بروزرسانی : 21 اردیبهشت 1397

کارهایی که جنین را زجر میدهد

کارهایی که جنین را زجر میدهد

آيا مي‌توان به صورت طبيعي دوقلو باردار شد؟

دوقلو باردار شدن به ژنتيک خانم بستگي دارد. اگر در نزديکان او کسي دوقلو باردار شده باشد، احتمال دوقلو باردار شدنش وجود دارد در غير اين صورت، اين احتمال بسيار ضعيف است.

متاسفانه اين روزها زوج‌ها با مصرف قرص‌هاي محرک تخمک‌گذاري تلاش مي‌کنند با تحريک تخمک‌گذاري چندقلو باردار شوند. اين کار بسيار اشتباه است و کساني که تخمدان‌هاي طبيعي دارند، دچار عارضه مي‌کند.

فقط زوج‌هايي مجاز به مصرف اين داروها هستند که مشکل ناباروري دارند؛ يعني طي يک سال هفته‌اي 2 تا 3 بار بدون پيشگيري رابطه زناشويي دارند و بچه‌دار نمي‌شوند.

متخصص زنان که در زمينه ناباروري فعاليت دارد، پس از مشاوره با اين زوج‌ها نوع داروها را تعيين مي‌کنند. مصرف اين نوع داروها احتمال دوقلوزايي را هم افزايش مي‌دهد.

آيا مي‌توان در بارداري از مسهل استفاده کرد؟
چون بيشتر‌ خانم‌ها در بارداري دچار تشديد يبوست مي‌شوند. البته الزاما در دوران بارداري اين مشکل تشديد نمي‌شود اما خانمي که زمينه يبوست و هموروئيد دارد و رژيم غذايي مناسبي را دنبال نمي‌کند، قطعا در دوران بارداري دچار تشديد يبوست و هموروئيد خواهدشد.

بهترين راه انتخاب رژيم غذايي مناسب، دريافت کافي مايعات و پياده‌روي است. استفاده از مسهل تا جاي ممکن بهتر است محدود شود.

آيا هر خانمي که زايمان طبيعي دارد، دچار بواسير خواهدشد؟
نه، اين موضوع صحت ندارد و ناشي از نگراني بي‌مورد افراد و مخصوص اين دوره زندگي يعني بارداري است.

آيا برقراري رابطه زناشويي در 3 ماهه اول و سوم بارداري ممنوع است؟
ببينيد، منع مطلق از برقراري رابطه زناشويي در اين ماه‌ها وجود ندارد، گرچه اگر خانمي سابقه سقط و خونريزي داشته، بهتر است تا جاي ممکن از انقباض رحم به دنبال ارگاسم پيشگيري کند.

در 3 ماهه نخست، براي خانمي که بارداري طبيعي دارد منع برقراري رابطه زناشويي وجود ندارد. در 3 ماهه دوم نيز اين رابطه مشکلي ايجاد نمي‌کند، اما مطالعات نشان داده رابطه زناشويي در اواخر دوران بارداري، زجر جنيني را افزايش مي‌دهد.

منظور از زجر جنيني، دفع مکونيوم و اختلالات ضربان قلب جنين است. داشتن وضعيتي که در آن رحم تحت فشار نباشد و خانم در وضعيت مطلوب و آرامش باشد، در تمام دوران بارداري اهميت دارد.

آيا خانمي که سنگ‌کليه دارد، مي‌تواند بدون مشکل باردار شود؟
در صورتي که سنگ‌کليه انسداد ايجاد نکرده و فعاليت کليه طبيعي باشد، بارداري منعي ندارد و معمولا طي بارداري مشکلي بروز نمي‌کند حتي چون هورمون‌هاي بارداري مخصوصا پروژسترون باعث اتساع سيستم ادراري مي‌شود، ممکن است سنگ خود به خود دفع ‌شود.

البته اگر خانمي از وجود سنگ باخبر است، بايد قبل از اقدام به بارداري با پزشک متخصص کليه مشورت کند. در دوران بارداري هم بايد مراقب عفونت ادراري باشد و تحت‌نظر پزشک مرتب آزمايش ادرار بدهد.

آيا نشستن در وان در دوران بارداري ممنوع است؟
مي‌گويند اين کار در بارداري باعث عفونت مي‌شود!

نه، صحت ندارد. اين کار هيچ مشکلي ايجاد نمي‌کند.

آيا رنگ و مش يا فرکردن مو در اين دوران قدغن است؟
واقعيت اين است که مطالعه‌اي به صورت جدي در اين زمينه انجام نشده و آماري وجود ندارد اما به هر حال هرچه در دوران بارداري کمتر در معرض مواد شيميايي باشيد، بهتر است.

مخصوصا رنگ موهاي حاوي آمونيوم مي‌تواند مضر باشد. در برخي شرايط، لازم است خانم موهايش را رنگ کند و اين کار مايه آرامش او است. نمي‌گويم به‌طور مطلق انجام اين کار مضر است و نبايد انجام شود اما تا جاي ممکن بايد تعداد دفعات را کاهش داد و از رنگ‌هاي بدون آمونيوم استفاده کرد.

منظور از مش کردن اگر رنگ کردن تکه‌اي مو باشد، چون تماس مستقيم با پوست سر ندارد، شايد عوارض کمتري داشته باشد اما در مورد نوع عوارضي که ممکن است اين مواد بر روند زايمان يا سلامت جنين داشته باشد، اطلاعاتي در دست نيست.

آيا رانندگي در دوران بارداري مجاز است؟
در شرايطي که رحم هنوز بزرگ نشده، رانندگي با کمربند ايمني مشکلي ايجاد نمي‌کند اما وقتي رحم بزرگ شد، مخصوصا در 3 ماهه سوم، ممکن است به جنين صدمه برسد و بهتر است خانم باردار پشت فرمان ننشيند.

وقتي شکم بزرگ است، مي‌توان کمربند را زير شکم قرار داد تا فشاري به رحم وارد نکند. خانم باردار نبايد به حدي پشت فرمان بنشيند که احساس خستگي کند

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت