بروزرسانی : 29 خرداد 1397

چاقی گلابی شکل باعث اختلال در حافظه می شود

چاقی گلابی شکل باعث اختلال در حافظه می شود

شاید تاکنون فکر می کردید که چاقی فقط در ظاهر و بیماری های جسمی تاثیر می گذارد اما بد نیست اختلالات چاقی را بیشتر بشناسید.

زنان مبتلا به چاقی گلابی شكل (به معنی تجمع چربی در اطراف ناحيه لگن در مقابل چاقی سيبی به معنی افزايش تجمع در ناحيه شكم) بيشتر از ساير گروه‌ها دچار اختلال در حافظه و فراموشی می‌شوند.

چاقی یکی از معضلات بهداشتی در سراسر دنیاست و گسترش روزافزون آن تهدیدی برای سلامت جوامع از جنبه‌های مختلف به شمار می رود. دیابت، بیماری های قلبی- عروقی، پرفشاری خون، افزایش چربی های خون و… از عوارض اضافه وزن و چاقی می باشند.

تحقیقات اخیر نشان می دهند که چاقی با کاهش حافظه نیز در ارتباط است. در برخی از پژوهش‌ها مشخص شده است كه بافت چربی، ماده ای تحت عنوان سيتوكين ترشح می‌كند که می‌تواند زمينه‌ساز بروز التهاب در بافت‌های مختلف بدن از جمله بافت مغزی شده و حافظه را تحت تاثير قرار دهد.

در تحقيقات ديگری كه محققان دانشگاه نورث وسترن امريكا انجام داده‌اند، رابطه مستقيمی بين ميزان اضافه وزن به خصوص چاقی در ناحيه باسن و ران ها (چاقی گلابی شکل) با كاهش حافظه و مهارت های شناختی مشاهده شده است.   

در واقع نتایج حاکی از این بود که زنان مبتلا به چاقی گلابی شكل (به معنی تجمع چربی در اطراف ناحيه لگن در مقابل چاقی سيبی به معنی افزايش تجمع در ناحيه شكم) بيشتر از ساير گروه‌ها دچار اختلال در حافظه و فراموشی می‌شوند. نکته جالب در این تحقیقات این بود که چگونگی تاثیر چاقی بر حافظه  با مکان ذخیره چربی در ارتباط مستقیم است. تجمع چربی در اطراف ران ها و باسن تاثیر منفی بیشتری برحافظه دارد و احتمالا این امر وابسته به نوع سلولهای چربی ذخیره شده در اطراف ران نسبت به دور کمر است . حقیقت آن است که نمی توان محل تجمع چربی را تغییر داد ولی کنترل وزن در محدوده طبیعی، از عوارض چاقی از جمله ضعف حافظه پیشگیری می نماید.

در یک مطالعه جدید در همین زمینه که در نشریه انجمن سالمندان امریکا به چاپ رسیده است، 8745 زن 65 تا 79 ساله یائسه مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج مطالعه نشان داد که با هر یک واحد افزایش در شاخص توده بدنی یا BMI، سطح حافظه یک درجه کاهش می یابد. اعتقاد دانشمندان بر آنست که چربی بدن احتمالا در تشکیل پلاک های مربوط به بیماری آلزایمر و یا مقاومت در مسیر خون رسانی به مغز تاثیرگذار است.

علاوه بر مضرات متعددی که پیش از این در ارتباط چاقی و بروز بیماری های متابولیک شناخته شده اند، شواهد جدید علمی حاکی از آن است که چاقی و افزایش شاخص توده بدن  تاثیر منفی بر عملکرد مغز، به خصوص حافظه دارد. لذا  متخصصان توصیه می کنند اصلاح شیوه زندگی و کنترل وزن از طریق ورزش و رژیم غذایی مناسب به ویژه در دوران میانسالی و سالمندی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

تهیه و تنظیم : مجله تالاب

منبع : سیمرغ

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت