آموزش کامل انداختن سبزه دو رنگ عید نوروز

مجموعه : هنر در خانه
آموزش کامل انداختن سبزه دو رنگ عید نوروز

آموزش کاشت سبزه دو رنگ عید نوروز

سبزه انداختن دو رنگ رابه صورت کامل به همراه نکات مهم و تضویحات کامل در سایت تالاب قرار گرفت امیدواریم مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد. هر گونه سوال داشتید میتوانید در تماس با ما مطرح نمایید. کاشت سبزه قبل از سال نو، نشانی از سبزینگی برای سال جدید است و بدون سبزه، بساط هفت سین صفایی ندارد. شاید خرید یک سبزه، بسیار آسان ‌تر از سبز کردن آن باشد اما لذت سبز کردن سبزه نوروز به کمی زحمت می ارزد.

 

ابزار لازم برای سبزه دو رنگ:

 

١. آب کش پلاستیکی

٢. بطری نوشابه خانواده

٣. بذر منداب

۴. بذر شاهی

۵. گل طبیعی به دلخواه

 

روش آماده سازی ماکت سبزه دو رنگ:
برای این مدل به یک کاسه یا آب کش پلاستیک که حداقل ۱۵سانتی متر دیواره داشته باشد احتیاج دارید. وسط ماکت رابه اندازه یک بطری نوشابه خانواده که داخل آن قرار بگیرد، خالی کرده و ببرید سپس ماکت را وارونه روی یک تخته کیک گذاشته و سطح آن رابا پنبه و تنظیف روکش کرده و طرح مورد نظر رابا ماژیک روی تنظیف رسم کنید.

 

یک دوم لیوان بذر منداب را پس از خیس کردن روی قسمت هاي مشخص شده بمالید و قسمت هاي باقی مانده رابا بذر شاهی کامل کنید و طبق آموزش عمل کنید تا سبزه آماده شود.

 

در مرحله اي آخر می‌توانید یک شماره بطری نوشابه خانواده را از وسط ببرید تا حالت یک گلدان پیدا کند. سپس آنرا وسط سبد سبزه که قبلاً بریده اید قرار دهید و داخل بطری رابا گل دلخواه پر کنید.

 

آموزش کامل انداختن سبزه دو رنگ عید نوروز

۱- خیساندن:
مقدار مناسب بذر را پس از یکبار شستن، به مدت ۴ ساعت با مقدار آب لازم بخیسانید «میزان آب لازم برای بذر شاهی، ۵ برابر و بذر منداب،۵/۲ برابر مقدار بذر است.»

 

۲- آماده کردن ماکت:
سطحی که می خواهید سبزه را روی آن سبز کنید، اول با آب افشان خیس کنید. بعد یک لایه پنبه به ضخامت ۱ سانتیمتر روی سطح ماکت قرار دهید، به طوریکه همه ی ي ي ي ي جای ماکت را بپوشاند .

 

آموزش کامل انداختن سبزه دو رنگ عید نوروز

سپس روی پنبه، یک لایه پارچه تنظیف بکشید. برای ثابت ماندن تنظیف و پنبه در جای خود، می‌توانید با یک تکه کاموا، آنرا ببندید. آن گاه سطح ماکت رابا آب افشان کاملاً خیس کنید و بذرهای خیس خورده را روی ماکت بمالید.

آموزش کامل انداختن سبزه دو رنگ عید نوروز

دقت کنید بذر را فقط یک لایه روی تنظیف بمالید. پس از اتمام کار، با آب افشان، سطح را کاملاً خیس کنید. «عکس شماره ي ۳ و ۴»

 

آموزش کامل انداختن سبزه دو رنگ عید نوروز

آموزش کامل انداختن سبزه دو رنگ عید نوروز

۳- قراردادن روکش نایلونی:

دراین مرحله – که بسیار مهم است

یک کیسه ي نایلونی شفاف که دو نقطه ي آنرا سوراخ هائی به اندازه ي ۳—۳ ایجاد کرده‌اید، قرار دهید و اضافه هاي نایلون را زیر ماکت جمع نمائید دقت کنید نایلون به سطح ماکت نچسبد.

 

۴- آبدهی:

روز اول ودوم:

سبزه ي شما به روزی ۳ بار آبدهی با آب افشان نیاز دارد. از روز سوم که بذرها ریشه و جوانه زد و سبزه ي شما به رنگ سبز کمرنگ در آمد، دیگر احتیاج به روکش نایلونی ندارد. دراین مرحله، سبزه را باید روزی ۲ مرتبه کاملاً سیراب کنید و دیگر احتیاج به آب افشان کردن ندارد.

 

آموزش کامل انداختن سبزه دو رنگ عید نوروز

۵- محل نگهداری:
در ۳-۲ روزی که نایلون روی کار قرار دارد، به محیط خاصی احتیاج ندارد و میتوانید سبزه را در محیط معمولی و به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید. وقتی نایلون را برداشتید یک روز دیگر هم سبزه را در محیط قبلی قرار دهید. ولی در روزهای بعد، باید سبزه را روزی چند ساعت در هوای آزاد بگذارید، البته در دسترس وزش باد نباشد. دراین مرحله، سبزه به روزی ۱ بار آبدهی نیاز دارد.

 

آموزش کامل انداختن سبزه دو رنگ عید نوروز

تذکر چند نکته:
بذر منداب در ۴ روز و شاهی در ۶ روز، تهیه می شود سعی کنید سبزه را در سبدهای حصیری قرار دهید تا آب ازآن کاملاً جدا شود. اگرماکت، شما لبه دارد، حتما لبه ي سبد را ببرید تا آب در آن جمع نشود و بوی نامطبوع ایجاد نکند.

منبع :iranbanou.com

 

حتما بخوانید:

آموزش تهیه و کاشت سبزه عید در قالب رحل قرآن

مدلهای جدید سبزه عید نوروز -4

آموزش و روش کاشت سبزه عيد نوروز