرو به تعداد 6 نفر مناسب است.

مواد لازم :
شیر : 2 قاشق سوپخوری
ماست کم چرب : 3 پیمانه
گلاب : 1/4 قاشق چایخوری
بادام خرد شده : 1/3 پیمانه
پسته خرد شده : 1/3 پیمانه
گردوی خرد شده : 1/3 پیمانه
شکر : 1 پیمانه
زعفران : کمی
کشمش : 1/3 پیمانه
عسل : 1/4 پیمانه
روغن گیاهی : 1 قاشق سوپخوری
هل آسیاب شده : 1/4 قاشق چایخوری
دارچین آسیاب شده : 1/4 قاشق چایخوری

طرز تهیه ماست عسل :

در تابه‌ای کوچک و روی شعله متوسط، شیر را به جوش می‌آوریم. زعفران را به آن افزوده و هم می‌زنیم. سپس شیر را از روی اجاق برداشته و برای 10 دقیقه کنار می‌گذاریم.

در یک کاسه بزرگ یک صافی پلاستیکی قرار داده و درون آن یک پارچه تنظیف ( پارچه‌ای که از آن برای صافی استفاده می‌کنند تا قسمت‌های درشت و سفت از قسمت مایع جدا شود) می‌گذاریم. ماست را با قاشق روی صافی ریخته و گوشه‌های پارچه را گره می‌زنیم. بشقابی را روی پارچه گذاشته و فشار می‌دهیم تا مایع اضافی آن خارج شود. ماست را برای 30 دقیقه در یخچال می‌گذاریم تا آب آن کشیده شود.

ماست را در کاسه‌ای بزرگ می‌ریزیم. شکر، هل، دارچین و گلاب را اضافه می‌کنیم. آن‌ها را هم می‌زنیم تا ترکیب شوند. مخلوط شیر و زعفران را افزوده و هم می‌زنیم.

در تابه‌ای مخصوص سرخ کردن روغن را روی شعله متوسط گرم می‌کنیم. بادام و کشمش‌ها (دم گرفته) را افزوده و سرخ می‌کنیم تا بادام‌ها طلایی و کشمش چاق شوند (2 دقیقه).

برای سرو، مخلوط ماست را بین لیوان‌ها یا پیاله‌هایی موردنظر تقسیم می‌کنیم. روی آنها مخلوط بادام، کشمش، گردو و پسته را می‌ریزیم و عسل را کم کم و در یک لایه نازک روی ماست می‌ریزیم.

نکته :

در این دسر گلاب عطر بی‌نظیری به ماست می‌دهد، با این حال اگر عطر گلاب را دوست ندارید می‌توانید از آن استفاده نکنید.

می‌توانید از قبل ماست تان را آماده کنید: از یک روز قبل تا پایان مرحله 3 این دستور پخت را آماده کنید. روی مواد را پوشانده و آن را در یخچال بگذارید.

دو ساعت قبل از سرو تا پایان مرحله 4 ادامه دهید.

درست قبل از سرو نیز مرحله 5 را انجام دهید.

تهیه و تنظیم : بخش آشپزی تالاب

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت