مراقبت از زنان باردار به چه صورت ؟

مراقبت از زنان باردار به چه صورت ؟

مراقبت هاي لازم از زنان باردار …

یک کارشناس مامایی گفت: دوران بارداری هر زن مهم ترین دوران زندگی او محسوب می شود که اعضای خانواده به‌ویژه همسر وی باید دقت‌ي ویژه‌اي به این موضوع داشته باشند.

 

مجله تالاب : صفایی‌نژاد در اهمیت دوران بارداری، اظهار کرد: دوران بارداری یکی از دوره‌هاي بااهمیت برای هر زن هست که باید نکاتی را در این دوران رعایت کند، چون در این دوران وظیفه‌شناسی مادر تکامل می‌یابد از این‌ رو معمولاً زندگی انسان تحت‌تأثیر دوران پیش از بارداری هست، از همین‌رو مادر باید برای سلامت و کیفیت زندگی خود و جنینش تلاش کند.

 

وی با اشاره به این مقاله افزود: دقت به این دوران ضرورت دارد، زیرا رشد متعادل و همۀ‌جانبه کودک هم‌چنین سلامت جسم و روان او در آینده وابسته به دوران پیش از بارداری و جنینی هست از این حیث برای این‌که بتوانیم آینده‌ي بهتری برای فرزند خود رقم بزنیم نیاز هست که به این دوران دقت کنیم، چون بارداری یک تجربه ناشناخته هست که نداشتن آگاهی موجب ترس ونگرانی از این دوران می شود.

 

صفایی‌نژاد با اشاره به دلیل و تاریخ کوتاه ایجاد کلاس‌هاي آمادگی برای زایمان، تصریح کرد: با دقت به این‌که در سال‌هاي جدید آمارها نشان میدهد که 60 درصد زایمان‌ها در کشور به‌صورت سزارین بوده هست، به همین خاطر راه‌کارهایی در جهت کاهش روند افزایشی این مقوله ارائه‌ شده هست که از جمله این راهکارها برگزاری کلاس‌هاي آمادگی زایمان در بیمارستان‌هاي دوستدار مادر هست که آغاز این برنامه از سال 1386بوده هست و باید تا پایان سال 91 در همۀ‌ي بیمارستان‌هاي کشور اجرایی می‌شد.

 

این کارشناس ارشد مشاوره در مامایی با بیان این‌که کلاس‌هاي آمادگی زایمان یکسری اصول دارد که زنان ملزم به رعایت آن میباشند، خاطرنشان کرد: در این کلاس‌ها ابتدا اطلاعات دقیق به مادران داده میشود تا ترس و اضطراب آن‌ها در این اساس کاهش یابد.

 

هم‌چنین با آموزش فن‌هاي ریلکسیشن، بازرسی عضلات و تکنیک تنفس آن‌ها را در این دوران کمک میکنند، در واقع این کلاس‌ها کامل‌کننده‌ي مراقبت‌هاي معمول دوران بارداری، افزایش اعتماد به نفس در مادر و آگاهی از توانایی‌هاي بدن خویش و کاهش استرس، هیجان، ترس و اضطراب، اصلاح تفکرات نادرست و کسب آرامش هرچه اکثر مادر و پدر هست.

 

تهیه و تنظیم : مجله تالاب

منبع:ایسنا/سلامت نیوز

جدیدترین مطالب سایت