طرز تهیه کرم کارامل خوشمزه + نکات کلیدی

طرز تهیه کرم کارامل خوشمزه + نکات کلیدی

طرز تهیه کرم کارامل خوشمزه + نکات کلیدی

کرم کارامل یک دسر بسیار خوشمزه و اصالتا پرتقالی است که به دلیل سنگین بودن بهتر است بعد از غذاهای سبک سرو شود. طرز تهیه این دسر لذیذ و پرطرفدار در ادامه مطلب آمده است.

 

مواد لازم برای کارامل:

یک فنجان شکر

دو قاشق غذاخوری شربت ذرت یا عسل (اختیاری)

یک چهارم فنجان آب

 

طرز تهیه کرم کارامل خوشمزه + نکات کلیدی

مواد لازم برای کرم:

یک فنجان معادل 280 گرم شیر

یک و یک چهارم فنجان معادل 315 گرم خامه

یک قاشق چایخوری عصاره وانیل

یک عدد چوب دارچین

یک تکه پوست لیمو

یک عدد هل

یک دوم فنجان معادل 125 گرم شکر

سه عدد تخم مرغ کامل

سه عدد زرده تخم مرغ

نصف قاشق چایخوری نمک

 

طرز تهیه

ابتدا شکر و شربت ذرت یا عسل را داخل قابلمه فلزی ریخته و آب را اضافه کنید. (توجه داشته باشید آب را به اندازه اضافه کنید تا یک ترکیب شنی به شما بدهد ، اگر آب را بیش از حد اضافه کنید نیاز به تبخیر شدن آن است که در آن صورت مزه شکر کاملا عوض می شود.) سپس ظرف را روی حرارت زیاد گذاشته تا بجوشد.

 

(هم بزنید و گاهی تابه را بچرخانید تا حرارت به طور مساوی پخش شود.) بعد از مدتی لبه ها شروع به طلایی شدن می کند ، در این مرحله شربت درحال تغییر رنگ است و دیگر نیازی نیست تابه را حرکت دهید ، شعله را کمی کم کنید و اجازه دهید رنگ شربت کهربایی تیره شود. وقتی کارامل آماده شد ، مقداری از آن را داخل قالب دسر ریخته و خوب بچرخانید تا ته قالب را بپوشاند.

 

در این مرحله شیر را داخل ظرفی ریخته و وانیل ، پوست لیمو ،هل و چوب دارچین را به آن افزوده و روی حرارت قرار دهید تا بجوش آید. (وقتی بجوش آمد شعله را خاموش کنید و نگذارید شیر زیاد بجوشد.)

داخل ظرفی دیگر تخم مرغ ها را به همراه خامه ، شکر و نمک هم بزنید تا کاملا مخلوط شوند. شیر را کم کم به تخم مرغ ها اضافه کرده و همزمان هم بزنید. سپس مواد بدست آمده را از صافی عبور دهید تا چوب دارچین و پوست لیمو و هل از مواد جدا شوند.

 

پس از سرد شدن، مایع را داخل قالب ها که ته آن ها کارامل است بریزید. قالب ها را درون سینی فر قرار دهید و داخل سینی فر تا نصفه آب گرم بریزید. سپس روی سینی فر را با فویل پوشانده و به مدت 30 الی 35 دقیقه در دمای 325 درجه فارنهایت (160 درجه سانتی گراد) قرار دهید.

 

(توجه داشته باشید که وقتی مایع حالت ژله ای پیدا کرد آماده شده است و نباید آن را به مدت طولانی در فر نگه داشت.) بعد از اینکه کرم کارامل آماده شد اجازه دهید کمی خنک شود سپس به مدت حداقل 4 ساعت در یخچال قرار دهید.

 

45 دقیقه قبل از سرو از یخچال خارج کنید تا به دمای محیط برسد و با استفاده از یک چاقو اطراف آن را جدا کرده و روی بشقاب بر گردانید. برای تزئین می توانید از باقی کارامل روی آن ریخته سپس سرو کنید.

 

طرز تهیه کرم کارامل خوشمزه + نکات کلیدی

نکات

1. هل ، نمک ، پوست لیمو و چوب دارچین باعث میشود بوی زخم تخم مرغ گرفته شود.

 

2. هنگام اضافه کردن شیر به تخم مرغ باید حواستان باشد که شیر را کم کم اضافه کنید و همزمان مواد را خیلی خوب و سریع هم بزنید تا کرم کارامل مزه تخم مرغ به خود نگیرد.

 

3. یکی دیگر از نکاتی که باید رعایت کنید تا کرم کارامل مزه تخم مرغ ندهد این است که مخلوط شکر و تخم مرغ ها را خوب هم بزنید تا یک دست شده و کاملا مخلوط شوند.

 

تهیه و تنظیم : بخش آشپزی تالاب

جدیدترین مطالب سایت