دلیل چاق شدن کودک و راه های لاغر شدن

دلیل چاق شدن کودک و راه های لاغر شدن

 

چاقی کودک یک مشکل امروزی نیست و از دیرباز وجود دارد. تغذیه کودکان به خودشان بستگی دارد اما گاهی اوقات کودکان میل به پرخوری دارند.

 

چاقی كودكان مشكلی است كه حتی در كشورهای پیشرفته وجود دارد. چاقی در دوران كودكی ممكن است منجر به وقوع بیماری های خطرناك و تهدید كننده شود و پیامدهای روانی منفی داشته باشد. علت چاقی در كودكان معمولاً شامل مصرف غذاهای ناسالم، كمبود فعالیت های فیزیكی و پرتحرك و الگوهای غذایی نامناسب خانواده است. افزایش تعداد بچه های چاق می تواند منجر به وقوع مشكلات اجتماعی شود چرا كه آنها از سوی همسالانشان مورد تمسخر قرار می گیرند. زمانی كه بچه ها چاق می شوند، باید تلاش زیادی صورت گیرد تا بتوان آنها را به وزن عادی برگرداند.

 

چرا بچه ها چاق می شوند

 

بدن، انرژی مصرف نشده را به عنوان چربی ذخیره می كند و برای انجام فعالیت ها و زنده بودن همواره باید غذا و كالری دریافت شود حال اگر مواد دریافت شده بدن بیش از نیاز افراد باشد بدن این مواد اضافه را به صورت چربی در خود ذخیره خواهد كرد. مصرف غذاهای نامناسب مثل غذاهای باچربی و قند بالا به جای مصرف غذاها و مواد سالم، كمبود فعالیت های فیزیكی و نداشتن تحرك بچه های امروزی از علل چاقی در كودكان است.

 

با اين که بعضي از دلايل ژنتيکي و هورموني مي توانند در چاقي کودک موثر باشند اما اغلب اين اضافه وزن به دليل پُرخوري کودک و عدم تحرک کافي او است.

 

بر خلاف بزرگسالان، کودکان براي رشد و نمو به مواد مغذي و کالري بيشتري نيازمندند. بنابراين اگر روزانه کالري مورد نياز براي رشد و متابوليسم و فعاليت مصرف شود، ميزان اضافه وزن با ميزان رشد متناسب خواهد بود.

 

اما ميزان اضافه وزن در کودکاني که انرژي اي بيش از کالري مورد نياز خود مصرف مي کنند، بالاتر از حدي است که بدن براي رشد به آن محتاج است.

 

البته بايد بدانيد که بيماري هاي ژنتيکي و اختلالات هورموني نيز مي توانند سبب چاقي در کودکان شوند؛ مثل سندرم پردر ويلي(Prader Willi Syndrome) و سندروم کوشينگ. اين اختلالات نقش بسيار کمي در اين امر دارند و به طور کلي دو عامل عادات نادرست غذايي و عدم تحرک کافي نقش بيشتري در ايجاد چاقي دارند.

 

تعدادی از والدین چاق نسبت به سایر والدین توجه و نگرانی كمتری راجع به وزن فرزندانشان دارند. این بی توجهی موجب می شود تا والدین نسبت به نحوه خوردن فرزندانشان اهمیت زیادی نشان ندهند و در نتیجه كودكانشان چاق تر می شوند.

 

راه های لاغر کردن کودکان چاق

دلایل مختلف جسمی و روانی وجود دارد که شمارا موظف می‌سازد تا به کاهش وزن این کودکان کمک کنید. کمک کردن پدر و مادر برای رسیدن به وزن ایده ال کودکان بسیار مهم است. در سطور زیر به برخی باید و نبایدهای اشاره می‌کنیم که به موفقیت کاهش وزن کودکتان کمک خواهد کرد…

 

به رژیم‌های نامناسب غذایی “نه” بگویید:

مگر آنکه پزشک متخصص اطفال به شما توصیه کرده باشد فرزند خود را در رژیم‌های محدودکننده قرار ندهید. کودکان به دلیل نیازهای تغذیه خاص اگر با محدودیت‌های غذایی روبرو شوند در رشد و سلامت جسمی‌شان تداخل ایجاد می‌شود.

 

به کودکانتان توصیه کنید آرام غذا بخورند:
هنگامی‌که کودکان به‌آرامی غذا می‌خورند زمان سیر شدن خود را سریع‌تر درک کرده و دست از خوردن غذا می‌کشند.

 

خوردن وعده‌های غذایی در کنار خانواده:
در صورت امکان وعده‌های غذایی را با خانواده و در کنار تمامی اعضاء صرف کنید تا کودکانتان طرز صحیح و مقدار صحیح غذا خوردن را از شما بیاموزند.

 

برنامه‌ریزی برای خوردن تنقلات:
کودکان را در مصرف تنقلات کنترل کرده و تنقلات کم‌چربی که دارای کالری کمی هستند را به آن‌ها بدهید. خوردن تنقلات کم‌چرب می‌تواند به‌عنوان میان وعده عمل کرده و کودکان را تا رسیدن زمان صرف غذای اصلی راضی نگه دارد.

 

آیا از وعده ناهار کودکتان آگاه هستید؟
بسیاری از کودکان ناهار خود را در مدرسه میل می‌کنند. برای کودکتان وعده ناهار مغذی در نظر بگیرید.

 

آیا غذاهای شما هوس‌انگیز نیستند؟
به‌جای حذف خوراکی‌های نظیر آب‌نبات و شیرینی اجازه دهید اعضاء خانواده از خوردن آن‌ها لذت ببرند. اما همیشه اعتدال را رعایت کنید.

 

روبروی تلویزیون غذا نخورید:
تعیین کردن محلی که غذا درآن صرف می‌شود بسیار مهم است. غذا باید پشت میز ناهارخوری در اتاق ناهارخوری و یا آشپزخانه صورت بگیرد نه جلوی تلویزیون.

 

از غذا به‌عنوان تنبیه و پاداش استفاده نکنید:
پدر و مادرها با استفاده از خوراکی‌ها و آب‌نبات در برابر پاداش و تنبیه و مجازات کودکان پیامی غلط را به آن‌ها مخابره می‌کنند. هنگام برخورد جدی با مشکلات تغذیه کودکان با پزشک خانوادگی و متخصص اطفال مشورت کنید.

 

 

تهیه و تنظیم : مجله تالاب

 

جدیدترین مطالب سایت