عسل را چگونه مدت طولانی نگهداری کنیم؟

عسل را چگونه مدت طولانی نگهداری کنیم؟

عسل را چگونه مدت طولانی نگه‌داری کنیم؟ در کل عسل یک مواد غذایی اسـت کـه عمر طولانی دارد و فاسدی در کار ندارد ولی قطعا کیفیت اولیه خودرا از دست می دهد،دراین مطلب بـه کمک مجله تالاب می‌خواهیم نکته هاي‌ مهم نگه داری از عسل را برای زمان طولانی بـه شـما بگوییم کـه خیالتان راحت باشد و طعم و مزه و کیفیت ان مثل روز اول باشد،همان طور کـه می‌دانید عسل خواص هاي‌ بسیار زیادی دارد ولی این راهم بگویم کـه عسل تقلبی هم متاستفانه زیاد شده اسـت پس دقت فراوان کنید در خرید یک عسل واقعی تا معجزات ان را در بدن و سلامتی خود ببنید.

 

 نکته های مهم برای اینکه عسل را چگونه مدت طولانی نگهداری کنیم

عمر یک عسل چه قدر است؟

بـه گفته و تحقیق بسیاری از افراد تحصیلکرده دراین زمینه عسل موادغذایی اسـت کـه خراب شدنی در کارش نیست ولی برای حفظ کیفیت و طعم باید چندنکته را اصولی رعایت کنیم.عسل واقعی شیرینی زیادی هم ندارد و یک طعم ملس خوشمزه اي دارد کـه دل را نمی‌زند.

 

عسل بـه دلیل غلظت بالای قند، یکی از پایدارترین مواد غذایی طبیعی اسـت. فرانک مورتیمر، زنبوردار ارشد دانشگاه کورنل و نویسنده کتاب Bee People And The Bugs They Love میگوید: «عسل تنها غذایی اسـت کـه هرگز فاسد نمی شود و خوردن ان همیشه بی خطر اسـت. اگر بـه درستی ذخیره شود، می تواند عمر مفید و طولانی داشته‌باشد. ممکن اسـت کریستالیزه شود و کیفیت ان بـه خوبی زمانی کـه برای نخستین بار ان را خریداری کردید نباشد، اما همان‌ گونه برای مصرف بی خطر خواهد بود.

 


مطلب مرتبط: همه چیز در مورد زندگی کردن زنبور عسل


 

اگر چه عسل تاریخ انقضا ندارد، اما بسیاری از تولید کنندگان عسل تاریخ «بهترین زمان مصرف» را درحدود دو سال روی برچسب عسل خود میگذارند تا مصرف‌کنندگان را تشویق کنند تا از محصول در بهترین حالت خود استفاده کنند. بـه همین ترتیب، سازمان غذا و داروی آمریکا توصیه میکند از عسل ظرف یکسال پس از خرید استفاده کنید تا کیفیت ان تضمین شود.

 

عسل را چگونه مدت طولانی نگهداری کنیم؟

عمر یک عسل چه قدر است؟

عسل را در چه ظرف هایی نگهداری کنیم ؟

یکی از سوالات مهمی کـه بسیار برای افراد پیش می‌آید همین ظرف عسل اسـت کـه چگونه باشد کـه در زمان طولانی عسل کیفیت خودرا از دست ندهد. پس هر ظرفی مناسب نگه داری عسل نیست،از آنجایی کـه عسل حاوی آب کمی اسـت، باکتری‌ها بـه اسانی در ان رشد نمیکنند، اما ظروف با بستبندی نادرست میتوانند اجازه ورود رطوبت را بـه عسل بدهند.

 

توصیه میشود عسل خودرا در ظرف اصلی کـه ان را خریداری کرده اید، نگه دارید و پس از استفاده، مطمئن شوید کـه درب ان محکم باشد تا رطوبت ان محفوظ شود. شیشه‌هاي‌ درب دار نیز برای نگه داری عسل تا زمانی کـه درب ان محکم بسته باشد، ایده آل هستند تا عسل در دسترس هوا قرار نگیرد. توصیه نمیشود عسل خودرا در ظروف پلاستیکی غیر خوراکی یا ظروف فلزی نگه‌داری کنید زیرا ممکن اسـت باعث اکسیده شدن عسل شوند. 

 

عسل را در چه ظرف هایی نگهداری کنیم ؟

در چه دمای هوایی عسل را نگهداری کنیم؟

این هم یک نکته بسیار مهم اسـت کـه نگه‌داری از عسل در چه مکان و چه دمایی گذاشته شود کـه باعث کاهش طعم  و خواص اولیه عسل نشود و دقت کنید بـه پاسخ این سوال،از آنجایی کـه عسل بهتر اسـت در دمای اتاق نگه داری شود، توصیه می شود ظرف عسل خودرا در قفسه یا در انبار نگه‌داری کنید. قرار دادن عسل در دسترس دماهای گرم‌تر، از نور مستقیم خورشید یا انواع دیگر گرمای مستقیم «مانند اجاق گاز یا فر» میتواند باعث تیره شدن و تغییر طعم ظریف شود.

 

در چه دمای هوایی عسل را نگهداری کنیم؟

آیا می شود عسل را در یخچال بگذاریم؟

خیلی از افراد این نکته را متاستفانه نمیدانند و عسل را در یخچال نگه‌داری می کنند و عسل یک ماده دیگر می شود در واقع سفت و یخ می شود و اصلا نمی‌توانید از ان استفاده کنید مگر چند ساعتی دوباره در فضای بیرونی خود بگذارید ولی بـه صورت علمی تری بخواهیم بگوییم نگه‌داری عسل در یخچال باعث حفظ ان میشود اما دمای خنک باعث می شود عسل شـما یک توده نیمه جامد تشکیل دهد، بنابر این این روش نگه‌داری توصیه نمی شود.

 

آیا می شود عسل را در یخچال بگذاریم؟

چرا بعضی از عسل ها شکرک می زند؟

این اتفاق هم باز برای خیلی از افراد پیش می‌آید و خیلی ها نمی پسندند کـه عسل شکرک بزند و حتی امکان دور ریختن این مواد غذایی کـه شکرک بهش زده را داشته باشد ولی این را بدانید کـه شکرک زدن عسل یک امر طبیعی اسـت و گاهی پیش می‌آید و گاهی نه، بـه صورت کاملتر و اصولی بخواهم جواب این سوال را کامل و دقیق بگویم البتع بـه کمک مجله تالاب باید خدمت شـما عرض شود کـه شکرک زدن عسل یک امر طبیعی اسـت کـه برای تمامی عسل‌هایي کـه بـه‌صورت خام و طبیعی هستند اتفاق خواهد افتاد اما بسته بـه نوع گیاه می تواند از چند روز تا چند سال پس از برداشت بـه تأخیر بیفتد.

 

بـه‌طورکلی شکرک زدن عسل بـه گلوکز و فروکتوز موجود در عسل بستگی دارد، هر چقدر مقدار گلوکز یک عسل بیشتر باشد احتمال شکرک زدن ان نیز بیشتر خواهد بود. برای این کـه عسل شـما دیرتر شکرک بزند باید شرایطی کـه باعث تسریع شکرک زدن عسل میشود را حذف کنید. این شرایط این‌گونه اسـت کـه:

 

چرا بعضی از عسل ها شکرک می زند؟

عسل را در مکان‌هاي‌ سرد نگه داری نکنید، سرما باعث تسریع فرآیند شکرک زدن عسل می شود. بهترین دما برای نگه داری عسل دمای اتاق اسـت.مواد زائدی کـه در داخل عسل وجوددارد را از ان خارج کنید. عسل وقتی بـه‌صورت خام برداشت میشود و شـما ان‌ها میخرید، ممکن اسـت دارای مواد زائدی مثل موم یا حتی قسمت‌هایي ازبدن زنبور باشد. همین مواد می توانند نقطه شروع شکرک زدن عسل باشند و بلور‌هاي‌ اولیه را شکل دهند کـه بـه‌سرعت باعث شکرک زدن عسل می شود.

 

هنگام برداشتن عسل حتما از یک قاشق تمیز و خشک استفاده کنید، چراکه رطوبت بـه‌سرعت می تواند عسل را خراب کند و همین‌طور ورود مواد خارجی بـه عسل ممکن اسـت شکرک زدن ان را تسریع کند.
اگر بـه هر شکل عسل شـما شکرک زد و شـما راغب بـه استفاده از عسل شکرک زده نبودید میتوانید بـه روش‌هایي کـه توضیح میدهیم عسل را بدون از دست دادن خاصیت و طعم و مزه بـه حالت اولیه برگردانید.

 

برای اینکار کافی اسـت تا ظرف عسل «ترجیحاً شیشه‌اي باشد» را داخل ظرفی از آب گرم قرار دهید تا بـه‌مرور شکرک ان از بین برود. ظرف آب را پس از گرم شدن «همین‌کـه کمی گرم شود کافی اسـت» از روی گاز بدارید و شیشه عسل را داخل ان قرار دهید. توجه داشته باشید کـه از حرارت دادن مستقیم عسل خودداری کنید، چراکه تمامی خواص ان از دست می رود. البته ممکن اسـت عسلی کـه شکرک زدایی شده پس از چند روز دوباره شکرک بزند، مثلا عسل‌هایي مثل عسل کلزا بـه علت این‌کـه گلوکوز زیادی دارد حتی بعدازاین کـه شکرک زدایی شد، ممکن اسـت در ظرف چند هفته دوباره شکرک بزند.

 


مطلب مرتبط: چند نکته که پیش از خرید عسل طبیعی باید بدانید!


 

عسل حاوی چه ترکیبات مغذی است؟

عسل حاوی چه ترکیبات مغذی است؟

هرخوراکی کـه دراین جهان وجوددارد بـه لطف خداوند بزرگ فواید و مضراتی هم در بر دارد ولی ممکن اسـت یک مواد غذایی مضراتش بسیار کمتر باشد و فواید زیادی داشته باشد یا برعکس،ولی در کل سعی کنید در همه ی چیز تعادل داشته باشید کـه ضرری هم برای سلامتی بدن شـما نداشته باشد،

 

عسل حاوی مواد مغذی هم چون پروتئین، آب، انرژی، فیبر، قند و ویتامین‌ها و موادمعدنی متعددی مثل آهن، سدیم، پتاسیم، فسفر، زینک، کلسیم و منبع خوب ویتامین‌هایي چون فولات، نیاسین، ریبوفلاوین، ویتامین C و ویتامین B6 اسـت. برای افرادی کـه اضافه‌وزن دارند یا مبتلابه چاقی هستند، عسل نه‌تنها ریسک اختلالات قلب و عروق را کاهش میدهد بلکه باعث اضافه‌وزن هم نمیشود.

 

طبق معمولً؛ چربی بـه‌صورت منبعی استفاده‌نشده در بدن ذخیره می شود کـه حجم و وزن را زیاد میکند؛ اما باور بر این اسـت کـه عسل میتواند این چربی ذخیره‌شده را بـه حرکت دربیاورد. وقتی این چربی‌ها برای تأمین انرژی فعالیت‌هاي‌ روزانه شـما بسوزد، شاهد کاهش تدریجی وزن خودخواهید بودو از مشکلات چاقی خیالتان راحت میشود. برخی از افراد بـه دلیل بالا بودن کالری عسل ان‌ها از برنامه غذایی خود حذف می کنند درصورتی‌کـه ماده غذایی مقوی اسـت کـه میتواند بـه شـما در روند اجرای رژیم کمک کند ولی مهم مقدار مصرفی شـما اسـت.

 

آیا می توان عسل را در فریزر نگهداری کنیم؟  

آیا می توان عسل را در فریزر نگهداری کنیم؟  

و بازهم یک سوال مهم کـه خیلی ها بسیاری از مواد غذایی خودرا در فریزر می گذارند و موقع استفاده ان را بیرون می آورند و سوالی کـه شاید ذهن شـما را درگیر کند این اسـت کـه آیا ویتامین و کیفیت خودرا از دست نمی دهد؟

نگه‌داری عسل در فریزر نیز باعث حفظ عسل میشود، اما باعث دانه‌بندی ان نمیشود زیرا دما برای تشکیل بلورها بسیار سرد اسـت. با این حال، اگر ظرف بزرگی از عسل می خرید کـه قبل از این کـه بتوانید ان‌ها را تمام کنید دانه‌ دانه می شود، مقدار قابل کنترلی عسل را در ظرف کوچک‌تری بریزید کـه بتوانید در آشپزخانه یا سر میز استفاده کنید. بقیه عسل را در ظرف بزرگتر اصلی نگه‌داری کنید ودر فریزر نگه‌داری کنید. درصورت لزوم، عسل را گرم کنید تا بـه اسانی ظرف کوچک را دوباره پر کنید و ظرف بزرگتر را دوباره در فریزر قرار دهید.

 

قبل از پر کردن مجدد ظرف کوچک، مطمئن شوید کـه هیچ کریستالی در عسل وجود ندارد کـه بتواند بـه عنوان “دانه” عسل جدید برای دانه بندی در اطراف عمل کند. شایان ذکر اسـت کـه کریستال ها، اگر چه از نظر بصری جذاب نیستند، اما برای سلامتی شـما خطرناک نیستند. اگر عسل شـما کریستالیزه میشود، همیشه میتوانید با قرار دادن شیشه دریک کاسه آب گرم، ان را دوباره بـه حالت مایع تبدیل کنید.

 

نکات کلی از نگهداری عسل 

نکات کلی از نگهداری عسل 

در این جا بـه صورت خیلی راحت و خلاصه کل مطلب را در قالب چند نکته کوچک بـه شـما آموزش می دهیم و با رعایت این نکات دیگر جای نگرانی برای از دست دادن کیفیت و طعم عسل نباشید

*عسل را در یخچال نگه داری نکنید. یخچال می تواند باعث شکرک زدن عسل و تغییر طعم ان شود.

*از نگه داری عسل در مکان‌هاي‌ گرم و مرطوب مانند حمام و زیر نور مستقیم خورشید خودداری کنید.

*تغییرات ناگهانی دما میتواند بـه کیفیت عسل آسیب برساند.

 

حفظ کیفیت عسل

نکته ي مهم

رطوبت دشمن اصلی عسل اسـت. ورود رطوبت بـه داخل ظرف عسل می تواند باعث شکرک زدن، تخمیر و فساد ان شود. برای جلوگیری از ورود رطوبت، درب ظرف عسل را همیشه محکم بسته نگه دارید.

*از قاشق خیس برای برداشتن عسل از ظرف استفاده نکنید.

*بعد از هر بار استفاده، درب ظرف عسل را بـه طور کامل ببندید.

*از قرار دادن ظرف عسل در مکان‌هاي‌ مرطوب خودداری کنید.

*برای گرم کردن عسل، ان را در حمام آب گرم قرار دهید و بـه طور مداوم هم بزنید.

*از گرم کردن مستقیم عسل روی شعله اجاق گاز خودداری کنید.

*عسل شکرک زده را میتوانید بـه عنوان یک خوراکی خوشمزه میل کنید.

 

چگونه عسل را از مورچه محافظت کنیم؟

چگونه عسل را از مورچه محافظت کنیم؟

برای خیلی اتفاق میوفتد بـه دلیل مزه شیرین خوشمزه عسل مورچه ها بـه سمت ظرف آمده و ممکن اسـت شـما با دیدن این صحنه زیاد برایتان خوشایند نباشد و باخود بگویید نکند مورچه ها بتوانند وارد ظرف بشوند. مجله تالاب برای خاطر جمع کردن شـما چند نکته ساده توضیح داده اسـت.  یکی از بدترین اتفاقاتی کـه برای عسل شـما میتواند بیفتد این اسـت کـه وقتی درب ان را باز میکنید با مورچه‌هاي‌ غرق شده در ان مواجه شوید. برای پیشگیری از اینکار میتوانید بـه موارد زیر توجه کنید.

 

*تا جای ممکن درب ظرف عسل را محکم ببندید. این راحترین کار برای جلوگیری از ورود مورچه هاست، اما بازهم ممکن اسـت احتمال ورود وجود داشته باشد.

*قسمت بیرونی ظرف عسل را هر بار کـه از ان استفاده می کنید، تمیز کنید. چرا کـه عسل‌هاي‌ مانده بر روی ظرف عامل عسلی برای جمع شدن مورچه‌ها هستند.

*بعد از استفاده، ظرف عسل را داخل یک زیپ کیپ قرار دهید و سپس ان را در کابینت قرار بگذارید.

*میتوانید شیشه‌اي عسل را در بشقابی پر از آب قرار دهید و از نزدیک شدن مورچه‌ها بـه ان جلوگیری کنید. هر چند ما هم قبول داریم اینکار چندان جالب نیست.

 


مطلب مرتبط: خواص بی‌ نظیر عسل در سلامت پوست و مو


 

عسل واقعی چه نشانه هایی داردو در پایان 

عسل یک مواد غذایی تقریباً گرانی اسـت کـه بسیار فواید خوبی برای بدن دارد و آسیبی بـه بیماران دیابتی هم نمیرساند البته باید در خوردن ان اصولی رفتار شود چون در کل در هر چیزی افراط صورت بگیرد باعث زیان بدن می شود. و کسانی کـه رژیم غذایی هم دارند بـه جای شکر و قند می توانند بـه مقدار لازم و بسته بـه بدن خود از عسل استفاده کنند. دراین مطلب بـه کمک مجله تالاب نکات مهم کـه چگونه در دراز مدت از عسل نگه‌داری کنیم و کیفیت و طعمش تغییر نکند کامل توضیح دادیم امیدواریم مورد استفاده سما قرار بگیرد.

برچسب‌ها: , ,
جدیدترین مطالب سایت