9 نشانه خطرناک سرطان مغز استخوان

9 نشانه خطرناک سرطان مغز استخوان

 نشانه های خطرناک سرطان مغز استخوان

مریضی که خاموش می باشد و علائم چندانی ندارد و دارای بد ترین عواقب می باشد را برای شما معرفی می نماییم از آنجایی که مولتیپل میلوما سلول هاي سالم در مغز استخوان را هدف قرار میدهد، اغلب بعنوان سرطان مغز استخوان شناخته میشود.

 

مولتیپل میلوما در گلبول هاي سفید که به نام سلول هاي پلاسمایی شناخته میشوند، شکل گرفته و موجب ظهور سلول هاي سرطانی در مغز استخوان می‌شود. با گذشت زمان، این سلول هاي سرطانی موجب خروج سلول هاي پلاسمای سالم میشوند

 

به گزارش تالاب:که مسئول مبارزه با عفونت ها و ساخت پادتن هاي مورد نیاز برای مقابله با میکروب ها و عفونت میباشند. در عوض، سلول هاي سرطانی ساخت شده توسط مولتیپل میلوما منجر به ساخت پروتئین هاي غیر طبیعی می‌شود که در نهایت مشکلات سلامت قابل دقت برای افراد مبتلا – به طور ویژه مشکلات کلیوی – را در پی دارد.

 

 

 نقل از “اکتیو بیت”، از آنجایی که مولتیپل میلوما سلول هاي سالم در مغز استخوان را هدف قرار می‌دهد، اغلب بعنوان سرطان مغز استخوان شناخته میشود. همانند انواع دیگر سرطان، عامل کلیدی برای مقابله با این شرایط تشخیص نشانه ها و علائم مریضی و اتخاذ اقدام هاي مناسب پیش از جدی شدن شرایط هست. در ادامه با بعضی نشانه هاي مولتیپل میلوما اکثر آشنا میشویم.

 

خستگی بیش از اندازه

یکی از اولین نشانه هاي مولتیپل میلوما احساس خستگی بیش از اندازه هست که حتی پس از استراحت کافی و دنبال کردن یک رژیم خوراکی سالم از بین نمیرود. این احساس خستگی به سبب روش حمله مولتیپل میلوما به سلول هاي سالم در مغز استخوان شکل می‌گیرد، که در بی شماری موارد می‌تواند به کم خونی یا ساخت سیتوکین ناسازگار منجر شود.

 

از آنجایی که احساس خستگی بسیار شایع هست، این نشانه باید در ترکیب با نشانه هاي دیگر مولتیپل میلوما که در ادامه به آن ها اشاره می‌شود، در نظر گرفته شود. بعنوان مثال، فردی که سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان، به ویژه مولتیپل میلوما، را دارد، در صورت تجربه خستگی برای چند روز یا چند هفته باید برای بررسی ابتلا به این مریضی آزمایش شود.

 

کم خونی

کم خونی – زمانی رخ می‌دهد که تعداد گلبول هاي قرمز خون به سطوح بسیار پایین میرسد، – میتواند ناشی از ابتلا به مولتیپل میلوما باشد، زیرا این مریضی موجب سرکوب یا بیرون راندن گلبول هاي قرمز سالم می‌شود. شایع‌ترین عارضه جانبی کم خونی احساس خستگی شدید هست، که ممکن هست با دنبال کردن رژیم خوراکی سالم، استراحت کافی، مصرف مایعات، یا محرک هایي مثل کافئین از بین نرود. این احساس خستگی بیش از اندازه می‌تواند برای روزها یا حتی هفته ها ادامه یابد.

 

با این وجود، باید به این نکته اشاره داشت که کم خونی تنها با مولتیپل میلوما و ابتلا به سرطان مغز استخوان مرتبط نیست. دلایل بی شماری می‌توانند اساس ساز شکل گیری کم خونی شوند که از بارداری تا قاعدگی، و کمبود آهن و ویتامین را شامل می‌شوند. گاهی اوقات مصرف آهن به میزان کافی میتواند کم خونی را درمان کند.

 

درد در استخوان ها

یکی از نشانه هاي آشکار و متمایز مولتیپل میلوما احساس درد در استخوان ها هست. مولتیپل میلوما در مغز استخوان شکل می‌گیرد و با گذشت زمان گلبول هاي قرمز سالم را سرکوب میکند، که می‌تواند نازک شدن و تضعیف استخوان را به همراه داشته باشد. در نتیجه، پوکی استخوان شکل می‌گیرد. با رسیدن به این مرحله، احتمال ترک خوردن یا شکستن کامل استخوان تحت تاثیر قرار گرفته به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

 

همینطور، این شرایط به احساس درد خفیف تا متوسط در و اطراف استخوان منجر میشود. در صورتی که استخوان هاي کلیدی و مهم، مثل ستون فقرات که مسئول پشتیبانی از چندین بخش بدن هست، تحت تاثیر مریضی قرار گرفته باشند، این درد ممکن هست هرچه اکثر مشهود باشد. این درد با حرکت افزایش می یابد و ممکن هست به طور قابل توجهی هنگام شب و اوایل صبح تشدید شود.

 

بی حسی

از آنجایی که مولتیپل میلوما گلبول هاي قرمز سالم مغز استخوان را هدف قرار میدهد میتواند موجب تضعیف استخوان هاي بیمار شود. این شرایط اغلب موجب شکنندگی و احساس درد در استخوان ها میشود، و همینطور میتواند به احساس بی حسی منجر شود.

 

این احساس بی حسی اکثر زمانی شکل می‌گیرد که مولتیپل میلوما به مهره هاي ستون فقرات حمله میکند. با گسترش مشکل در ستون فقرات، مریضی موجب تضعیف استخوان ها می‌شود و مهره ها در ارتباط با یکدیگر و اعصاب اطراف ستون فقرات قرار می‌گیرند. در ارتباط با این اعصاب بسیار حساس، مولتیپل میلوما در سیگنال هایي که بین مغز و ستون فقرات حرکت میکنند، اختلال ایجاد کرده و بی حسی آن ناحیه را موجب میشود.

 

مشکلات کلیوی

مولتیپل میلوما می‌تواند در نهایت به شکل گیری مشکلات کلیوی چشمگیر منجر شود. توسعه مولتیپل میلوما به شکل گیری پروتئین هایي منجر می‌شود که ساخت بیش از اندازه انها می‌تواند فشار دو چندان بر کلیه ها وارد کرده و آسیب مشاهده انها یا حتی نارسایی کلیوی را موجب شود.

 

در حالت ایده آل، بیمار نشانه ها و علائم دیگر ابتلا به مولتیپل میلوما را تشخیص داده و اقدامات لازم را پیش از اینکه مریضی به ظهور مشکلات کلیوی منجر شود، انجام میدهد.

 

هایپرکلسمی

با گذشت زمان، مولتیپل میلوما به ساخت سلول هاي سرطانی منجر میشود، که خروج سلول هاي سالم را از مغز استخوان به همراه دارد. این شرایط ضعف، درد و به طور بالقوه بی حسی در استخوان را موجب میشود. در این زمان، مریضی میتواند ترک خوردگی یا شکستگی کامل استخوان را موجب شود.

 

همینطور، این فرسایش استخوان در نتیجه مریضی مولتیپل میلوما به شکل گیری شرایطی به نام هایپرکلسمی یا فزونی کلسیم منجر میشود که در نتیجه مقدار بیش از اندازه کلسیم در خون شکل میگیرد. هایپرکلسمی اغلب در افراد مبتلا به مولتیپل میلوما دیده می‌شود. هایپرکلسمی با نشانه هایي مثل خستگی بیش از اندازه، یبوست و مشکلات کلیوی خود را نشان میدهد.

 

کاهش وزن

فرد مبتلا به مولتیپل میلوما میتواند روند سریع کاهش وزن خود را تجربه کند. این مریضی میتواند اساس ساز علائم تعداد زیادی از قبیل خستگی بیش از اندازه و درد شدید شود، که اشتها را سرکوب می‌کنند. مولتیپل میلوما میتواند ورزش کردن و کالری سوزی که به تقویت سوخت و ساز و افزایش اشتها کمک میکنند را دشوار سازد. به طور خلاصه، اگر فردی بدون ایجاد تغییر در رژیم خوراکی خود یا فعالیت هاي جسمانی با روند کاهش وزن مواجه شود، ممکن هست با یک مشکل سلامت چشمگیر و اساس اي در پس پرده مواجه باشد.

 

سردرگمی روانی

احساس سردرگمی می‌تواند در نتیجه تعداد زیادی از علائم مرتبط با مولتیپل میلوما، از جمله هایپرکلسمی و آسیب کلیوی، شکل بگیرد. در اصل، بدن در مواجهه با از بین رفتن مغز استخوان می‌تواند سیگنال هایي گیج کننده به مغز ارسال کند.

به همین علت، سردرگمی روانی به ندرت در مراحل نخست مولتیپل میلوما، یعنی زمانی که بدن همچنان به طور کلی سالم هست، دیده میشود.

 

بیماری های مکرر

مولتیپل میلوما با حمله به مغز استخوان موجب از بین رفتن استخوان میشود. این شرایط نه تنها شکل گیری مشکلات جدی برای بیمار به سبب تضعیف استخوان را در پی دارد، بلکه تعداد سلول هاي سالم که توانایی مبارزه با عفونت ها را دارند نیز کاهش میدهد.

 

در این زمان، مولتیپل میلوما می‌تواند سیستم ایمنی بیمار را تضعیف کند و او را هرچه اکثر مستعد ابتلا به عفونت سازد. در حقیقت، این شرایط می‌تواند این احساس را در بیمار ایجاد کند که به طور مداوم در حال مبارزه با مریضی ها هست. همینطور، مولتیپل میلوما شرایط را برای غلبه بر مریضی و بهبودی، به ویژه برای افرادی که دستگاه تنفسی و ریه هاي انها تحت تاثیر عفونت قرار گرفته هست، دشوارتر می سازد.

 

جدیدترین مطالب سایت