نور خورشید باعث سوختن چربی اضافه بدن می شود

نور خورشید باعث سوختن چربی اضافه بدن می شود

نور خورشید برای چربی سوزی مناسب است اما باید مواظب باشید دچار آفتاب سوختگی نشوید.

به گزارش تالاب اگر اضافه‌ وزن دارید و می‌خواهید از یک روش کمکی در کنار دیگر روش‌ها برای خلاص شدن از شر کیلوگرم‌های اضافی بهره ببرید، کافی است اول صبح پرده‌ها را کنار بزنید و از نور مستقیم خورشید بهره‌مند شوید البته این کار فقط به درد افراد دارای اضافه‌وزن یا چاق نمی‌خورد.

اگر از وزن متناسبی هم برخوردارید، آفتاب مستقیم صبحگاهی می‌تواند در حفظ این تناسب به شما کمک کند.

براساس نتایج مطالعه‌ای که بتازگی منتشر شده است، افرادی که هر روز بیشتر نور مورد نیاز بدن خود را در صبح یا به عبارت دقیق‌تر از زمان طلوع آفتاب تا ظهر تامین می‌کنند، نسبت به افرادی که از ساعات دیرتر روز، بویژه ساعات بعدازظهر تا غروب، از نور خورشید بهره می‌برند، به میزان قابل توجهی شاخص توده بدنی یا BMI پایین‌تری دارند،‌ یعنی وزنشان متناسب‌تر است.

محققان دانشگاه نورث وسترن در این پژوهش، 54 شرکت‌کننده را که میانگین سنی‌شان حدود 30 سال است، به مدت یک هفته مورد بررسی قرار داده و مواردی از قبیل الگوی قرار گرفتن در معرض نور خورشید، فعالیت جسمانی و الگوی خواب آنها را بدقت زیرنظر گرفتند. آنها همچنین الگوی خورد و خوراک این شرکت‌کنندگان را نیز دقیقا بررسی کردند.

به این ترتیب با تفکیک میزان اثربخشی هریک از این عوامل در نهایت به این نتیجه رسیدند که تاثیر برخورداری از آفتاب مستقیم صبحگاهی بر حفظ وزن متناسب یا کاهش وزن اضافه تاثیری قابل توجه خواهد بود به گونه‌ای که به تنهایی می‌تواند تا 20 درصد شاخص توده بدنی افراد را بهبود بخشد و افراد دارای اضافه‌وزن رابه وزن متناسب نزدیک‌تر سازد.

به عبارت دیگر، مطابق یافته‌های این پژوهش، ساعاتی که افراد از آفتاب بهره می‌برند هرچه به طلوع نزدیک‌تر باشد، تاثیر بیشتری در تناسب وزن آنها خواهد داشت و هرچه از زمان طلوع فاصله می‌گرفتند، این خاصیت نور آفتاب کاسته می‌شد.

نتایج حاصل از برخی پژوهش‌های علمی دیگر نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض نورهای مصنوعی در شب مانند نور گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها، لپ‌تاپ‌ها و حتی نور تلویزیون برعکس آفتاب صبحگاهی در این زمینه تاثیرات نامطلوبی دارد و می‌تواند در افزایش سرعت ابتلا به اضافه وزن و چاقی نقش داشته باشد.

بر این اساس روشن است که تغییر الگوی قرارگیری در معرض آفتاب بر وزن بدن تاثیر خواهد گذاشت. نکته مهم حاصل پژوهش فوق این است که علاوه بر طول مدت قرار گرفتن در معرض آفتاب و نیز شدت آفتابی که به بدن فرد می‌تابد، این‌که چه موقعی از روز از آفتاب بهره ببریم نیز در این امر موثر است.

هرچند هنوز مکانیسم دقیق چگونگی تاثیر نور خورشید بر وزن بدن انسان بدرستی مشخص نشده است، با این حال دانشمندان می‌گویند این نور احتمالا با تاثیری که بر سوخت و ساز بدن و احساس گرسنگی و سیری انسان می‌گذارد، وزن بدن را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

درست است که گذراندن اوقات زیر نور خورشید هرگز نخواهد توانست به اندازه رژیم غذایی مناسب و فعالیت جسمانی بر آب کردن کیلوگرم‌های اضافی موثر باشد، اما به هر حال در نبرد علیه آن سلاحی به‌دردبخور به شمار می‌رود.

پژوهشگران می‌گویند متاسفانه مردم زمان چندانی را زیر نور درخشان و مستقیم خورشید صرف نمی‌کنند و به همین دلیل از مواهب آن بی‌بهره‌اند. آنها به همه توصیه می‌کنند هر روز از ساعت هشت صبح تا ظهر دست‌کم 20 تا 30 دقیقه را زیر نور مستقیم خورشید بگذرانند تا اثرات مطلوب آن را بر کاهش وزن خود مشاهده کنند.

در عین حال این پژوهشگران گوشزد می‌کنند افراد حتما باید از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنند تا مضرات آن دامنگیرشان نشود. آنها می‌گویند مطمئن باشید کرم‌های ضد آفتاب چیزی از اثرات چربی‌ سوز آفتاب کم نخواهد کرد.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت