بروزرسانی : 3 فروردین 1397

خانه تکانی بهاری پاکیزه کردن خانه

خانه تکانی بهاری پاکیزه کردن خانه

خانه تکانی بهاری پاکیزه کردن خانه

در خانه تکانی عید این نکات مهم را مد نظر قرار دهید.

مجله تالاب : در فصل بهار از سنت های دیرینه و زیبای ما است که علاوه بر احساس راحتی و آرامشی که ایجاد می کند، براساس اعتقاد بسیاری از هموطنان باعث افزایش طول عمر و جلا و درخشندگی محل زیستگاه ما خواهدشد.

خانه تکانی بهاری

 راهنمایی های زیر به شما کمک می کند که کار را راحت تر و بهتر انجام دهید.

ـ فرش
توصیه می شود فرش های نو را حداقل دوسال نشویید، البته در مکان هایی که آلودگی کم باشد ممکن است فرش تا سالها نیاز به شستن نداشته باشد، آلودگی و جرمی که فرش به خود می گیرد، می تواند باعث آسیب دیدگی تار و پود آن گردد. فرش و قالیچه را با موادشوینده ملایم تمیز کنید و از کاربرد محلولهای رنگ برمانند وایتکس جداً خودداری نمایید.

ـ سطوح میز و کابینت
لکه های روی این سطوح اکثراً با موادپاک کننده ملایم و برس نرم پاک می شوند اگر لکه به این روش از بین نرفت، جوش شیرین را در آب به صورت خمیر درآورده و حدود ۲۰ثانیه با برس نرم روی لکه مالش دهید. مالش شدید و طولانی ممکن است باعث آسیب دیدگی سطح . اگر بازهم لکه از بین نرفت می توان از محلول سفیدکننده یا آستون استفاده کرد، ولی نگذارید این مواد بیش از ۲دقیقه در محل باقی بماند. سپس با آب گرم شست وشو دهید و خشک کنید. بنابراین قبل از شروع به کار، روی گوشه ای از سطح مورد نظر آزمایش نمایید.

ـ دیوارهای رنگ شده
اگر رنگ دیوار قابل شست وشو باشد می توان با کمک اسفنج و موادشوینده ملایم مانند مایع ظرفشویی آن را تمیز نمود. اگر آلودگی زیاد باشد می توانید از برس نرم به جای اسفنج استفاده کنید. برس زبر ممکن است رنگ را خراب کند.

ـ سرویس بهداشتی آشپزخانه و حمام
لکه های عادی معمولاً باموادپاک کننده ملایم براحتی از بین می رود. برای لکه های سرسخت ممکن است نیاز به موادپاک کننده مخصوص چینی باشد. سطوح چینی دارای رنگ روشن بخصوص اگر پرداخت شده و صیقلی نباشد ممکن است براحتی رنگ بگیرد، بنابراین هرچیزی را که برای تمیزکردن آن به کار می برید قبلاً روی گوشه کوچکی آزمایش کنید.

ـ کاشی و سرامیک
اگر جرم صابون یا رسوب آب و دیگر لکه ها روی این سطوح جمع شده آن را با برس نرم پلاستیکی یا اسفنج و به کمک موادپاک کننده دارای PH خنثی پاک کنید. از کاربرد برس دارای موهای فلزی خودداری کنید که لعاب این سطوح را خراب می کند. لکه های غذا و چربی را به کمک حلال غیراسیدی و غیرقابل اشتعال پاک کنید. هرگز از موادپاک کننده اسیدی برای پاک کردن کاشی و سرامیک استفاده نکنید. چون جلا و درخشندگی آن را از بین می برد و سطح آن را زبر می کند که بعداً براحتی کثیف خواهدشد.

ـ پارکت
پارکت را می توان با آب و موادشوینده عادی مانند پودرشوینده تمیزکرد. از به کار بردن هر نوع حلال آلی و موادساینده خودداری کنید. چون ممکن است به رنگ آن صدمه بزند یا حتی خود پارکت را حل و خراب کند. پارکت را پس از تمیزکردن با پودر یا مایع ظرفشویی باید کاملاً با آب گرم تمیز کرد، چون لایه باقیمانده از این مواد جاذب گرد و خاک و آلودگی است.

ـ کاغذدیواری
کاغذدیواری قابل شست وشو را می توان به وسیله اسفنج و آب یا برحسب نوع آن به کمک برس خیلی نرم و محلول شوینده تمیز کرد. از کاربرد حلال و موادساینده خودداری نمایید، چون جنس و مقاومت کاغذ دیواری های قابل شست وشو بسیار متفاوت است. اطلاعات دقیق در مورد نحوه تمیزکردن آن را باید از کارخانه سازنده به دست آورد.

ـ پنجره ها
پنجره ها را با پارچه نرم و آب، یا محلول مخصوص شست وشو پاک کنید. محلولهای اسیدی، قلیایی و موادساینده سطح پنجره را خراب می کند.

ـ کف های چوبی
برای پرداخت سطح کف پوش های چوبی کارخانه های گوناگون

از مواد مختلفی استفاده می کنند، بنابراین تمیزکردن اصولی آن نیاز به دریافت اطلاعات لازم از کارخانه سازنده دارد.

اما موادشوینده عمومی هم برای این کار در فروشگاهها یافت می شود. لکه های عادی را با پارچه نرم و موادپاک کننده کف پوش چوبی می توان از بین برد. برای پاک کردن لکه های خیلی مقاوم ممکن است لازم شود با برس سیمی سطح کف پوش را بساییم که منجر به از بین رفتن لایه جلادهنده روی چوب می شود. بنابراین باید یک مستطیل کامل از کف پوش را کاملاً سایید و پس از تمیزکردن سطح آن با پارچه مرطوب و خشک شدن کامل آن را دوباره به وسیله لاک الکل جلا داد. از به کاربردن واکس و موادروغنی روی کف پوش چوبی خودداری کنید.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت