فواید سیب زمینی + 12 دستور غذای خوشمزه با سیب زمینی

مجموعه : تغذیه سالم
فواید سیب زمینی + 12 دستور غذای خوشمزه با سیب زمینی

سیب زمینی سرشار از مواد مغذی ضروری اسـت و می تواند در چندین غذا گنجانده شود. دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از فواید سیب زمینی را منتشر کرده ایم.

 

سیب زمینی برای کودکان چگونه است؟

سیب زمینی را بـه درستی انتخاب و نگه داری کنید تا از مصرف سالم کودک خاطرجمعی حاصل کنید. دراین پست بـه تمام سوالات شـما در مورد طرز تهیه غذای کودک سیب زمینی شیرین، تغذیه آن ها بـه نوزادان و همچنین چند دستور غذای کودک سیب زمینی شیرین پاسخ می‌دهیم.

 

چه زمانی نوزادان می توانند سیب زمینی بخورند؟

چه زمانی نوزادان می توانند سیب زمینی شیرین بخورند؟

اکثر نوزادان می‌توانند از شش ماهگی با خیال راحت سیب زمینی شیرین پخته شده را بـه عنوان پوره بدون توده یا پوره مصرف کنند. آب پز کردن، پختن، برشته کردن و سرخ کردنی از راه هایي هستند کـه می توانید برای کودک خود دستور تهیه سیب زمینی شیرین درست کنید.

 

شـما همچنین سبزیجات دیگری را بـه عنوان فینگر فود وارد رژیم غذایی انها خواهید کرد. بنابر این، هر بار یک سبزی را معرفی کنید تا مطمئن شوید کـه کودک بـه خوبی بـه ان سبزی خاص پاسخ می‌دهد. اگر کودک از خوردن سیب زمینی شیرین امتناع کرد، بـه ان استراحت دهید و بعد از یک یا دوهفته دوباره ان رابا فرمت متفاوت وارد کنید.

 

سیب زمینی شیرین سرشار از کربوهیدرات و ویتامین هایي اسـت کـه برای رشد کودک شـما مهم اسـت. انها همچنین مزایای سلامتی دیگری نیز دارند.

 


مطالب مشابه: نحوه کاشت، پرورش و برداشت سیب زمینی شیرین


 

فواید سلامتی سیب زمینی برای نوزادان

فواید سلامتی سیب زمینی شیرین برای نوزادان

سیب زمینی شیرین یک سبزی ریشه غده اي اسـت کـه در نقاط مختلف جهان مصرف میشود. با سیب زمینی متفاوت اسـت، اما این دو از دور بـه هم مرتبط هستند، بنابر این نام هاي‌ مشابهی دارند. اساساً سیب زمینی شیرین و سیب زمینی با ارزش هاي‌ غذایی متفاوت منحصر بـه فرد هستند. در این جا مهم‌ترین فواید سلامتی سیب زمینی شیرین برای نوزادان آورده شده اسـت:

 

1. ویتامین A و بتاکاروتن

سیب زمینی شیرین یک غذای شگفت انگیز برای کودکان اسـت کـه سرشار از ویتامین A اسـت کـه برای رشد سالم چشم ها مورد نیاز اسـت و همچنین دارای مقدار زیادی بتاکاروتن اسـت، ترکیبی کـه بـه ویتامین A در بدن سنتز میشود. بنابر این سیب زمینی شیرین دارای 14187 واحد ویتامین A اسـت. این باعث میشود ان را بـه سبزی با یکی از بالاترین غلظت کلی ویتامین A تبدیل کرده و ان را بـه یک غذای جامد ایده آل برای کودک در حال رشد شـما تبدیل کند.

 

2. نشاسته و فیبر

سیب زمینی شیرین منبع خوبی از نشاسته و فیبر رژیمی اسـت. بـه طور کلی، نصف فنجان سیب زمینی شیرین «65 گرم» می تواند بـه نوزادان 8.2 گرم نشاسته و 1.99 گرم فیبر بدهد. بدن نشاسته را بـه قند می شکند و از ان بـه عنوان انرژی استفاده میکند. فیبر غذایی بـه هضم غذا کمک می‌کند، بـه رژیم غذایی حجم می‌دهد و از مشکلات معده مانند یبوست جلوگیری میکند.

 

فیبرهای غذایی حاصل از سیب زمینی شیرین دارای خواص پری بیوتیکی هستند کـه ممکن اسـت با تعدیل میکروبیوتای روده، سلامت روده را التیام بخشد.

 

3. حاوی مولتی ویتامین است

این فقط ویتامین A نیست، بلکه چندین ویتامین دیگر نیز در سیب زمینی شیرین وجوددارد. ویتامین C، E، K و ویتامین B1 تا B6 و B9 «4». تامین مداوم این ویتامین ها برای حمایت از رشد سالم کودک، تشکیل اندام هاي‌ حیاتی مختلف و دستیابی بـه نقاط عطف رشد بـه موقع مورد نیاز اسـت.

 

4. وجود مواد معدنی مهم

سیب زمینی شیرین منبع تقریبا تمام موادمعدنی ضروری بدن از جمله کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم، سدیم و روی اسـت. مصرف مواد مغذی مانند کلسیم، فسفر و منیزیم می تواند بـه رشد و تقویت استخوان هاي‌ کودک کمک کند. از سوی دیگر، مواد مغذی مانند آهن و ویتامین B6 می تواند بـه پیشگیری از کم خونی کمک کند.

 

5. حاوی ترکیبات زیست فعال است

سیب زمینی شیرین حاوی چندین خاصیت آنتی اکسیدانی و اثرات ارتقاء دهنده سلامتی موجود در گیاهان و برخی غذاها اسـت کـه دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد باکتریایی اسـت. اثرات ترکیبی این ترکیبات غذایی و فیتوشیمیایی می تواند بـه تقویت سیستم ایمنی کودک کمک کند.

 

چگونه سیب زمینی شیرین را انتخاب و نگهداری کنیم؟

چگونه سیب زمینی شیرین را انتخاب و نگهداری کنیم؟

 

انتخاب کنید:

سیب زمینی شیرینی را انتخاب کنید کـه پوستی صاف و روشن با لکه هاي‌ کوچک دارد. رنگ پوست ترجیحا باید در سراسر سبزی یکنواخت باشد. آنهایی را کـه سوراخ یا بریدگی عمیقی روی آن ها وجوددارد، نخرید، زیرا می تواند محل زندگی کرم ها باشد. سیب زمینی شیرین بـه دلیل نگه داری نامناسب ممکن اسـت مستعد پوسیدگی باشد.

بنابر این، هر گونه نشانه اي از تغییر رنگ یا ترشح مایع از ان را بررسی کنید. همچنین، این سبزیجات «ترجیحاً سیب زمینی شیرین ارگانیک» را از یک بازار مطمئن خریداری کنید تا از خرید انواع آلوده بـه آفت کش ها خودداری کنید.

 

نحوه نگهداری:

نیازی بـه نگه داری سیب زمینی شیرین در یخچال نیست. می توانید انها را در دمای اتاق نگه داری کنید. باید ظرف یک هفته آن ها را مصرف کنید. اگر قصد دارید انها را برای مدت طولانی تری نگه داری کنید، می توانید آن ها را در مکانی خنک، تاریک و خشک «مانند انبار» کـه دمای ان حدود 15 درجه سانتیگراد اسـت نگه‌داری کنید. با این حال، آن ها را بیش از یک ماه نگه داری نکنید.

 

چگونه برای نوزادان سیب زمینی شیرین بپزیم؟

سیب زمینی شیرین یک غذای کودک آسان اسـت کـه میتوان ان را بـه روش هاي‌ مختلف از پخت تا کباب تهیه کرد. بـه یاد داشته باشید کـه همیشه پوست ان را جدا کنید زیرا سرشار از فیبر اسـت کـه هضم ان برای کودک سخت اسـت. همان طور کـه در روش هاي‌ زیر برای پخت سیب زمینی شیرین می‌بینیم، می توانید پوست را بعد از پختن سیب زمینی شیرین یا بعد از ان جدا کنید:

 

پخت:

پخت سیب زمینی شیرین را بدون این کـه خیس کند نرم و خوش طعم میکند. فقط فر رابا دمای 200 درجه سانتی گراد گرم کنید. سیب زمینی ها را سوراخ کنید و بـه مدت 45 دقیقه یا تا زمانی کـه بـه نرمی دلخواه برسند در فر بپزید. پس از اتمام، فقط آن ها را بـه دو نیم کنید و تفاله ان را بردارید، سپس می توانید ان را له یا پوره کنید.

 

جوشاندن:

راه آسان. بـه سادگی سیب زمینی هاي‌ شیرین را پوست بگیرید، انها را در زودپز بریزید و تا سه یا چهار سوت بپزید. همچنین می توانید سیب زمینی شیرین را قبل از قرار دادن در اجاق بـه قطعات کوچک خرد کنید. در حین تهیه پوره یا پوره سیب زمینی شیرین، از آب موجود مجددا استفاده کنید.

 

بخارپز کردن:

بخارپز کردن لطافت بی نظیری بـه سبزی شیرین میدهد. سیب زمینی شیرین را پوست گرفته و از وسط نصف کنید، در ماهیتابه در آب کم عمق قرار دهید و بـه مدت 20 تا 25 دقیقه روی شعله متوسط بخارپز کنید تا نرمی دلخواه بـه دست آید. شـما حتی می توانید از یک قفسه بخارپز استفاده کنید تا طعم و ظاهر سبزیجات بخارپز شده کلاسیک را بدست آورید.

 

باربیکیو:

جایی کـه مهمانی اسـت، آنجا کباب اسـت! وقتی نوبت بـه غذای مهمانی کودکتان میرسد، می توانید مقداری سیب زمینی شیرین بو داده بـه او بدهید. از گریل باربیکیو برای تفت دادن سیب زمینی شیرین پیچیده شده در فویل آلومینیومی بـه مدت 45 دقیقه روی زغال سنگ استفاده کنید. این بـه شـما نتایجی شبیه بـه پخت با طعم منحصر بـه فرد میدهد کـه کودک شـما ان را دوست خواهد داشت.

 

اکنون کـه میدانید چگونه سیب‌زمینی شیرین بپزید، بیایید طرز تهیه غذا هاي مختلف کودک را کـه می توانید با سیب‌زمینی شیرین درست کنید، ببینید.

 

چگونه سیب زمینی شیرین را برای نوزادان خرد کنیم؟

چگونه سیب زمینی شیرین را برای نوزادان خرد کنیم؟

اکثر نوزادان شش ماهه و بزرگ‌تر می‌توانند سیب زمینی شیرین پخته، پوره شده بخورند. همچنین میتوانید سیب‌زمینی‌هاي‌ شیرین پوست‌گرفته و پخته شده را بـه روش‌هاي‌ متناسب با سن برش دهید و ان‌ها را برای نوزادانی کـه خود تغذیه می کنند سرو کنید.

 

برای نوزادان شش ماهه، یک سیب زمینی شیرین پوست کنده و خوب پخته شده را بـه ضخامت دو اینچ برش دهید و برای کودک سرو کنید. اگر احساس می کنید قطعات ان‌قدر نرم هستند کـه نمیتوانید روی ان‌ها بچسبید، می توانید ان‌ها رابا چنگال له کنید و پوره یا پوره را برای کودکتان سرو کنید تا با قاشق غذا بخورد.

 

برای نوزادان نه ماهه بـه بالا، می توانید تکه هاي‌ سیب زمینی شیرین را بـه اندازه لقمه «خوب پخته» برش دهید و برای نوزادان سرو کنید. با این حال، قبل از انجام اینکار، بـه رشد چنگ زدن نوزاد و اسانی او در نگه داشتن و مصرف خود تکه هاي‌ کوچک تر سیب زمینی شیرین توجه کنید.

 

برای نوزادان 12 تا 24 ماهه میتوانند با استفاده از دست و ظروف خود مانند چنگال و قاشق بـه مصرف سیب زمینی شیرین بـه اشکال مختلف ادامه دهند. می توانید سیب‌زمینی شیرین را بـه غذا هاي دیگر مانند سبزیجات اضافه کنید تا خوراکی‌هاي‌ لذیذی را برای ماچ خود تهیه کنید.

 

دستور العمل های سیب زمینی شیرین برای نوزادان

شـما می توانید برخی از غذا هاي خانگی شگفت انگیز سیب زمینی شیرین را بـه عنوان بخشی از رژیم غذایی از شیر گرفتن کودک تهیه کنید. این دستور العمل ها بـه شـما کمک میکند تا تمام خوبی هاي‌ سیب زمینی شیرین را بـه شکلی کـه میتوانند بـه اسانی مصرف کنند، ارائه دهید.

 

این غذا هاي خانگی ساده برای کودک رابا هر سیب زمینی شیرینی مانند سیب زمینی شیرین قرمز، سیب زمینی شیرین سفید، سیب زمینی شیرین بنفش، سیب زمینی شیرین ژاپنی و غیره درست کنید. در بیشتر این دستور العمل ها از آب برای یکدست شدن قوام آماده سازی استفاده می‌شود زیرا آب می تواند با خیال راحت بـه نوزاد بزرگ تر از شش ماه داده میشود.

 

دستور العمل های پوره سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین می تواند نخستین غذای عالی برای نوزادان باشد زیرا میتوان آن ها را پخته و له کرد تا کودک بخورد. اما چگونه میتوان سیب زمینی شیرین را برای نوزاد پوره کرد؟ در واقع می توانید سیب زمینی شیرین را بـه تنهایی یا در ترکیب با سایر سبزیجات یا مرغ پوره کنید. این یک راه عالی برای تغذیه کودک شـما اسـت. همه ی این دستور العمل هاي‌ پوره سیب زمینی شیرین برای نوزادان بزرگ تر از شش ماه ایده آل هستند.

 

1. پوره سیب زمینی شیرین

پوره سیب زمینی شیرین

شـما نیاز خواهید داشت:

 • سیب زمینی شیرین
 • اب

 

چگونه:

 1. فر را تا 200 درجه سانتی گراد گرم کنید. دراین فاصله سیب زمینی هاي‌ شیرین را بشویید و بمالید و روی ان ها سوراخ کنید. پوست انها را نگیرید. وقتی فر بـه درجه حرارت رسید، سیب زمینی هاي‌ شیرین را در سینی فر قرار دهید و بـه مدت 45 دقیقه در فر بپزید.
 2. بعد از پختن آن ها را از فر خارج کرده و سیب زمینی شیرین را بـه دو نیم تقسیم کنید. سپس بـه آرامی پالپ را از پوست جدا کرده ودر مخلوط کن بریزید. مقداری آب اضافه کنید تا یکدست شود و غلظت ان رقیق شود.
 3. این مخلوط را مخلوط کنید و پوره سیب زمینی شیرین خانگی شـما آماده خواهد بود.

 

حتی می توانید سیب زمینی شیرین را بـه جای پختن بخارپز کنید. برای بخارپز کردن، سیب زمینی هاي‌ شیرین را پوست بگیرید و بـه قطعات کوچک خرد کنید. ان‌ها را در تابه‌اي قرار دهید کـه آب ان‌ها را تا نیمه زیر آب ببرد. ظرف رابا درب بپوشانید و انها را بـه مدت 30 دقیقه یا تا زمانی کـه کاملا نرم شوند روی اجاق گاز بخارپز کنید. آب اضافی را صاف کرده، سیب زمینی شیرین بخار پز شده را در مخلوط کن بریزید و همانگونه کـه در مرحله ذکر شد، فرآیند مخلوط کردن را ادامه دهید.

 

2. پوره سیب سیب زمینی شیرین

پوره سیب سیب زمینی شیرین

شـما نیاز خواهید داشت:

 • سیب
 • سیب زمینی شیرین
 • اب

 

چگونه:

 1. این یک دستور العمل ساده و آسان سیب زمینی شیرین خانگی با مزیت اضافه سیب اسـت. سیب و سیب زمینی شیرین را بپزید یا بخارپز کنید. می توانید آن ها رابا هم بپزید.
 2. پالپ را در مخلوط کن بریزید. در مورد سیب، لازم نیست پوست ان را بردارید زیرا دارای مواد مغذی زیادی اسـت. اما مطمئن شوید کـه مخلوط را خوب مخلوط کرده‌اید تا پوست درشتی در پوره باقی نماند. برای رقیق شدن قوام از آب استفاده کنید.
 3. پس از مخلوط شدن، این پوره خوشمزه رابا بسته‌هاي‌ شادی خود تغذیه کنید.

 

3. پوره سیب زمینی شیرین و مرغ

پوره سیب زمینی شیرین و مرغ

شـما نیاز خواهید داشت:

 • مرغ تازه بدون استخوان
 • سیب زمینی شیرین

 

چگونه:

 1. مرغ بدون استخوان و سیب زمینی شیرین را جداگانه بجوشانید. باید انها را بجوشانید تا نرم شوند و خوب بپزند. آب مرغ را دور نریزید زیرا بعداً میتوان از ان استفاده کرد.
 2. سیب زمینی شیرین را پوست بگیرید و بـه قطعات کوچک برش دهید. ان را بـه همراه تکه هاي‌ مرغ در مخلوط کن بریزید. مقداری آب مرغ بریزید تا غلظت ان رقیق شود و این مخلوط را مخلوط کنید.
 3. بعد از این کـه خوب مخلوط شد، این پوره را در ظرفی بریزید و غذای بچه سیب زمینی شیرین و مرغ خانگی شـما آماده اسـت.

 

4. پوره سیب زمینی شیرین و نخود فرنگی

پوره سیب زمینی شیرین و نخود فرنگی

شـما نیاز خواهید داشت:

 • سیب زمینی هاي‌ شیرین
 • نخود فرنگی
 • سس سیب «اختیاری»
 • اب

 

چگونه:

 1. مقداری تفاله سیب زمینی شیرین پخته شده همراه با نخود پخته شده بردارید ودر مخلوط کن بریزید.
 2. آن ها را هم بزنید تا بـه بافتی یکدست برسند. می توانید سس سیب را برای شیرین کردن اضافه کنید زیرا نخود فرنگی می تواند طعم بسیار ملایمی داشته باشد.
 3. برای رقیق کردن قوام از آب استفاده کنید و پس از اتمام، مقداری غذای کودک سیب زمینی شیرین و نخود فرنگی سالم برای کودکتان آماده کنید.

 

این یک دستور العمل سریع و مغذی اسـت کـه می تواند بسیار مفید باشد، بـه خصوص اگر کودک در شب گرسنه باشد.

 

5. پوره سیب زمینی شیرین و هویج

پوره سیب زمینی شیرین و هویج

شـما نیاز خواهید داشت:

 • سیب زمینی هاي‌ شیرین
 • هویج
 • اب

 

چگونه:

 1. این دستور غذای کودک سیب زمینی شیرین شگفت آور ساده را می‌توان در ترکیب با یک سبزی دیگر درست کرد. دراین مورد از هویج استفاده می‌کنیم. ابتدا هویج ها را رنده کرده و بـه قطعات کوچک خرد می کنید. آن ها رابا سیب زمینی شیرین دریک قابلمه آب بپزید تا کاملا بخار شوند.
 2. هویج پخته شده و سیب زمینی شیرین را در مخلوط کن بریزید. از آب سبزیجات برای رقیق شدن مایع استفاده کنید. برای اینکار می توانید از آب نیز استفاده کنید. مخلوط را هم بزنید تا قوام دلخواه بـه دست آید.
 3. پوره سیب زمینی شیرین و هویج را می توانید بـه دلیل ارزش غذایی بالای ان بـه عنوان غذای شام یا ناهار برای کودک خود سرو کنید.

 

6. پوره سیب زمینی شیرین برای نوزادان

پوره سیب زمینی شیرین برای نوزادان

ایده آل برای سن:

شش ماهگی بـه بالا

شـما نیاز خواهید داشت:

 • سیب زمینی هاي‌ شیرین
 • اب

 

چگونه:

 1. پوره سیب زمینی شیرین زمانی عالی اسـت کـه کودک شـما مقدار قابل توجهی از مواد غذایی را از غذای جامد دریافت می‌کند. نخستین مرحله در این جا دراین دستور دقیقاً همان چیزی اسـت کـه در پوره سیب زمینی شیرین ذکر شده اسـت. این بدان معناست کـه یا سیب زمینی شیرین را بپزید یا ان را بخارپز کنید تا تفاله ان بپزد.
 2. هنگامی کـه پالپ سیب زمینی شیرین پخته شده/بخارپز آماده شد، ان رابا استفاده از پوره یا قاشق له کنید. مقداری آب اضافه کنید تا قوام ان رقیق شود اما زیاد بـه ان اضافه نکنید زیرا دوست دارید سیب زمینی شیرین جامد خودرا حفظ کند.
 3. پس از له شدن انها با چند تکه بزرگ، می توانید ان را بـه کوچولوی خود بدهید.

 

7. پوره سیب زمینی شیرین و موز

پوره سیب زمینی شیرین و موز

ایده آل برای سن:

6 ماه بـه بالا

شـما نیاز خواهید داشت:

 • سیب زمینی هاي‌ شیرین
 • موز
 • اب

 

چگونه:

 1. تفاله سیب زمینی شیرین را بپزید یا بخارپز کنید و بـه ظرفی با تکه هاي‌ موز ریز خرد شده اضافه کنید. این مخلوط را له کنید و از آب استفاده کنید تا قوام ان رقیق شود.
 2. پس از له شدن، غذای کودک سیب زمینی شیرین و موز آماده اسـت. همچنین اگر کودک شـما عاشق پوره ها بیش از پوره اسـت، می توانید این مخلوط را پوره کنید.

 


مطالب مشابه: طرز تهیه سیب زمینی سرخ کرده ای که چاق نمیکند


 

8. سوپ سیب زمینی شیرین و مرغ

سوپ سیب زمینی شیرین و مرغ

ایده آل برای سن:

8 ماه بـه بالا

شـما نیاز خواهید داشت:

 • مرغ چرخ کرده 100 گرم
 • 5 لیوان آب
 • 1 فنجان سیب زمینی شیرین پخته شده

 

چگونه:

 1. مرغ بدون استخوان چرخ کرده رابا آب در قابلمه اي بپزید تا آب مرغ درست شود. بـه پختن ان ادامه دهید تا مرغ بـه اندازه کافی نرم شود. آب را صاف نکنید.
 2. یک فنجان از تفاله سیب زمینی شیرین پخته یا بخار پز شده بردارید و ان را در مخلوط کن بریزید. آب مرغ را بریزید و مخلوط را هم بزنید تا غلظت سوپ بـه دست آید. اگر میخواهید مایع را رقیق کنید، آب تازه جوشیده را بـه مخلوط کن اضافه کنید.
 3. پس از اتمام، سوپ را در ظرفی بریزید و برای کوچولوی خود سرو کنید. این یک دستور غذای فوق العاده برای کودک با سیب زمینی شیرین برای کوچولوی از شیر گرفته شده شـما می سازد، زمانی کـه او هنوز عاشق رژیم غذایی مبتنی بر مایعات اسـت.

 

9. فرنی سیب زمینی شیرین

فرنی سیب زمینی شیرین

ایده آل برای سن:

12 ماه بـه بالا

شـما نیاز خواهید داشت:

 • 1 فنجان برنج
 • 4 عدد سیب زمینی شیرین
 • 3 لیوان آب
 • 1 فنجان شیر

 

چگونه:

 1. فرنی را می‌توان با هر دانه اي درست کرد، اما برنج هضم سهولت دارد، بنابر این، ما در این جا از برنج استفاده می‌کنیم. یک فنجان برنج شسته شده را در قابلمه بریزید. مقداری سیب زمینی شیرین را پوست بگیرید و بـه قطعات کوچک خرد کنید. این تکه ها را بـه برنج اضافه کنید.
 2. سه فنجان آب و یک لیوان شیر را بـه قابلمه اضافه کنید و مخلوط را بپزید. مخلوط را بـه جوش آورده و بـه مدت 10-15 دقیقه بجوشانید.
 3. می توانید شیر بیشتری اضافه کنید تا فرنی برای کودک خوش طعم تر شود. پس از پخته شدن مواد می توانید این فرنی خوشمزه را برای کودک خود سرو کنید.

 

10. پنکیک سیب زمینی شیرین

پنکیک سیب زمینی شیرین

ایده آل برای سن:

18 ماه بـه بالا

شـما نیاز خواهید داشت:

 • 2 قاشق غذاخوری کره تازه بدون نمک و آب شده بدون مواد نگهدارنده
 • ½ فنجان سیب زمینی شیرین بخارپز یا پخته شده پوره شده
 • 1 عدد تخم مرغ
 • ⅓ فنجان آرد همه ی منظوره
 • ½ قاشق چایخوری بیکینگ پودر
 • ¼ فنجان شیر

 

چگونه:

 1. با مخلوط کردن سیب زمینی شیرین، تخم مرغ، آرد و بیکینگ پودر دریک کاسه شروع کنید و خوب هم بزنید.
 2. سپس شیر و یک قاشق غذاخوری کره را اضافه کرده و مخلوط را بـه خوبی هم بزنید. قوام باید غلیظ اما بدون هیچ توده اي باشد.
 3. یک تابه نچسب عمیق بردارید و بقیه قاشق غذاخوری کره را بـه ان اضافه کنید. بعد از این کـه کره کمی گرم شد، خمیر را بـه تابه اضافه کنید و بپزید تا حباب هایي از ان بیرون بیاید. بـه خاطر داشته باشید کـه خمیر را در لایه هاي‌ یکنواخت بریزید تا پنکیک ها متقارن تر شوند.
 4. پنکیک را برگردانید و طرف دیگر ان را بـه مدت دو دقیقه بپزید.
 5. پس از اتمام، پنکیک ها را دریک بشقاب قرار دهید و صبر کنید تا خنک شوند تا در دمای مناسبی قرار گیرند تا کودک شـما بخورد.

 

11. پفک سیب زمینی شیرین

پفک سیب زمینی شیرین

ایده آل برای سن:

18 ماه بـه بالا

شـما نیاز خواهید داشت:

 • 4 فنجان سیب زمینی شیرین پخته و پوره شده
 • 3 قاشق غذاخوری روغن نباتی
 • 2 قاشق غذاخوری آب
 • 1 قاشق غذاخوری سس سیب تازه
 • 1 فنجان غلات بچه
 • ½ فنجان آرد

 

چگونه:

 1. پوره سیب زمینی شیرین، روغن، سس سیب و آب را بردارید ودر یک کاسه بریزید. مخلوط را خوب هم بزنید.
 2. غلات بچه و آرد را بـه این مخلوط اضافه کنید. اگر میخواهید خمیر درشت باشد، می توانید غلات بچه اضافه کنید. پس از اتمام مخلوط کردن، خمیر سیب زمینی شیرین آماده خواهد بود.
 3. خمیر را دریک ورقه کوکی یا یک ورقه پلاستیکی شفاف بپیچید تا یک مخروط خمیر درست کنید. نوک ورق را از جایی کـه وعده هاي‌ کوچک قطره اي شکل می ریزید ببرید. هر وعده را بردارید و انها را بـه شکل یک توپ، بین کف دست خود بغلتانید. پس از انجام کار، یک سوراخ کوچک با انگشت خود در مرکز توپ ایجاد کنید تا حباب هوا باقی بماند ودر نتیجه ظاهری شبیه پف بـه ان بدهید. هر پف رابا سوراخ سمت پایین روی سینی فر قرار دهید. برای جلوگیری از چسبیدن ناگت هاي‌ پخته شده بـه سینی می توانید سینی فر رابا مقداری روغن نباتی چرب کنید.
 4. فر رابا دمای 350 درجه سانتی گراد گرم کنید و پفک ها را بـه مدت 15 دقیقه بپزید. اگر میخواهید پفک ها نرم و جویدنی باشند زمان پخت را کوتاه کنید. قبل از این کـه کودکتان آن ها را بخورد، بگذارید کمی خنک شوند.

 

12. سیب زمینی شیرین یا سیب زمینی سرخ شده

سیب زمینی شیرین یا سیب زمینی سرخ شده

ایده آل برای سن:

18 ماه بـه بالا

شـما نیاز خواهید داشت:

 • سیب زمینی هاي‌ شیرین
 • روغن سبزیجات
 • غلات بچه «اختیاری»

 

چگونه:

 1. سیب زمینی هاي‌ شیرین را پوست بگیرید و بـه شکل گوه یا سیب زمینی سرخ کنید. سپس شـما دو گزینه دارید – یا از این قاچ ها بـه همان شکلی کـه هستند استفاده کنید یا آن ها رابا لایه اي از غلات بچه بپوشانید. یک لایه غلات بچه می تواند بـه ضخیم‌تر شدن گوه ها کمک کند.
 2. فر رابا دمای 200 درجه سانتی گراد گرم کنید. یک سینی فر رابا کمی روغن نباتی چرب کنید و تکه هاي‌ سیب زمینی شیرین روکش شده یا بدون روکش را در ان قرار دهید. مقداری روغن نباتی بر روی قاچ ها بریزید و انها را بـه مدت 35 دقیقه بپزید.
 3. اگر می‌خواهید بافت تردتری داشته باشید، می توانید انها را برای مدت طولانی تری بپزید. قبل از این کـه کودک شـما از انها لذت ببرد، اجازه دهید گوه ها خنک شوند. شـما بـه همین ترتیب سیب زمینی سرخ کرده را برای نوزاد درست می کنید. تنها کاری کـه باید انجام دهید این اسـت کـه سیب زمینی هاي‌ شیرین را بـه شکل سیب زمینی سرخ کرده برش دهید. چیپس ها و چوب هاي‌ سیب زمینی شیرین بـه روشی مشابه با برش دادن انها بـه روش هاي‌ مختلف درست میشوند.

 

شـما می توانید هر زمان کـه بخواهید بـه این غذای کودک شیرین سیب زمینی بدهید. راه هاي‌ دیگری نیز برای تغذیه کودک با سیب زمینی شیرین وجوددارد کـه ان رابا سبزیجات و غلات ترکیب کنید.

 

ترکیبات غذای سیب زمینی شیرین برای نوزادان

برخی از غذاها در ترکیب با سیب زمینی شیرین می‌توانند طعم بسیار خوبی داشته باشند. از شیرینی ان استفاده کنید و این غذاها رابا هم ترکیب کنید تا برای کودکتان دلپذیرتر شوند.

 

سبزیجات:

کودکان ممکن اسـت سبزیجات را ملایم بیابند، بنابر این انها رابا سیب زمینی شیرین مخلوط کنید تا طعم انها شیرین شود. شـما می توانید از هر سبزی مانند لوبیا، هویج، نخود، کدو تنبل، بطری کدو و غیره استفاده کنید.

 

غلات بچه:

مقداری غلات بچه رابا سیب زمینی شیرین مخلوط کنید، متوجه خواهید شد کـه بشقاب تمیز می‌شود. می توانید غلات تهیه شده از هر غلاتی مانند برنج، جو و جو را مخلوط کنید.

 

اقلام غذایی غیر گیاهی:

غذا هاي غیر گیاهی می‌توانند زمانی کـه برای نخستین بار آن ها را بـه کودک خود میدهید بسیار مورد توجه قرار گیرند. برای خاطرجمعی از این کـه او ان آب گوشت را دوست دارد و تمام مواد مغذی حیاتی ان را دریافت می‌کند، ان رابا مقداری پوره سیب زمینی شیرین مخلوط کنید تا کمی شیرینی بـه ان اضافه کنید.

 

ماست:

ماست و سیب زمینی شیرین باهم کار می کنند بـه خصوص وقتی کـه سیب زمینی شیرین له میشود.

 

میوه ها:

البته میوه ها را از هر نوعی می‌توان با سیب زمینی شیرین مخلوط کرد تا طعم ان بهتر شود. سیب زمینی شیرین رابا پوره میوه ها مخلوط کنید تا شیرینی طبیعی انها افزایش یابد و کودک شـما بیشتر از ان لذت ببرد.

 

آیا نوزاد می تواند به سیب زمینی شیرین حساسیت داشته باشد؟

درست مانند هر غذای دیگری، کودک ممکن اسـت بـه سیب زمینی شیرین نیز حساسیت داشته باشد. با این حال، شانس کمتری نسبت بـه سایر سبزیجات مانند هویج و اسفناج «کـه منابع خوب بتاکاروتن نیز هستند» اسـت. بنابر این، همیشه پس از دادن سیب زمینی شیرین بـه کودکتان برای نخستین بار مراقب علائم زیر باشید. این علائم ممکن اسـت چند دقیقه تا چند ساعت پس از مصرف یک آلرژن غذایی ظاهر شوند:

 

کهیرهای پوستی:

برجستگی هاي‌ کوچک مایل بـه قرمز روی پوست اغلب بـه صورت خوشه اي دیده میشوند

 

تنگی نفس:

احساس کلی تنگی نفس وجود خواهد داشت و کودک ممکن اسـت خس خس کند و نفس نفس بزند.

 

درد شکم:

درد ممکن اسـت با استفراغ و اسهال همراه باشد

 

تورم دهان:

لب ها و زبان همراه با تورم در عضلات گردن متورم بـه نظر میرسند کـه ممکن اسـت باعث ناراحتی شدید در حین بلع شود.

 

ضعف عمومی و سرگیجه:

کودک بـه نظر می‌رسد سرگیجه دارد و ممکن اسـت بـه طور ناگهانی بـه عنوان یک اثر آلرژی غذایی خسته و ضعیف بـه نظر برسد.

 

شناخته شده اسـت کـه سیب زمینی شیرین باعث ایجاد سندرم انتروکولیت ناشی از پروتئین غذایی «FPIES» میشود. FPIES یک پاسخ آلرژیک روده با تاخیر اسـت کـه باعث التهاب روده میشود.

 

1. آیا سیب زمینی شیرین برای نوزادان خطر خفگی دارد؟

سیب زمینی شیرین خوب پخته شده طبق معمولً خطر خفگی ندارد. با این حال، اگر بـه کودک پوره یا پوره سیب زمینی شیرین با تکه ها یا قطعات بـه اندازه لقمه پخته نشده سرو شود، ممکن اسـت خطر خفگی را بـه همراه داشته باشد. قبل از سرو کردن سیب زمینی شیرین، از پخته شدن و نرم بودن ان برای کودک خاطرجمعی حاصل کنید.

 

2. آیا سیب زمینی شیرین نوزادان را یبوست می کند؟

سیب زمینی شیرین یک سبزی فیبری اسـت و بـه رفع یبوست کمک می‌کند. با این حال، مصرف بیش از حد فیبر ممکن اسـت اثرات معکوس داشته باشد زیرا ممکن اسـت شانس یبوست را افزایش دهد. مقدار کمی سیب زمینی شیرین را بـه وعده غذایی کودک اضافه کنید نه این کـه مقدار زیادی از ان را یک باره اضافه کنید.

 

3. آیا سیب زمینی شیرین باعث افزایش وزن نوزادان می شود؟

سیب زمینی شیرین منبعی غنی از نشاسته «کربوهیدرات» و سایر مواد مغذی اسـت کـه ممکن اسـت بـه افزایش وزن کودک کمک کند. شـما می توانید سیب زمینی شیرین را در رژیم غذایی کودک خود بـه میزان متعادل اضافه کنید تا نیازهای انرژی و تغذیه کودک را تامین کنید. از متخصص اطفال یا متخصص تغذیه بخواهید کـه سیب زمینی شیرین را بسته بـه نیاز کودک بـه انرژی «کالری» در رژیم غذایی او بگنجاند.

 

4. آیا هضم سیب زمینی شیرین برای نوزادان آسان است؟

سیب زمینی شیرین سرشار از فیبر اسـت و فیبرها توسط دستگاه گوارش هضم نمی‌شوند. فیبرها درصورت مصرف بـه مقدار لازم می‌توانند از یبوست جلوگیری کنند. دادن سیب زمینی شیرین در مقادیر بیشتر ممکن اسـت باعث مشکلات گوارشی در نوزادان شود زیرا سیستم گوارش آن ها هنوز در حال رشد اسـت.

 

5. آیا سیب زمینی شیرین به نوزادان گاز می دهد؟

اکثر نشاسته ها، از جمله سیب زمینی شیرین، هنگام هضم در روده می‌توانند گاز تولید کنند. برای جلوگیری از نفخ در نوزادان ممکن اسـت بـه مقدار کم سیب زمینی شیرین بدهید.

 

6. آیا می توانم برای کودکم سیب زمینی شیرین را در مایکروویو بپزم؟

می توانید با خیال راحت سیب زمینی شیرین را در مایکروویو بپزید. می توانید سیب زمینی ها را سوراخ کنید، ¼ فنجان آب اضافه کنید، سینی را بپوشانید و بـه مدت سه دقیقه در مایکروویو قرار دهید. سیب زمینی را از طرف دیگر برگردانید، روی ان را بپوشانید و بـه مدت سه تا شش دقیقه در مایکروویو قرار دهید. برای تهیه پوره یا پوره سیب زمینی، سیب زمینی ها را خنک کرده و پوست بگیرید. چند قاشق آب اضافه کنید تا نرمتر و چسبناکتر شود.

 


مطالب مشابه: نحوه تهیه استریپس سیب زمینی


 

در پایان

سیب زمینی شیرین را برای نوزادان بـه عنوان بخشی از رژیم غذایی انها درنظر بگیرید. این سبزی سرشار از ویتامین و کربوهیدرات می تواند فواید سلامتی بسیاری را ارائه دهد و ارزش غذایی را در رژیم غذایی معمول کودک شـما افزایش دهد.

 

می توانید آن ها را برای مدت طولانی نگه داری کنید و آن ها را بـه شکل پوره شده همراه با سبزیجات دیگر اضافه کنید تا پوره ها یا سوپ هاي‌ خوشمزه اي را مطابق با سلیقه کودک خود تهیه کنید. با این حال، مراقب هر گونه آلرژی یا واکنش باشید ودر صورت بروز هر گونه ناراحتی پس از مصرف سیب زمینی شیرین، کودک خودرا نزد دکتر متخصص اطفال ببرید.

جدیدترین مطالب سایت