طرز تهیه چند صبحانه شیک به سبک هتل ها (2)

طرز تهیه چند صبحانه شیک به سبک هتل ها (2)
دستور طرز تهیه چندین نوع صبحانه خوشمزه را پیشنهاد داده‌ایم که بشما ثابت کنیم در خانه‌ تان هم می توانید صبحانه‌ هایي به اندازه صبحانه رستوران ها لذیذ آماده کنید؛ تازه کلی هم به لحاظ مالی به نفعتان می شود. مشکل این است که غذاهایی که برای صبحانه در ایران مصرف میشود طبق معمول محدود است و همین امر تمایل به خوردن صبحانه را کاهش میدهد.

 

مجله آشپزی تالاب : برای این که میل به خوردن صبحانه را در خود تقویت کنید چند راه دارید. مثلاً این که شب‌ها سبک‌تر شام بخورید تا صبح روزبعد گرسنه از خواب بیدار شوید. اما یکی از راه‌هاي‌ خوب دیگر ایجاد تنوع در وعده غذایی صبح است.

 

این 11 خوراکی خوشمزه و سریع برای صبحانه مناسب و مفید هستند.

 

طرز تهیه چند صبحانه شیک به سبک هتل ها

 

1- ساندویچ تخم‌مرغ پخته

 

طرز تهیه چند صبحانه شیک به سبک هتل ها (2)

 

طبق معمول بچه‌ها از تخم‌مرغ پخته خوش‌شان نمی آید. برای این که انها رابه خوردن تخم‌مرغ پخته ترغیب کنید، می توانید با آن ساندویچ‌هاي‌ بامزه‌اي شبیه پیتزا درست کنید.

 
ابتدا باید چند تخم‌مرغ را بپزید تا کاملا سفت شوند، سپس روی یک تکه نان گرد یک لایه گوجه‌فرنگی و تخم‌مرغ پخته حلقه شده قرار دهید، کمی نمک و فلفل و مقدار کمی پنیر پیتزا روی آن بریزید و به مدت یک دقیقه در مايکروفر قرار دهید تا بدون نرم شدن گوجه، پنیر آب شود.

 


 

2- املت سبزیجات

 

طرز تهیه چند صبحانه شیک به سبک هتل ها (2)

 

درست کردن املت با گوجه‌فرنگی حتماً برای شما تکراری شده اما املت را میشود با هر سبزیجات دیگری درست کرد و با عوض کردن سبزیجات در آن تنوع ایجاد کرد.

 
مثلاً می توانید یک پیاز کوچک را خلال کنید و با چند برگ اسفناج تفت دهید. بعد از این که نرم شدند، دو تخم‌مرغ را بزنید و روی آن ها بریزید. شما می توانید برای املت از سبزیجات دیگری مثل قارچ، هویج، شوید و گل‌کلم هم استفاده کنید.

 


 

3- نان و پنیر و میوه

 
طرز تهیه چند صبحانه شیک به سبک هتل ها (2)

 

میوه یکی از بهترین خوراکی‌ها برای صبحانه است. نان و پنیر و میوه از زمان قدیم جزء صبحانه‌هاي‌ ایرانی بوده. میوه را میتوانید به میل خودتان و باتوجه به فصل انتخاب کنید.

 

شما میتوانید از میوه‌هایي مثل انگور، هندوانه، زردآلو، سیب و گلابی به همراه پنیر در صبحانه مصرف کنید. برای این که صبحانه خوشمزه‌تری داشته باشید برای میوه‌هاي‌ شیرین مثل انگور از پنیر‌هاي‌ شور مثل لیقوان استفاده کنید.

 


حتما بخوانید:  طرز تهیه ۱۰ نوع صبحانه شیک به سبک هتل ها

 

4- تست تخم‌مرغ
طرز تهیه چند صبحانه شیک به سبک هتل ها (2)

 

برای درست کردن این ساندویچ آسان که بچه‌ها ازآن خیلی خوش‌شان می آید، لازم است ابتدا یک تخم‌مرغ را در کمی روغن نیمرو کنید. بهتر است آنرا هم بزنید. سپس خمیر یک نان باگت را درآورید و تخم‌مرغ را لای آن قرار دهید.

 

روی تخم‌مرغ درصورت تمایل یک لایه ژامبون قرار دهید و کمی پنیر روی آن بریزید. سپس نان باگت را در ساندویچ‌میکر یا پنینی‌میکر قرار دهید تا ترد و برشته شود.

 

 


 
5- آجیل شیرین و خامه

 

طرز تهیه چند صبحانه شیک به سبک هتل ها (2)
این صبحانه مقوی و پرانرژی برای بچه‌هایي که به مدرسه میروند و کسانی که کار سنگین دارند، مناسب است. دریک کاسه کمی خامه صبحانه ريخته، سپس مقداری مغز گردوی رنده شده را روی آن بریزید.

 

بعد مقداری مغز بادام، فندق، پسته، قیسی و کشمش را خرد کنید و روی خامه اضافه کنید. این خوراکی خوشمزه را می توانید با نان میل کنید و تا وقت ناهار نگران تمام شدن انرژی اعضای خانواده نباشید.

 


 

6- ترافل
 
طرز تهیه چند صبحانه شیک به سبک هتل ها (2)

 

این خوراکی فقط شبیه ترافل است و درست کردن آن از شما وقت زیادی نمی گیرد. برای درست کردن این صبحانه کامل، مقوی و پرانرژی کافی است روی یک ورقه نان جوی سبوسدار، مقداری کره بادام‌زمینی بمالید، سپس مقداری عسل روی کره بریزید و آن رابا موز بپوشانید. اگر دوست دارید، میتوانید نان‌ها را کمی در مايکروفر داغ کنید. این صبحانه پرانرژی برای بچه‌ها مناسب است.

 


8- کرپ قارچ

 

طرز تهیه چند صبحانه شیک به سبک هتل ها (2)

کرپ یک صبحانه مشهور فرانسوی است. برای درست کردن خمیر کرپ لازم است 150 گرم آرد رابا دو لیوان شیر و یک تخم‌مرغ و کمی نمک مخلوط کنید تا صاف و یک‌دست شود. بعد با ملاقه مقداری ازآن را در تابه که آنرا کمی چرب کرده اید، بریزید و صبر کنید خودش را بگیرد.

 

بعد آنرا در ظرف قرار دهید، مقداری قارچ تفت داده شده، نخودفرنگی، گوجه‌فرنگی و هر سبزی دیگری که دوست دارید درون آن بریزید.

 

9- نان تست کره‌اي
 
طرز تهیه چند صبحانه شیک به سبک هتل ها (2)

 

نان تست شده هم مزه خوبی دارد و هم هضم آن آسان‌تر است. اگر توستر ندارید لازم نیست نگران تست کردن نان باشید. شما میتوانید مقداری کره دو طرف نان بمالید و آنرا در تابه داغ قرار دهید.

 

نان را چند بار برگردانید و صبر کنید تا کره نان را سرخ و برشته کند. می توانید روی این نان‌هاي‌ تست کره‌اي کمی خاک قند بپاشید و با مربای تمشک آنرا سرو کنید. البته این نان‌ها با پنیر هم بسیار خوشمزه خواهند شد.

 

 


 

10- پنیر و گوجه و خیار

 

طرز تهیه چند صبحانه شیک به سبک هتل ها (2)

ترکیب پنیر با سبزیجات از بهترین صبحانه‌هاست. شما میتوانید از انواع سبزی خوردن برای همراهی با پنیر استفاده کنید اما یکی از خوشمزه‌ترین صبحانه و عصرانه‌هاي‌ ایرانی نان و پنیر و گوجه یا خیار است. این ترکیب خوشمزه با پنیر سفید یا پنیر خامه‌اي خیلی خوب می شود. برای این که این صبحانه قدیمی را خوشمزه‌تر کنید، میتوانید شکل‌هاي‌ جالبی به آن بدهید. به خصوص بچه‌ها از دیدن این آدمک جالب هیجان‌زده خواهند شد.

 


11- ماست و میوه

 

طرز تهیه چند صبحانه شیک به سبک هتل ها (2)
یکی از صبحانه‌هاي‌ رایج شرق آسیا ماست و میوه است. البته انها از ماست‌هاي‌ شیرین استفاده میکنند. در ایران هم ماست میوه‌اي با توت‌فرنگی یا سیب‌ترش در بازار هست. اما اگر ماست میوه‌اي‌ آماده را دوست ندارید می توانید از ماست چکیده یا ماست خامه‌اي استفاده کنید و خودتان ماست میوه‌اي درست کنید. ماست چکیده رابا میوه‌هایي مثل انار، آناناس، سیب یا میوه‌هاي‌ دیگری که دوست دارید ترکیب کرده و میل کنید.

 

 


 

12- نان شکلاتی
 
طرز تهیه چند صبحانه شیک به سبک هتل ها (2)

 

برای درست کردن این نان‌شكلاتی‌هاي‌ خوشمزه، ابتدا نان صبحانه گرد را از وسط نصف کنید. بعد روی آن مقداری سريال صبحانه یا گندمک بریزید. مقداری عسل به آن اضافه کنید و یک بیسکویت شکلاتی یا یک قاشق شکلات صبحانه به همراه یک بیسکویت را روی آن قرار دهید. حالا نان‌ها را یک دقیقه در مايکروفر قرار دهید تا شکلات و عسل نرم شده و باهم مخلوط شوند.

 


 

نکاتی مهم در مورد صبحانه

یكی از وعده هاي‌ غذایی مهم كه كمتر به آن اهمیت داده میشود صبحانه است درصورتی كه لازم است برای تهیه صبحانه مناسب، با تدبیر اقدام شود. برای داشتن روحیه شاد و جسمی سالم صبحانه را فراموش نکنید.

 

یكی از وعده هاي‌ غذایی مهم كه كمتر به آن اهمیت داده می شود صبحانه است درصورتی كه لازم است برای تهیه صبحانه مناسب، با تدبیر اقدام شود. صبحانه باید حداقل 20 درصد از انرژی روزانه را فراهم نماید. این در حالیست كه اغلب بدلیل عدم آشنایی با اهمیت این وعده غذایی، یا ازآن صرفنظر میشود و یا مفید و مغذی تهیه نمی شود.

طرز تهیه چند صبحانه شیک به سبک هتل ها (2)

مصرف مواد مفید و مناسب برای این وعده غذایی بسیارمهم است.

مصرف صبحانه باعث افزایش قدرت تمركز، توجه و تامین انرژی روزانه می شود و توانایی ذهنی و كاركرد فردی را بالا میبرد.

 

خوردن یك وعده صبحانه كامل بدلیل تامین نیازهای غذایی باعث كنترل وزن و پایین آمدن سطح كلسترول خون می شود، ناراحتی‌هاي‌ گوارشی را از بین می برد و جذب ویتامین‌ها را افزایش میدهد .

 

نخوردن صبحانه باعث می شود درطول روز بخصوص نزدیك ظهر و ناهار، فرد دچار گرسنگی شدید شده و حجم بیشتری ازغذا را دریك وعده غذایی مصرف نماید و ازآن جایی كه غذا هاي وعده ناهار اغلب پرچربی و پركالری است، بنابراین عواقب بعدی رابه دنبال خواهد داشت.

 

اغلب دیده شده كسانی كه صبحانه نمیخورند، نیم چاشت روزانه خودرا با غذا هاي پركالری و كم اهمیت هم چون بیسكویت، پفك، شكلات و چیپس وغیره پر می‌كنند كه این امر علاوه بر خطرات ذكرشده باعث چاقی وسرطان نیزمی شود.

طرز تهیه چند صبحانه شیک به سبک هتل ها (2)

تهیه یك صبحانه خوب و مناسب نیاز به آگاهی و برنامه ریزی دارد. شما بعنوان یك عضو خانواده می توانید دراین زمینه مطالعه و لیستی از مواد مغذی را تهیه ودر اختیار اعضای خانواده قراردهید.

 

چیدن میز صبحانه یا سفره میتواند به تحریك ذائقه كمك كند. ازمواد غذایی متنوع ورنگی ومیوه‌هاي‌ فصل كمك بگیرید.

 

– برای آمادگی لازم جهت صرف یك صبحانه كامل، لازم است شام را زود مصرف كنید تا در هنگام صبح احساس گرسنگی كامل داشته باشید.

 

– زودتر از خواب بیدار شوید و به نرمش‌هاي‌ معمول بپردازید. كمی آب میوه مصرف كنید و زمان لازم برای صرف صبحانه را در نظر بگیرید.

 

– صبحانه رابا آرامش و فارغ از دغدغه هایي چون دیركرد وقت و زمان سرویس اداری و یا ساعت اداری میل كنید.

 

– در هنگام صبحانه به برنامه رادیویی مورد علاقه خود گوش دهید، با اعضای خانواده صحبت كنید و از بیان و یادآوری انچه نشاط را از شما دور می‌كند خودداری نمایید.

طرز تهیه چند صبحانه شیک به سبک هتل ها (2)

– از خوردن غذا هاي كافئین دار مانند چای، قهوه و كاكائو در هنگام شب خودداری كنید.

 

– ازخوردن غذا هاي سنگین و پرچرب درهنگام شام خودداری كنید زیرا این كار اشتهای شما را كور می‌كند.

 

– از تماشای تلویزیون یا فكركردن به كار و مسوولیت‌هاي‌ روزانه خودداری كرده و صرفا به آنچه میل می‌كنید توجه نمایید. به یاد داشته باشید دغدغه واسترس مانع جذب مواد مفید ومغذی میشود و میزان جذب چربی بدن را بالا می برد.

 

– هنگام صبحانه قبل و بعد ازآن مطلقا سیگار نكشید.

 

– مواد مغذی و پركالری و انرژی زا درگروه صبحانه جای میگیرد. شما بسته به ذائقه و وضعیت مزاجی خود میتوانید ازاین مجموعه وسیع، تعدادی را انتخاب ودررژیم غذایی خود بگنجانید.

 

– شیر یكی از این مواد لازم است زیرا شیر حاوی موادمعدنی، كلسیم فسفر و ویتامین‌هاست و برای رشد استخوان و استحكام آن مفید است. اگرشیر به مزاج شما سازگار نیست و موجب به هم ریختگی دستگاه گوارش یا كورشدن اشتهای شما می شود، می توانید آنرا در وعده‌هاي‌ دیگر یا میان وعده‌ها مصرف كنید. دیگر محصولات لبنی هم چون خامه پنیر و حتی ماست هم می تواند جای گزین شیر شود.

طرز تهیه چند صبحانه شیک به سبک هتل ها (2)

– اگر به غذا هاي سنتی علاقه دارید، میتوانید فرآورده‌هاي‌ شیری مانند فرنی، شیربرنج رابه رژیم غذایی خود بیافزایید.

 

– از تركیبات شكلات صبحانه یا ارده و شیر یا غذا هاي ساده سنتی تخم مرغ، لوبیا چیتی، عدسی، حلیم و غیره استفاده كنید.

 

– در مورد نان حساس باشید یكی از نان‌هاي‌ كامل سنتی نان سنگك است زیرا تمامی مراحل عمل آوری و خمیر و پخت آن مطابق روش استاندارد است و استفاده ازآن بر سایرنان‌ها ترجیح دارد. نان‌هاي‌ فانتزی یا ماشینی نیز مناسب وخوب است. امروزه تنوع این نان‌ها بسیار زیاد است و شما میتوانید از نان‌هایي با آرد غلات متفاوت هم چون ذرت، جو دوسر، جو و… استفاده كنید.

طرز تهیه چند صبحانه شیک به سبک هتل ها (2)

برنامه ساده غذایی برای صبحانه

– یك برنامه ساده غذایی برای شما پیشنهاد میشود. می توانید بنابر نوع ذائقه و رژیم خود از تعداد یا تركیبی ازآنها بهره ببرید :

 

– كره و عسل یا مربا بویژه مرباهای مقوی مانند مربای هویج، آلبالو، توت فرنگی و غیره.

 

– شكلات صبحانه، چای و یا شیر و خامه.

 

– تخم مرغ آب پز، خیار و گوجه تازه.

 

– نیمرو و سبزی خوردن.

 

– لوبیا چیتی یا عدسی یا حلیم.

 

– استفاده ازحلوا ارده « بویژه درفصل سرد » و پنیر.

 

– شیربرنج و آب میوه فصل.

 

– فرنی، كره و مربای هویج.

 

– ساندویج مرغ یا تخم مرغ، سبزیجات مانند كاهو و میوه.

 

– مصرف آب میوه‌هاي‌ طبیعی بویژه پرتقال یا میوه‌هایي كه ویتامین ث دارند – نان و پنیر ،خرما یا گردو.
شایان ذکر است، برای بالا رفتن بازدهی بیشتر در كار و داشتن روحیه‌اي شاد و جسمی سالم درمحل كار لازم است به ارزش غذایی صبحانه واقف باشیم و بدانیم كه كسانی كه صبحانه میل نمی‌كنند، از ویتامین‌هاي‌ ضروری مثل a ، c، b12 و ریبوفلاوین، كلسیم، منیزیم و فسفر بهره كمتری می برند.

 

منبع: مجله سیب سبز
جدیدترین مطالب سایت