خواص آب برای بدن | مضرات نوشیدن آب در این زمان ها

مجموعه : تغذیه سالم
خواص آب برای بدن | مضرات نوشیدن آب در این زمان ها

خواص آب برای بدن

آب یکی از نیازهای اصلی بدن انسان برای ادامه حیات است ؛ در صورتی که از افرادی هستید که آب کمتر مصرف میکنید لازم است بدانید که آب مناسب برای بدن یکی از نیازهای اصلی بدن است ودر صورتی که آب کافی به بدن نرسانید ممکن است دچار مشکلات برای سلامتی شوید.

 

همچنین لازم است بدانید در عده اي از زمان ها نباید آب مصرف کرد و ان را در آخر بشما خواهیم گفت. با خواص آب همراه ما باشید در سایت تالاب

 

1- خواص آب در کمردرد

تأثیر آب در پیشگیري و درمان کمردرد نیز مطرح شده است. درد قسمت پایینی کمر و آرتریت ستون فقرات نشانه‌ي کمبود آب در ستون مهره‌ها و دیسک‌ها است. دریافت آب بیشتر به رفع این مشکلات کمک میکند.

 

2- آب برای کاهش استرس

85 درصد بافت مغز را آب تشکیل میدهد. به هنگام تشنگی، بدن و مغز، برای انجام فعالیت‌هاي‌ خود با فشار و استرس مواجه می شوند. برای کاهش سطح استرس، همیشه به هنگام کار یک لیوان آب بر روی میز خود داشته باشید و یا به هنگام ورزش، یک بطری آب به همراه داشته باشید تا با استرس کمتری به فعالیت بپردازید.

 

3- آب و جلوگیری از گرفتگی عضلات

نوشیدن آب باعث می شود که عضلات کمتر دچار گرفتگی شوند و اکسیژن رسانی کافی و پاکسازی سموم از ان‌ها آسان‌تر انجام شود.

 

همچنین آب بعنوان یک روان کننده در مفصل‌ها عمل می کند. هنگامیکه بدن شما آب کافی داشته باشد، می توانید با قدرت بیشتر و با مدت زمان بیشتری کارهای بدنی را انجام دهید.

 

4- آب و کاهش خطر ابتلا به سنگ‌های کلیه و مثانه

با کاهش نوشیدن آب، خطر ابتلا به سنگ‌هاي‌ مجرای ادراری افزایش مییابد.

آب باعث رقیق کردن نمک‌ها و موادمعدنی موجود در ادرار می شود و مانع از تشکیل کریستال‌هاي‌ سنگ‌هاي‌ مجرای ادراری می شود. سنگ‌هاي‌ کلیه و مثانه در ادرار رقیق نمی توانند شکل بگیرند، بنابر این خطر ابتلا به این عارضه‌هاي‌ دردناک کاهش مییابد.

 

5- آب و جلوگیری از بیماری‌های مزمن

و بالاخره این‌که گفته می شود آب در پیشگیري از آنژین قلبی، میگرن، کولیت، آسم، فشار خون بالا، دیابت در مراحل اولیه، کلسترول بالا، افسردگی، سندرم خستگی مزمن، لوپوس، ام.اس و دیستروفی عضلانی نقش دارد.

خواص آب برای بدن | مضرات نوشیدن آب در این زمان ها

6- خواص آب برای پوست

قبل از هر چیز باید بدانید آب منبع خوبی برای سلامت پوست است و با از بین بردن سموم بدن باعث شفافیت طبیعی پوست شما خواهد شد. خطوط ریز و شیارهای پوست به هنگام کمبود آب، بیشتر و عمیق‌تر می شوند.

 

نوشیدن آب باعث چاق‌تر شدن سلول‌هاي‌ پوستی و کاهش چین و چروک و جوان کردن پوست میشود. همچنین آب باعث التیام بخشیدن به جریان خون در پوست می شود و پوست را از وجود ناخالصی‌ها پاک میکند و امکان تغذیه بهتر پوست را فراهم می کند.

 

7- خواص آب برای سلامت قلب

با نوشیدن مقدار آب توصیه شده در روز، میتوان از بروز حملات قلبی پیشگیری و یا احتمال ابتلا به ان را کاهش داد. طی تحقیق منتشره در نشریه آمریکایی «اپیدمیولوژی»؛ احتمال مرگ ناشی از حملات قلبی، در کسانی که روزانه بیش از 5 لیوان در روز آب می نوشند نسبت به کسانی که کمتر از 2 لیوان در روز آب می نوشند، 41 درصد کاهش می یابد.

 

8- آب باعث افزایش انرژی بدن

میزان انرژی در کسانی که روزانه به مقدار کافی آب می نوشند نسبت به افرادی که بدنشان با کمبود آب روبروست، از سطح بالاتری برخوردار است. کم آبی در بدن میتواند منجر به سستی و خواب‌آلودگی ودر نهایت ضعف عضلات و سردرد شده و همچنین سوخت و ساز بدن را کاهش دهد.

 

درد قسمت پایینی کمر و آرتریت ستون فقرات نشانه‌ي کمبود آب در ستون

 

مهره‌ها و دیسک‌ها است. دریافت آب بیشتر به رفع این مشکلات کمک می کند

 

شما در تعداد زیادی از مواقع بدون این‌که کاری انجام داده باشید احساس خستگی میکنید، علت این خستگی ممکن است کمبود آب بدن باشد. آب باعث انتقال اکسیژن و سایر مواد غذایی به سلول‌هاي‌ بدن میشود و کمبود ان باعث اختلال در رسیدن این مواد به سلول‌ها میشود. اگر بدن شما به اندازه کافی پر آب باشد، قلب شما نیز وادار نیست برای رساندن خون به نقاط مختلف بدن، با شدت بیشتری کار کند.

 

خواص آب برای بدن | مضرات نوشیدن آب در این زمان ها

 

9- خواص آب در حفظ تناسب اندام

اگر به دنبال کاهش وزن هستید، بدانید که آب باعث افزایش متابولیسم بدن می شود و باعث می شود احساس سیر بودن بشما دست دهد. بنابر این سعی کنید بجای نوشیدن نوشیدنی‌هاي‌ پر کالری، آب بنوشید.

 

همچنین چنانچه شما یک لیوان آب یخ بنوشید بدن شما بایستی این آب را گرم کند، در نتیجه مقداری از این گرمای مورد نیاز را از سوزاندن چربی‌ها به دست می‌آورد. آب میتواند با تحریک بدن با این تفکر که «پر است» از افزایش وزن پیشگیری کند و به این ترتیب شما را از افراط در خوردن غذاها باز دارد.

 

10- فواید آب و سلول‌ های بدن

آب، حلالی است که در ان تعداد زیادی از موادی که برای اعمال سلولی لازم است حل میشود. آب موادی راکه در خود حل کرده است در بدن انتقال داده و از طریق خون و مایع بین سلولی در اختیار سلول‌ها قرار میدهد.

 

واکنش‌هاي‌ بیولوژیکی داخلی بدن در حضور آب انجام میشود. آب برای اعمال داخلی مهمی مانند هضم، جذب و دفع مواد زائد و بسیاری اعمال دیگر ضروری است و موجب تنظیم حرارت در بدن می شود.

 

11- فواید آب در بهبود کارکرد دستگاه گوارش

آب باعث آسانی حرکت مواد دفعی در روده میشود و از بروز یبوست پیشگیری میکند. در واقع آب نیز همانند فیبرها باعث التیام کارکرد دستگاه گوارش می شود. جذب بعضی از موادمعدنی از دستگاه گوارش با کمک مولکول‌هاي‌ آب انجام پذیر است.

 

12- خواص آب در دفع سموم از بدن

نقش دیگر آب این است که مواد زائد و سمومی مثل اوره راکه در اثر متابولیسم مواد پروتئینی در بدن تولید میشود، دفع میکند. به یاد داشته باشید طی هر برنامه زهر زدایی ازبدن باید از آب استفاده کنید. این ماده حیاتی سموم را رقیق کرده ازبدن دفع میکند.

 

با کاهش نوشیدن آب، خطر ابتلا به سنگ‌هاي‌ مجرای ادراری افزایش مییابد.

 

آب باعث رقیق کردن نمک‌ها و موادمعدنی موجود در ادرار میشود و مانع از تشکیل کریستال‌هاي‌ سنگ‌هاي‌ مجرای ادراری می شود

 

آب مهمترین ماده زهر زدا محسوب می شود. آب با زدودن سموم ازبدن به ارتقای سلامت ان کمک بسزایی می کند و دهیدراتاسیون یا از دست دادن آب بدن صدمات شدیدی را بر بدن وارد میکند.

 

13- فواید آب در سوزش معده

یکی از فواید آب جلوگیري و درمان سوزش معده است. این عارضه ممکن است به احتمال نشانه‌ي کمبود آب دربخش فوقانی دستگاه گوارش بوده و نشانه‌ي مهم تشنگی بدن است. استفاده از داروهای ضد اسید در درمان این درد، دهیدراتاسیون را برطرف نمی کند و بدن همان‌ گونه از کمبود ذخیره آب رنج میبرد. با نوشیدن آب، اسید معده، معالجه میشود، از این رو برای سیستم هاضمه مفید است.

 

14 – فواید آب در بهبود آرتریت

اثر دیگر این مایع حیاتی پیشگیری و التیام آرتریت است. درد مفصلی روماتوئیدی یا همان آرتریت ممکن است نشانه‌ي کمبود آب در مفاصل دردناک است. این بیماری در هردو گروه جوانان و سالمندان مشاهده می شود. استفاده از داروهای مسکن مشکل را برطرف نمیکند بلکه اثرات جانبی را هم در پی دارد. دریافت آب و کاهش مصرف نمک در درمان آرتریت موثر است.

 


 

خواص آب برای بدن | مضرات نوشیدن آب در این زمان ها

مضرات نوشیدن آب در این زمان ها

نوشیدن آب در این شرایط مضر است

نوشیدن آب همیشه توصیه می شود چرا که با هیدراته شدن بدن اعضای مهم بهتر فعالیت می‌کنند و به طبع سلامتی تهدید نمی‌شود اما گاهی اوقات نوشیدن آب سلامتی رابه خطر می اندازد.تقریباً آب راه حل مناسبی برای همه ی چیز است .

 

آب می تواند از پرخوری ما پیشگیری کند و همچنین در سوزاندن کالری هاي‌ اضافی بدن کمک می کند. اما زمان هایي هستند که شما باید این ذهنیت که آب می تواند از پرخوری ما پیشگیري کند را کنار بگذارید.

 

همان طور که می دانید و پیش از این بارها دربخش سلامت نمناک گفته ایم آب یکی از بهترین نوشیدنیها از زمانهای دیرینه تا به الان میباشد و درسلامتی شما موثر بوده و می‌باشد به گزارش نمناک علاوه بر این آب در سیستم گوارش بدن حائز اهمیت بسزایی می‌باشد و بکار ان کمک می کند و احساس تشنگی را از بین می برد.

 

اما نوشیدن آب در هنگام میل وعده هاي‌ غذایتان توصیه نمی‌شود و به شدت خطرناک میباشد، زیرا نوشیدن آب دراین زمان آنزیم هاي‌ گوارشی و اسیدهای معده را رقیق می سازد ودر پی این عمل غذایی که میل می کنید سخت تر هضم می شود.

 

نوشیدن مقدار زیادی آب در طی روز خوب است و هیچ مشکلی ندارد اما اگر شما احساس تشنگی نکردید به هیچ عنوان آب ننوشید زیرا با نوشیدن بیش از حد آب میتوانند باعث رقیق شدن و کم شدن تعادل طبیعی نمک بدن شود.با نوشیدن آب در میان میل وعده هاي‌ غذایتان ؛ اسید معده اي که در روده وجوددارد را از بین می برد.

خواص آب برای بدن | مضرات نوشیدن آب در این زمان ها

هنگامیکه هیچ احساس تشنگی نداری آب ننوشید.

1- زمان نوشیدن آب
2- عدم نیاز بدن به نوشیدن آب
3- نوشیدن آب زیاد چه بلایی سرتان می آورد؟
4- هنگامیکه ادرار شما روشن بود آب ننوشید:

 

اگر شما میخواهید بدانید و مطمئن شوید که بدن تان به اندازه کافی آب دارد به دستشویی مراجعه کنید و رنگ ادرارخودتان را ببینید.اگر ادرار شما به رنگ زرد تیره بود بدانید که دچار کم آبی هستید ولی ولی اگر زرد روشن بود بدانید که به اندازه کافی آب نوشیده اید و هیچ نیازی به آب ندارید.

 

هنگامیکه قصد خوردن غذای سنگین و زیادی دارید ؛ آب ننوشید :

قبل از خوردن غذا یک لیوان آب بخورید و سپس شروع به خوردن غذایتان کنید،اما نوشیدن بیش از حد آب قبل میان و یا بعد از غذا بسیار مضر میباشد و باعث سنگین شدن شما می شود و اسید معده اي که در روده وجوددارد را از بین میبرد این مورد بسیار مهم است است و سعی کنید از این مورد استفاده کنید تا سلامتی بدن تان رابه خطر نیندازید.

 

پس از تمرین و ورزش زیاد آب ننوشید:

پس از تمرین هاي‌ نرمال و عادی نوشیدن آب برای بدن بسیار خوب است اما پس از ورزش هاي‌ سنگین و تمرین هاي‌ غیر نرمال الکترولیت هاي‌ بسیار زیادی را از طریق عرق کردن از دست خواهید داد از این رو برای جبران این فقدان شما می توانید از آب نارگیل و دیگر نوشیدنی هاي‌ پر انرژی مواد مغذی را مجددا به بدن تان برسانید.نوشیدن آب دراین بین برای بدن‌تان مضر می‌باشد ودر هیچ وجه نوشیدن آب دراین زمان توصیه نمی‌شود و باید از ان خودداری کنید.

 

سلامتی با آب سالم را فراموش نکنید

جدیدترین مطالب سایت