بیماری و درمان سرطان بدخیم استخوان

بیماری و درمان سرطان بدخیم استخوان

همه چیز در مورد سرطان استخوان

 

سرطان استخوان یکی از درد آور ترین بیماری ها است که علاج آن بسیار سخت بوده در ادامه می‌توانید با بیماری و درمان سرطان بدخیم استخوان تالاب را دنبال نمایید.

 

سرطان استخوان به سارکوم Sarcome نیز شهرت دارد ودر تمام جهان شایع است. سرطان استخوان، سرطان نادری است که در درون یاخته هاي استخوانی شکل می گیرد.

 

استخوان ها بعنوان چهارچوب ساپورت بدن، سازه اي را تشکیل می دهند و شکل بدن را می سازند که این خود به مثل نگهدارنده اي برای ماهیچه ها برای ایجاد حرکت است و نیز از ارگان هاي درونی بدن حفاظت میکند.

 

به گزارش سایت تالاب بیشتر استخوان ها توخالی هستند و تشکیل شده اند از یک بخش سخت بیرونی که ترکیبات کلسیم در آن رسوب میکند، یک بافت داخلی اسفنجی که مغز استخوان را نگه می دارد که یاخته هاي خونی را می سازد و نیز آن ها را ذخیره میکند و غضروف در هر سر استخوان که به مثل بالشتکی در میان استخوان ها عمل میکند.

 

سرطان استخوان از سنین شیرخوارگی تا سالمندی میتواند ایجاد شود و سبب فلج عضو و یا مرگ فرد مبتلا شود.

 

بیماری و درمان سرطان بدخیم استخوان

سرطان استخوان، سرطان نادری است که در درون یاخته هاي استخوانی شکل می گیرد

 

شایعترین علائم سرطان استخوان

• درد : درد در استخوان مبتلا به سرطان شایعترین علامت وجود آن است. در ابتدا ممکن است درد گاهگاهی باشد. ممکن است درد در شب ها بیشتر شود و یا شدت آن وقتی افزایش یابد که فرد از عضو مربوطه استفاده کند.

 

مثلاً درد یک تومور در استخوان ساق ممکن است با راه رفتن بیشتر شود. وقتی سرطان پیشرفت میکند درد ممکن است دائمی شود با این حال شدت آن طبق معمول با فعالیت بیشتر می‌گردد.

 

• تورم : یکیدیگر از علائم سرطان استخوان تورم موضعی دریک ناحیه ازبدن است. این تورم ممکن است به‌ صورت یک توده موضعی به توسط مریض لمس شود.

• شکستگی : سرطان استخوان ممکن است استخوان را ضعیف کرده و سبب شکستگی آن شود. وقتی یک استخوان مبتلا به سرطان شکسته می‌شود طبق معمول مریض اظهار میکند مدتها دردی خفیف در اندام داشته است که به ناگهان شدت آن زیاد میشود. به شکستگی که در زمینه سرطان ایجاد میشود شکستگی مرضی یا شکستگی پاتولوژیک می گویند.

 

• علائم دیگر : سرطان استخوان میتواند سبب بروزد علائم دیگری مثل خستگی و ضعف شدید و یا کاهش وزن ناگهانی شود. وقتی سلول هاي سرطانی به احشاء داخلی بدن تهاجم میکنند ممکن است علائم مربوط به آن احشاء هم تظاهر پیدا کنند مثلاً وقتی سرطان استخوان به ریه انتشار پیدا میکند ممکن است مریض دچار مشکلات تنفسی شود.

 

دلیل سرطان استخوان چیست ؟

دلیل ها به طور کلی ناشناخته هستند. هر چند که بعضی از اطلاعات در مورد بعضی از سرطان ها شناخته شده است، عوامل موثری از نظر ژنتیکی، از نظر بعضی از ویروس ها و عوامل دیگری هم که تا حدودی به آن دست پیدا کردند، مشخص شده که میتواند شروع کننده یک بیماری سرطان باشد.

 

قطعا با اطلاعات موجود سرطان با یک عامل به تنهایی بوجود نمی‌آید و همیشه زمینه هاي مساعد کننده اي هم نیاز دارد و طبیعتا دریک سن خاصی یک سرطان خاصی ممکن است بوجود بیاد که تعداد آن هم خوشبختانه نادر است.

 

بیماری و درمان سرطان بدخیم استخوان

 

انواع سرطان استخوان

سرطان استخوان میتواند از نوع اولیه «تومور بدخیم» باشند، در جاییکه سرطان در یاخته هاي استخوانی شکل می‌گیرد. یا میتواند ثانویه باشد «بست استخوانی» در جاییکه سرطان از بخش دیگری ازبدن، به استخوان گسترش یافته است.

 

سرطان استخوان اولیه

سرطان «Osteosarcoma»: بعنوان تومور بدخیم osteogenic هم شناخته میشود. Osteosarcoma، شایع ترین سرطان استخوان است و طبق معمول در استخوان هاي بازو، ساق پا و یا لگن خاصره ودر سنین بین 10 و 30 سالگی شروع میشود.

 

سرطان «Chondrosarcoma»: این نوع از سرطان استخوان، در یاخته هاي غضروفی شکل می‌گیرد و دومین سرطان شایع استخوان است. این سرطان در سنین زیر 20 سالگی رخ میدهد و احتمال ابتلاء به آن با افزایش سن کم میشود.

 

تومور Ewing: بعنوان تومور بدخیم Ewing هم شناخته میشود. این سرطان در استخوان ها شروع میشود اما می‌تواند در دیگر بافت ها ودر عضلات هم شروع شود.

 

این سرطان، سومین سرطان شایع استخوان است و طبق معمول در بدن کودکان و نوجوانان شکل می گیرد. Fibrosarcoma و malignant fibrous histiocytoma- هردو نوع این سرطان ها در بافت نرم اطراف استخوان بوجود می‌آید و بیشتر در افراد بزرگسال دیده میشود. این دو نوع سرطان بر روی بازوها، ساق پا و فک اثر می‌گذارد.

 

تومور یاخته اي غول پیکر استخوان، این نوع سرطان استخوان میتواند هم به شکل خوش خیم باشد و هم بدخیم که البته نوع خوش خیم آن، شایع تر است. این سرطان، بر بازو و یا ساق پا اثر میگذارد، در سنین میانسالی رخ میدهد و گسترشی ندارد. این سرطان پس از برداشتن توسط جراحی، دوباره برمی گردد و گرایش به این دارد که به بخش هاي دیگر بدن نیز گسترش یابد.

 

سرطان «Chordoma»:

غالباً در میان افراد 30 ساله و یا بیشتر ازآن دیده میشود. این نوع سرطان استخوان بر ستون فقرات و جمجمه اثر می‌گذارد. این سرطان در میان مردان دو برابر زنان است و بدون این که گسترش یابد، رشد میکند. پس از جراحی، این نوع سرطان استخوان برمی گردد و طبق معمول به ریه ها، کبد و غدد لنفاوی گسترش می یابد.

 

سرطان استخوان ثانویه

دگردیسی استخوانی: دگردیسی استخوانی، شکلی از سرطان استخوان است که دربخش دیگری ازبدن بوجود می‌آید و از طریق جریان خون و یا سیستم لنف، به استخوان ها گسترش می یابد.

 

این نوع سرطان میتواند در هر بخشی ازبدن تشکیل شود و بیشتر احتمال دارد که در استخوان هاي نزدیک به مرکز بدن بوجود آید، مثل لگن خاصره یا ستون فقرات.

 

پیشگیري سرطان استخوان

دلیل اصلی ایجاد سرطان استخوان ناشناخته است، بنظر میرسد نتوان از ابتلا به آن جلوگیري کرد، ولی اجتناب از اشعه «مثل رادیوتراپی» و بعضی مواد شیمیایی ناب که در ایجاد تومور هاي استخوان موثر شناخته شده اند «عدم ارتباط با ترکیبات رادیواکتیو و هسته اي» از ابتلا به سرطان استخوان جلوگیري میکند.

 

بیماری و درمان سرطان بدخیم استخوان

سرطان استخوان ممکن است استخوان را ضعیف کرده و سبب شکستگی آن شود

 

تشخیص سرطان‌ استخوان

– جهت تشخیص سرطان استخوان، دکتر سؤالاتی در مورد تاریخچه دکتری، خانوادگی و شخصی مریض میکند و هم‌ چنین یک معاینه کامل از مریض به عمل می‌آورد.

 

– جراح ممکن است بیوپسی «نمونه‌برداری» سوزنی یا بیوپسی برشی انجام دهد.

 

– هنگام بیوپسی سوزنی، جراح یک سوراخ کوچک در استخوان ایجاد کرده و یک نمونه از بافت تومور رابا وسیله‌اي مثل یک سوزن برمی‌دارد.

– در بیوپسی برشی، جراح، تومور را بریده و نمونه اي از بافت را برمی‌دارد.

– دکتر متخصص آسیب شناسی، بافت را جهت تعیین سرطانی بودن آن مورد آزمایش قرار میدهد.

 

بیماری و درمان سرطان بدخیم استخوان

جهت تشخیص سرطان استخوان، دکتر سؤالاتی در مورد تاریخچه دکتری مریض میکند

 

درمان سرطان استخوان

ο انتخاب روش درمان بستگی به نوع، اندازه، مرحله سرطان، سن و سلامت‌ عمومی مریض دارد.

 

ο جراحی غالباً نخستین انتخاب درمانی میباشد، اگرچه گاهی اوقات قطع کردن عضو لازم می باشد.

 

ο در شیمی‌درمانی، جراح تنها قسمت سرطانی استخوان را بدون قطع عضو برمی‌دارد و بجای قسمت سرطانی، یک وسیله مصنوعی «پروتز» قرار می دهد.

 

ο شیمی‌درمانی و رادیوتراپی ممکن است به تنهایی یا همراه باهم استفاده شوند.

 

بیماری و درمان سرطان بدخیم استخوان

نوشیدن مایعات اعم از آب، چای، دوغ به بیماران سرطان استخوانی توصیه می‌گردد

 

تغذیه در سرطان استخوان

با دقت به بیماری بدخیمی که این بیماران دارند و این که دوره هاي سنگین شیمی درمانی باعث کاهش محسوس اشتها و حالت تهوع و استفراغ می‌گردد، این بیماران مقدار زیادی از وزن و انرژی خودرا از دست می دهند.

 

انجام عمل هاي جراحی سنگین به همراه مصرف آنتی بیوتیک هاي قوی و طولانی مدت، به این مشکل تغذیه اي بیشتر دامن میزند. در نتیجه این بیماران و به خصوص خانواده ها، نگرانی شدید از لاغری مفرط داشته ودر صدد رفع آن می باشند.

توصیه میشود بیماران را تشویق به خوردن غذاهای سالم و طبیعی و آسان الهضم کرد و از خوردن مواد خوراکی سنگین و پر چرب و یا انواع ترشیجات و ادویه ها بازداشت.

بهتر است مقدار هر غذا در هر وعده کم شود، ولی تعداد وعده هاي خوراکی را افزایش دهیم.

 

نوشیدن هرگونه مایعات اعم از آب، چای، دوغ و نوشیدنی هاي بدون گاز دیگر توصیه می گردد.