عوارض بالای مصرف نوشیدنی های انرژی زا برای بدن

مجموعه : تغذیه سالم
عوارض بالای مصرف نوشیدنی های انرژی زا برای بدن

نوشیدنی های انرژی زا چرا برای بدن مضرر میباشد؟

روزانه مصرف نوشیدنی هاي‌ انرژی زا در حال افزایش است و تعداد زیادی از کارشناسان نظر کاملا منفی به این نوع نوشیدنیها دارند و نوشیدنی هاي‌ انرژی زا را برای بدن خطرناک توصیف کرده اند.

 

علی رغم شناخته بودن خطرات نوشیدنی هاي‌ انرژی زا، بازار آنها پر رونق است و انتظار میرود ارزش بازار جهانی نوشیدنی هاي‌ انرژی زا تا سال 2024 به 72 میلیارد دلار برسد.

 

این خبر خوبی برای سازندگتن نوشیدنی هاي‌ انرژی زا است ولی آیا برای مصرف کنندگان هم خبر خوبی محسوب میشود؟

تعداد زیادی از مارک هاي‌ اصلی نوشیدنی هاي‌ انرژی زا مثل رد بول Red Bull، مانستر انرژی Monster Energy ؛ راک استار انرژی Rockstar Energy Drink و آن او اس انرژی NOS Energy Drink مواد مشابهی دارند. ما از متخصصین سوالی پرسیدیم که مواد تشکیل دهنده آنها واقعا با بدن ما چه میکند.

 

نوشیدنی هاي‌ انرژی زا باعث کم آبی بدن میشوند

مبع اصلی انرژی در اغلب محصولات انرژی زا کافئین است و طبق معمول حدود 80 تا 160 میلی گرم کافئین دریک قوطی نوشیدنی انرژی زا وجوددارد. کافئین اثر دیورتیک دارد که به معنی افزایش تولید ادرار است که در موراد شدید میتواند منجر به کم آبی بدن شود.

 

به گفته متخصص تغذیه بث وارن Beth Warren ؛ این ثر به ویژه در افرادی که برای نخستین بار این محصولات را مصرف می‌کنند و نمی‌دانند باید آبی که از بدنشان دفع شده را جبران کنند می‌تواند بسیار مضر باشد.

 

موضع رسمی سازمان غذا و داروی کشور آمریکا دراین مورد این است که نباید روزانه بیشتر از 400 میلی گرم کافئین مصرف شود ولی تولیدکنندگان مواد غذایی و نوشیدنی طبق قانون نیازی به ذکر مقدار کافئین در فهرست مواد تشکیل دهنده ندارند.

عوارض بالای مصرف نوشیدنی های انرژی زا برای بدن

نوشیدنی هاي‌ انرژی زا باعث افزایش تپش قلب می‌شوند

به گفته متخصص تغذیه لیزا کوهن Lisa Cohn ؛ کافئین علاوه بر اثر دیورتیکی که دارد باعث افزایش خطر تپش قلب میشود. مطالعه اي که در مجله کانادایی کاردیولوژی Cardiology درسال 2015 منتشر شد، تغییرات ایجاد شده در قلب پس از مصرف نوشیدنی هاي‌ انرژی زا بین نوجوانان را مورد بررسی قرار داده بود.

 

انها دریافتند که مصرف نوشیدنی هاي‌ انرژی زا در بین نوجوانان سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری هاي‌ قلبی عروقی به خصوص در افراد مستعد دارد.حتی در عده اي از موراد نوشیدنی هاي‌ انرژی زا سبب تغییر در ریتم قلب در بین نوجوانان با قلب سالم می شد. این خطر هنگام فعالیت هاي‌ ورزشی افزایش پیدا می‌کند.

 

در برخی موراد میزان بالای کافئین این نوشیدنی باعث ایجاد بیماری هاي‌ ناشناخته قلبی می‌شود. در یکی از موراد ذکر شده نوجوانی 17 ساله قبل از ورزش در باشگاه نوشیدنی انرژی زا مصرف کرده بودو کارش به اورژانس کشید.

 

نوشیدنی های انرژی زا می توانند به دندان آسیب بزنند

نوشیدنی هاي‌ انرژی زا حاوی اسید سیتریک citric acid هستند که برای دندان بسیار خورنده است. در مطالعه اي با مقایسه نوشیدنی هاي‌ ورزشی و انرژی زا نشان داد که محصولات انرژی زا به میزان قابل توجهی اسیدیته بالاتری دارند که تخریب مینای دندان را دو برابر می‌کند.

 

نوشیدنی های انرژی زا، انرژی واقعی به شما نمی دهند

حقیقت این است که مواد اصلی تشکیل دهنده نوشیدنی هاي‌ انرژی زا یعنی تائورین taurine، ال کارنیتین L-carnitine و گلوکورنولاکتون glucuronolactone، سبب تقویت انرژی واقعی نمیشوند. تائورین و ال کارنیتین، اسید آمینه هایي هستند که در متابولیسم انرژی دخیل بوده و بطور طبیعی در بافت عضله و اندام یافت می‌شوند

 

ولی مقدار مورد استفاده آنها در محصولات انرژی زا برای تقویت انرژی، بسیار کم است. گفته می‌شود گلوکورونولاکتون بدلیل تاثی متقابل بر متابولیسم انرژی باعث ا فزایش آن می‌شود ولی تاثیری بر میزان انرژی ندارد. التیام انرژی اي که شما بعد از مصرف نوشیدنی هاي‌ انرژی زا احساس میکنید احتمالا بدلیل قند موجود در آن است.

 

شکر فراوان

این نوشیدنیها طبق معمول حاوی 13 قاشق جایخوی شکر هستند که بیش از دو برابر میزان توصیه شده روزانه است. با گذشت زمان این مقدار جذب قند ساده باعث چاقی و مقاومت به انسولین می‌شود. ضمن این‌که طبق مطالعات مصرف روزانه این مقدار قند باعث افزایش عوارض در افرادی که مبتلا به بیماری هاي‌ قلبی و فشار خون هستند می‌شود.

عوارض بالای مصرف نوشیدنی های انرژی زا برای بدن

نوشیدنی های انرژی زا می توانند منجر به سردرد و نوسانات خلقی شوند

گوارانا Guarana، یکیدیگر از مواد رایج در نوشیدنی هاي‌ انرژی زا است، با یان که گیاه است ولی به معنی خوب بودن آن برای بدن نیست. مقدار کافئین موجود در گوارانا از قهوه هم بیشتر است. گوارانا سیستم عصبی مرکزی را تحریک میکند که باعث احساس افزایش انرژی و فکری و کاهش اشتها می‌شود.

 

عوارض نوشیدنی انرژی زا برای قلب و گوارش

با این حال می‌تواند عوارض جانبی از جمله مشکلات قلبی و گوارشی و اختلال در تصمیم گیزی می‌شود و مشکل اینجاست که گوارانا بعنوان منبع اضافه کافئین در فهرست مواد تشکیل دهنده ذکر نمیشود. گزارش هاي‌ زیادی بدلیل مصرف بیش از حد کافئین در نوشیدنی هاي‌ حاوی گوارانا که منجر به بستری شدن در اورژانس شده است، وجوددارد.

 

امیدواریم این مطقاله مورد توجه واقع شده باشد و در مصرف نوشیدنی های انرژی زا دقت لازم را بخرج دهید تا سلامتی شما دچار مشکل نشود.

جدیدترین مطالب سایت