بروزرسانی : 28 فروردین 1397

میزان کاهش وزن در یک ماه

میزان کاهش وزن در یک ماه

میزان صحیح کاهش وزن در یک ماه

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران نقل نمودن که میزانی مشخص برای کاهش وزن وجود دارد کاهش وزن باید در هفته نیم تا یک کیلوگرم و در ماه حدود دو الی چهار کیلوگرم باشد

یک متخصص تغذیه عنوان کرد: کاهش وزن افراد در سه حالت ممکن هست اتفاق بیفتد، از بین رفتن توده چربی، از دست دادن آب بدن و از دست رفتن عضلات بدن که گرچه تنها یکی از این موارد می تواند یک کاهش وزن طبیعی محسوب شود .

پزشک حسینی افزود: کاهش وزن در حالت طبیعی باید «در هفته نیم تا یک کیلوگرم» و «در ماه حدود دو الی چهار کیلوگرم» باشد که این کاهش وزن در صورتی که از توده چربی باشد، در لاغری مؤثر و مداوم تر خواهد بود.

وی تصریح کرد: اگر فردی به هر دلیلی با کاهش وزنی روبرو شود که از آب بدن او کاسته شده باشد، تاثیری در شرایط فرد نخواهد داشت، اضافه بر آن، اگر از طریق رژیم‌هاي نادرست اقدام به کاهش وزن کند، به طوری‌كه عضلات خود را از دست بدهد، با به هم ریختن سوخت و ساز بدن، وزن سابق فرد مجددا برگشته و حتی ممکن هست با افزایش وزن بیشتری نسبت به گذشته نیز مواجه شود.

این متخصص تغذیه با بیان این‌که اصول رژیم خوراکی سالم برای همۀ تقریبا یکسان هست، گفت: اگر فردی مثلا مریضی کلیوی، کبد چرب یا دیابت داشته باشد، روی نحوه لاغری او نیز موثر خواهد بود، اضافه بر آن، بسته به وزن و سن افراد هم ممکن هست فرآیند لاغری تغییر کند، در حقیقت رژیم خوراکی اصولی که توسط متخصصان ارائه می شود، به شرایط فردی بستگی دارد.

حسینی در پاسخ به اینکه آیا به طور کلی افرادی که دچار اضافه وزن میباشند باید مورد خاصی را از غذای خود حذف یا کم کنند، توضیح داد: در اکثر رژیم‌هاي ایرانی که منجر به چاقی می شود، مصرف چربی بیش از سهم پیشنهادی هست، چربی به علت این‌که غذا را خوشمزه میکند، اضافه بر آن سیرکننده نیز هست، چه در تهیه غذا در خانه و چه در آشپزخانه‌هاي بیرون از خانه، اکثر بهرهگیری می شود. از لحاظ قیمت نیز، بهرهگیری از چربی ها مقرون به صرفه هست. به همین علت هم مردم کشور ما از مصرف بالای چربی برخوردار میباشند.

به گفته این متخصص تغذیه، اضافه بر عوامل ذکر شده که منجر به مصرف چربی و تجمع آن در بدن افراد میشود، کم حجم بودن چربی نیز در مقایسه با مواد خوارکی دیگر مثل میوه که فضای بیشتری را اشغال می کند، موجب آن میشود که افراد متوجه مصرف بالای آن نشوند، بنابراین با در نظر گرفتن این موارد، افراد می توانند تا حدودی از افزایش وزن خود جلوگیري کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: اگرچه ورزش بعنوان یک فعالیت مثبت، همۀ وقت باید در نظر گرفته شود و اثرگذاری مثبتی نیز در کم شدن وزن دارد، اما با دقت به اینکه افراد ممکن هست در سنین بالا دارای اضافه وزن باشند و مشکلات جسمی مثل دیسک کمر، آرتروز زانو و … داشته باشند، بنابراین انجام فعالیت‌هاي ورزشی برای همۀ افراد تحت رژیم مقدور نخواهد بود.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت