نکات خانه تکانی عید

نکات خانه تکانی عید

اصول و قوانین مهم در خانه تکانی عید را بدانید.

 

 نکات خانه تکانی عید

به گزارش تالاب شما می‌توانيد برای آن‌كه كارهای منزل را آسان‌تر انجام دهيد به سادگی يك برنامه‌ريزی داشته باشيد. اصلا لازم نيست كه شما از اول صبح تا بعدازظهر كارهای منزل را انجام دهيد.

برای اینکه خانه تکانی تان اصولی باشد و به بهترین شکل ممکن انجام شود، حتما از نکاتی که در این مطلب به آنها اشاره شده است استفاده کنید.

 

نکات خانه تکانی عید

شما می‌توانيد برای آن كه كارهای منزل را آسانتر انجام دهيد يک برنامه ريزی صحیح داشته باشيد

١. برنامه ريزی كنيد
شما می‌توانيد برای آن كه كارهای منزل را آسان‌تر انجام دهيد به سادگی يك برنامه ريزی داشته باشيد. اصلا لازم نيست كه شما از اول صبح تا بعدازظهر كارهای منزل را انجام دهيد؛ بلكه می‌توانيد با تقسيم‌كردن كارها به روزهای مختلف هفته، كمتر به خود فشار بياوريد و انرژی كمی در يك روز مصرف كنيد تا بتوانيد به كارهای ديگر مثل مطالعه، رسيدگی به كارهای بيرون از منزل  يا حتی كاركردن خارج از منزل بپردازيد.

اگر قرار است مثلا در طبقه پايين منزل به شستن لباس‌ها بپردازيد يا باغچه منزل را مرتب كنيد، سعی كنيد كارهايی را كه مربوط به طبقه پايين يا حياط است، همزمان انجام دهيد تا لازم نباشد دایم از پله‌ها بالا و پايين برويد. شما بايد كارهای منزل را اولويت‌بندی كنيد و كارهايی را كه لازم است حتما انجام دهيد، امروز انجام دهيد؛ انجام كارهايی كه چندان ضروری نيستند را به روزهای بعد موكول كنيد.

٢. كارهای بزرگ را به كارهای كوچكتر تقسيم كنيد
اگر قرار است تمام منزل را خانه‌تكاني كنيد، تمام اين كارها را به كارهاي كوچكتر تقسيم كنيد و هر روز بخشي از كارها را انجام‌دهيد. بسياري از بانوان عادت دارند، تمام لباس‌هاي كثيف را جمع كرده و آنها را با پرده‌ها و ملافه‌ها در يك روز بشويند… حال برخي از خانم‌ها از ماشين‌لباسشويي استفاده مي‌كنند و بعضي حسابي به خودشان سخت مي‌گيرند و آستين‌هايشان را بالامي‌زنند با دست لباس‌ها را مي‌شويند.

تازه پس از آن، لباس‌هاي خيس را كه سنگين‌تر هم شده‌اند از حمام يا آشپزخانه تا حياط يا ايوان حمل مي‌كنند كه روي بند خشك شوند. انجام اين فعاليت‌هاي سنگين و زياد، شما را حسابي خسته مي‌كند و تمام انرژي‌تان را مي‌گيرد، بنابراين بهتر است هر روز يك بخش از لباس‌ها، پرده‌ها يا ملافه‌ها را بشوييد و خشك كنيد، يا به جاي ساعت‌ها بالا و پايين گذاشتن وسايل انباري براي مرتب كردن آن، هر روز بخشي از آن را مرتب كنيد تا كار شما ظرف چند روز تمام شود.

نکات خانه تکانی عید

کارهای بزرگ را به کارهای کوچکتر تقسیم کنید تا کمتر خسته شوید

٣. كارهای سنگين و سبک را يكی درميان انجام دهيد
بعضي از كارهاي خانه انرژي كمي از شما مي‌گيرند ولي بعضي ديگر شما را كاملا خسته مي‌كنند. بهترين روش آن است كه يك كار سبك مثل آب دادن به گلدان‌ها را انجام دهيد و به دنبال آن يك كار سنگين‌تر مثل جاروبرقي كشيدن اتاق‌ها را انجام دهيد، سپس يك فعاليت سبك را انجام دهيد… با اين روش به عضلات و مفاصل خود استراحت مي‌دهيد و مي‌توانيد ساعات طولاني‌تري به فعاليت بپردازيد.

به علاوه اگر قرار است يك كار منزل (كه لازم است هنگام انجام آن بايستيد) مثل ظرف شستن  يا جاروبرقی كشيدن را انجام دهيد، به عنوان فعاليت بعدي، كاري را انجام دهيد كه بتوانيد نشسته به آن مشغول شويد؛ مانند سالاد تهيه‌كردن و دوخت‌ودوز. به اين ترتيب شما به‌صورت متناوب به يك گروه از عضلات و مفاصل تان استراحت مي‌دهيد.

٤. استراحت دوست داشتنی
در بين انجام كارهاي منزل به خودتان استراحت بدهيد. اين استراحت مي‌تواند به حفظ انرژي شما كمك شاياني كند. آرام روي تخت دراز بكشيد و به بدن خود آرامش بدهيد. لازم نيست به خواب برويد؛ فقط به صداي بدنتان گوش دهيد… حتي مي‌توانيد نفس‌هايتان را بشماريد. براي استراحت كردن، لازم نيست حتي خسته شويد و از پا دربياييد.

٥. از ديگران كمك بگيريد
اين كه شما مادر خانواده هستيد، اصلا به اين معني نيست كه خودتان بايد تمام كارهاي منزل را برعهده بگيريد.

نگران نباشيد، با اندكي كاركردن، بچه‌ها از درس‌خواندن عقب نمی افتند! كارهاي منزل را بين افراد خانواده تقسيم كنيد و مسئوليت مرتب‌كردن و جاروبرقي‌كشيدن اتاق كودكان را به خودشان بسپاريد. می توانيد از افراد خانواده بخواهيد خودشان لباس هايشان را بشويند.

فراموش نكنيد حتي كودكان هم مي‌توانند در انجام كارهاي منزل به شما كمك شاياني كنند. اگر وضعيت اقتصادي خانواده اجازه‌مي‌دهد، مي‌توانيد براي انجام كارهاي سنگين، مثل شست‌وشوي شيشه ها يا شستن فرش ها و خانه تكانی يک كارگر استخدام كنيد.

نکات خانه تکانی عید

برای انجام کارهای خانه تکانی از تمام اعضای خانواده کمک بگیرید

٦. در آشپزخانه
همه بانوان عاشق آشپزخانه‌اي بزرگ و جادار هستند كه ظرفشويي آن در مقابل پنجره باشد ولي در كنار اين دكوراسيون ظاهري، شما مي‌توانيد با انجام تغييراتي در آشپزخانه، كارهاي روزانه خود را آسان‌تر انجام دهيد.

خريدن ابزارهاي الكتريكي مدرن (وسايل آشپزخانه مدرن) مي‌تواند در آسان‌تركردن كار شما كمك بسیاری کند، مثلا شما مي‌توانيد با خريد يك خردكن‌برقي از خردكردن موادغذايي با دست بي‌نياز شويد يا با استفاده از يك مخلوط‌كن از هم‌زدن و مخلوط‌كردن موادغذايي خاطر جمع ‌شويد.

از قيچي براي پاره‌كردن درب كارتن‌هاي موادغذايي استفاده كنيد، به جاي اين كه با دست با آنها كلنجار برويد؛ مي‌توانيد يك سبد بزرگ كه بر شانه مي‌اندازيد؛ تهيه كنيد و موادغذايي را پس از خريدكردن در فاصله فروشگاه تا منزل درون آن قرار دهيد، به جاي اين كه چندين كيسه پلاستيك را دور انگشتانتان بيندازيد. استفاده از چرخ خريد هم گزينه مناسبي است.

فراموش نكنيد هنگام خريد ظروف آشپزخانه؛ ديگ‌ها، قابلمه‌ها، بشقاب‌ها و كاسه‌هاي سبك‌تر را انتخاب كنيد. وسايلي را كه بيشتر با آنها سروكار داريد، در طبقاتي از بوفه و كمد يا كابينت بگذاريد كه بتوانيد به آساني و بدون كشيدن بدنتان به آنها دسترسي پيدا كنيد، ارتفاع بين شانه و ران شما مناسب است.

اگر وسايل در طبقاتي قرار گرفته‌اند كه دسترسي به آنها دشواراست از كسي بخواهيد تا به شما كمك كند يا از يك نردبان يا صندلي ايمن بالا برويد و وسيله موردنظرتان را برداريد. وارد‌كردن كشش‌هاي نامناسب بر عضلات و مفاصل هنگام انجام كارهاي خانه، مي‌تواند شما را دچار گرفتگي و درد عضلات  يا آرتريت كند.

٧. از خدمات شركت‌های خدماتی استفاده كنيد
اين روزها، بيشتر خانم‌هاي شاغل وقت ندارند كه روزهاي زيادي را به خانه‌تكاني اختصاص دهند، بنابراين اگر شما در اين گروه از بانوان قرار داريد، بد نيست از خدمات شركت‌هاي خدماتي استفاده كنيد. شما مي‌توانيد شستن فرش‌ها، موكت‌ها و حتي پرده را به آنها واگذار كنيد.

اگر در يك آپارتمان اقامت داريد، مي‌توانيد با توافق ساير همسايگان، شست‌وشوي راه پله‌ها، حياط و پاركينگ را به اين شركت‌ها واگذار كنيد. به اين ترتيب در وقت و هزينه خود صرفه‌جويي و از سوي ديگر فشار كمتري را به خود وارد كرده‌ايد.

نکات خانه تکانی عید

در خانه تکانی می توانید از خدمات شرکت خدماتی بهره ببرید

٨. انعطاف‌پذير باشيد
ممكن است شما برنامه‌ريزي كرده باشيد كه تمام وسايل منزل را نظافت كنيد، تمام شيشه‌ها را پاك كنيد، اوضاع باغچه را سروسامان دهيد، حياط و ايوان را حسابي بشوييد و انباري را مرتب كنيد.

ممكن است برنامه‌ريزي دقيقي هم كرده باشيد ولي در نهايت نتوانيد در پايان يك روز يا در آخرين روزهاي‌ سال كهنه تمام كارهاي موردنظرتان را انجام دهيد و همين موجب نگراني و استرس شما شود، ولي كافي است انعطاف‌پذير باشيد؛ مطمئن باشيد، رسيدن به تمام اهداف‌تان امكان‌پذير نيست، بنابراين رسيدگي به‌ درصد قابل قبولي از كارهايتان را به حساب موفقيت بگذاريد و شاد باشيد! قرار نيست كه با يك خانه تكاني خودتان را از پا درآوريد.

٩. كمتر آشپزی كنيد
بد نيست در روزهاي خانه‌تكاني، كمي هم حكومت نظامي در منزل برقرار كنيد! بدون شك براي شما دشوار است هنگام انجام كارهاي سنگين خانه‌تكاني، سه وعده غذاي گرم نيز براي اعضاي خانواده بپزيد.

بنابراين در يك جلسه خانوادگي اعلام كنيد كه به‌عنوان مثال در اين روزها كه شما مشغول خانه‌تكاني هستيد، فقط ناهار را مي‌پزيد و براي شام يك غذاي حاضري تهيه‌مي‌كنيد. در اين صورت شما از فشار كاري وارد بر خودتان مي‌كاهيد و مي‌توانيد به انجام امور نظافت منزل بپردازيد.

١٠. موسيقی مورد علاقه خودتان را گوش دهيد
كاركردن و خانه‌تكاني در فضاي ساكت منزل، شايد خسته‌كننده و طاقت‌فرسا باشد؛ بنابراين هنگام خانه‌تكاني، موسيقي موردعلاقه خودتان را گوش دهيد يا صداي راديو را باز كنيد. شما ذهن‌تان به موسيقي يا اخبار راديو مشغول مي‌شود و كمتر متوجه گذشت زمان خواهيد شد.

١١. شستشوی حمام
بهتر است، وقت جداگانه‌اي براي شست‌وشوي حمام و استفاده از وايتكس و مايعات جرم‌گير روي اشياي چيني حمام، اختصاص ندهيد براي اين‌كه در وقت خود صرفه‌جويي كنيد، شست‌وشوي حمام را به وقتي كه خودتان قرار است به حمام برويد، موكول كنيد.

١٢. يک بار به خريد برويد
شما براي خانه‌تكاني به مواد و وسايل متفاوتي نياز داريد؛ پودرلباسشويي، مايع جرم‌گير، جارو، دستمال گردگيري، كيسه جاروبرقي، مايع شيشه‌شوي، برس و… بنابراين ممكن است براي خريد هر يك از آنها، هر بار از منزل خارج شويد و وقت و انرژي خود را هدر دهيد.

بهترين راهكار اين است كه يك ليست تهيه‌كنيد و تمام مواد و وسايل مورد نياز براي خانه‌تكاني را در آن يادداشت كنيد. وقتي از كامل‌بودن فهرست خودتان مطمئن‌شديد، از يكي از اعضاي خانواده بخواهيد كه اقلام آن فهرست را يكجا برايتان خريداري كند، يا خودتان يك روز را به خريد اختصاص‌دهيد و اقلام مورد نيازتان را يك دفعه تهيه كنيد.

١٣. خوش‌ اخلاق باشيد
غر نزنيد! درست است كه خانه‌تكاني دشوار و خسته‌كننده است، ولي قرار نيست زندگي را به كام اعضاي خانواده تلخ كنيد. اگر دوست نداريد، مي‌توانيد خانه‌تكاني را انجام ندهيد ولي اگر اين كار را انجام مي‌دهيد، آن را با صبر و حوصله و متناسب با توانايي‌هايتان انجام دهيد تا بيش از اندازه خسته نشويد. ساير اعضاي خانواده به روي خوش شما در روزهاي پاياني ‌سال و در آستانه ‌سال نو، بيشتر نياز دارند تا پاكيزگي منزل.

نکات خانه تکانی عید

در هنگام خانه تکانی غر نزنيد و خوش اخلاق باشید تا پایان سال را به کام خود و دیگران تلخ نکنید

١٤. تاكسی سرويس نشويد
روزهاي پاياني سال، روزهايي است كه ترافيك خيابان‌ها بسيار سنگين است و هر رفت‌وآمد در شهر، ساعاتي طولاني وقت شما را مي‌گيرد. شما به عنوان مادر خانواده، قرار نيست نقش تاكسی سرويس را بازی كنيد!

حداقل در اين روزها از يكي ديگر از اعضاي خانواده بخواهيد مسئوليت رفت و آمد بچه‌ها را از خانه به مدرسه و برعكس برعهده بگيرد، يا حداقل در اين روزها از سرويس مدرسه استفاده كنيد. شما حتي مي‌توانيد از كودکتان بخواهيد، خودش به تنهايي اين مسير را طي كند.

 

منبع : shahrvand-newspaper.ir

 

مطالب مرتبط:

آموزش خانه تکانی

7 مرحله برای خانه تکانی شب عید

سریعترین خانه تکانی با این نکات طلایی

نکات اخلاقی در خانه تکانی

اس ام اس های خانه تکانی عید نوروز

یک خانه تکانی فوری

جدیدترین مطالب سایت