لاغری و کاهش وزن

زیگیل

آموزش های اخلاقی

مشخصات خودروهای ایرانی و خارجی
گالری عکس

دکتر تاج بخش

خواص حنا که حتما باید بدانید + نحوه صحیح گذاشتن حنا بر روی سر

خواص حنا که حتما باید بدانید + نحوه صحیح گذاشتن حنا بر روی سر

خواص گیاه حنا

حنا یکی از قدیمی‌ترین داروهای گیاهی که برای زیبایی هم از قدیم تا کنون مورد استفاده قرار گرفته است. خواص حنا برای پوست و مو و دیگر قسمت هاي‌‌ بدن را در این جا خواهید خواند.

 

این گیاه بسیار مفید شما را حيرت زده خواهد کرد اگر بدانید چه خواص بالایی حنا دارد .

 

یکی از گیاهان دارویی که از دیر باز در کشور ما مورد استفاده قرار می‌گیرد حنا است که اکنون نیز باوجود پیشرفت هاي‌‌ صنعت داروسازی جایگاه خودرا بین مردم حفظ کرده است و استفاده از خواص گیاه حنا در میان مردم جایگاه ویژه اي دارد.

 

حنا چه به‌ صورت مصرف موضعی و چه به صورت خوراکی درکتاب هاي‌‌ طب سنتی ایران و چین بارها و بارها آمده است و برای ان مصارف متعددی از جمله درمان جذام، یرقان، سنگ کلیه، جرب و غیره ذکر شده است.

 

از جمله خواص گیاه حنا در طب جدید نیز می‌توان به خاصیت ضد قارچی، ضد باکتریایی، تب بری، ضد التهاب و محافظت از پوست در برابر آفتاب اشاره نمود. این موارد بعنوان خواص حنا به اثبات رسیده و حنا توانسته جایگاه خودرا بعنوان یک گیاه دارویی حفظ کند. برخی از خواص گیاه حنا بسیار جالب و شگفت انگیز می‌باشد.

 

خواص دارویی حنا

خواص حنا که حتما باید بدانید + نحوه صحیح گذاشتن حنا بر روی سر

خواص حنا و ویژگی هاي‌‌ دارویی ان بسیار متعدد و اعجاب برانگیز است

 

1. خواص حنا برای پوست:

یکی از مهم‌ترین خواص حنا دفاع در برابر عفونت می‌باشد. حنا میتواند به بدن کمک کند تا در برابر عفونت، دفاع قوی‌تری داشته باشد و این باعث میشود که کم کم باکتری هاي‌‌ مضر از پوست شما محو شود. این یکی از مهم‌ترین خواص حنا برای پوست است. این باکتریها سبب به وجود آمدن برخی از عفونت ها در بدن می‌شود که به روش هاي‌‌ مختلفی تولید می‌شوند، و درمان پوست شما به طور منظم توسط حنا و استفاده از این خواص حنا تاثیر زیادی در حذف باکتریها دارد.

 

2. اختلالات کبدی:

از دیگر خواص حنا در درمان اختلالات کبدی می‌باشد. حنا بعنوان گیاه دکتری کاملا مفید درنظر گرفته میشود از این رو پوست گیاه حنا در درمان بزرگ شدن کبد و یرقان موثر می‌باشد.

 

3. خواص برگ حنا:

برای رفع و درمان اگزما گرد برگ حنا با برگ هلو مخلوط کنید و به صورت ضماد استفاده نمایید.

 

4. خواص ریشه حنا:

برای معالجه ترشحات سوزاکی مهبل از جوشانده ریشه درخت استفاده میشود.

 

5. خواص حنا برای تسکین درد:

حنا میتواند التهابی که منجر به درد میشود را کاهش بخشد، شما میتوانید در مناطق آسیب دیده پوستتان، از حنا بعنوان مسکن ضعیف استفاده کنید. اگر شما آلرژی و یا تمایل به استفاده از انواع دارو ندارید، حتما از حنا و خواص حنا استفاده کنید و علاوه بر انها حنا یک ماده طبیعی است که مزیت خاص ان محسوب میشود.

 

6. رفع جوش های دهان:

یکی از خواص حنا رفع جوش هاي‌‌ دهان میباشد. برای رفع جوش هاي‌‌ دهان، جوشانده حنا را مزمزه کنید و نتیجه خوبی بگیرید.

 

خواص حنا که حتما باید بدانید + نحوه صحیح گذاشتن حنا بر روی سر

 

7. پیشگیري از بید زدگی:

یکی از خواص حنا این است که با گذاشتن گل یا برگ حنا در لابه لای لباس هاي‌ خود از بید زدگی لباس جلو گیری میکنید.

 

8. خواص متعدد حنا:

از جوشانده برگهای حنا به صورت غرغره برای رفع پیله دندان استفاده میشود. در مصرف داخلی برای کاهش درد معده بعد از زایمان و همچنین برای رفع خشونت صدا تجویز میشود. از دیگر خواص حنا این است که برای رفع عرق بدبوی پا بسیار موثر است.

 

9. حنا ضد سردرد:

یکی از خواص حنا این است که با گذاشتن ضماد حنا با سرکه روی پیشانی سر دردتان خوب میشود.

 

10. خواص حنا برای بینایی:

گذاشتن ضماد حنا بر سر باعث تقویت بینایی خواهد شد. این یکی از جالبترین فواید حنا می‌باشد.

 

11. خواص مختلف حنا:

از خواص حنا این است که غرغره ان با آب دم کرده برگ ان برای زخمهای دهان مفید است. خوردن دو گرم ان و یا خوردن آب خیس کرده ۵۰ گرم ان برای یرقان، طحال، سنگ کلیه، مثانه و سختی ادرار نافع است. خواص حنا برای رویانیدن ناخن اصلی بجای ناخن کج اثر خوب دارد.

 

12. خواص حنا و نیروی جنسی:

حنا کردن کف پا عث لطیف شدن کف پا شده وبوی بد پا را از بین خواهد برد و باعث تقویت نیروی جنسی خواهد شد.

 

13. خنک کننده پوست:

حنا و خواص حنا تاثیر زیادی در خنک کردن پوست شما دارد که با اثر گذاشتن در گردش خون بدن سبب این امر میشود. اگر شما از نقاط داغ و یا گرفتگی در مناطق خاصی از بدن‌تان رنج میبرید، با استفاده از این خاصیت حنا میتوانید ان را التیام بخشید.

 

اما حنا نمی‌تواند نگرانی شما در این موضوع را از بین ببرد و اگر وضعیت پوست شما گرم است به دکتر مراجعه کنید تا بادقت تمام مشکل شما را التیام بخشد.

 

14. خواص حنا و درمان اسهال:

از دیگر خواص حنا درمان اسهال و اسهال خونی می‌باشد.

 

15. خواص حنا و پوست:

از بین بردن بیماری هاي‌‌ قارچی پوست از دیگر خواص دارویی حنا میباشد.

 

خواص حنا که حتما باید بدانید + نحوه صحیح گذاشتن حنا بر روی سر

16. خواص حنا و شوره:

پیشگیری و درمان خارش سر و شوره یکیدیگر از خواص حنا میباشد.

 

17. روماتیسم و خواص حنا:

کاهش دردهای روماتیسمی از خواص درمانی حنا میباشد.

 

18. خواص حنا برای مو:

از بین بردن چربی زاید مو از خواص حنا است.

 

19. خواص حنا برای مو:

حنا موها را پرپشت، قوی و نرم میکند. این خاصیت حنا در داشتن موهایی سالم میتواند بسیار موثر باشد.

 

20. خواص حنا برای مو:

تقویت رشد مو و پیش گیری از ریزش مو از خواص حنا است.

 

21. خواص حنا و تعرق:

پیشگیري از تعریق زیاد یکیدیگر از خواص حنا میباشد.

 

عوارض جانبی حنا

خواص حنا که حتما باید بدانید + نحوه صحیح گذاشتن حنا بر روی سر

خواص درمانی حنا نباید باعث شود تا ان را به هر شکل و اندازه اي مصرف و از عوارض ان غافل شد

 

در مورد خواص حنا و هر ماده دیگر باید به این نکته مهم توجه داشت که به صرف گیاهی بودن، نباید یک ماده را به هرشکلی مصرف نمود. حنا در عین حالی‌که بسیار مفید است می‌تواند زیان آور نیز باشد.

 

حنا برای حلق و ریه زیان آور است و لذا باید به همراه کتیرا خورده شود. مقدار مجاز خوردن حنا 5 گرم است و مصرف بیشتر ان خطرناک است. حساسیت تماسی، آسم، سقط جنین واثر سوء بر روی حلق و ریه عوارض دیگر حنا هستند. به هنگام کار با گیاه حنا باید دقت کردتا از ورود ان به چشم جلوگیري شود.

 

خواص حنا برای مو

فواید استفاده از حنا برای مو

حنا یک درمان طبیعی ضد ریزش مو و حفظ سلامت مو است. کوتیکول هاي‌‌ مو را درمان میکند در نتیجه در التیام سلامت ریشه مو نیز موثر است که این امر مانع از خرد شدن تارهای مو شده و درخشش موها را حفظ میکند.

 

همچنین حنا PH پوست سر را در حد متعادل نگه می دارد تا از ریزش موی زودرس پیش گیری کند.تعداد زیادی از مشکلات پوست سر نظیر شوره و خشکی را درمان میکند.

 

علاوه بر ان اثرات آلودگی بر روی مو و خشکی بیش از حد به علت استفاده از سشوار را از بین میبرد. در آخر ذکر توجه داشته باشید که حنا مانع از سفیدی زودرس مو میشود.

 

خواص نرم کنندگی حنا

حنا یک نرم کننده گیاهی بسیار عالی بشمار می‌آید. سبب میشود تا موهایتان شفاف و براق به نظر برسد همچنین مو را تغذیه می کند و ان را نرم و ابریشمی می سازد.

 

بهترین راه جهت استفاده از فواید حنا برای نرم کردن مو خیساندن ان در ماست ساده و سپس مالیدن ان به تمام نواحی سر است. ماست مانع از خشکی مو شده و درخشش تارهای مو را سبب میشود.

 

همچنین میتوانید پودر حنا رابا ماست و چند قطره آبلیمو مخلوط نمایید و به سرخود بمالید و بعد از یکساعت سرتان را بشویید. اگر می خواهید از حنا برای تیره کردن رنگ موهایتان استفاده کنید پودر حنا و آبلیمو را دریک ظرف آهنی مخلوط نمایید و بگذارید یک شبانه روز بماند. البته اگر می‌خواهید موهایتان رنگ قهوه اي مایل به قرمز داشته باشد به هیچ عنوان از ظروف آهنی استفاده نکنید.

 

اگر از دانه هاي‌‌ شنبلیله در مخلوط بالا استفاده نمایید حنا بعنوان یک ضد شوره عالی بشما در از بین بردن انها کمک میکند. برای اینکار یک قاشق چایخوری دانه شنبلیله را در آب خیس کنید و بگذارید یک شب بماند سپس ماده اي خمیری شکل از ان تهیه کنید و با حنا مخلوط نمایید.

 

همچنین میتوانید با اضافه نمودن چند قطره روغن کرچک و روغن نعنا خاصیت ان را افزایش دهید. این ماده نه تنها موی شما را محکم و سالم می کند بلکه درخشش زیبایی به انها می بخشد.

خواص حنا که حتما باید بدانید + نحوه صحیح گذاشتن حنا بر روی سر

راهنمای استفاده از حنا

اگر از حنا با هدف رشد موهایتان استفاده می‌کنید باید ان را به‌صورت روغن و به طور منظم به کف سرخود بمالید. روش هاي‌‌ زیر را دنبال نمایید تا روغن حنا بدست آید.

 

ـ ۴/۱ لیتر روغن خردل را دریک ظرف گرم کنید.

 

ـ تعدادی برگ حنا را خرد کنید و درون ظرفی که روغن خردل در ان است ؛ بریزید.« برگ حنا در عطاری یافت میشود.»

 

ـ زمان دهید تا این مخلوط بجوشد.

 

ـ زمانیکه مخلوط قهوه اي مایل به قرمز شد شعله را خاموش کنید.

 

ـ قبل از اینکه ان را از صافی رد کنید چند دقیقه صبر کنید تا مخلوط سرد شود.

 

ـ ان را از صافی رد کنید ودرون یک بطری بریزید.

 

ـ زمانیکه می‌خواهید ان را بر روی پوست سرتان بمالید ؛ این روغن رابا ماست و آبلیمو مخلوط نمایید.« مقدار روغن بستگی به طول موهایتان دارد.»

 

ـ بمدت دو ساعت بگذارید روی سرتان بماند سپس ان رابا آب گرم بشویید.

 

مخلوط نمودن حنا با گیاهانی نطیر ریحان و مارچوبه نیز در رشد مو موثر است. یک راه طبیعی و بدون عوارض جانبی جهت زیبایی و درخشش مو بشمار می‌آید. امکان دارد استعمال حنا در مقایسه با برخی از محصولات گران قیمت بهداشتی تلف وقت بشمار آید اما صرفا زمانی به خواص ان پی می‌برید که ان را به طور منظم استفاده نمایید.

 

خواص حنا که حتما باید بدانید + نحوه صحیح گذاشتن حنا بر روی سر

نحوه صحیح گذاشتن حنا بر روی سر

چگونه به مو هاي‌ مان حنا بزنیم : استفاده از حنا مثل رنگ مو نیست. حنا هر چقدر بیشتر روی موهایتان بماند، رنگ مسی ان بیشتر میشود .حنا نسبت به رنگ مو آسیب کمتری به مو وارد میکند و نسبت به ان دیرتر کم رنگ میشود.

 

حنا در واقع یک رنگ شفاف است که علاوه بر رنگ قرمز پررنگش به موها حالت میدهد و آن ها را درخشنده میکند. همچنین یکی از خواص حنا که می توان به ان اشاره کرد این است که به پیش گیری از ریزش مو کمک میکند.

 

از آنجایی که حنا یک رنگ شفاف است، رنگ موهایتان را عوض نمیکند و فقط ان رابا یک رنگ می پوشاند. بنابر این اگر موهایتان مشکی باشد، وقتی زیر نور به انها نگاه کنید، فقط درخشش قرمز رنگ خواهد داشت.

 

اما اگر موهایتان بلوند و یا خاکستری باشد، نارنجی درخشان دیده می‌شود و اگر موهایتان قهوه اي باشد، یک سایه روی انها ایجاد میشود. اگر موهایتان را رنگ میکنید تا سفیدی هاي‌‌ ان را بپوشانید، مو هاي‌ خاکستری نارنجی روشن یا شاید نارنجی گلگون به نظر خواهند رسید.

 

سعی کنید حنایی انتخاب کنید که کیفیت مناسبی داشته باشد تا رنگ موهایتان خوب شود. دستور آماده کردن ان ساده است: یک مایع اسیدی و پودر حنا. میتوانید از آب لیمو «یا سایر آب میوه هاي‌‌ اسیدی»؛ چای، یا قهوه به این منظور استفاده کنید.

 

کمی ماست به خمیر به دست آمده اضافه کنید تا کمی سفت تر شود. در ظرف رابا یک پلاستیک بپوشانید و بگذارید حنا حداقل به مدت 12 ساعت دریک محل گرم بماند. سپس حنا را دریک بطری پلاستیکی «یا کیسه ي پلاستیکی با گوشه هاي‌‌ بریده شده» قرار دهید.

 

سرتان را مانند یک کره فرض کنید. کاری کنید که در پایان کار، موهایتان بالای سرتان باشند. به این ترتیب به گیره اي برای نگه داشتن انها در سر جایشان نیاز نخواهید داشت.

 

به قسمت هایي از صورت تان که به خط رشد موهایتان نزدیک است وازلین بزنید. به این ترتیب از رنگی شدن صورت تان پیش گیری میکنید. میتوانید با مو هاي‌ خیس و یا خشک شروع کنید، اما اگر موهایتان خشک باشند کارتان راحت تر است.

خواص حنا که حتما باید بدانید + نحوه صحیح گذاشتن حنا بر روی سر

 

دستکش بپوشید و حنا زدن را شروع کنید. از بالای موهایتان شروع کنید و هر دفعه دسته ي کوچکی از موهایتان را انتخاب کنید.

خواص حنا که حتما باید بدانید + نحوه صحیح گذاشتن حنا بر روی سر

 

حنا را فقط به ریشه و پوست نزدیک به ان دسته از موهایتان بزنید. مقدار حنای زیادی بردارید و یک لایه ي ضخیم بزنید.

خواص حنا که حتما باید بدانید + نحوه صحیح گذاشتن حنا بر روی سر

 

حنای بیشتری به طول موهایتان بزنید.

خواص حنا که حتما باید بدانید + نحوه صحیح گذاشتن حنا بر روی سر

 

حتما از ریشه ي موهایتان شروع کنید و بتدریج به سمت پایین پیش بروید.

خواص حنا که حتما باید بدانید + نحوه صحیح گذاشتن حنا بر روی سر

 

بعد از اینکه هر دسته به پایان رسید ان را کمی بپیچانید و سپس رها کنید.

خواص حنا که حتما باید بدانید + نحوه صحیح گذاشتن حنا بر روی سر

 

سعی کنید دسته ي بعدی که انتخاب میکنید نزدیک به دسته ي قبلی باشد.

خواص حنا که حتما باید بدانید + نحوه صحیح گذاشتن حنا بر روی سر

 

موهایتان بدون کلیپس هم سر جایشان می‌ایستند. علت این است که شما همه ی ي ي ي انها را بالای سرتان جمع کرده‌اید و هر بخشی دریک جهت رها کرده‌اید. بهمین روند ادامه دهید تا تمام موهایتان را حنا بزنید. روش هاي‌‌ دیگری نیز برای استفاده از حنا وجوددارد. «قسمت “نکات” را بخوانید»

 

بگذارید حنا 2 الی 4 ساعت یا بیشتر روی موهایتان بماند تا رنگش بیشتر اثر کند. اگر دوست داشتید میتوانید بگذارید تمام طول شب روی موهایتان بماند.

 

خواص حنا که حتما باید بدانید + نحوه صحیح گذاشتن حنا بر روی سر

اما باید حتما سرتان رابا چیزی ببندید و سپس یک کلاه مخصوص رنگ هم سرتان کنید تا از بیرون ریختن حنا پیش گیری کنید. زمانی که منتظر هستید، حنا روی موهایتان سفت خواهد شد.

 

موهایتان را بشویید. اینکار ممکن است کمی سخت باشد. باید سرتان را زیر شیر آب بگیرید و سپس شروع به شستن موها کنید تا کاملاً تمیز شوند. شامپو به موهایتان بزنید. سپس کمی مرطوب کننده ي مخصوص به موهایتان بزنید.

 

خواص حنا که حتما باید بدانید + نحوه صحیح گذاشتن حنا بر روی سر

حنا حاوی پروتئین است بنابر این با اینکار موهایتان تقویت هم خواهند شد اما ممکن است کمی سفت و خشک هم به نظر برسند. بهمین دلیل باید بعد از شستن آن ها از یک مرطوب کننده ي مخصوص استفاده کنید.

 

بگذارید مرطوب کننده حداقل 10 الی 15 دقیقه روی موهایتان بماند و سپس مجدداً سرتان را بشویید. اگر لازم دیدید بازهم مرطوب کننده بزنید. به موهایتان برس بکشید تا تمام دانه هاي‌‌ حنا از لابه لای موهایتان برود. نگران نباشید؛ بوی حنا و دانه هاي‌‌ ان پس از چند بار شستن به طور کامل از لابه لای موهایتان می روند.

 

نکات و هشدارها

وقتی مشغول انجام اینکار هستید میتوانید به موزیک و یا یک کتاب صوتی گوش کنید؛ زیرا برای مدتی نسبتاً طولانی در حمام هستید.

 

حنا باعث میشود ضخامت موهایتان بیشتر شود و سالم تر و درخشان تر به نظر برسد. اگر کمی از حنا به پیشانی تان مالیده شد، با آب ان قسمت را به آرامی مالش دهید تا پاک شود. البته می توانستید از قبل کمی وازلین به پیشانی تان هم بزنید.

 

پس از گذشت یک مدت رنگ حنا عوض می‌شود. میتوانید با یک مقدار کمتر و سبک تر شروع کنید و با گذشت زمان مقدار ان را بیشتر کنید. اگر می‌خواهید رنگ ان کمی تیره تر شود، باید چند بار حنا بزنید تا چند لایه رنگ شود. برای اینکه رنگ موهایتان را حفظ کنید، انها را ماهی 1 الی 2 بار رنگ کنید. همچنین میتوانید بجای رنگ کردن کل موهایتان، فقط ریشه هاي‌‌ انها را رنگ کنید.

 

میتوانید با افزودن چیزهایی به حنا، با ان رنگ موهایتان را مشکی یا قهوه اي کنید. برای رنگ سیاه باید بعد از حنا از وسمه استفاده کنید و برای به دست آوردن رنگ قهوه اي، باید وسمه و حنا رابا هم مخلوط کنید.

 

برای اینکه رنگ ان را تیره تر کنید، هر شب کمی روغن به موهایتان بزنید. روغن خردل بهترین گزینه است. گاهی اوقات ممکن است که حنا کمی آبکی شود. میتوانید یک چهارم قاشق چای خوری صمغ زانتان به 2 فنجان از مخلوط حنا اضافه کنید تا کمی سفت شود.

 

برای استفاده از حنا علاوه بر روشی که در مقاله گفته شد، روش ساده ي دیگری هم وجوددارد؛ مخصوصاً اگر خودتان دارید اینکار را انجام می‌دهید، این روش مناسب تر است.

 

خواص حنا که حتما باید بدانید + نحوه صحیح گذاشتن حنا بر روی سر

 

روش دیگر به این صورت است که حنا را همان طور که گفته شد به رشته هاي‌‌ موهایتان می زنید و بعد دسته هاي‌‌ موهایتان را می پیچانید و به صورت دایره در می آورید.

 

سپس به زدن حنا به موهایتان ادامه می‌دهید و هر دسته که تمام شده را دور این دایره هاي‌‌ می پیچانید. در نهایت دو الی سه دایره ي بزرگ روی سرتان خواهید داشت. این روش راه بهتر و منظم تری است که خودتان به موهایتان حنا بزنید.

 

همیشه سعی کنید قبل از استفاده از حنا مطمئن شوید که برای مو هاي‌ شما مناسب است. می‌توانید برای تست کردن از مو هاي‌ داخل برستان استفاده کنید.

 

طبق معمولًً حنا را روی هرچیزی بریزد لکه اش باقی میماند. اگر روی لباس و یا پرده ي حمام تان ریخت فوراً ان را بشویید. لکه ي ان روی فلز، پلاستیک و سرامیک باقی نمی‌ماند. بنابر این بهتر است موقع استفاده از حنا لباس هاي‌‌ قدیمی تان را بپوشید و از وسایل قدیمی تان استفاده کنید.

 

حتما هنگام کار با حنا از دستکش پلاستیکی استفاده کنید زیرا ممکن است دست هایتان تا هفته ها نارنجی بمانند.

 

اگر از رنگ هاي‌‌ شیمیایی استفاده میکنید موهایتان رابا حنا رنگ نکنید. باید قبل از استفاده از حنا حداقل 6 ماه از رنگ هاي‌‌ شیمیایی استفاده نکنید. ترکیب حنا با نمک فلزی بیش از رنگ هاي‌‌ شیمیایی میتواند باعث آسیب رساندن به موهایتان شود.

 

پر اکسید موجود در رنگ هاي‌‌ شیمیایی در واکنش مستقیم با نمک فلزی میتواند موجب شود موهایتان مشکی شوند، خراب شوند و یا حالت شان عوض شود و یا خوردگی پیدا کند یا وز کنند.

 

برچسب‌ها: ,

گیاهان دارویی

بیشتر بخوانید
خواص دمنوش زعفران در آرامش و شادابی خواص دمنوش زعفران در آرامش و شادابی   در اینجا با خواص و موارد مهم دیگر زعفران این طلای گیاهیی آشنا شوید.     زعفران گلی زیبا و خوشبو است که به علت خواص درمانی ...
آخرین ساعات زندگی دیکتاتور بزرگ هیتلر چگونه گذشت ؟
آخرین ساعات زندگی دیکتاتور بزرگ هیتلر چگونه گذشت ؟
مشاهده بیشتر