مجموعه : اخبار علمی
بروزرسانی : 19 مهر 1397

نوع سرطان افراد فقیر با ثروتمند تفاوت دارد

نوع سرطان افراد فقیر با ثروتمند تفاوت دارد

محققان می گویند که سرطان های ملانوم، تیروئید و بیضه بیشتر در افراد ثروتمند و سرطان‌های حنجره، دهانه رحم، آلت تناسلی مرد و کبد در افراد فقیر جامعه دیده می شوند.

به گزارش تالاب ثروت افراد می‌تواند یک نشانگر قوی در مورد سرطانی که ممکن است در آینده با آن مواجه شوند، باشد. محققان اداره ثبت سرطان نیویورک دریافته‌اند که گونه‌های خاص سرطان در برخی طبقات مختلف اجتماعی رایج‌تر هستند.

بر اساس این پژوهش، افراد مرفه بیشتر از سرطانهای ملانوم، تیروئید و بیضه رنج می‌برند. این در حالیست که سرطانهای رایج در میان طبقه فقیر جامعه بیشتر شامل سرطان‌های حنجره، دهانه رحم، آلت تناسلی مرد و کبد است.

از آنجا که احتمال تشخیص این سرطانها در طبقه فقیر کمتر محتمل است، امکان مرگ آنها در اثر این بیماریها بیشتر است. دکتر فرانسیس بوسکو از اداره ثبت سرطان نیویورک اظهار کرد: در نگاه اول، این تاثیرات بنظر می‌رسد که یکدیگر را خنثی می‌کنند. زمانی که بحث سرطان می‌شود، فقرا بیشتر در اثر بیماری می‌میرند در حالیکه ثروتمندان با این بیماری از دنیا می‌روند.

این پژوهش که در مجله CANCER منتشر شده، نزدیک به سه میلیون تومور تشخیص داده شده بین سالهای 2005 تا 2009 را در یکی از چهار گروهی که بر اساس نرخ فقر در سرشماری‌ مسکن تعیین شده بودند، مورد بررسی قرار دادند.

سرطانهای خاص مانند سرطان پوستی سارکوم کاپوزی و سرطانهای حنجره، دهانه رحم، آلت تناسلی مردان و کبد بیشتر در طبقه فقیرتر جامعه رایج بوده وسرطانهای دیگر مانند ملانوم، تیروئید و بیضه در میان افراد ثروتمند بیشتر رخ می‌دهد.

پژوهش قبلی دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس نشان داده بود که زنان ثروتمندتر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند. در آمریکا بیش از 90 درصد سرطانهای پوست مرگبار در میان افراد سفیدپوست رخ می‌دهد.

محققان دریافتند که زنان جوان مناطق ثروتمندتر و آفتابی‌تر بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان ملانوم بدخیم قرار دارند. مطالعات دیگر بیمارستان کریستی در منچستر دریافته بود که افراد طبقه متوسط جامعه بطور چشمگیری بیشتر از افراد فقیرتر در معرض ابتلا به سرطان پستان و سرطان پوست قرار دارند.

به گفته محققان، زنان کارمندی که بچه‌دار شدن را به تعویق انداخته و خود را بیشتر در معرض آفتاب در سفرهای خارجی قرار می‌دهند، احتمال ابتلا به سرطان در آنها زیادتر است.

آنها اضافه کردند که محرومیت اجتماعی با سرطان ریه و دهانه رحم مرتبط است چرا که افراد فقیرتر بیشتر دخانیات استعمال کرده و آزمایشات اسمیر را انجام نمی‌دهند.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت