بروزرسانی : 15 فروردین 1398

رحم جایگزین و مشکلات آن

رحم جایگزین و مشکلات آن

رحم جایگزین و مشکلات آن

رحم جایگزین و مشکلاتی که برای شخص ایجاد میکند.

به گزارش مجله تالاب ناباروری یکی از بیماری های شایع در جوامع مختلف است. شیوع آن در زوج های جوان حدود ۱۵ درصد اعلام شده و در کشوری مثل ایران که سالانه یک میلیون مورد ازدواج صورت می گیرد سالانه چیزی حدود ۱۵۰ هزار مورد به زوج های نابارور کشور اضافه می شود.

همه اینها یعنی اکنون با وجود امکانات و اقدامات درمانی موجود در کشور، نزدیک به ۳ میلیون زوج نابارور داریم. اغلب مشکلات ناباروری با استفاده از روش های معمول از جمله آموزش و بهره گیری از درمان های دارویی تخصصی و سایر روش های ساده درمان پذیر است 

حدود ۹۰درصد زوج های سالم به طور طبیعی پس از گذشت یک سال از آغاز زندگی مشترک خود بچه دار می شوند اما اگر با وجود خواست زوجین برای بارداری پس از گذشت یک سال هیچ اتفاقی رخ نداد آنان باید برای درمان ناباروری خود مراحل لازم را آغاز کنند.

دکتر نوروزی، اورولوژیست و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در این گفت وگو درباره این مشکل رایج و البته یک روش خاص آن که بیش از همه حاشیه و جنجال به پا کرده، یعنی «رحم اجاره ای» صحبت می کند.

اولین اشتباهی که هر پدر و مادری ممکن است مرتکب شود!
 

اولین اشتباه هر زوجی که می خواهند پدر و مادر شوند این است که نباید توقع داشته باشند در همان ماه اول «خواستن» صاحب فرزند شوند. باید دانست که بارداری یک نوع شانس محسوب می شود.

نطفه مرد و زن باید در لوله رحمی به یکدیگر برسد و در همان زمان حساس و مهم باید نطفه زن در شرایطی باشد که نطفه همسر خود را پذیرش کند.

گاهی زوج ها فکر می کنند که در همان ماه که تصمیم به بارداری گرفتند می توانند به خواست خود برسند اما این طور نیست و گاهی حتی هر دو نفر زوج زن و مرد از نظر فیزیولوژیکی سالم بوده اما باز هم صاحب فرزند نمی شوند و نیازمند گذر زمان و آمادگی های بیشتر هستند.

نوعی از ناباروری به همین علت است. زوج ها مراجعه می کنند و با آزمایش های انجام شده هیچ دلیلی برای ناتوانی آنان در فرزنددار شدن وجود ندارد اما باز هم می گوییم باید یک سال صبر کرده و تلاش کنند.

بعد از یک سال اگر موفق نشدند به آن ناباروری با علت ناشناخته اطلاق می کنیم. گاه نیز یک بیماری باعث ناباروری یکی از زوجین می شود که باز هم علت بروز این بیماری ناشناخته است که در این شرایط هم به آن ناباروری با علت ایدیوپاتیک یا در اصطلاح فاقد علت زمینه ای می گوییم.

آموزش در بارداری چه نقشی دارد؟

در درمان های ناباروری همیشه زوج ها با هم ویزیت می شوند که در این صورت به عوامل موثر در ناباروری دقیق تر پی می بریم. اگرچه نیمی از علل مردانه و نیمی دیگر به زن مربوط می شود اما گاهی اوقات با یک آموزش ساده می توان مسیر صحیح باردار شدن را به آنان آموخت.

شاید برخی بپرسند مگر آموزش در بارداری نقشی دارد؟ پاسخ، مثبت است. بسیاری از زوج ها پیش ما می آیند که حتی روش های معمولی ارتباط جنسی و نحوه بارداری را نمی دانند و این افراد با آموزش های متخصصان ما راهکارهای موثر بارداری و بچه دار شدن را فرا می گیرند.

بسیاری از افرادی که دچار شکست در زندگی زناشویی می شوند نیز به همین دلیل از مسیر زندگی مشترک خارج می شوند. بد نیست بدانیم که کم نیستند زوج هایی که به همین علت تن به طلاق می دهند. براساس آمار یکی از ۵ علت اول طلاق در کشور ایران ناباروری و ناتوانی های جنسی است که بسیار اهمیت دارد.

قدم دوم چیست؟

اگر زوجی به صورت طبیعی نتواند بچه دار شود از طریق روش های کمک باروری به آنان یاری می رسانیم. در اینجا همکاران متخصص زنان و زایمان با بهره گیری از روش های دارویی، تخمک گذاری زن را فعال تر کرده از این رو تخمک های بیشتری آزاد می شود.

ما می توانیم نطفه ها را در مکانی نزدیک تر به تخمک قرار دهیم. به وسیله یک لوله مخصوص می توانیم نطفه مرد را در محلی نزدیک تخمک یعنی در لوله رحمی قرار دهیم که شانس باروری به صورت قابل توجهی افزایش می یابد (روش IUI).

گاهی می توان نطفه مرد و زن را در بیرون از بدن به یکدیگر رسانده لقاح انجام داد و سپس به داخل رحم زن منتقل کرد. شاید بتوان گفت تقریبا هیچ زوجی با این روش ها از فرزنددار شدن محروم نمی شود. دیگر زمان شکست در این روش ها گذشته و تقریبا می توان در تمام موارد نتیجه کاملا مثبت گرفت.تقریبا هر زوجی قابلیت بچه دار شدن را دارد.

آیا درمان های ناباروری صددرصد است؟

ممکن است این سؤال مطرح شود که پس همه بچه دار می شوند؟ جواب ما این است که اگر با روش هایی که پزشکان پیشنهاد می کنند موافقت صورت گیرد، بله همه می توانند صاحب فرزند شوند. گاهی از ما می پرسند که شوهر من نطفه ندارد و در نمونه برداری از بیضه او هیچ اسپرمی یافت نشده، آیا ما می توانیم صاحب فرزند شویم؟

پاسخ ما در این مورد مثبت است. روشی به نام اهدا در جنین است که طی آن از یک زن و شوهر دیگری سلول جنسی ساخته شده و به این زوج نابارور اهدا می شود که راهکار کمک به این افراد است، گرچه این اقدام از نظر قانونی به نام فرزندخواندگی تلقی می شود.

اگر زنی فاقد تخمک باشد، اهدای تخمک می تواند به او کمک فراوانی کند. حتی اگر زنی رحم نداشت یا رحم بسیار کوچکی داشت چه اتفاقی می افتد؟ یا افرادی که با وجود داشتن تخمک و سلامت نطفه مرد به دلیل سقط های مکرر فاقد فرزند هستند، چطور؟

در قدیم اینها راهی نداشتند و تصور می شد که جنین تشکیل شده جایی به جز رحم مادر خود ندارد اما دانش پزشکی و تحقیقات نشان داد که می توان با انتقال جنین به رحم جایگزین شرایطی را فراهم کرد که نطفه زن و مردی که قصد فرزنددار شدن دارند در رحم دیگری رشد یابد.

رحم اجاره ای عبارت درستی نیست!

برخی ها به غلط این را رحم اجاره ای عنوان می کنند ولی ما دوست نداریم این اصطلاح را به کار ببریم. در واقع اگر مزدی هم بابت این کار داده می شود هزینه های نگهداری جنین در داخل رحم و حق الزحمه مربوط به آن تلقی می شود.

آیا وقتی فرزندی را به دایه ای می سپاریم تا شیردهی کند، او را اجاره ای تلقی می کنیم؟ خیر، در واقع آن فرد مزد زحمت خود را می گیرد. افرادی که دچار رحم های ناتوان یا کوچک هستند به بیماری هایی همچون سندرم «راکی تانسکی» مبتلا بوده و رحم بسیار کوچکی دارند که قادر به داشتن فضایی مناسب رشد و نمو جنین نیست یا به سقط های مکرر دچار می شوندبهترین گزینه برای آنان بهره گیری از رحم جایگزین به شمار می رود.

سوءاستفاده از یک روش درمانی

ما معتقد هستیم که رحم جایگزین روشی کاربردی مختص زوجینی است که به هر دلیلی امکان باردار شدن و داشتن فرزند را ندارند و هرگونه بهره برداری غیرعلمی و غیرمنطقی از آن اخلاقی نیست.

متاسفانه برخی اوقات شاهد هستیم که در کشورهای غربی هنرپیشه ها و برخی خواننده ها برای اینکه از دغدغه های بارداری و پیامد های آن که می تواند اندام آنان را دستخوش تغییرات فیزیولوژیکی قرار دهد، در امان بمانند با اختیار کردن یک رحم جایگزین صاحب فرزند می شوند.

ما معتقدیم این روش به این صورت مورد سوءاستفاده قرار گرفته و در اصل چنین اقدامی از نظر اخلاقی صحیح نیست، آنان بدون لذت بردن از ۹ ماه حمل جنین خود به دلیل مشغله های فراوان و بهانه های خاص از این موهبت محروم می شوند ضمن اینکه با این روش قادر به شیردهی نوزاد خود نیز نیستند و در اصل لذت داشتن فرزند را نخواهند برد.

رحم جایگزین و چالش های آن

درصدی از مراحل بهره گیری از رحم جایگزین جنبه علمی و پزشکی دارد و درصدی نیز جنبه اجتماعی و حقوقی داشته و پرسش های متعددی پیرامون آن مطرح می شود از جمله اینکه هزینه های پرداختی برای استفاده از رحم جایگزین چه میزان و برعهده چه کسی است؟

در طول مدت بارداری هزینه های تغذیه و نگهداری جنینی شامل چه چیزهایی شده و چگونه باید تامین شود؟ در زمان زایمان این افراد به چه مشکلاتی برمی خورند؟ در قانون مدنی داریم که بچه برای صاحب رحم است و این صاحب رحم است که مادر او شناخته می شود اما در اصل که اینطور نیست!

امروزه و با وجود آزمایش های مختلف پزشکی حتما اگر کسی ادعایی غیر داشته باشد با بررسی های انجام شده مادر و پدر اصلی و در نتیجه صاحبان اصلی فرزند شناسایی می شوند. در بیمارستان و هنگام زایمان نیز در گذشته که قوانین مربوط به رحم جایگزین تدوین نشده بود مشکلات فراوانی برای مخاطبان ایجاد می شد.

گاهی مجبور می شدند زن باردار را با نام دیگری بستری کنند که اختلالی در شناسنامه و ثبت رسمی آن نداشته باشند اما امروزه با توجیهات علمی ای که برای کارشناسان و مسئولان صورت گرفته اینگونه گرفتاری ها برطرف شده است 

راهکارهای مختلفی به وجود آمده از جمله اینکه قبل از هرگونه اقدام برای بهره برداری از رحم جایگزین قراردادی میان طرفین یعنی مادر و پدر جنین و زنی که رحم جایگزینی در اختیار قرار می دهد، منعقد شده و تمامی آنچه باید در طول مدت بارداری و پس از آن رعایت شود به عنوان مفاد قرارداد ذکر می شود.

اظهار و اعتراف می شود که بچه مربوط به زن و شوهری است که نطفه از آنها بوده و او تنها حامل و نگهدارنده جنین است و رحمش در اختیار جنین قرار گرفته است. این موضوع به نوعی تحت نظارت قانون صورت می گیرد و حتی قاضی نیز در موارد لزوم رای صادر می کند

در بیمارستان وقتی بچه به دنیا می آید با گواهی پزشکان و قراردادی که ارائه می شود گواهی ولادت به نام والدین اصلی نوزاد صادر شده و اداره ثبت نیز با استناد به این مدارک نسبت به صدور شناسنامه ولادت اقدام می کند.

مادر این بچه کیست؟!

ولی در این میان سوءاستفاده هایی نیز صورت می گیرد. به مطبوعات که نگاه می کنیم برخی اوقات شاهد اخباری هستیم که حاکی از عدم همراهی زنی است که پس از به دنیا آوردن بچه رضایتی برای تحویل دادن آن به والدین اصلی اش نداشته و به نوعی وابستگی عاطفی موجب شده او از همراهی با پدر و مادر نابارور سر باز زند.

اما قانون چه اقدامی در این خصوص می کند؟ بی شک با پیگیری های پزشکی قانونی و انجام آزمایشات پیشرفته ژنتیک و خونی می توان پدر و مادر واقعی نوزاد را مشخص کرد و مسئله از طریق مراجع قضایی پیگیری و حل و فصل شود اما مراکز ناباروری وظیفه دارند تمهیدات لازم را قبل از بارداری و رخداد اینگونه مسائل اتخاذ کنند.

اگر قرار است از جنین اهدا استفاده شود یا اگر مقرر شد بر اساس تشخیص پزشک از رحم جایگزین استفاده شود باید مجوزهای قانونی مربوطه گرفته شود. در این موارد والدین با گواهی های پزشکی که از مرکز ناباروری تهیه می کنند به دادگاه ها و مراجع قضایی مراجعه کرده و قضات صلاحیت پدر و مادر برای استفاده از جنین اهدایی یا صلاحیت قرارداد برای بهره گیری از رحم جایگزین را تایید می کنند.

در این شرایط با اعتراف و اذعان طرفین قرارداد در دفاتر رسمی ثبت و محضرهای ثبت که به صورت کلیتی خواهد بود، گواهی پزشک و ادعای والدین او و صاحب رحم جایگزین ثبت و ضبط می شود.

در اینجا پرسشی مطرح می شود که آیا زنی که قرار است ۹ ماه جنین دیگری را حمل کند و از وجود خود موجب رشد، نمو و بالندگی وی شود در معرض خطر نیست؟ پاسخ اینکه این زن می تواند توسط عوامل مختلف و بیماری ها در معرض خطر باشد حتی از نظر تغذیه نیز باید با توجهات مختلف مورد رسیدگی کامل و جامع غذایی قرار گیرد.

حمایت های رفاهی، اجتماعی، فیزیکی و تغذیه ای از نظر جسمی و روحی ابعاد مختلف حفاظتی را در طول بارداری به خود اختصاص می دهد که باید در این شرایط خاص توسط والدین اصلی جنین برای صاحب رحم جایگزین تامین شود.

البته پیش از این هم باید زنی که رحم خود را قرار است برای ۹ماه آینده دراختیار جنین دیگران قرار دهد، بررسی های پزشکی کامل از نظر فیزیولوژیکی و وجود بیماری های منتقله و قابل انتقال را طی کرده و از نظر روانشناسی و جنبه های روحی و روانپزشکی مورد بررسی قرار گیرد.

این بچه شبیه چه کسی است؟

در رحم جایگزین، چون رحم فقط یک مکان برای رشد سلول های جنینی است بی شک خصوصیات مادر در تصویر و چهره نوزاد تاثیری ندارد، چون ژنتیک و ساختار ظاهری فرد آینده از والدین او به ارث رسیده و چهره نوزاد آتی به والدین اصلی خود شباهت خواهد داشت اما در موضوعی به نام اهدای جنین این خیلی مهم است.

فرض کنید زوجی بچه دار نشده و مجبور می شوند جنینی را از زوج دیگری بگیرند. کافی است که دهنده اهدا، چهره ای ترکمن و گیرنده نطفه چهره ای جنوبی داشته باشد که بی شک هم در ظاهر و هم در رنگ چهره اثرگذار خواهد بود.

بنابراین سعی می شود با بررسی های قبلی و مشاوره های لازم هماهنگی مناسب و غیرقابل تشخیص ظاهری صورت بگیرد تا نوزاد آینده در خانواده جدید خود از هرگونه تمایز ظاهری و نابرابری های خاص به دور باشد.

درخصوص رحم جایگزین اگرچه چهره و ظاهر صاحب رحم تاثیری در چهره جنین و نوزاد آینده ندارد اما نباید فراموش کرد که ویژگی های خلقی، روحی و روانی آن زن در جنین بروز می کند و یکی از بهترین اقدامات اولیه و پیشگیرانه، استفاده از رحم جایگزین یک فرد نزدیک است؛

مثل خاله، عمه که هم محرمیت ها رعایت می شود و هم نوعی قرابت و نزدیکی عاطفی وجود دارد و برخی هم این اقدام را با حفظ مسائل شرعی و فتاوی که از مراجع تقلید گرفته می شود، انجام می دهند و از رحم افراد آشنا استفاده می کنند.

احتمال انتقال بیماری ها چقدر است؟

چون در رحم جایگزین دهنده و گیرنده ژن خود مادر و پدر است و هیچ تداخلی وجود ندارد، اگر قرار باشد که نوزاد به بیماری ای در آینده مبتلا شود همان بیماری هایی است که از پدر و مادر می تواند به ارث ببرد اما یکسری بیماری ها از جسم مبتلا می شود.

فرض کنید عفونت مزمن دستگاه تناسلی زنانه وجود دارد که می تواند جنین را حین زایمان از رحم جایگزین آلوده کند یا فرض کنید اگر ارتباط خونی برقرار شود اگر صاحب رحم جایگزین بیماری خونی از جمله هپاتیت ویروسی داشته باشد، جنین را نیز آلوده می کند. به همین دلیل قبل از انتقال جنین به رحم جایگزین از سلامت فرد به طور کامل مطمئن می شویم.

هزینه های رحم جایگزین

ما معتقدیم کسی که رحم خود را به صورت جایگزین دراختیار قرار می دهد به دنبال جنبه های مادی نیست و تنها قصد دارد تا کمکی به زوجین نابارور کند اما واقعیت آن است که او از جان و عمر خود برای پرورش جنین در بدنش صرف می کند و باید به طریقی آن را جبران کرد.

بی شک هزینه های مختلف و جانبی دوران بارداری اعم از خورد و خوراک، جا و مسکن، پوشاک، امکانات رفاهی و… به طور معمول برعهده صاحب جنین است و به عنوان دستمزد، حق الزحمه یا اجرت المثل و… هزینه ای که گاهی ۱۰ میلیون، ۲۰میلیون تومان بیشتر یا کمتر است به طور توافقی به این زن پرداخت می شود.

باتوجه به رشد کم جمعیت و وجود بیش از ۳میلیون زوج نابارور اگر بتوانیم شرایطی برای حمایت و بیمه شدن زوج های نابارور تامین کنیم بی شک امکان طلاق به دلیل ناباروری ازبین رفته و مسائلی چون رشد جمعیت که در سال های آینده دستخوش تغییرات کاهشی می شود و دلیل آن نیز وضعیت معیشتی و افزایش سن ازدواج و… است با کمی حمایت بیمه ای و درمانی دولت برطرف خواهد شد.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت