مجموعه : عجیب ترین
بروزرسانی : 23 خرداد 1403

عجیب ترین چاقوهای ساخته شده در جهان (11 چاقو)

عجیب ترین چاقوهای ساخته شده در جهان (11 چاقو)

عجیب ترین چاقوهای ساخته شده در جهان بسیار هیجان انگیز اسـت ! آن ها بیشتر شبیه ابزارهای برش عجیب، وحشتناک و مرموز هستند کـه زیاد درباره آن ها نمی‌شنوید! دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از عجیب ترین چاقوهای دنیا را منتشر کرده ایم.

11 چاقوی غیرمعمولی که در سرتاسر جهان یافت شد

چاقو یکی از قدیمی‌ترین اختراعات در جهان اسـت. بسیاری از چاقوهای کلاسیک در صفحات تاریخ گمشده اند، هنوز طرح هاي‌ نمادین زیادی در سراسر جهان وجوددارد. این چاقوهای غیر معمول دارای پیشینه و میراث غنی هستند و انها را بـه بخشی حیاتی از بسیاری از فرهنگ ها تبدیل می‌کند.

بسیاری از چاقوهای زیر تولید شده ودر بازار موجود اسـت. عملکرد جاودانه آن ها برای چندین دهه، اگر نگوییم قرن ها، بـه صدها هزار نفر در خدمت بوده اسـت. در این جا تعدادی از غیر معمول ترین چاقوهای امروزی جهان را مشاهده می‌کنید.

1. کیلا تبتی

کیلا تبتی - عجیب ترین چاقوهای ساخته شده در جهان

کیلا خنجر آیینی اسـت کـه در هند باستان ایجاد شد، اما در تبت با نام فوربا محبوبیت پیدا کرد. روی دسته خنجر طرح‌هایي از سه صورت واجراکیلایا، خدای خشمگین در آیین بودایی وجوددارد. لبه هاي‌ سه تیغه چاقو نماد قطع پرخاشگری، طمع و نادانی اسـت. دسته همچنین میتواند مخلوقات مختلف الهی را بـه تصویر بکشد.

از کیلاها بـه عنوان سلاح استفاده نمی‌شود زیرا انها اشیاء مقدس بـه حساب می‌آیند. برخی از انها حتی از چوب ساخته شده اند کـه هیچ ضرری ندارد. با این حال، همیشه اعتقاد بر این بود کـه آن ها بهترین سلاح در برابر موجودات ماوراء طبیعی هستند. Vajrakilaya بـه از بین بردن موانع مشهور بود، بـه همین دلیل اسـت کـه Kilas عمدتا برای از بین بردن ارواح شیطانی و شیاطین استفاده می شد.


✅ مطالب مشابه: 10تا از گران ترین چاقو در جهان


2. چاقوی پروانه ای

چاقوی پروانه ای

بالیسانگ یک چاقوی کلاسیک اسـت کـه درسال 800 پس از میلاد ثبت شده اسـت. منشا چاقو موضوعی مورد بحث اسـت زیرا ادعاهایی از فیلیپین و فرانسه مطرح شده اسـت. این بـه خاطر سبک پروانه اي دهانه شهرت دارد کـه بـه کاربران اجازه میدهد بدون تلاش زیاد تیغه را باز کرده و قفل کنند. آن ها چاقوهایی با عملکرد کامل هستند اما اغلب بـه عنوان قطعات نمایشگر استفاده میشوند.

3. چاقو کوجانگ

چاقو کوجانگ

Kujang قطعا یکی از غیر معمول ترین چاقوهای جاوه اندونزی اسـت. اعتقاد بر این اسـت کـه شکل داسی شکل چاقو تعادل جهان را حفظ میکند. این چاقو زمانی توسط پادشاهان جاوه در منطقه مورد استفاده قرار می‌گرفت و شایعه شده اسـت کـه از اعلام حاکمیت انها توسط پیام الهی الهام گرفته شده اسـت.

کوجانگ در ابتدا بـه عنوان ابزاری برای کشاورزی استفاده می شد. پادشاه Kudo Lalean ادعا کرد کـه چاقو را دریک رویا دیده اسـت و پس از ان بـه بهترین آهنگر دستور داد تا چاقوی عرفانی را بسازد. این هرگز بـه عنوان یک سلاح مورد استفاده قرار نمی‌گرفت، بلکه بـه عنوان نمادی برای شکل جزیره مورد استفاده قرار میگرفت.

سه سوراخ در چاقو بر اساس سه خدای اصلی هندو ساخته شده اسـت. پس از این کـه اسلام دین غالب در اندونزی شد، چاقو توسط مردم اصلاح شد. طراحی مجدد ان بـه گونه اي انجام شد کـه شبیه حرف «سین» در عربی بودو سه سوراخ برای پنج رکن در اسلام بـه پنج تبدیل شد.

4. چاقوی جامبیا

چاقوی جامبیا - عجیب ترین چاقوهای ساخته شده در جهان

عجیب ترین چاقوهای ساخته شده در جهان

جامبیا یک خنجر سنتی عربی با منحنی شیب دار و تیغه کوچک اسـت. این چاقوی غیر معمول اغلب بـه عنوان لوازم جانبی در یمن و عربستان سعودی و همچنین برخی از مردان مسلمان در آفریقا حمل میشود. بـه عنوان نمادی از مردانگی و طبقه اجتماعی دیده میشود. قبلاً میدانستند کـه مردها مرگ را بـه حضور در جمع بدون جامبیا ترجیح می‌دهند.

جامبیا طبق معمولً تزئینی اسـت زیرا افسانه ها معتقدند کـه چاقو فقط باید در مواقع درگیری شدید پرده برداری شود. در تیهاما، پسران جوان پس از ختنه شدن، یک جامبیای جدید بـه انها ارائه میشود. بسیاری از چاقوهای جامبیا با طلا و سنگ هاي‌ قیمتی تزئین شده بودند. اسلام مردان را از پوشیدن طلا منع می‌کند، اما مردان یمنی جامبیه را سلاح میدانند، بـه همین دلیل اسـت کـه آن ها را از این قاعده مستثنی می‌دانند.

یکی از ارزشمندترین مواد برای دسته چاقو، شاخ کرگدن اسـت. چاقو یکی از دلایلی اسـت کـه شکار غیرقانونی کرگدن ها بسیار رایج اسـت. یک گزارش در یمن نشان می‌دهد کـه سالانه 1500 شاخ برای ساخت جامبیا وارد میشود. انها در دهه 60 بـه عنوان سلاح مورد استفاده قرار گرفتند. مبارزان چاقو را بـه سمت پایین نگه می داشتند و گردن را هدف قرار می دادند تا شریان را سوراخ کند.

امروزه طبق معمولً در رویداد های سنتی خاورمیانه مانند رقص استفاده میشود. انها همچنین هنگام ادای سوگند استفاده میشوند کـه در ان دو مرد چاقو را برای مهر و موم بـه قول خود بیرون می آورند.

5. چاقوی مچی ترکانای آفریقایی

چاقوی مچی ترکانای آفریقایی

چاقوهای تورکانا روی مچ دست بسته می‌شوند و منشا ان آفریقاست. ادیان بومی دراین منطقه حکم میکنند کـه حیوانات اهلی مانند گاو حق الهی آنهاست. قبایل مجاور تورکانا نیز عقاید مشابهی دارند کـه اغلب منجر بـه چرخه درگیری هاي‌ مرزی و یورش برای گاو میشود. مردم تورکانا همچنین بـه اجرای کمپین هایي برای گسترش قلمرو اعتقاد دارند، بـه همین دلیل اسـت کـه آن ها قدرت رزمی را بر هر چیز دیگری ارج می نهند.

از این رو، مردان منطقه تمایل بـه حمل سلاح هاي‌ زیادی از جمله چاقوهای انگشتی، سپر، نیزه و چاقوهای مچی تورکانا دارند. چاقوهای مچی تورکانا از آهن یا فولاد ساخته می‌شوند کـه در ابتدا با یک سنگ بـه شکل مناسب کوبیده می‌شدند. بعد ها، چکش روش رایج‌تری برای ساخت چاقوهای مچی تورکانا شد.

آن ها طبق معمولً توسط مردان تورکانا بر روی دست راست پوشیده میشوند، اما برای همه ی جنسیت ها و همچنین در قبایل مجاور پوشیده می‌شوند. انها سلاح هایي برای جنگ درنظر گرفته می‌شوند اما برای طیف وسیعی از وظایف دیگر نیز استفاده می‌شوند. انها برای بریدن غذا و همچنین حل و فصل مسائل بین اعضای قبیله نیز استفاده شده اند.

مردم تورکانا کشتن سایر اعضای تورکانا رابا نیزه ممنوع می‌کنند، بـه همین دلیل اسـت کـه اغلب از چاقوهای مچی برای حل و فصل درگیری هاي‌ داخلی کـه منجر بـه خشونت میشود استفاده میشود.

6. چاقوی سنگر مارک 1

چاقوی سنگر مارک 1

چاقوهای سنگر پس از جنگ جهانی اول و دوم رایج شد. آلمانی ها آن ها را Nahkampfmesser می نامیدند و از انها بـه عنوان چاقوی جنگی در نبردهای نزدیک علیه انگلیسی ها استفاده می شد. ایالات متحده بسیاری از این چاقوهای سنگر را تولید کرد، اما اغلب از انها استفاده نمی شد. Mark I M1918 با یک تیغه صاف و دو طرفه و یک دسته برنزی یا برنجی ساخته شد.

دارای بند بند میخ دار اسـت کـه دارای محافظ دستگیره اسـت کـه میتواند بـه عنوان یک سلاح نیز استفاده شود. ته پومول همچنین دارای یک مهره بزرگ بود کـه می توان از ان برای کوبیدن جمجمه استفاده کرد. طراحی چاقو امکان سه حالت حمله احتمالی را فراهم میکند: چکش، تیغه و محافظ دستگیره میخ دار.


✅ مطالب مشابه: آثار هنری چاقو برای هشدار به جهان + تصاویر


7. خنجر پاری

خنجر پاری

زمانی کـه سلاح هاي‌ گرم در قرن هاي‌ 16 و 17 معرفی شدند، حمل زره هاي‌ سنگین غیرعملی بود. راپیرها شمشیرهای سبک‌تری بودند کـه جای گزین شمشیرهای بزرگتر مورد استفاده شوالیه‌ها شدند و خنجرهای متحرک جای گزین سپرهای بزرگ و دست و پا گیر شدند. جنگجویان ماهر شناخته شده بودند کـه از خنجرها مانند سپر برای منحرف کردن حملات استفاده می‌کردند.

با محبوبیت بیشتر، طرح ها برای همگام شدن با سبک هاي‌ مختلف مبارزه پیچیده تر شدند. انواع زیادی برای چنین خنجرهایی با یک شباهت کلیدی وجوددارد. همه ی انها طوری طراحی شده بودند کـه برای لحظه اي شمشیر رقیب را بـه دام بیاندازند تا مبارزان بتوانند با سلاح دیگری ضربه بزنند. از این رو، بسیاری از طرح ها شامل حفاظ هاي‌ استادانه اي برای محافظت از دست حمل کننده خنجر اسـت.

8. جفت چاقو سای

جفت چاقو سای

سای یکی از بخش هاي‌ محبوب هنرهای رزمی ژاپنی اسـت، اما از سلسله مینگ در چین سرچشمه گرفته اسـت. بعدا بـه اوکیناوا رفت ودر آنجا بـه یک سلاح محبوب تبدیل شد. چاقو برای چاقو زدن طراحی شده اسـت و بـه شکل یک رکاب اسـت. لبه برش ندارد، بلکه انتهایی نوک تیز دارد. سای دارای طول شش ضلعی یا گرد با یک باریک شدن در نوک اسـت.

این شکل شبیه خنجرهای جداکننده در اروپا اسـت، اما شکل دندانه دار بـه منحرف کردن ضربات کمک می‌کند. انها در برابر Katanas، شمشیرهای محبوب ژاپنی مفید هستند. چاقوهای سای طبق معمولً بـه صورت جفت استفاده می‌شوند. یک تمرین رایج توسط سایجوتسو این اسـت کـه شمشیر رقیب را در شاخک هاي‌ یک شمشیر سای بـه دام می اندازد و با سای دیگر حمله میکند.

یکبار دولت ژاپن یک قانون ظالمانه را در اوکیناوا اجرا کرد کـه در ان سلاح ها و ابزارهای فلزی بـه مجوز ویژه نیاز داشتند. تا زمان رفع ممنوعیت، هنر Saijutsu مخفیانه منتقل می شد. کمپینی از سوی نیروی انتظامی ان زمان برای اجرای این ممنوعیت راه اندازی شد.

9. چاقوی نپال

چاقوی نپال

چاقوهای کوکری نشان دهنده کشور نپال و هنگ هاي‌ گورکایی ان هستند. مبارزان گورکا بـه دلیل استفاده از چاقوهای کوکری در جریان شورش هند درسال 1857 زمانی کـه با ارتش بریتانیا متحد شدند، شناخته شده بودند. مهارت جنگی گورکاها مشهور بودو باعث شهرت آن ها بـه عنوان یکی از وحشتناک ترین سربازان جهان شد. آن ها بـه زودی بخشی از هنگ هاي‌ ارتش بریتانیا شدند.

این مبارزان و چاقوهایشان خیلی زود آن قدر مشهور شدند کـه توسط بریتانیایی ها برای ایجاد ترس در بین سربازان آرژانتینی در زمان درگیری هاي‌ فالکلند روی پوسترهای تبلیغاتی کشیده شدند. کوکری 40 تا 46 سانتی متر طول دارد و یک سلاح خرد کننده اسـت – شبیه قمه. آن ها در ابتدا یک ابزار کشاورزی بودند اما اکنون در جنگ و همچنین یک چاقوی کاربردی استفاده میشوند.

یکی از ویژگی هاي‌ منحصر بـه فرد چاقو، بریدگی کوچک در انتهای دستگیره اسـت بـه طوری کـه خون دسته چاقو را خیس نمیکند. از لیز خوردن چاقو جلوگیری می‌کند. کوکری هاي‌ بزرگتر نیز طراحی شده بودند کـه شبیه شمشیر بودند. از شمشیرها برای بریدن سر حیوانات در مراسم خاصی استفاده می‌شود. اعتقاد بر این اسـت کـه اگر سر با یک ضربه تمیز شود، انها برای کل روستا شانس و اقبال بـه ارمغان می آورند.

حتی امروز آن ها را حتی پس از بازنشستگی توسط گورکاها میپوشند. بیشنو شرستا، یکی از این بازنشستگان، ضبط شد تا با کوکری خود با 40 دزد آموزش دیده مبارزه کند. او سه سارق را کشت و تعدادی دیگر را زخمی کرد و بقیه متواری شدند.

10. چاقوی کریس

چاقوی کریس

عجیب ترین چاقوهای ساخته شده در جهان

کریس کـه بـه نام کریس نیز شناخته میشود، خنجرهایی از جاوه اندونزی هستند. انها بـه عنوان اشیاء معنوی و همچنین سلاح شناخته میشوند کـه دارای قدرت جادویی هستند. کریس هاي‌ باستانی اغلب از آهن اختری بدست آمده از شهاب سنگی کـه نزدیک بـه 200 سال پیش در نزدیکی معابد پرامبانان سقوط کرد، جعل می‌شدند. این چاقوهای باستانی اشیاء مقدس محسوب می‌شدند.

شکل مواج تیغه با ناگا، موجودی مار مانند در اسطوره جاوا مرتبط اسـت. از این رو، شکل لغزنده چاقو. نقش هاي‌ داخل چاقو بـه عنوان یک طلسم شناخته شده بود. بعد ها، کریس با مخلوطی از انواع مختلف فولاد ساخته شد کـه محتویات کربن متفاوتی داشت. طرح جوشکاری الگوی ظاهری منحصر بـه فرد در چاقوها ایجاد کرد. اعتقاد بر این بود کـه الگوهای ایجاد شده توسط آهنگرها بـه عنوان محافظ در برابر بدبختی عمل میکند و از رفاه صاحب ان محافظت میکند.

11. چاقوی غیر معمول

چاقوی غیر معمول

عجیب ترین چاقوهای ساخته شده در جهان

چاقوهای Misericorde توسط شوالیه هاي‌ فرانسوی در قرن چهاردهم استفاده می شد. آن ها خنجرهای نازک اما بزرگی بـه شکل رکاب بودند. خنجرها در دعوا بی فایده بودند زیرا محافظ نداشتند. آن ها عمدتاً بـه عنوان آخرین راه حل برای درگیری ها مورد استفاده قرار میگرفتند. نام تیغه از یک کلمه لاتین بـه معنای “عمل رحمت” گرفته شده اسـت. این بـه این دلیل اسـت کـه از تیغه برای پایان دادن بـه رنج یک رقیب افتاده استفاده می شد.

Misericorde توسط شوالیه هاي‌ فرانسوی برای زدن آخرین ضربه برای شوالیه هایي کـه بـه شدت مجروح شده بودند یا از اسب خود سقوط میکردند استفاده می شد. این بیشتر برای یک سکته رحمی بـه جای یک قتل بی رحم درنظر گرفته شده بود، اما گاهی اوقات خنجر برای ترساندن یک شوالیه مجروح تسلیم استفاده میشود. درصورت بهبودی مجروحان، برنده از حریفان باج میگرفت.


✅ مطالب مشابه: تصاویر برش های جالب و خلاقانه روی چاقو


در پایان

چاقوهای غیر معمول زیادی وجود دارند کـه بخشی از فرهنگ و تاریخ بزرگتر بسیاری از مناطق جهان بوده اند. این چاقوها اغلب آغشته بـه نماد گرایی هستند و نشان دهنده بسیاری از باورهای جمعیت بزرگتر هستند. چنین چاقوهایی باید همیشه مورد مطالعه قرار گیرند تا در مورد جامعه اي کـه از ان سرچشمه می‌گیرند بیشتر بدانید.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت