غذاهای شب یلدا در شهرهای مختلف ایران

غذاهای شب یلدا در شهرهای مختلف ایران

غذاهای شب یلدا در ایران

شب یلدا، طولانی‌ترین شب سال، یکی از مهم‌ترین جشن‌های ایرانیان است. در این شب، خانواده‌ها دور هم جمع می‌شوند و تا پاسی از شب به جشن و شادی می‌پردازند. یکی از رسوم شب یلدا، صرف غذاهای متنوع و خوشمزه است. در این مقاله، به معرفی برخی از غذاهای سنتی شب یلدا در ایران می‌پردازیم.

 

غذاهای شب یلدا با انار

انار یکی از نمادهای مهم شب یلدا است. به همین دلیل، بسیاری از غذاهای شب یلدا با انار تهیه می‌شوند. از جمله این غذاها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

  • آش انار

آش انار یکی از غذاهای سنتی شب یلدا در بسیاری از شهرهای ایران است. این آش خوشمزه و مقوی با انار، برنج، لپه و سبزیجات تهیه می‌شود.

  • کوفته انار

کوفته انار یکی دیگر از غذاهای خوشمزه و مجلسی شب یلدا است. این کوفته با گوشت چرخ کرده، گردو، انار، سبزیجات و ادویه جات تهیه می‌شود.

  • انار پلو

انار پلو یکی از غذاهای مجلسی و خوشمزه شب یلدا است. این پلو با برنج، گوشت، زرشک، خلال بادام، خلال پسته و انار تهیه می‌شود.

  • سالاد انار

سالاد انار یکی از پیش غذاهای ساده و خوشمزه شب یلدا است. این سالاد با انار، خیار، هویج، گردو و ماست تهیه می‌شود.

 

غذاهای شب یلدا با میوه

میوه‌ها یکی دیگر از اجزای مهم سفره شب یلدا هستند. در این شب، انواع میوه‌های فصل، به ویژه انار، هندوانه، پرتقال، سیب و خرمالو سرو می‌شوند.

 

غذاهای شب یلدا با سبزیجات

سبزیجات نیز یکی از مواد غذایی مهم در سفره شب یلدا هستند. در این شب، انواع سبزیجات، به ویژه سبزی پلو، اسفناج پلو و سبزیجات سرخ شده سرو می‌شوند.

 

غذاهای شب یلدا در شهرهای مختلف ایران

در هر یک از شهرهای ایران، غذاهای سنتی شب یلدا متفاوت است. در اینجا، به معرفی برخی از غذاهای سنتی شب یلدا در شهرهای مختلف ایران می‌پردازیم:

 

  • آذربایجان

در آذربایجان، غذاهای سنتی شب یلدا عبارتند از:

خشیل

کباب تابه ای

دلمه برگ مو

کوفته تبریزی

 

  • گیلان

در گیلان، غذاهای سنتی شب یلدا عبارتند از:

خورش فسنجون

مرغ ترش

انار پلو

کوفته انار

images_1702287523_6576d8a33143f.jpg

  • کرمانشاه

در کرمانشاه، غذاهای سنتی شب یلدا عبارتند از:

دلمه برگ مو

کوفته ریزه

کباب کوبیده

آش دوغ

 

  • تهران

در تهران، غذاهای سنتی شب یلدا عبارتند از:

آش انار

انار پلو

کوفته انار

قورمه سبزی

 

سفارش غذای شب یلدا از اسنپ فود

غذاهای شب یلدا یکی از بخش‌های مهم این جشن سنتی ایرانی هستند. در این شب، خانواده‌ها دور هم جمع می‌شوند و با صرف غذاهای متنوع و خوشمزه، این شب را جشن می‌گیرند.

 

برای سفارش غذای شب یلدا از اسنپ فود، ابتدا باید اپلیکیشن اسنپ فود را روی گوشی خود نصب کنید. برای سفارش غذا، ابتدا باید رستوران مورد نظر خود را انتخاب کنید. سپس، غذاهای مورد نظر خود را از منوی رستوران انتخاب کنید. در نهایت، آدرس خود را وارد کنید وغذای خود را به صورت آنلاین سفارش دهید.

برچسب‌ها:
جدیدترین مطالب سایت