روش های ساده برای خانه تکانی سریع شب عید

روش های ساده برای خانه تکانی سریع شب عید

شب عید شد و باز هم خانه تکانی شب عید !

خانه تکانی شب عید یکی از رسوم ایران در پایان سال اسـت. با خانه تکانی خانه را تمیز و زندگی را آماده برای یکسال جدید و پر انرژی می‌کنیم.

 

اما شاید شـما هم جزو آن دسته باشید کـه نمی‌دانید برای خانه تکانی از کجا بهتره شروع کنید. اگر می‌خواهید خانه تکانی آسان تری داشته باشید این مقاله را از دست ندهید.

 

مجله تالاب: از جایی کـه آسان تر هستید! برخی دوست دارند اول از آشپزخانه و اتاق خواب شروع کنند و کارهای سخت را در ابتدای خانه تکانی انجام دهند، برخی هم دوست دارند اول کارهای آسان تر را انجام دهند ودر آخر بـه سراغ کارهای سخت تر بروند این کـه از کجا شروع کنید کاملا بـه نظر خودتان بستگی دارد، از هرجایی کـه آسان تر هستید خانه تکانی را آغاز کنید.

 

روش های ساده برای خانه تکانی سریع شب عید

چگونه برای عید خانه تکانی کنیم؟

در مرحله اول مرتب سازی و غربالگری را شروع کنید. همیشه از بالا بـه پایین کار را انجام دهید یعنی مرحله جاروکشی و طی زدن آخرین مرحله اسـت و مرتب کردن کمدها و طاقچه ها نخستین مرحله کار می باشد. اگر از اتاق خواب شروع کردید اول کمدها را مرتب و تمیز کنید، اگر از آشپزخانه شروع کردید اول کابینت ها را تمیز و مرتب کنید و اگر از پذیرایی شروع کردید اول قاب عکسها و طاقچه ها را تمیز کنید.

 

روش های ساده برای خانه تکانی سریع شب عید

خانه تکانی پذیرایی

پرده ها و فرش ها را برای شست و شو بفرستید. وسایل کهنه یا دمده را گرد آوری کنید و وسایل نو را جای گزین شان کنید، مبل را تمیز کنید و جاروکشی و طی زدن کف پذیرایی را شروع کنید. در آخر پنجره ها و قاب عکسها و تابلوهای روی دیوار را تمیز کنید. سطح کنسول و میزها را بعد از تحویل و پهن کردن فرش ها تمیز کنید.

 

روش های ساده برای خانه تکانی سریع شب عید

خانه تکانی آشپزخانه

اول از همه ی کابینت ها را تمیز و مرتب کنید و وسایل اضافی را دور بریزید. سپس درون یخچال را تمیز و مرتب کنید، بعد از مرحله مرتب سازی، مرحله پاک‌سازی سطوح را آغاز کنید. سطح کابینت ها، میزها، وسایل برقی، یخچال، مایکروفر و… را دستمال بکشید و تمیز کنید. در مرحله آخر میرویم بـه سراغ پنجره ها و تمیز کردن کف آشپزخانه.

 

روش های ساده برای خانه تکانی سریع شب عید

خانه تکانی اتاق خواب

تمام لباس هاي‌ کثیف، موکت یا فرش کف اتاق، ملحفه ها، پتوها، پرده ها و روتختی ها را جمع کنید و برای شست و شو بفرستید.بـه گزارش سایت پارس ناز سپس داخل کمدها و کشو میزهای اتاق خواب را تمیز و مرتب کنید. وسایل اضافی را دور بریزید و اتاق را گرد گیری کنید. پس از این کـه وسایل شستنی را تحویل گرفتید و موکت یا فرش را پهن کردید، سطوح رابا دستمال خیس تمیز کنید.

 

روش های ساده برای خانه تکانی سریع شب عید

تمیز کردن سرویس ها بهداشتی و حمام

اگر تمیز کردن سرویس ها را در مرحله آخر انجام دهید بهتر اسـت. اینکار نیازی بـه آموزش ندارد و انواع مواد ضدعفونی کننده و شوینده برای سرویس و حمام در سوپرمارکت ها موجود می باشند. از اسیدهای شست و شو یا مایع «من» برای تمیز کردن تمام کف حمام و دستشویی استفاده نکنید. این تمیزکننده ها فقط برای جرم گیری سطح سرامیک کاربرد دارند و بـه فلز آسیب می‌رسانند.

 

روش های ساده برای خانه تکانی سریع شب عید

تمیز کردن حیاط و بالکن

برای تمیز کردن حیاط در ابتدا وسایل اضافی را گرد آوری کنید، برگ ها و شاخه هاي‌ خشک جمع کنید و باغچه تان را سر و سامان دهید. در آخر حیاط را شست و شو دهید. اگر در تراس خود گلدان هایي قدیمی یا شکسته دارید آن ها رابا گلدان هاي‌ نو جای گزین کنید.

 

روش های ساده برای خانه تکانی سریع شب عید

در آخر برخی نکات خانه تکانی

برای شستشوی حمام از آب گرم یا داغ استفاده کنید تا وادار نباشید پاک کننده هاي‌ قوی کـه گازهای مضر آزاد می‌کنند را بـه کار ببرید. بهتر اسـت اول کارهای سخت را انجام دهید تا در مراحل پایانی حوصله و دقت بیشتری داشته باشید. برای پاک کردن درزها از یک مسواک کمک بگیرید. قبل از شروع خانه تکانی وظایف را بین اعضای خانواده تقسیم بندی کنید.

 


 

روش های ساده برای خانه تکانی سریع شب عید

7 مرحله برای خانه تکانی شب عید

خانه تکانی از رسوم بسیار قدیمی آماده شدن برای عید نوروز است و هرچند که آپارتمانهی کوچک و بدون پستو و انباری و زیرزمین امروزی تقریبا در تمام مدت سال نسبتا تمیز هستند، اما تمیزترین خانه ها هم مدتی مانده به نوروز، برای شگونش هم که شده از بالا تا پایین روفته و شسته و برق انداخته میشوند.

 
اما این روزها که کمتر کسی به صورت تمام وقت در خانه است و کار نظافت باید تدریجی انجام شود، هیچ چیز بهتر از یک روش خوب و برنامه ریزی شده به کمک ما نمی آید. روند داشتن خانه ای تمیز، بدون نگرانی و تشویش در طی ۷ مرحله به انجام میرسد:

 

۱. از همین حالا شروع کنید

خانه تکانی شب عید، از کارهاییست که برخلاف اسمش نباید “شب عید” انجام شود، بلکه باید از مدتها قبل از رسیدن لحظات سال تحویل انجام شده باشد. علاوه بر کار نظافت، کارهای دیگری هم هست که باید از حالا تا آخر تعطیلات نوروزی انجام شوند: تهیه هدیه، تهیه، نوشتن و ارسال کارت تبریک، شیرینی پزی خرید خوراکیها و در کل “خرید شب عید” و پذیرایی از مهمانها

 
خوب حالا چطور برای خانه تکانی وقت بگذاریم؟ در حقیقت، داشتن خانه ای نظیف در طی تعطیلات ، به خصوص اگر از روش صحیحی استفاده کنید، ساده تر از چیزیست که تصور میکنید. مرحله اول؟ خانه تکانی را قبل از دوران پر تنش آخر فصل انجام دهید. به این ترتیب کار را بدون عجله و فشار روحی انجام میدهید و به اندازه کافی برای پروژه های وقت گیری مانند تغییر دکوراسیون یا برق انداختن لوازم فلزی زمان خواهید داشت.

 

روش های ساده برای خانه تکانی سریع شب عید

 
۲. فهرستی تهیه کنید و آن را دو مرتبه چک کنید

قبل از اینکه شروع کنید، فهرستی از تمام چیزهایی که باید تمیز شوند تهیه کنید. کارها را بر اساس هر اتاق تقسیم کنید و زمانی برای هر کار در نظر بگیرید. به این ترتیب میتوانید بسته به زمان لازم برای هر کار، حتی از زمانهای اضافه بسیار کوتاه مانند پخش آگهی در تلویزیون نیز استفاده کنید و مثلا چند تکه لباس را در ماشین لباسشویی بریزید. هنگامی که به تدریج هر مورد موجود در فهرست را علامت میزنید، حس بسیار خوبی به شما دست میدهد و احتمال اینکه کارتان را تمام و کمال انجام دهید بسیار بیشتر خواهد بود.

 

۳. کمی اینجا و کمی آنجا

برای داشتن خانه ای تمیز و درخشان، نباید لزوما زمان ممتد زیادی در اختیار داشته باشید. در حقیقت، خواهید دید که اختصاص دادن ۳۰ دقیقه در روز به کار نظافت، نتایج بسیار رضایت بخشی خواهد داشت. برای مرتب کردن لوازم و خرده ریزها، یک زمان ثابت مانند قبل از خواب یا قبل از صبحانه را کنار بگذارید در این فاصله میتوانید به نظافت هم بپردازید، مثلا بعد از دوش صبحگاهی آینه حمام را تمیز کنید و یا کف وان را با کمی پودر یا مایع مخصوص برق بیاندازید.

 

روش های ساده برای خانه تکانی سریع شب عید

 

۴. گاهی میانبر زدن اشکالی ندارد

اگر تا اینجا هر توصیه ای را به جز مورد اول عملی کرده و یا به هر علت دیگر وقت کم آورده اید، نگران نشوید. بخشهای اساسی و بیرونی خانه مانند پرده ها، فرش و مبلمان را تمیز کرده و نظافت داخل کمدها، کابینتها و قسمتهای “مخفی” را به مدتی بعد موکول کنید، اما فراموشش نکنید!

 

۵. همه کارها را به تنهایی انجام ندهید

این عید، تنها عید شما نیست و تنها دوستان و خانواده شما به منزلتان نمی آیند، پس نباید تمام نظافت آنرا به تنهایی بر عهده بگیرید. در هر هفته زمان خاصی را برای نظافت اختصاص داده و کارها را با فرزندان و همسر خود تقسیم کنید. از بچه ها بخواهید که تختهای خود را مرتب کرده، اسباب بازیها و لوازم دیگر خود را جمع کرده و پس از گردگیری قفسه ها، سرجای خود بگذارند. این کار نه تنها باری از دوش شما برمیدارد و باعث خانه تکانی سریع تر میشود، بلکه عادات خوبی به فرزندان شما می آموزد.

 

روش های ساده برای خانه تکانی سریع شب عید

 

۶. کارها را ساده کنید

گاهی تمیز کردن دور و اطراف یک شیءاضافه راحت تر از دور انداختن آن به نظر میرسد، اما این روش در دراز مدت کارساز نخواهد بود. با کمی نظم و ترتیب، خرده ریزها را کاهش دهید. خود را از شر هر لباسی که دیگر اندازه تان نیست یا بیش از دوسال است آنرا نپوشیده اید راحت کنید. هر قطعه پوشاک یا شیء ناقص مانند لنگه جوراب، لنگه گوشواره بدلی، ظروف شکسته ای که دوباره چسبانده شده و… را دور بیاندازید. تهیه لوازمی مانند جا کلیدی، جا کفشی و در کل وسایلی که موجب مرتب شدن خرده ریزها میشوند را در دستور کار خود قرار دهید.

 

۷. خوش بگذرانید

نظافت لزوما معادل با کار سخت نیست، یک موسیقی خوب یا یک برنامه رادیویی خوب و مفید میتواند شما را با اشتیاق بیشتری به تحرک وادارد. برای خود انگیزه هایی پیدا کنید و به خود قول دهید که اگر کارهای روزانه را مطابق برنامه انجام دادید، به خود جایزه ای خواهید داد. این جایزه میتواند چیزی ساده اما دلپذیر مانند یک حمام طولانی، صرف چای و شیرینی با خانواده یا تماشای یک برنامه خوب تلویزیونی باشد.

 

جدیدترین مطالب سایت