سریع ترین روش برای کاهش تندی غذا

سریع ترین روش برای کاهش تندی غذا

دراین مقاله قصد داریم یکی از معضلاتی کـه آشپزها با ان درگیر هستند را بـه شـما آموزش دهیم . دراین قسمت از مجله تالاب ترفند هایي پیشنهاد می شود کـه می توان بـه کمک ان از تندی غذا کاست پس با ما دراین مقاله آشپزی همراه باشید تا با ترفند هاي‌ ان آشنا شوید.

 

تاریخچه فلفل تند

فلفل چیلی «نام علمی: Capsicum annuum» میوه گیاهی از سرده فلفل «کپسیکوم» اسـت کـه عضوی از راسته بادنجانیان اسـت. فلفل هالاپینو و فلفل هابانرو از انواع این فلفل هستند.فلفل‌ها از حدود ۷۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح مورد استفاده انسان‌ها بوده و از قدیمی ترین گیاهان کشت شده در قاره آمریکا هستند.کشور پرو دارای بیشترین تنوع فلفل کشت شده‌اسـت.

 

تاریخچه فلفل تند

 


مطلب مشابه:دو روش برای درست کردن سرکه انار خانگی + طرز تهیه سرکه های خانگی


 

در ایران نیز، این محصول در جاهای مختلفی کشت می شود کـه در میان انها، روستای هدف گردشگری فرومد، از توابع استان سمنان، یکی از «مهم ترین» قطبهای اصلی کشت و تولید فلفل در کشور اسـت.رسیدن فلفل‌هاي‌ چیلی بـه آسیا توسط تجار پرتغالی اتفاق افتاد.

 

تاریخچه فلفل تند

 

دلیل تند بودن فلفل

علت احساس تندی کردن در دهان بـه وسیلهٔ فلفل، ماده‌اي بـه نام کپسایسین اسـت. کپسایسین توسط برخی از گیاهان سرده کپسیکوم تولید میشود. کپسایسین نوعی آلکالوئید اسـت کـه در برخی از گیاهان مثل فلفل یافت می شود کـه برای پوست و مخاط محرک بوده و برای تهیه انواعی دارو کـه در تسکین برخی از دردها بـه کار می رود نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

 

این ماده هرگاه بـه مخاط دهان برخورد کند، مغز بـه اشتباه ان قسمت را داغ احساس میکند.در دهان شـما ساختارهایی وجود دارند کـه نسبت بـه همه ی چیز حساسیت نشان می‌دهند. این گیرنده ها وانیلیوئید نامیده میشوند کـه مشهور ترین انها، گیرنده هاي‌ VR1 هستند. بر اساس تحقیقات انجام شده توسط مجله Wired، این سنسورها بـه طور معمول بـه حرارت واقعی فیزیکی حساسیت نشان می‌دهند و واکنش شیمیایی ناشی از داغی غذا را تشخیص میدهند.

 

دلیل تند بودن فلفل

 

چگونه تندی غذا را رفع کنیم؟

۱- اضافه کردن مواد بیشتری به غذا

اگر مواد غذایی بیشتری را بـه یک ظرف غذای تند اضافه کنید، تندی را کاهش می دهد و طعم غذا را متعادل می کند. بـه عنوان مثال، اگر آش شـما تند شد سبزی بیشتری بـه ان اضافه کنید.

 

۲- اضافه کردن لبنیات

بسیاری از ما میدانیم کـه وقتی دهانمان از غذا هاي تند می‌سوزد، نوشیدن یک لیوان شیر راه حل مناسبی اسـت، بنابراینافزودن لبنیات بـه ظرف غذا، اثرات تندی را کاهش می دهد. البته بـه کار بردن این ترفند بستگی بـه نوع غذایتان دارد؛ از پنیر و خامه ماست هم میتوان استفاده کرد.. پروتئین کازئین موجود در شیر بـه محاصره و تخلیه مولکول هاي‌ کپسایسین تند، کمک میکنند این موضوع بسیار شبیه بـه نحوه چیدمان صابون و آب اسـت.

چگونه تندی غذا را رفع کنیم؟

 


مطلب مشابه:خوش طعم کردن خورشت با این روش جذاب


 

۳- از موادی استفاده کنید که اسیدیته بالایی دارند

برای کم کردن تندی غذا از موادی استفاده کنید کـه اسیدیته بالایی دارند مانند سرکه و سس گوجه فرنگی.بـه عنوان مثال، گوجه فرنگی بـه طور طبیعی شیرین اسـت، بنابر این اگر سس آراببیاتا بیش از حد تند شده باشد، مانند مین «بیش از حد فلفل قرمز»؛ شـما می توانید در سس خود، گوجه فرنگی خام اضافی اضافه کنید.

 

چگونه تندی غذا را رفع کنیم؟

 

۴- کره گزینه ی خوبی برای رفع تندی

یک راه عالی برای کم کردن تندی سوپ اضافه کردن کره بادام زمینی یا بادام بـه ان می‌باشد و زمانی کـه شـما سوپ را میل میکنید مزه تند ان زیاد بـه چشم نمی‌آید.

 

۵- افزودن شکر یا مواد شیرین

برای کاهش تندی از شکر، عسل و سس سویا نیز میتوان استفاده کرد. همچنین میتوان با توجه نوع غذایی کـه آماده کرده اید، بـه جای شیرین‌کننده‌ها مواد غذایی شیرین بـه غذا اضافه کرد.برای رفع تندی غذا می توانید مقداری عسل و سس سویا رابا هم مخلوط کنید و بـه ان اضافه کنید.

مثلاً اگر پنه درست کرده اید و سس ان تند شده اسـت، علاوه بر شکر و گوجه‌فرنگی می توانید یک‌چهارم پیمانه سرکه بالزامیک هم بـه سس یا غذا اضافه کنید.

 

چگونه تندی غذا را رفع کنیم؟

 

۶- سرو با غذاهای پرچرب و نشاسته ای

گاهی اوقات از بین بردن تندی غذا برایتان ممکن نیست یا نمی‌خواهید طعم تند غذا را از دست بدهید بنابر این می توانید غذای تند خودتان رابا برنج، نان،‌ ماکارونی یا سیب زمینی میل کنید کـه این دو ماده هردو طعم و مزه خوبی بـه غذا می دهد.سیب‌زمینی بـه دلیل بافت نفوذپذیرش ادویه را در خود جذب می کند.

 

اگر پس از مزه کردن، متوجه تندی غذا یا شوری ان شدید، یک یا دو سیب‌زمینی خام را پوست بگیرید ودر غذا بیندازید. رفع تندی غذا با سیب زمینی راه مناسبی اسـت؛ از ان جهت کـه هم سیب زمینی همیشه در معرض اسـت و هم مزه‌ غذا را عوض نمی کند. فقط باید دقت کنید قبل از آنکه سیب‌زمینی در غذا له شود ان را از قابلمه دربیاورید.

 

چگونه تندی غذا را رفع کنیم؟

 

از بین بردن تندی آش رشته

بهترین راه حل برای رفع تندی هر غذایی کافیست بـه ان کمی ماده شیرین یا همان شکر اضافه کنید کـه این روش برای آش رشته هم صدق خواهد کرد. برای اینکار مقداری شکر را داخل ملاقه بریزید و با آب جوش حل کنید و بـه آش تان اضافه کنید. بعد از گذشت چند دقیقه کمی از طعم آش بچشید، متوجه خواهید شد کـه چقدر تندی ان کم شده اسـت.

یک روش دیگر و بسیار ساده اضافه کردن مقدار آش اسـت یا اضافه کردن آب جوش بـه ان اسـت ودر صورت رقیق شدن آش می توان سبزی و مواد دیگر بـه ان اضافه کرد.

 

از بین بردن تندی آش رشته

 

بادمجان باعث گرفتن تندی غذا می شود، دو تکه بادمجان داخل آش بیاندازید و بعد از ده دقیقه تا یک رب ان ها را جدا کنید. تندی آش تان برطرف خواهد شد.روش موثر دیگر اضافه کردن چند تکه سیب زمینی و شلغم اسـت تا تندی ان گرفته شود، بعد از رفع شدن تندی میتوانید ان ها را از آش جدا کنید.

اضافه کردن کمی نوشابه بـه آش می‌تواند در کاهش تندی موثر باشد.

از بین بردن تندی آش رشته

 


مطلب مشابه:انواع غذاهای محلی مازندرانی لذیذ و خوشمزه


 

در پایان

در انتها بـه این نکته دقت کنید کـه اصلاح طعم غذا با اضافه کردن مواد، نتیجه مطلوبی بـه همراه ندارد و ممکن اسـت مزه غذا  آن طور کـه انتظار داشتید نشود.ممنون کـه با مجله تالاب همراه بودید از شـما دعوت می شود تا از دیگر مطالب آشپزی و تکنیک هاي‌ کاربردی دیگر کـه در مجله تالاب موجود اسـت دیدن فرمایید.

جدیدترین مطالب سایت