بروزرسانی : 5 اسفند 1402

طرز تهیه کوفته سبزی شیرازی

طرز تهیه کوفته سبزی شیرازی

کوفته سبزی شیرازی

طرز تهیه کوفته سبزی شیرازی که یک غذای خوشمزه و لذیذ می باشد. مواد اصلی برای تهیه این غذای خوشمزه سبزی و گوشت چرخ کرده می باشد.

مواد لازم کوفته سبزی شیرازی :

گوشت چرخ کردهنیم کیلو
نخود۳۰۰ گرم
برنجیک کیلو یا پنج لیوان
سبزی ( جعفری، شوید، تره، ترخان)یک کیلو
کشمشبه مقدار لازم
پیاز خلال شده سرخ کردهبه مقدار لازم
نمک، زردچوبه، فلفلبه اندازه دلخواه

طرز تهیه کوفته سبزی شیرازی :

گوشت را با پیاز چرخ کرده و نخود را که از قبل در آب خیس کرده اند با گوشت چرخ کرده دوباره چرخ می کنند . یک لیوان از برنج ها را برداشته و بقیه را با مقداری از سبزی ها چرخ می کنند و سپس تمام مواد چرخ شده را با کمی فلفل و نمک به هم مخلوط نموده به خوبی ورز می دهند و درصورت لزوم تمام مواد را یک دفعه با هم چرخ می کنند .پیاز خلال شده و کشمش را تفت داده، در ظرفی ( دیگ یا قابلمه ) مقداری آّب ریخته سبزی و بقیه نخود چرخ شده را درآن ریخته، زرد چوبه و فلفل و نمک به آن اضافه می کنند وقتی که آب جوش آمد از مواد چرخ شده به اندازه یک پرتقال نسبتاً بزرگ جدا کرده.

وسط آن کشمش و پیاز داغ گذاشته و به صورت گلوله ای در می آورند، این گلوله را بین دو کف دست به قدری می گردانند که کاملاً سفت شود و در آب جوش می اندازند. در قدیم به جهت باز نشدن کوفته ها اولین کوفته را با نام سنگ و بقیه را را نام دخترهای خانواده و یا آَشنا به درون آب جوش می انداختند. آنگاه یک لیوان برنج را که کنار گذاشته اند در ظرف محتوی کوفته ها ریخته مقداری روغن به آن افزوده، حرارت می دهند تا قوام بیاید و سپس مصرف می کنند.

خواص برنج :

آب برنج کننده و مدر است و ترشحات زیاد اسهال و اسهال خونی را تسکین می دهد. برای ورمهایروده ای و استفراغهای خونی و خونروی از بینی و شست و شوی زخمهای بد بسیار نافع است [استوارت – کروست و پتلو ].دم کردۀ کلش و کاه نوعی از برنج به عنوان داروی ضد اسهال خونی و روماتیسم [هو] ونقرس [ویدال] به کار می رود.

طرز تهیه کوفته مرغ با سس مخصوص قارچ

طرز تهیه کوفته سوجوک با ادویه کاری

آموزش طرز تهیه کوفته برنجی

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت