6 علت جالب کمردرد

6 علت جالب کمردرد

مشکل کمردرد مشکلی است که کم و بیش هر انسانی به آن بر می خورد و این موضوع به علت های مختلفی است.

اگر شما اغلب و یا به طور ناگهانی دچار مشکل کمردرد می شوید، باید بدانید که دلایل متعددی برای این مشکل وجود دارد. برخی از این عوامل کاملا ناشناخته هستند و در اغلب موارد نادیده گرفته می شوند. ما در این مطلب شش علت عجیب و غریب کمردرد را که به فکرتان هم نمی رسد، بیان می کنیم. لطفا با ما همراه باشید.

 

قد بلند بودن

بعضی وقت ها خوش تیپی دردسر می شود. داشتن قدی بسیار بلند باعث افزایش احتمال کمردرد می شود. می پرسید چرا؟ چون افرادی که قد بلندی دارند، معمولا به سمت جلو خم می شوند و این کار بویژه به دیسک های بین مهره ای فشار می آورد. این افراد بیشتر در معرض کمردرد لومبالژی و انقباض عضلانی کمر قرار می گیرند.

 

مشکل در پاهایتان

این مسئله عجیب به نظر می رسد، اما ممکن است که علت کمردرد شما ریشه در مشکلات مربوط به پا داشته باشد. به گفته متخصصان فرانسوی، بدن چندین سنسور را به کار می اندازد تا در وضعیت متعادلی قرار داشته باشد. این سنسورها بویژه در ناحیه ی پاها بیشتر هستند. اگر به عنوان مثال در پی فشار نامناسب به پاها، یک اختلال وضعیتی به وجود بیاید، این سنسورها بدن را مطلع می سازند. مغز و نخاع در اثر اسپاسم های عضلانی واکنش نشان می دهند که گاهی منبع کمردرد می شود.

 

بد غذا بودن

با مصرف زیاد پروتئین و مواد غذایی چرب (بویژه موادغذایی سرشار از چربی های اشباع) استخوان ها در معرض تخریب قرار می گیرند. همین اتفاق با عدم مصرف آب کافی یا در الویت قرار دادن مصرف مواد غذایی صنعتی مانند سوسیس و کالباس و گوشت های چرب نیز رخ می دهد. دیسک ها، مفاصل، عضلات و لیگمان های کمر نیاز به موادغذایی مناسب و سالم دارند تا احیا شوند.

 

زن هستید

نتایج پژوهش های متعدد نشان می دهد که خانم ها بیشتر از آقایان از کمر درد شکایت می کنند. به خاطر اینکه عضلات گردن و پشت آنها کمتر از عضلات آقایان عضلانی و قوی است. فرضیه ی دیگر این است که خانم ها بیشتر کارهای اداری انجام می دهند و بیشتر پشت میز می نشینند. قرار گرفتن طولانی مدت در وضعیت نشسته نیز برای سلامت ستون فقرات مناسب نیست. همچنین خانم هایی که شغل هایی از قبیل پرستاری و غیره دارند، بار بیشتری حمل می کنند که خود دلیلی برای بروز کمردرد است.

 

والدین تان نیز کمر درد داشته اند

اگر یکی از والدین شما کمردرد داشته و یا دارد، احتمال اینکه شما نیز دچار مشکل کمردرد شوید، زیاد است. به خاطر اینکه شما نیز استعداد ژنتیکی ابتلا به مشکل دیسک های بین مهره ای را دارید. علاوه بر این، داشتن های عادت هایی مانند عادت والدین مانند نوع نشستن و برخاستن و غیره نیز در ابتلای افراد به کمردرد دخالت دارد.

 

سیگار می کشید

مصرف دخانیات به سلامتی کمر شما نیز رحم نخواهد کرد. دلیل اول این است که سیگار رگ های خونی کوچک (مویرگ ها) را به خطر انداخته و مانع از رسیدن مواد مغذی به دیسک های بین مهره ای می شود. دلیل دوم این است که مصرف دخانیات باعث می شود شما بیشتر سرفه کنید. در نتیجه فشار بیشتری به عضلات شکم و کمر وارد شده و باعث تخریب دیسک ها و فتق دیسک می شود. دلیل سوم این است که دخانیات با کاهش حمل مواد مغذی مانند کلسیم به مهره ها، بافت و توده ی استخوانی را در این بخش ها کاهش می دهد.

 

به سراغ استامینوفن نروید

نتایج یک پژوهش جدید فرانسوی نشان می دهد که استامینوفن که یکی از مسکن های پرمصرف است، تاثیری در تسکین درد کمر ندارد. محققان فرانسوی به این نتیجه رسیده اند که استفاده از این دارو برای بهبود میزان درد، زمان بهبودی، خواب و کیفیت زندگی بیماران بی نتیجه است. در نتیجه مصرف آن دردی از شما دوا نخواهد کرد و فقط در معرض عوارض جانبی آن قرار خواهید گرفت. شما می توانید از روش های طبیعی مانند استفاده از گیاهان دارویی،عصاره های روغنی یا افشره های خوراکی، طب سوزنی و حتی ورزش پیلاتس برای تسکین این دردها استفاده کنید. به عقیده ی این محققان، استامینوفن کمابیش در تسکین آرتروز تاثیر دارد، اما مصرف طولانی مدت آن خطر مسمومیت کبد را بالا می برد. محققان مشاهده کردند نتیجه آزمایشات کبدی افرادی که استامینوفن مصرف می کنند، چهار برابر بیشتر از افرادی که پلاسبو(دارونما) مصرف می کنند غیرطبیعی بوده است. باید بدانید که مولکول پاراستامول (استامینوفن) بعد از هضم شدن، توسط کبد به یک متابولیت سمی تبدیل می ‌شود که دریافت روزانه بالای چهار گرم از این ترکیب، باعث آسیب سلول های کبدی می ‌شود.

 

تهیه و تنظیم : مجله تالاب

برچسب‌ها: ,
جدیدترین مطالب سایت