بروزرسانی : 24 اسفند 1395

نکات اخلاقی در خانه تکانی

نکات اخلاقی در خانه تکانی

نکات اخلاقی در خانه تکانی

خانه تکانی برای سال جدید در اسفند ماه شروع میشود. بهتر است در خانه تکانی به نکات اخلاقی هم توجه ویژه نمایید.

این روزها همه سخت مشغول کارند، دیوارها، پنجره ها، فرش ها، کف و سطوح، ظرف های درون کابینت ها همه نیاز دارند که تمیز شوند، اما این همه کار را چطور باید انجام داد، از کجا باید شروع کرد ؟

به گزارش تالاب : دوده های در و دیوار خودنمایی می کنند ، خاک های نشسته بر وسایل همه چیز نیاز دارد که تمیز شود ، و چقدر خوب است که سال نو را بدون هیچ آلودگی ای شروع کنیم چه در خانه هایمان چه در دلمان … چقدر خوب است که دلمان را هم تکانی بدهیم و کینه ها و نفرت های ریز و درشت ، دلخوری ها ، ناراحتی ها را با شوینده عفو و بخشش خوب بشوییم و تمیز کنیم، و با اشک توبه و استغفار آب بکشیم و با جلوه هایی از محبت  و دوستی برای سال نو تزئین کنیم.

 
این روزها همه سخت مشغول کارند، دیوارها، پنجره ها، فرش ها، کف و سطوح، ظرف های درون کابینت ها همه نیاز دارند که تمیز شوند، اما این همه کار  را چطور باید انجام داد، از کجا باید شروع کرد؟

در اینجا می خواهیم نکاتی را یادآوری کنیم که در این بحبوحه خانه تکانی ها خیلی برای ما مفید است.

نکات اخلاقی در خانه تکانی

  نکاتی که در خانه تکانی هایمان باید به آن ها اهمیت دهیم!

1- برنامه ریزی
بسیاری از ما کارهای خانه تکانیمان تا خود لحظه سال تحویل ادامه دارد ، وقتی که همه نشسته اند کنار سفره هفت سین و دعا می خوانند در بعضی خانه ها هنوز افراد با دست و بال خاکی مشغول کارند و این اصلا جالب نیست چرا که نباید لذت لحظه سال تحویل را فدای این امور جزئی کرد.

 
اگر ما از اول یک برنامه ریزی درست داشته باشیم می توانیم خیلی زودتر کارها را تمام کنیم ، بیایم یک اولویت بندی کنیم ، ببینیم کارها را به چه ترتیبی انجام بدهیم که مجبور نباشیم دوباره کاری کنیم ، و در چه روزهایی چه کاری انجام شود .

پیامبر  اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) به ابن مسعود می فرماید: هر گاه کاری را انجام دادی از روی علم و عقل انجام ده و بر حذر باش از این که کاری را بدون آینده نگری و آگاهی انجام دهی. به درستی که خداوند- جل جلاله- می فرماید: «هماند زنی که بافته اش را بعد از این که محکم گردانیده بود، جاهلانه باز کرد، نباشید». (بحارالانوار، ج74، ص 110.)

  2- تقسیم کار
یادمان باشد که خانه تکانی فقط وظیفه خانم ها نیست ، بلکه همه افراد خانواده باید در این کار سهیم باشند چه پدر خانواده و چه فرزندان ، هر کس باید وظیفه ای را عهده دار شود و انجام دهد .

آقایان بدانند که این کمک کردن آن ها هم خانم خانه را خشنود می کند هم خداوند متعال را  تا جایی که ثواب های باورنکردنی برای این همکاری خداوند نصیبشان می کند .

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله خطاب به حضرت علی علیه السلام فرمودند: «…ای علی! کسی که در کارهای خانه به همسر خود بدون سرکشی و دلتنگی و تکبر خدمت نماید، پروردگار اسمش را در دفتر شهدا ثبت می کند و برایش به هر روز و شبی ثواب هزار شهید و به هر قدمی که بر می دارد به آن مرد ثواب حج و عمره می دهد و به هر قطره ای که از بدنش عرق بیاید یک خانه در بهشت برایش منظور می نماید.» (بحار ج 13 ص 133 چاپ ایران و جامع الاخبار ص 102)

البته اجر و ثواب خانم ها هم سر جای خودش هست ، نگران نباشید.

 
3- پرهیز از اسراف
عزیزان یادمان باشد که در کشور ما هنوز بحران آب کاملا جدی است و ما نباید تصور کنیم چون بارندگی اخیر  را داشته ایم پس می توانیم آزادانه شیر آب را باز بگذاریم و هر چقدر دلمان خواست آب مصرف کنیم.

علاوه بر آن یادمان باشد اسراف از گناهان کبیره است و  خداوند متعال را به خشم می آورد حالا در هر چیزی چه در مواد شوینده، چه آب و چه وسواس زیادی به خرج دادن که نتیجه اش می شود هدر دادن عمر بر سر چیزی که ارزش ندارد.

امام صادق علیه‌السّلام می‌فرماید: «كمترین درجه اسراف، ریختن آب اضافی، پوشیدن لباس میهمانی در منزل و دور انداختن هسته خرماست.»(بحارلاانوار، ج75، ص303)

 
4- اولویت دادن به مسائل عبادی
وقتی مشغول خانه تکانی هستیم و صدای اذان را می شنویم بی تفاوت نباشیم، یادمان باشد مهمترین وظیفه ما اطاعت از امر خدا است و این مهمترین کار است، به نمازمان اولویت بدهیم و به بهانه خاکی بودن و  اتمام کاری که مشغول آن هستیم نماز را به تأخیر نیندازیم، اگر نماز و عبادت را در اولویت قرار دهیم  وقتمان برکت پیدا می کند.

 و نکته دیگر آنکه می توانیم هنگام خانه تکانی به جای نق زدن های ناتمام یا گوش دادن به موسیقی های حرام ، سخنرانی های اساتید اخلاق، تفسیر قرآن کریم یا تلاوت قرآن را گوش بدهیم.

اگر وسایل صوتی و تصویری در اختیار نداریم، ذکر بگوییم، صلوات بفرستیم، که هم کارمان پیش رفته باشد هم استفاده بهینه کرده باشیم.

  5- کمک رسانی به والدین و افراد ناتوان
و نکته آخر اینکه خودخواه نباشیم و تصور نکنیم همین که  خانه و زندگیمان مرتب شد یک خستگی در کنیم، ما توان داریم زیر و بم خانه هایمان را تمیز کنیم اما افرادی هستند که حتی قادر نیستند یک گردگیری ساده داشته باشند، بیایم و برای حسن ختام کارهایمان به این عزیزان کمک کنیم، افرادی مثل مادر ها و مادربزرگ هایمان، مادر همسرمان، مادران شهدا، همسایه های سالخورده یا ناتوان.

و چه خوب است که کارهای اینان را مقدم بر کارهای خود بشمریم تا ایمانمان خالص شود ؛ امام صادق علیه السلام فرمودند : «نیكی به برادران دینی و تلاش و جدیت برای رفع مشكلات آنان در تمام زمینه ها و در هر شرایط، برخاسته از ایمان خالص است. »‌(بحارالانوار، ج71، ص 317)

برای همه شما عزیزان آرزوی توفیق و سلامتی داریم و امیدواریم خداوند همه ما را یاری کند تا وجودمان را هم از لوث آلودگی ها  پاک کنیم و با قلبی تمیز و پاکیزه و بدون کدورت سال نو را آغاز کنیم. إن شاء الله تعالی

تهیه و تنظیم : مجله تالاب

منبع:tebyan.net

مطالب مشابه مهم !

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت