خطر حمام آفتاب برای خانم های باردار

خطر حمام آفتاب برای خانم های باردار

حمام افتاب – دوش افتاب برای خانم های باردار خطر دارد.

 

آفتاب گرفتن بدن انسان را در معرض اشعه های ماوراء بنفش که می تواند برای هر کسی خطرناک باشد، قرار می دهد، اما در معرض تابش این اشعه قرار گرفتن می تواند خانم های باردار را بیش از دیگران تهدید کند.

 

به گزارش تالاب آفتاب گرفتن بدن انسان را در معرض اشعه های ماوراء بنفش که می تواند برای هر کسی خطرناک باشد، قرار می دهد، اما در معرض تابش  این اشعه قرار گرفتن می تواند خانم های باردار را بیش از دیگران تهدید کند. با توجه به فرا رسیدن فصل گرما و اینکه احتمال در معرض افتاب ودن بیش از فصل های دیگر می شود، سعی کردیم در این مقاله به خطراتی که آفتاب می تواند برای خانم های باردار ایجاد کند بپردازیم و همچنین راه های ایمن بودن در برابر آفتاب را معرفی کنیم.

خطر حمام آفتاب برای خانم های باردار

 

 خطرات تابش آفتاب در بارداری
بارداری باعث بالا رفتن سطح هورمون ها شده و در این حالت پوست حساس می شود. چنانچه برای مدت طولانی در برابر نور خورشید قرار بگیرید اشعه یو وی پوست شما را می سوزاند. یکی از دلایل سرطان پوست قرار گرفتن بیش از اندازه در برابر اشعه های مضر خورشید است. هرچه قدر دفعات سوزانده شدن پوست بیشتر باشد، شانس ابتلا به سرطان افزایش پیدا می کند.

 

 حمام آفتاب همچنین باعث می شود تا آب بدن به مقدار زیادی از دست برود و این مسئله منجر به کم شدن آب بدن و گرمازدگی در افراد می شود. نرسیدن مایعاتی مثل آب به بدن خانم باردار باعث به وجود آمدن استرس های بی دلیل شده و همین امر می تواند منجر به انقباضات زودهنگام رحم و در نتیجه زایمان زودهنگام شود.

 

 همچنین گرمازدگی  دمای مرکزی بدن را افزایش داده و همین امر ممکن است منجر به نقص جنین  شود.

 

 اشعه های ماوراء بنفش ممکن است باعث از بین رفتن اسید فولیک مورد نیاز بدن خانم باردار شود. اسید فولیک به کاهش نقص جنین کمک می کند.

 

 قرار گرفتن در برابر آفتاب باعث می شود تا دمای بدن خانم باردار افزایش یافته و درنتنیجه آن دمای بدن جنین نیز بالا برود و چنانچه طولانی مدت شود می تواند منجر به ضایعات مغزی در او شود.
 

 

هورمون های بارداری به ویژه پروژسترون زمانی که در برابر نور خورشید قرار می گیرند، می توانند خطر ایجاد ماسک حاملگی یا تیره و لک شدن قسمت هایی از پوست بدن و صورت را افزایش دهد. ماسک های بارداری بیشتر در اطراف بینی و پیشانی ظاهر می شوند و ممکن است تا مدت های طولانی حتی پس از بارداری در جای خود باقی بمانند.

خطر حمام آفتاب برای خانم های باردار

 

 چگونه در برابر آفتاب ایمن باشیم
اگر خطرات آنقدر بزرگ هستند که می توانند یک خانم باردار را از ماندن در برابر آفتاب دور نگه دارند پیشگیر یها و راهنماییه ایی وجود دارند که با پیروی از آنها می توان با خاطری آسوده از نور خورشید لذت برد.

 

 کرم ضد آفتاب:کرم های ضد آفتاب با اس پی اف ۳۰  می تواند مانع از سوختن پوست شود. البته باید به خاطر داشته باشید که باید هر ۲ ساعت یک بار مجدد از کرم استفاده کنید.

 

 نوشیدن آب: نوشیدن آب فراوان بدن را خنک نگه می دارد. این کار باعث می شود تا از گرمازدگی و کم شدن آب بدن جلوگیری شود

 

 کلاه و عینک آفتابی: استفاده از کلاه های لبه دار و عینک آفتابی در بیرون از منزل به کاهش تابش اشعه های UV کمک می کند. کلاه های بزرگ می تواند همانند یک سایبان از  صورت و شانه و گردن در برابر تابش های آفتاب محافظت کند. عینک آفتابی نیز می تواند موجب کاهش مضرات این اشعه به چشم باشد.

 

 دوری از آفتاب بین ساعت ۱۰صبح تا ۴بعد از ظهر: بین ساعت های ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر تابش خورشید و اشعه های آن بسیار قوی است. بهتر است در این ساعتها از قرار گرفتن در برابر نور خورشید خودداری کنید.

 

اشعه های خورشید برای سلامتی خانم های باردار خطرناک است بنابراین پزشکان حمام آفتاب را به خانم های باردار توصیه نمی کنند. برای جلوگیری از بروز هر مشکل نیز استفاده از لوسیون های بدن یا اسپری پیشنهاد می شود.

 

جدیدترین مطالب سایت