دانستنی های مهم تغذیه ای درباره ویتامین B12

مجموعه : تغذیه سالم
دانستنی های مهم تغذیه ای درباره ویتامین B12

همه چیز در مورد ویتامین B12

این ویتامین جایگاه مهمی در سلامتی بدن دارد و از همین رو می‌خواهیم به همه ی آن چه که در مورد این ویتامین باید بدانید می‌پردازیم . ویتامین B12 برای سلامت کلی بدن انسان بسیار مهم است. این ویتامین به تولید گلبول هاي قرمز سالم و حفظ عملکرد درست اعصاب کمک می‌کند. مجله تالاب: هر فردی باید این ویتامین رابه میزان کافی از رژیم غذایی خود دریافت کند، اما بطور خاص این مساله برای زنان، به ویژه زنان باردار و مادران شیرده، از اهمیت بیشتری نسبت به مردان برخوردار است.

 

تغذیه و نکات مهم ویتامین B12, به گزارش تالاب به نقل از “اکتیو بیت”، مواد غذایی مختلفی، مانند پنیر کاتیج، بادام و پنیر فتا، در معرض ما قراردارند که حاوی ویتامین B12 هستند. در ادامه با برخی حقایق درباره کمبود ویتامین B12 آشنا میشویم.

 

احساس خستگی و کمبود انرژی شما را رها نمی‌کند

ویتامین B12 از اهمیت ویژه اي برای تولید DNA، اعصاب، و سلول هاي خون برخوردار است. همچنین، این ماده مغذی در حفظ سلامت مغز و عملکرد بی نقص سیستم ایمنی بدن انسان نقش دارد.

 

افزون بر این، ویتامین B12 به سوخت و ساز شما کمک میکند ودر تبدیل مواد مغذی به انرژی کاربرد دارد. اگر خستگی بیش از اندازه یا سبکی سر را تجربه میکنید، شاید با کمبود ویتامین B12 مواجه باشید. این ویتامین در تعداد زیادی از محصولات حیوانی، مانند تخم مرغ و نرمتنان صدفدار، یافت می‌شود.

 

گیاهخواران و وگان ها آسیب پذیر هستند

بیشتری ویتامین B12 مورد نیاز بدن انسان از طریق محصولات حیوانی، مانند گوشت قرمز، لبنیات، نرمتنان صدفدار و تخم مرغ تامین می‌شود. اگر این قبیل مواد غذایی را از رژیم غذایی خودرا حذف کنید، احتمال مواجهه با کمبود ویتامین B12 افزایش می‌یابد، که میتواند به معنای احساس خستگی زیاد یا سبکی سر باشد.

 

اگر گیاهخوار یا وگان هستید، میتوانید استفاده از مکمل ویتامین B12 را مدنظر قرار دهید. همچنین، شما میتوانید غذاهایی که با ویتامین B12 غنی شده اند، مانند غلات صبحانه، را مصرف کنید.

 

سالمندان در معرض خطر قراردارند

هر فردی می‌تواند با کمبود ویتامین B12 مواجه شود، اما اگر بیش از 50 سال سن دارید، احتمال مواجهه با این مشکل سلامت جدی افزایش مییابد. با افزایش سن، معده اسید کمتری تولید میکند که به معنای کاهش توانایی شما در جذب ویتامین B12 است.

 

برهمین اساس، افزایش مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین B12، مانند تخم مرغ و لبنیات، برای سالمندان از اهمیت بیشتری برخوردار میشود. اگر مشکل جدی است، با دکتر خود درباره مصرف مکمل یا تزریق ویتامین B12 صحبت کنید.

 

داروهای ضد سوزش سردل میتوانند خطر را افزایش دهند

سوزش سردل میتواند وضعیتی بسیار دردناک و ناراحت کننده را ایجاد کند و برهمین اساس افراد بسیاری برای درمان آن از داروهای تجویزی استفاده میکنند. اما اینکار می‌تواند مشکل آفرین باشد، زیرا این داروها تولید اسید معده را کاهش میدهند، که بطور بالفعل شرایط جذب ویتامین B12 را برای بدن دشوار می سازد.

 

اگر از داروهای تجویزی برای مهار سوزش سردل استفاده میکنید و با خستگی، ضعف و سبکی سر مواجه هستید، با دکتر خود درباره احتمال کمبود ویتامین B12 صحبت کنید. مصرف مکمل میتواند به غلبه بر این شرایط کمک کند.

دانستنی های مهم تغذیه ای درباره ویتامین B12

کمبود ویتامین B12 شبیه زوال عقل بنظر می‌رسد

با افزایش سن، ترشح اسید معده کاهش می‌یابد، و توانایی بدن برای جذب ویتامین B12 نیز افت می‌کند. این به معنای آن است که افراد بزرگتر از 50 سال ممکن است از کمبود ویتامین B12 رنج ببرند، که با علائمی مانند احساس خستگی بیش از حد و سبکی سر خودرا نشان میدهد.

 

افزون بر این، افراد بسیاری که کمبود ویتامین B12 دارند از مشکلات عصبی مانند زوال عقل، رنج می‌برند. در نتیجه، ممکن است کمبود این ماده مغذی با زوال عقل اشتباه گرفته شود. اگر در گروه افراد مسن و سالمند قرار دارید و این شرایط را تجربه می‌کنید برای روشن شدن شرایط با دکتر خود صحبت کنید.

 

بانوان باردار و مادران شیرده بیشترین نیاز رابه ویتامین B12 دارند

هر فردی به ویتامین B12 نیاز دارد، اما برخی افراد، مانند بزرگسالان بیشتر به آن نیاز دارند. به گفته کارشناسان، مادرانی که به فرزند خود شیر می‌دهند، بیشترین نیاز رابه ویتامین B12 دارند. انها به دریافت 2.8 میکروگرم از این ماده مغذی در روز نیاز دارند. در مقام مقایسه، مردان به 2.4 میکرو گرم نیاز دارند.

 

اما بانوان باردار یا مادران شیرده چگونه میتوانند به میزان کافی ویتامین B12 دریافت کنند؟ دریک شماره تخم مرغ 0.6 میکروگرم ودر یک فنجان شیر کم چرب 1.2 میکروگرم از این ماده مغذی موجود است. از منابع بهتر می‌توان به گوشت ماهی قزل آلا، بوقلمون و گاو اشاره کرد. از این رو، افراد گیاهخوار یا وگان ها ممکن است به مصرف مکمل نیاز داشته باشند.

 

مصرف الکل شما را آسیب پذیرتر می‌کند

مصرف الکل می‌تواند احتمال کمبود ویتامین B12 را افزایش دهد. این بدلیل آن است که مصرف نوشیدنی هاي الکلی می‌تواند احتمال ابتلا به گاستریت یا ورم معده را افزایش دهد.

 

افراد مبتلا به این شرایط از اسید معده کمتری نسبت به دیگران برخوردار هستند و این به معنای کاهش توانایی بدن برای جذب ویتامین B12 است. اما این تمام ماجرا نیست. الکل میتواند در عملکرد کبد اختلال ایجاد کند، و از آنجایی که ویتامین B12 در کبد ذخیره میشود، با کاهش ذخایر این ماده مغذی در بدن مواجه خواهید شد.

 

خطر کم خونی کشنده افزایش می‌یابد

کم خونی یا کمبود گلبول هاي قرمز در هموگلوبین خون شرایطی نسبتا شایع است. اما نوع خاص و خطرناکی از کم خونی وجوددارد که به واسطه کمبود ویتامین B12 شکل می‌گیرد. سایت تالاب: دراین نوع از کم خونی که به نام کم خونی کشنده «Pernicious Anemia» شناخته میشود، معده در تولید پروتئینی که به جذب ویتامین B12 و تولید گلبول هاي قرمز کمک می‌کند با مشکل مواجه میشود.

 

کم خونی کشنده اغلب ارثی است، از این رو از والدین یا پدربزرگ و مادر بزرگ خود درباره ابتلا به آن درخانواده پرسش کنید. خبر خوب قابل درمان بودن این شرایط از طریق تزریق ویتامین B12 یا مصرف مکمل است.

 

جدیدترین مطالب سایت