37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

سرطان قاتل شماره دو در دنیاست و بعد از بیماری قلبی در رتبه دوم قرار دارد. برای کاهش احتمال ابتلا به این بیماری کشنده چه کاری می توانید انجام دهید؟ شما بیش از آنچه تصور کنید کنترل دارید. ما در این قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شما همراهان عزیز لیستی از فعالیت هایی که موجب جلوگیری از ابتلا به سرطان می شود را منتشر کرده ایم. 

 

چه عواملی باعث سرطان می شوند؟

پیشگیری از سرطان همچنان یک اولویت تحقیقاتی بالا و بهینه ترین راه برای کاهش بار اقتصادی و روانی سرطان است. بسیاری از عوامل خطر شناخته شده مرتبط با سرطان با عوامل رژیم غذایی و سبک زندگی مرتبط هستند و می توان از آنها اجتناب کرد. این عوامل خطر شامل سیگار کشیدن، چاقی، عدم تحرک بدنی و مواد سرطان زا در رژیم غذایی است. این مقاله مکانیسم‌های بیولوژیکی منجر به سرطان را در ارتباط با این عوامل مرور می‌کند، روش‌های مهم پیشگیری از سرطان قابل دستیابی را برجسته می‌کند و برخی از افسانه‌های مربوط به پیشگیری از سرطان را از بین می‌برد.

 

بیشتر بخوانید: روش های آسان برای پیشگیری از سرطان

 

1. کولونوسکوپی بگیرید

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

یک راه مطمئن برای پیشگیری از سرطان: با غربالگری های توصیه شده به روز باشید. اگرچه میزان مرگ و میر ناشی از سرطان روده بزرگ به دلیل بهبود برنامه های غربالگری کاهش یافته است، تخمین زده می شود که از هر سه بزرگسال بالای 50 سال یک نفر آنطور که باید مورد آزمایش قرار نمی گیرد. غربالگری سرطان کولورکتال مهم‌ترین راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان است. 

 

اگرچه آزمایش های دیگری مانند اشعه ایکس، سی تی اسکن یا آزمایش مدفوع وجود دارد، اما کولونوسکوپی همچنان “استاندارد طلایی” است. مزایای کولونوسکوپی این است که می تواند از سرطان روده بزرگ جلوگیری کند. در طی کولونوسکوپی، ضایعات پیش سرطانی به نام پولیپ قابل شناسایی و برداشتن هستند.

 

کولونوسکوپی جالب نیست – آنها تحت آرامبخشی انجام می شوند و شما باید روده خود را کاملاً زودتر از موعد تخلیه کنید – اما می توانند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهند. 

 

2. به دندانپزشک خود مراجعه کنید

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

احتمالاً دندانپزشک را با پیشگیری از سرطان مرتبط نمی‌دانید، اما معاینات منظم می‌تواند به تشخیص هر اتفاق غیرعادی در دهان یا گلو کمک کند. متاسفانه، تکنیک های غربالگری خوبی برای سرطان گلو و دهان وجود ندارد. با این وجود، دندانپزشکان و سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می توانند حفره دهان را از نظر توده ها و ضایعات معاینه کنند.

 

علاوه بر این، مطالعات نشان داده اند که عدم رعایت بهداشت دهان و دندان یک عامل خطر برای سرطان سر و گردن است، بنابراین روزانه مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. موسسه ملی سرطان توصیه می‌کند اگر زخم دهانی دارید که بهبود نمی‌یابد، گلودرد یا گرفتگی صدا که از بین نمی‌رود یا مشکل در بلعیدن دارید، با دندانپزشک یا پزشک خود مشورت کنید.

 

3. در ظهر از آفتاب دوری کنید

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

احتمالاً به شما توصیه شده است که از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و از تخت‌های برنزه کننده خودداری کنید، اما بهترین گزینه ممکن است این باشد که به طور کامل از نور خورشید دوری کنید، به خصوص در تابستان. «از رفتن به ساحل در زمانی که خورشید در آسمان است، خودداری کنید». بسته به اینکه پوست شما چقدر روشن است، این ممکن است از ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر باشد.

 

اگر قصد بیرون رفتن دارید، رنگ لباس خود را در نظر بگیرید: رنگ های روشن مانند قرمز و زرد و همچنین تیره اشعه های فرابنفش بیشتری را جذب می کنند که از پوست شما محافظت می کند. همچنین برای جلوگیری از تابش نور خورشید از پارچه های محکم بافته شده استفاده کنید.

 

4. روزانه آسپرین مصرف کنید

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

مصرف روزانه آسپرین می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد و بسیاری از مطالعات از این توصیه حمایت می کنند. تحقیقات اخیر مرکز سرطان ییل نشان داد که مصرف آسپرین با کاهش 46 درصدی خطر ابتلا به سرطان پانکراس مرتبط است. و یک بررسی در بریتانیا از مطالعات نشان داد که در میان افرادی که سرطان داشتند، مصرف آسپرین خطر مرگ را کاهش می دهد.

 

بررسی ما، بر اساس شواهد موجود، نشان می‌دهد که مصرف آسپرین با دوز پایین توسط بیماران مبتلا به سرطان روده، سینه یا پروستات، علاوه بر درمان‌های دیگر، با کاهش مرگ و میر در حدود 15 تا 20 درصد همراه است. کاهش شیوع سرطان.

 

پزشکان کاملاً مطمئن نیستند که چرا آسپرین برای پیشگیری از سرطان کار می‌کند – این می‌تواند به دلیل اثرات ضدالتهابی آن باشد، اگرچه تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که ممکن است تعامل پلاکت‌ها و سلول‌های سرطانی را نیز مسدود کند و از رشد غیرطبیعی جلوگیری کند. با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید آیا رژیم آسپرین برای شما مناسب است یا خیر. 

 

5. از دهانشویه خودداری کنید

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

از قضا، حتی اگر سلامت دهان و دندان یکی از راه های پیشگیری از سرطان است، استفاده روزانه از دهان شویه در برخی مطالعات با آن مرتبط است. “الکل یک عامل خطر برای سرطان دهان است، بنابراین دهانشویه هایی که محتوای الکل بالایی دارند ممکن است یک عامل خطر در نظر گرفته شوند.”

 

اگرچه این پیوند به خوبی درک نشده است، اما ممکن است بهترین کار این باشد که ایمن باشید و یک دهانشویه بدون الکل انتخاب کنید – یا بهتر از این، دهانشویه را با هم حذف کنید و به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن پایبند باشید.

 

6. بیشتر قهوه بنوشید

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

یک مطالعه اخیر در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی نشان داد که نوشیدن حتی مقادیر کم قهوه – معمولی یا بدون کافئین – خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را تا 26 درصد کاهش می دهد. به گفته انجمن سرطان آمریکا، این می تواند خواص آنتی اکسیدانی دانه های قهوه باشد که به پیشگیری از سرطان کمک می کند. و این فقط سرطان کولورکتال نیست – پروستات، کبد، آندومتر و سایر موارد نیز با کاهش خطر ابتلا به سرطان ناشی از نوشیدن قهوه مرتبط هستند.

 

اما مراقب باشید – افزودن خامه و شکر می تواند به افزایش وزن کمک کند که ممکن است خطر شما را افزایش دهد. «قهوه بعد از ظهر ممکن است چرخه خواب/بیداری را مختل کند». این کاری است که پزشکان سرطان برای پیشگیری از سرطان انجام می دهند.

 

7. شیرینی خود را نادیده بگیرید

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

متأسفانه، لذیذی که شکر برای جوانه های چشایی شما به ارمغان می آورد، جنبه های منفی بسیاری دارد که یکی از آنها افزایش خطر ابتلا به سرطان است. مطالعه ای در اسپانیا نشان داد که چگونه سطوح بالای قند می تواند منجر به رشد غیر طبیعی سلول شود.

 

تئوری بزرگتر این است که عوامل مربوط به مقاومت به انسولین و التهاب عمومی ناشی از انواع خاصی از غذاهای فرآوری شده ممکن است فاکتورهای رشد مرتبط با خطر سرطان را افزایش دهند. بهترین کار برای رسیدن به وزن ایده‌آل از طریق رژیم غذایی که قند سفید را محدود می‌کند» است. 

 

8. آن را با هات داگ خنک کنید

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

در کنار شکر، سایر غذاهای فرآوری شده، به ویژه گوشت های فرآوری شده را که توسط آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) به عنوان یک سرطان زا طبقه بندی شده است، برش دهید. این به معنی هات داگ، ژامبون، بیکن، سوسیس و برخی از گوشت های اغذیه فروشی است. همچنین از مصرف هر گونه گوشتی که دودی شده یا فرآوری شده است، که می تواند منجر به تولید مواد شیمیایی سرطان زا شود، خودداری کنید.

 

خوردن گاه به گاه گوشتی مشکلی ندارد – در واقع خوردن مواد غذایی روزانه است که می تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را تا 18 درصد افزایش دهد. 

 

9. کمتر گوشت قرمز بخورید

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

متأسفانه، گوشت قرمز در مورد رژیم غذایی برای پیشگیری از سرطان نیز بسیار بد شده است. IARC آن را به عنوان یک “سرطان زا احتمالی” طبقه بندی می کند، و انجمن سرطان آمریکا رژیم غذایی کم گوشت قرمز را توصیه می کند.

 

در حالت ایده‌آل، ما باید مانند خرچنگ به گوشت قرمز فکر کنیم و اگر دوست داشتیم، آن را برای یک موقعیت خاص مصرف کنیم. گوشت قرمز در بسیاری از فرهنگ‌های سنتی مانند رژیم غذایی مدیترانه‌ای به این صورت است که مصرف می‌شود. 

 

10. از کباب کردن دور شوید

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

اگر گوشت می خورید، در نحوه طبخ آن تجدید نظر کنید: مطالعه اخیر در دانشگاه کارولینای شمالی نشان داد که خوردن گوشت کبابی خطر مرگ را در میان بازماندگان سرطان سینه افزایش می دهد. مواد شیمیایی خطرناکی به نام آمین‌های هتروسیکلیک (HCAs) و هیدروکربن‌های آروماتیک چند حلقه‌ای (PAHs) می‌توانند هنگام پختن گوشت ماهیچه‌ای مانند گوشت گاو، گوشت خوک، مرغ و بره در دمای بالا روی شعله باز یا ذغال داغ تولید شوند.

 

11. رژیم غذایی مدیترانه ای را در نظر بگیرید

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

«رژیم غذایی مدیترانه‌ای» که سرشار از سبزیجات، میوه‌ها، غلات کامل، حبوبات، آجیل، روغن زیتون، ماهی و مرغ است، می‌تواند مزایایی برای پیشگیری از سرطان داشته باشد. یک مطالعه اخیر در هلند نشان داد که نوع خاصی از سرطان سینه در بین زنانی که از رژیم غذایی مدیترانه ای پیروی می کنند، 40 درصد کمتر شیوع دارد.

 

«به‌جای فکر کردن به غذاهایی که «گلوله‌های جادویی» هستند و در مورد رژیمی که از سرطان محافظت می‌کند، باید به رژیمی فکر کرد که به طور کلی برای سلامتی مفید است. از این نظر، رژیمی که حاوی مقدار زیادی میوه و سبزیجات، و همچنین لوبیا، آجیل، دانه‌ها و کم کربوهیدرات‌های ساده – قند و نشاسته – با مقادیر کمی مرغ، ماهی و گوشت باشد، احتمالاً بهترین رژیم غذایی برای سلامتی کلی.»

 

12. هنگام تمیز کردن از دستکش لاستیکی استفاده کنید

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

سموم زیست محیطی فقط از آلودگی بیرون نمی آیند، بلکه می توانند از داخل خانه شما وارد شوند. محصولات پاک کننده خانگی حاوی مواد شیمیایی سمی هستند که می توانند باعث سرطان شوند، از جمله فتالات ها، حلال های نفتی و فرمالدئید.

 

یک مطالعه نشان داد که زنانی که بیشترین استفاده از محصولات پاک کننده را گزارش کرده‌اند، در مقایسه با آنهایی که کمترین مصرف را داشتند، دو برابر خطر ابتلا به سرطان سینه داشتند – اگرچه، این می‌تواند به این دلیل باشد که زنان مبتلا به سرطان سینه از هر کاری که ممکن است انجام داده باشند آگاه بودند. باعث سرطان آنها شود. با این حال، با توجه به مواد شیمیایی سمی موجود در پاک کننده های خانگی، بهتر است احتیاط کنید.

 

از حلال‌های قوی، پاک‌کننده‌های تخلیه، یا مواد پاک‌کننده‌ای که می‌توانند بدون استفاده از دستکش لاستیکی جذب پوست شوند، استفاده نکنید. یا بهتر است با محصولات غیر سمی مانند جوش شیرین و سرکه تمیز کنید.

 

13. به طور مرتب گردگیری کنید

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

اگر پاک کننده های خانگی می توانند باعث سرطان شوند، پس نمی توانند تمیز کنند. بررسی مطالعات نشان داد که بسیاری از مواد شیمیایی سمی از جمله فتالات ها، مواد شیمیایی فلوئوردار و بازدارنده های شعله در گرد و غبار وجود دارند، بنابراین گرد و غبار کاری است که باید برای جلوگیری از سرطان انجام دهید. ما 45 ماده شیمیایی از پنج کلاس شیمیایی را شناسایی کردیم که در غبار داخلی اندازه گیری شده اند.

 

«این مواد شیمیایی که معمولاً در خانه اندازه‌گیری می‌شوند با خطرات سلامتی مانند سرطان و سایر مشکلات مرتبط هستند. مواد شیمیایی از همه چیز در خانه ما می آیند، از مصالح ساختمانی، کفپوش، مبلمان، لوازم الکترونیکی، فرش، لباس و غیره. برای کاهش خطر قرار گرفتن در معرض، گرد و غبار، تمیز کردن، و جاروبرقی مکرر.

 

14. شمع های خاصی را نسوزانید

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

فکر می کنید که شمع مرکبات بوی طراوت می دهد؟ ممکن است مواد شیمیایی سرطان زا را استنشاق کنید. در یک مطالعه کوچک در بریتانیا، محققان دریافتند که وقتی عطر لیمونن، که به شمع‌ها، خوشبوکننده‌های هوا و محصولات تمیزکننده رایحه تازه لیمویی می‌بخشد، آزاد می‌شود، با ازن موجود در هوا واکنش نشان می‌دهد تا ماده شیمیایی سرطان‌زا ایجاد کند.

 

فرمالدئید می‌توانید پنجره را باز کنید تا لیمونن در هوا پراکنده شود، اما بهتر است از استفاده از محصولات حاوی لیمونن یا ترکیبات مبهم «رایحه» که ممکن است حاوی آن باشد خودداری کنید.

 

15. تعدادی از گیاهان آپارتمانی را در خود جای دهید

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

اگرچه این پیوند قطعی نیست، اما نشان داده شده است که گیاهان آپارتمانی سموم را از هوا حذف می کنند – و این می تواند شامل برخی از مواد شیمیایی سرطان زا باشد که به پیشگیری از سرطان کمک می کند. در مطالعه لیمونن، افزودن گیاهان آپارتمانی باعث کاهش سطح فرمالدئید در داخل خانه شد.پیچک انگلیسی، سرخس، گل شمعدانی و اسطوخودوس (که دارای فواید اضافی بوی خوش طبیعی و کاهش استرس است) بسیار موثر بودند.

 

مطالعات قبلی، از جمله یکی از انجمن علوم باغبانی آمریکا، همچنین نشان داده است که گیاهان سرپوشیده فرمالدئید و سایر مواد شیمیایی را کاهش می دهند. از نتایج ما مشخص است که گونه‌های خاصی پتانسیل بهبود محیط داخلی و در نتیجه سلامت و رفاه ساکنان را دارند.

 

16. برو سراغ سبزه ها

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

هر نوع رژیمی که انتخاب می کنید، تمرکز بر سبزیجات همیشه یک گزینه سالم است و ممکن است از سرطان نیز جلوگیری کند. به غذاهای گیاهی پایبند باشید و مطمئن شوید که غذاهایی با رنگ زیاد می خورید – این معمولاً به معنای مواد مغذی، ویتامین ها و آنتی اکسیدان های بیشتر است. “شما باید سه فنجان سبزی – چیزهایی مانند کلم پیچ، اسفناج و کلم – در هفته مصرف کنید.”

 

اگرچه مؤسسه ملی سرطان می گوید مطالعات واقعاً ثابت نکرده اند که سبزی ها از سرطان جلوگیری می کنند، برخی تحقیقات ارتباط مثبتی را نشان داده اند. وقتی غذاهای گیاهی بیشتری می خورید، بدن خود را با مواد شیمیایی گیاهی و آنتی اکسیدان هایی پر می کنید که با سلول های سرطانی مبارزه می کنند. مثل این است که هر روز زره خود را برای محافظت از بدن خود قرار دهید.

 

17. مقداری وزن کم کنید

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

اضافه وزن یا چاقی هرگز برای سلامتی شما مفید نیست و این شامل خطر ابتلا به سرطان نیز می شود. لاغر نگه داشتن بدن و حفظ شاخص توده بدنی سالم، خطر کلی ابتلا به سرطان را کاهش می دهد. بر اساس گزارش انجمن سرطان آمریکا، اضافه وزن باعث مرگ و میر ناشی از سرطان یک نفر از هر پنج نفر می شود.

 

افزایش وزن با افزایش سن، خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد، به ویژه برای سرطان سینه یائسه، سرطان آندومتر و سرطان کلیه. اگرچه محققان از ارتباط دقیق بین وزن و سرطان مطمئن نیستند، اما می‌تواند با سطوح هورمون‌ها، عوامل تنظیم‌کننده رشد سلولی و عملکرد سیستم ایمنی ارتباط داشته باشد. 

 

چاقی ممکن است با تحریک التهاب در خطر سرطان نقش داشته باشد. یک مطالعه اخیر در سوئد نشان داد که خطر ابتلا به سرطان کبد بعداً در مردان نوجوانی که BMI (شاخص توده بدنی) بالایی دارند افزایش می‌یابد، بنابراین اهمیت حفظ وزن سالم از سنین پایین بسیار مهم است. کنترل وزن می‌تواند در پیشگیری از انواع خاصی از سرطان و عود سرطان نقش داشته باشد. وقت گذاشتن برای مراقبت از خود از طریق رژیم غذایی و ورزش اولین قدم است.

 

18. z های خود را دریافت کنید

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

این یک دلیل خوب برای هفت تا هشت ساعت چشم بسته در شب است: کمبود مزمن خواب و عادات بد خواب با سرطان مرتبط است. بسیاری از مطالعات این ارتباط را با انواع مختلف از سرطان پروستات گرفته تا کولورکتال و سینه نشان داده اند. با توجه به مراکز درمان سرطان آمریکا، این ارتباط می تواند به این دلیل باشد که خواب ضعیف منجر به التهاب می شود و عملکرد سیستم ایمنی را مختل می کند، که ممکن است باعث رشد سرطان شود.

 

همچنین، هورمون خواب ملاتونین ممکن است به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کند، بنابراین اگر به اندازه کافی نمی خوابید، از این مزیت برخوردار نمی شوید. خواب سالم برای سلامت کلی مهم است. این اکتشافات سرطان پیشگامانه می تواند زندگی شما را نجات دهد.

 

بیشتر بخوانید: علائم سرطان چیست؟

 

19. استرس کمتر

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

اگرچه استرس دقیقاً ثابت نشده است که باعث سرطان می شود، برخی از مطالعات به این جهت اشاره می کنند – و بررسی تحقیقات مرکز سرطان اندرسون UTMD و دانشگاه آیووا نشان داد که استرس به رشد سرطان کمک می کند. مطالعات 30 سال گذشته عوامل روانی اجتماعی از جمله استرس، افسردگی مزمن و عدم حمایت اجتماعی را به عنوان عوامل خطر برای پیشرفت سرطان شناسایی کرده‌اند.

 

مطالعه دیگری از دانشگاه ایالتی اوهایو ممکن است دلیل آن را پیدا کرده باشد: فعال کردن “ژن استرس” ممکن است باعث رشد سلول های سرطانی شود. تمرین تمرکز حواس و فعالیت بدنی می تواند به کاهش سطح استرس شما کمک کند و در عین حال روی پیشگیری از سرطان کار کنید. «برای من، یوگا را همراه با دویدن و کلاس‌های بی‌درنگ تمرین می‌کنم، و این یک رهایی از استرس، فرصتی برای معاشرت با جامعه‌ام است» و همچنین ورزش خوبی است.

 

20. پرخوری کلم بروکلی

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

این سبزی ممکن است قدرت خاصی برای پیشگیری از سرطان داشته باشد. یک مطالعه اخیر در دانشگاه ایالتی اورگان نشان داد که سولفورافان، یک ترکیب غذایی که به مقدار زیاد در بروکلی وجود دارد، می‌تواند به جلوگیری از بدخیم شدن سلول‌ها کمک کند. داده های اخیر یک مطالعه در دانشگاه پیتزبورگ در مورد پیشگیری از سرطان نشان می دهد که سولفوروفان ممکن است از انواع خاصی از سرطان ها جلوگیری کند.

 

دوزهای قوی عصاره جوانه کلم بروکلی ژن «سم زدایی» را فعال می کند و ممکن است به جلوگیری از عود سرطان در بازماندگان سرطان سر و گردن کمک کند. اکنون یک کارآزمایی بالینی در موسسه سرطان دانشگاه پیتسبورگ در حال انجام است تا ببیند آیا عصاره جوانه بروکلی می تواند از سرطان های دهان در بیماران پرخطر جلوگیری کند یا خیر.

 

21.چربی را کوتاه کنید

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

در کنار کاهش مصرف گوشت قرمز، رژیم غذایی عاری از غذاهای پرچرب ممکن است مزایایی برای پیشگیری از سرطان داشته باشد. یک مطالعه اخیر بر روی موش ها نشان داد که چگونه یک رژیم غذایی چرب می تواند منجر به رشد سرطان شود – و در انسان، مطالعه ای از دانشگاه کارولینای شمالی نشان داد که سرطان پروستات در مردانی که مقدار زیادی چربی اشباع شده مصرف می کنند، تهاجمی تر است.

 

از آنجایی که افرادی که غذاهای چرب می خورند به طور کلی کمتر احتمال دارد که سالم باشند، به سختی می توان تاثیرات مستقیم چربی بر سرطان را کشف کرد، اما در هر صورت برای شما خوب نیست. «من به بیماران می‌گویم که مصرف گوشت‌های پرچرب خود را محدود کنند—منابع عالی دیگری از پروتئین وجود دارد که می‌توانید آنها را امتحان کنید، از جمله ماهی، تخم‌مرغ، سوپ با لوبیا، پاستا کینوآ و بسته‌بندی سبزیجات».

 

وقتی غذاهای پر قند یا پرچرب می خورید، فضای ارزشمندی را در رژیم غذایی شما اشغال می کنند و به نوبه خود باعث می شوند که سیستم ایمنی بدن شما اضافه کار کند که منجر به التهاب سرطان زا می شود. 80 درصد غذاهای کامل مانند میوه ها، سبزیجات، آجیل و حبوبات و 20 درصد محصولات حیوانی مانند لبنیات، گوشت و تخم مرغ مصرف کنید تا چربی موجود در رژیم غذایی خود را محدود کنید.

 

22. مواد غذایی را در پلاستیک نگهداری نکنید

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

فتالات ها مواد شیمیایی هستند که برای انعطاف پذیری پلاستیک استفاده می شوند، و اگرچه ارتباط آن با سرطان به طور قطعی مشخص نشده است، طبق گفته مؤسسه ملی بهداشت، برخی از فتالات ها به عنوان “به طور منطقی پیش بینی می شود که سرطان زا برای انسان باشند” فهرست شده اند.

 

برای ایمن بودن، دانشکده پزشکی هاروارد پیشنهاد می‌کند که غذاها را در ظروف پلاستیکی (که دارای علامت مایکروویو نیستند) در مایکروویو قرار ندهید و اجازه ندهید در هنگام مایکروویو، بسته‌بندی پلاستیکی مواد غذایی را لمس کند – در عوض، سعی کنید غذای خود را با موم یا پوسته بپوشانید. کاغذ یا دستمال کاغذی همچنین ظروف پلاستیکی قدیمی یا خراشیده را دور بیندازید و به جای آن با شیشه جایگزین کنید. 

 

«فشار به سمت نگهداری محصولات غذایی در شیشه، راهبردی است که من به بیماران توصیه می‌کنم». (فتالات ها همچنین در لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی استفاده می شوند، اما پزشکانی که با آنها صحبت کردیم گفتند که این مقادیر کمی هستند که نگران کننده نیستند.) 

 

23. مراقب قوطی ها باشید

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

شواهد قوی وجود دارد که نشان می دهد BPA باعث ایجاد سرطان در موش ها می شود، اما مطالعات روی انسان ها از نظر اخلاقی دشوار بوده است. با این حال، منطقی است که در صورت امکان از مواد شیمیایی اجتناب کنید. پلاستیک ها همچنین برای حاوی BPA نگران کننده هستند، اگرچه بسیاری از آنها اکنون برچسب بدون BPA دارند. با این حال، یکی دیگر از منابع بعید، آستر قوطی ها است.

 

در یک مطالعه اخیر در استنفورد، محققان دریافتند افرادی که در روز گذشته یک ماده غذایی کنسرو شده مصرف کرده‌اند، 24 درصد غلظت BPA بیشتری در ادرار خود نسبت به افرادی که مصرف نمی‌کنند، دارند. خوردن دو یا چند ماده غذایی کنسرو شده منجر به غلظت 54 درصد بیشتر شد. از محصولات کنسرو شده، به ویژه آنهایی که اسیدیته بالایی دارند، مانند محصولات گوجه فرنگی اجتناب کنید.

 

24. از روی مبل بلند شو

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

فعالیت بدنی برای پیشگیری از سرطان بسیار مهم است – یک بررسی اخیر و بزرگ تحقیقاتی روی بیش از 1.4 میلیون نفر نشان داد که ورزش خطر ابتلا به 13 سرطان مختلف را تا 30 درصد کاهش می دهد. به گفته موسسه ملی سرطان، افرادی که از نظر بدنی فعال هستند چربی بدن کمتری دارند، که این خطر را نیز کاهش می‌دهد، اما ممکن است راه‌های دیگری نیز وجود داشته باشد که ورزش شانس ابتلا به سرطان را در شما آموزش دهد.

 

ورزش منظم ممکن است به کاهش التهاب، بهبود عملکرد سیستم ایمنی و کاهش سطوح برخی از هورمون هایی که با سرطان مرتبط هستند کمک کند. فعالیت بدنی همچنین به حرکت اشیا در امتداد دستگاه گوارش کمک می کند و قرار گرفتن در معرض مواد سرطان زا را کاهش می دهد.

 

«سعی کنید چهار تا شش ساعت ورزش متوسط در هفته انجام دهید تا خطر کلی خود را کاهش دهید. این می تواند در ابتدا دلهره آور به نظر برسد، اما با تقسیم آن به بخش های کوچکتر می توان به آن دست یافت – سه پیاده روی سریع در روز به مدت تقریباً 20 دقیقه انجام دهید تا به راحتی به هدف هفتگی خود برسید.

 

25. هیدراته بمانید

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

اگرچه تحقیقات متفاوت بوده است، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد نوشیدن مایعات زیاد خطر ابتلا به سرطان مثانه را کاهش می‌دهد – و نوشیدن زیاد نوشیدنی توسط انجمن سرطان آمریکا توصیه می‌شود. اما، به دلیل نگرانی در مورد حوادث آب چاه مرتبط با سرطان، بهتر است آب خود را قبل از نوشیدن فیلتر کنید. در واقع، آب بطری ایمن تر از شیر نیست.

 

در صورت وجود نگرانی در مورد منبع آب، فیلتر کردن آب خود منطقی است. من تا جایی که می‌توانم آب می‌نوشم و هر روز یک بطری شیشه‌ای بزرگ را به محل کارم می‌آورم که روی میز من می‌نشیند، بنابراین به من یادآوری می‌شود که در طول روز آن را بنوشم. 

 

26. از فست فود اجتناب کنید – اما نه به دلیلی که فکر می کنید

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

فست فودهای چرب به خودی خود به اندازه کافی مضر هستند – ما از قبل می دانیم که رژیم غذایی پرچرب با سرطان مرتبط است. اما زمانی که به فست فود محلی خود ضربه می زنید، می تواند دلیل دیگری برای نگرانی وجود داشته باشد: بسته بندی هایی که غذا در آن وارد می شود.

 

مطالعه اخیر در دانشگاه نوتردام مواد شیمیایی پرفلورینه (PFCs) را در بسته بندی های فست فود از زنجیره هایی مانند مک دونالد، برگر نشان داد. این مواد شیمیایی که با سرطان کلیه و بیضه مرتبط است، ممکن است در جعبه های پیتزا، کیسه های ذرت بو داده در مایکروویو و ظروف غذای چینی نیز یافت شود.

 

27. ارگانیک شوید

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

تا زمانی که موضوع واضح تر شود، اگر نگران آفت کش ها هستید، میوه ها و سبزیجات ارگانیک را انتخاب کنید. «در صورت امکان، برای «Dirty Dozen» که شامل سیب، کرفس، گوجه‌فرنگی گیلاس و خیار است، ارگانیک بخرید. بسته به بودجه خود، «پانزده پاک» را بخرید [که کمترین مقدار باقیمانده آفت کش را دارد]، غیر ارگانیک یا ارگانیک.

 

محصولات Clean Fifteen شامل مارچوبه، آووکادو، کلم و طالبی است. اما، فواید پیشگیری از سرطان خوردن میوه ها و سبزیجات احتمالاً از خطر آفت کش ها بیشتر است، بنابراین اگر نمی توانید ارگانیک بخرید، فقط محصولات خود را خوب بشویید. حالا این یک واقعیت است!

 

28. (کمی) آفتاب بگیر

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

اگرچه می خواهید از خود در برابر سرطان پوست محافظت کنید، اما دریافت مقادیر کم نور خورشید (10 یا 15 دقیقه) در روز مزایایی نیز دارد. در مطالعه‌ای که اخیراً در دانشگاه کالیفرنیا انجام شد، زنانی که سطح ویتامین D در خونشان بالا بود، 67 درصد کمتر از زنانی که سطوح پایین ویتامین D داشتند، در معرض خطر ابتلا به سرطان بودند.

 

شواهد خوبی وجود دارد که نشان می‌دهد سطوح ویتامین D، در سطح سرمی بهینه، ممکن است خطر عود برخی سرطان‌ها را کاهش دهد. ویتامین D را می توان در غذاهایی مانند ماهی های چرب و غلات غنی شده و همچنین در مکمل ها نیز به دست آورد.

 

29. یک میلیون مکمل مصرف نکنید

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

ممکن است فکر کنید با خوردن مقدار زیادی قرص ویتامین در روز سالم هستید (و آیا ما نگفتیم که ویتامین D خود را مصرف کنید؟). برخی ویتامین‌های دیگر مانند ویتامین C نیز از سرطان جلوگیری می‌کنند. اما موضوع مکمل ها پیچیده است و چیزهای بسیار خوب (حتی در میان آنتی اکسیدان های مبارزه کننده با سرطان) ممکن است در واقع باعث سرطان شوند.

 

هیچ مدرکی دال بر اینکه مصرف مکمل های ویتامین خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد، وجود ندارد. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد مکمل‌های ویتامین واقعاً خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها را افزایش می‌دهند. بهترین توصیه؟ مواد مغذی خود را از غذا دریافت کنید نه از مکمل ها. اگر رژیم غذایی متعادلی داشته باشید، باید اکثر ویتامین ها و مواد معدنی لازم را دریافت کنید. شما باید از باور این افسانه های شایع در مورد علت سرطان دست بردارید.

 

30. بدون هندزفری بروید

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

هیأت منصفه هنوز در مورد اینکه آیا انرژی فرکانس رادیویی ناشی از استفاده از تلفن همراه با سرطان مرتبط است یا خیر، صحبت نمی کند. به گفته موسسه ملی سرطان، بیشتر مطالعات بزرگ ارتباطی را نشان نداده‌اند، اما برخی مطالعات کوچکتر ارتباطی را نشان داده‌اند. به همین دلیل، IARC تلفن های همراه را به عنوان «احتمالاً سرطان زا برای انسان» فهرست می کند.

 

تا زمانی که تصویر واضح‌تر شود، انجمن سرطان آمریکا می‌گوید افراد می‌توانند با صحبت کردن با بلندگو یا استفاده از گوشی‌هایی مانند بلوتوث یا گوش‌های گوش، میزان قرار گرفتن در معرض آن‌ها را کاهش دهند – اساساً هر چیزی که تلفن را دورتر از سر شما نگه دارد به پیشگیری از سرطان کمک می‌کند.

 

31. تصور نکنید که استخاره بهتر از سیگار کشیدن است

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

این خبر نیست که سیگار باعث سرطان می شود – اما ممکن است ندانید که سیگارهای الکترونیکی نیز این کار را می کنند. یک مطالعه اخیر در دانشگاه ایالتی پورتلند سطوح قابل توجهی از بنزن، یک ماده شیمیایی سرطان‌زا، را در بخارات سیگار الکترونیکی نشان داد. تحقیقات دیگر فرمالدئید را نیز پیدا کرده است.

 

استعمال سیگار می‌تواند پلی برای ترک سیگار باشد، اما، گرایش جوانان به سمت سیگار کشیدن نگران‌کننده است. عمل استعمال سیگار آنقدر شبیه به سیگار کشیدن است و نیکوتین آنقدر اعتیاد آور است که سیگار کشیدن در حال عادی شدن است.

 

32. موهای خود را با خیال راحت رنگ کنید

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

یک تجزیه و تحلیل از فنلاند نشان داد که خطر ابتلا به سرطان سینه در بین زنانی که موهای خود را رنگ می‌کنند، 23 درصد افزایش می‌یابد که نشان می‌دهد مواد شیمیایی موجود در رنگ مو می‌توانند ناامن باشند. برخی از رنگ های مو، به ویژه رنگ های نیمه دائمی و دائمی، به فولیکول مو نفوذ می کنند. برخی از رنگ های مو از مواد شیمیایی طبقه بندی شده به عنوان آمین های معطر استفاده می کنند که در حیوانات آزمایشگاهی سرطان زا هستند. رنگ موهای گیاهی ممکن است گزینه بهتری باشد.

 

33. واکسن HPV را دریافت کنید

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

اگرچه بحث های زیادی در مورد ایمنی واکسن HPV وجود دارد، شواهد علمی نشان می دهد که این واکسن در برابر سرطان دهانه رحم ایمن و موثر است. واکسن جدید 9 ولتی گارداسیل HPV خطر سرطان دهانه رحم را تا 90 درصد کاهش می دهد. این بدان معناست که اگر واکسیناسیون جامع را برای پسران و دختران 11 تا 14 ساله اجرا کنیم، 10000 مورد سالانه سرطان دهانه رحم در دنیا به 1000 زن در سال کاهش می یابد. در سراسر جهان، جان بیش از 200000 زن نجات خواهد یافت.

 

زنان همچنان باید با آزمایش پاپ و HPV نیز غربالگری شوند، اما این آزمایش‌ها بسته به سن شما فقط باید هر سه تا پنج سال یکبار انجام شود. علاوه بر این، واکسن های HPV شامل HPV16 است که مسئول بیش از 90 درصد سرطان های سر و گردن مرتبط با HPV است. اگرچه این واکسن به طور کلی فقط تا سن 26 سالگی توصیه می شود، دکتر بورک می گوید افراد بالای آن سن هنوز هم می توانند آن را دریافت کنند.

 

دریافت واکسن بعد از 26 سالگی هنوز اثربخشی دارد. بنابراین افراد بالای 26 سال اگر در معرض خطر قرار گرفتن در معرض HPV باشند، ممکن است همچنان از واکسن سود ببرند – اگرچه احتمالاً باید از جیب خود هزینه کنند. 

 

34. شیر مادر بدهید

هر زن باید بهترین انتخاب فردی را برای نحوه تغذیه کودک خود داشته باشد، اما به نظر می رسد یکی از مزایای شیردهی کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه در آینده است. شیر دادن به مدت یک و نیم تا دو سال کمی خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می دهد. مکانیسم نامشخص است، اما احساس می‌شود که به این دلیل است که تعداد سیکل‌های قاعدگی یا تخمک‌گذاری‌هایی که یک زن تجربه می‌کند را کاهش می‌دهد.

 

چرخه های کمتر به معنای تولید هورمون های کمتری است که می تواند منجر به سرطان شود. تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که شیردهی سلول‌های سینه را تغییر می‌دهد و احتمالاً آن‌ها را کمتر در معرض سرطان قرار می‌دهد.

 

35. ماموگرافی بگیرید

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

ماموگرافی جالب نیست، و از آنجا که برخی از سازمان‌ها توصیه‌های متفاوتی برای دفعات دریافت آن‌ها دارند، به راحتی می‌توان آن را به تعویق انداخت. اما برای پیشگیری از سرطان از سن 40 سالگی آنها را سالانه دریافت می‌کند. غربالگری سرطان سینه با ماموگرافی با ابتلا به سرطان سینه در مراحل اولیه، قبل از اینکه با احساس یا لمس آشکار شود، جان انسان ها را نجات می دهد.

 

هرچه تشخیص سرطان زودتر باشد، خطر متاستاز کمتر می‌شود، پیش‌آگهی بهتری خواهد داشت و درمان‌ها قابل تحمل‌تر و مخدوش‌تر می‌شوند. اگر فردی در خانواده شما مبتلا به سرطان سینه باشد، ممکن است پزشک به شما توصیه کند حتی زودتر ماموگرافی را شروع کنید.

 

علاوه بر این، انجمن سرطان آمریکا یک MRI سالانه را برای زنان دارای عوامل خطر و بافت متراکم پستان توصیه می‌کند که می‌تواند تشخیص سرطان در ماموگرافی را دشوار کند. در مورد بهترین جدول زمانی برای ماموگرافی با پزشک متخصص زنان صحبت کنید.

 

36. در مورد هورمون ها با دقت فکر کنید

37 راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

از آنجایی که هورمون‌هایی از جمله استروژن و پروژسترون می‌توانند بر خطر ابتلا به سرطان تأثیر بگذارند، مهم است که قبل از شروع قرص‌های ضدبارداری، IUD هورمونی یا درمان جایگزینی هورمونی (HRT) مزایا و معایب آن را در نظر بگیرید. «زنانی که از قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کنند، خطر ابتلا به سرطان سینه را کمی افزایش می‌دهند، اما این افزایش خطر پس از قطع مصرف آن به حالت عادی برمی‌گردد.»

 

اما، مطالعات نشان داده اند که این قرص می تواند خطر ابتلا به سرطان آندومتر و تخمدان را نیز کاهش دهد. بر اساس تحقیقات اخیر، اگر IUD هورمونی مانند Mirena را انتخاب کنید، می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد. برخی آی‌یو‌دی‌ها دارای پروژسترون (شکل مصنوعی پروژسترون) هستند. مقدار بسیار کمی از پروژسترون از رحم خارج می شود، در سراسر بدن گردش می کند و به بافت سینه می رسد.

 

در مورد هورمون درمانی پس از یائسگی، وضعیت نیز کمی مبهم است: به نظر می رسد HRT خطر ابتلا به برخی سرطان ها را افزایش می دهد اما خطر برخی دیگر را کاهش می دهد. درمان های هورمونی مختلف – استروژن به تنهایی یا استروژن به اضافه پروژسترون – اثرات بالقوه متفاوتی بر سرطان سینه یا سرطان آندومتر دارند.

 

ما آموخته ایم که استفاده کوتاه مدت بلافاصله پس از شروع یائسگی برای یک تا پنج سال خطر کمی دارد. با پزشک خود صحبت کنید که کدام گزینه های هورمونی برای شما مناسب است.

 

بیشتر بخوانید: نوع سرطان افراد فقیر با ثروتمند تفاوت دارد

 

در پایان

سرطان یکی از بدترین و شایع‍‌ترین بیماری هاي‌ چند دهه اخیر بشر می باشد کـه انواع مختلف دارد دراین پست قصد داریم بـه نشانه هاي‌ شایع سرطان در مردان و زنان بپردازیم. برای تشخیص زود هنگام سرطان باید با علائم هشداردهنده آشنا باشید تا درصورت مشاهده ان ها فورا بـه دکتر مراجعه کنید.

جدیدترین مطالب سایت