مجموعه : تغذیه سالم
بروزرسانی : 10 مرداد 1398

خاصیت هایی جالب میوه کاکتوس

خاصیت هایی جالب میوه کاکتوس

خواص میوه کاکتوس 

کاکتوس یکی از گیاهان خوب میباشد که میوه هاي جالبی را به بار می آورد و همین طور این میوه ها خواص بسیار زیادی دارند .

چند سالی هست میوه‌های عجیب و غریبی به کشورمون راه یافته هست. میوه‌هایي با اشکال و طعم‌هاي متفاوت که هر ذائقه‌اي را با طعم منحصر به فردش مجذوب می کند. یکی از این عجایب دنیای زمینی میوه کاکتوس هست. در ایران به آن گلابی خاردار یا انجیر کاکتوس گفته میشود.

این میوه، بیضی‌شکل بوده و به رنگ قرمز بنفش هست. سطح آن از خارهای ریزی پوشیده شده که اگر پوست زبر و ضخیم آن در زمان مصرف جدا نشود، می تواند ناراحتی‌هایي را در گلو، مری و معده ایجاد کند.

گوشت این میوه، شیرین‌مزه و آبدار و دانه‌های ترد سیاه‌رنگی در بافت آن پراکنده هست. کاکتوس پخته طعم مارچوبه و یا فلفل دلمه‌اي سبز را می دهد.

سه نوع کاکتوس خوراکی وجود دارد که در زیر به شرح آن می‌پردازیم :

* سان پدرو (Sanpedro): این کاکتوس دارای ارزش دارویی بالایی می‌باشد و آب به دست آمده از آن مانع سوزش مثانه و کلیه میشود و تب بالا و هپاتیت را درمان می کند.

*هودیا (Hoodia): این نوع اغلب در آفریقای جنوبی به عمل می آید و به درمان چاقی مفرط کمک می کند.

* اوپنتیا (Opuntia): سرشار از فلاوانوئیدز هست که خاصیت آنتی اکسیدان دارد. آنتی اکسیدان تأثیر سم زدایی دارد و از آسیب سلولی که باعث سرطان و پیری می شود، پیش گیری میکند.

سوریه و لبنان از جمله کشورهایی هست که این میوه را پرورش داده و مراکش بزرگ‌ترین کشور صادرکننده آن هست.

این میوه یکی از غنی‌ترین غذا هاي پستانداران نواحی کویری و بیابانی محسوب می شود و امروزه گیاه زینتی آن در منزل‌ها پرورش می‌یابد، اما این سۆال مطرح هست مگر میوه کاکتوس چه فوایدی دارد که در کشورهای آمریکای مرکزی، هند، آفریقا و استرالیا طرفداران زیادی را به خود جلب کرده هست؟

خواص درمانی میوه کاکتوس

* میوه کاکتوس به علت آن که در منطقه‌اي بیابانی و خشک پرورش می‌یابد، سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدانی هست. خوب هست بدانید آنتی‌اکسیدان‌ها سلاح گیاه در برابر مقابله با شرایط سخت و طاقت‌فرسای محیطی هست.

وجود این ترکیبات در میوه کاکتوس اثر سم‌زدایی قوی و ضدالتهاب داشته و از آسیب سلولی که باعث سرطان و پیری می شود جلوگیري و از سوی دیگر با تقویت سیستم دفاعی، بدن را در برابر عفونت‌ها مقاوم‌تر میکند.

* یکی از کاربردهای متعارف میوه کاکتوس مصرف آن در رژیم خوراکی هست که به علت غنی بودن از مواد فیبری باعث مهار گرسنگی می شود.

* این میوه مقوی دستگاه گوارش بوده و خاصیت رونده داشته و باعث لینت مزاج میشود. مهم ترین فایده آن در معالجه کبد هست و مصرف آن برای بیماران کبدی با نظر دکتر مربوط خوب هست.

* همین طور باعث سلامت قلب شده و در کاهش کلسترول بد خون نقش بسزایی دارد.

* بعضی منابع ادعا میکنند مصرف این میوه بعد از غذا باعث کاهش جذب انسولین میشود و برای مبتلایان به دیابت نوع 2 خوب هست.

* از عفونت‌هاي کلیوی جلوگیري کرده و تب بالا و هپاتیت را درمان می کند و با کمک به گردش خون به طور چشمگیری در التیام زخم‌ها موثر هست.

* این را هم بدانید از میوه کاکتوس روغنی تهیه میشود که غنی از ویتامین E بوده و میزان آنتی‌اکسیدان آن سه برابر سایر روغن‌ها و برای مبارزه با پیری پوست بسیار نافع هست.

خاصیت هایی جالب میوه کاکتوس

خواص های فوق العاده میوه کاکتوس 

میوه کاکتوس در تنظیم قند خون بیماران دیابتی نوع دوم موثر هست. دکتر سید محمود فرش پور رضایی، عضو هیئت علمی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی و موسسه تحقیقات و سرم سازی رازی، با اعلام این خبر اظهار داشت:

کاکتوس خوراکی، گیاهی پر طرفدار در کشورهای آمریکای مرکزی، اروپا، خاورمیانه، هند، آفریقای شمالی و استرالیاست.

وی اضافه کرد: برگ‌هاي این گیاه سرشار از بتاکاروتن، ویتامین‌هاي گروه B، ویتامین C و کلسیم هست.

دکتر رضایی در تشریح جزئیات پژوهش خود اظهار داشت :

میوه گیاه کاکتوس به دفعات گوناگون به طور هرروز تا مدت 2 ماه به موش خورانده شد، گرچه پیش از شروع مصرف میوه کاکتوس، این موش‌ها به دیابت مبتلا شده و قند خون آن‌ها اندازه گیری شده بود.

پس از 2 ماه مصرف میوه گیاه کاکتوس، دوباره قند خون این موش‌ها اندازه گیری شد که نتایج نشان داد میوه گیاه کاکتوس اثر ضددیابتی دارد و در تنظیم قند خون موثر هست.

خلاصه این پژوهش در کنگره بین‌المللی داروسازی و بیوتکنولوژی خاورمیانه سال 2010 در شهر دبی ارائه شده هست.

منبع :tafresh-zeytoon.blogfa.com

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت