بهترین روش های خانه تکانی عید

بهترین روش های خانه تکانی عید

اگر می خواهید برای عید نوروز خانه تکانی کنید ما بهترین روش های خانه تکانی عید را به شما آموزش می دهیم.

 

1- برنامه‌ريزي شده تميز كنيد. اين به آن معناست كه ابتدا زمين را تميز نكنيد سپس سراغ سقف و پنجره برويد. يك برنامه‌ريزي درست اين است كه شما تميز كردن منزل را از بالاترين نقطه در خانه آغاز كنيد و به پايين‌ترين آن برسيد.

 

2 – تميز كردن وسايلي كه هرگز فكرش را نمي‌كنيد. به‌عنوان مثال تلفن. دكتر گربا متخصص امور بهداشتي در آمريكا با تحقيقات گسترده به اين نتيجه رسيده است كه باكتري‌هاي خطرناكي در گوشي تلفن توليد مي‌شوند كه به‌دليل تماس زياد با آن به راحتي به دهان منتقل مي‌شود.

 

3 – ظروف آشغال: مخصوصا آن‌هايي كه در آشپزخانه و حمام منزل قرار دارند، پس از خالي كردن ظرف آشغال، حتما آن‌ها را بشوييد.

 

4 –  پرده حمام: پرده حمام از آن اشيايي است كه در طول روز معمولا مرطوب و محل جمع شدن باكتري‌ها و قارچ‌هاست.

 

5 – ماشين ظرفشويي: در مورد ماشين ظرفشويي هم وضع همين طور است. شما ظرف داخل آن را خالي مي‌كنيد آن‌گاه درب آن را مي‌بنديد. به اين ترتيب در آن رطوبت، قارچ‌ها و باكتري‌ها روي درب و لبه‌هاي آن فرصت رشد و تكثير پيدا مي‌كنند.

 

6 – هواكش‌ها: اين وسيله معمولا براي از بين بردن گرد و خاك و هواي آلوده از خانه به كار مي‌روند اما اگر به بهداشت آن اهميت ندهيم، اين دستگاه به جاي كمك ممكن است خطرساز شود.

 

7 – گرد و خاك باقي مانده روي مبل‌ها باعث ايجاد بيماري‌هاي تنفسي مي‌شود.

 

8 – در مورد شوينده‌ها بايد توجه كنيد كه مملو از مواد شيميايي و خطرناك هستند و استفاده از آن‌ها بسيار خطرناك است. به جاي اين مواد مي‌توانيد يك سطل پر از آب جوش برداريد، نيم ليوان سركه داخل آن بريزيد و شست‌وشو را انجام دهيد.

 

9- براي شست‌وشوي پنجره‌ها از شوينده‌هاي موجود در بازار بهره نگيريد. خودتان به راحتي قادر خواهيد بود يك شوينده و ضدعفوني‌كننده براي تميز كردن پنجره‌ها بسازيد. براي تهيه شوينده خانگي كافي است يك سوم پيمانه سركه سفيد، يك قاشق غذاخوري مايع ظرفشويي يا يك چهارم پيمانه الكل صنعتي را به نصف سطل آب ولرم اضافه كنيد و براي شست‌وشو از آن استفاده كنيد.

 

10- براي تميز كردن شيشه از ابرهاي اسفنجي استفاده كنيد. به جاي اين‌كه با اسپري مايع را روي شيشه بپاشيد، اسفنج را داخل مايع بكنيد و روي شيشه بكشيد. مايع را به‌مدت 5 دقيقه روي شيشه بگذاريد سپس با دستمال تميز كنيد. نكته ديگر اين‌كه از تميز كردن شيشه در روزهاي آفتابي و در مقابل نور مستقيم آفتاب خودداري كنيد. اين كار باعث بخار كردن و خشك شدن سريع ماده شوينده مي‌شود. براي خشك كردن از دستمال كاغذي استفاده كنيد.

 

11- براي شيشه‌هايي كه لكه‌هاي اساسي روي آن وجود دارد كه با ابر پاك نمي‌شوند، ابتدا با آب و صابون روي قسمت را مرطوب سپس به وسيله يك تيغ آن اثر را محو كنيد.

 

ريزه كاري‌هاي آشپز خانه‌اي

12 – براي تميز كردن پنير پيتزاي چسبيده به ظرف، بهتر است آن را با آب سرد و مايع ظرفشويي بشوييد.

بهترین روش های خانه تکانی عید

 


13 –  هنگام استفاده از منقل براي تهيه كباب، يك ورق كاغذ آلومينيومي (فويل) كف آن قرار دهيد. اين كار هم باعث تشديد حرارت مي‌شود و هم تميز كردن منقل را آسان مي‌كند.

بهترین روش های خانه تکانی عید

 


14 –  پوست گرفتن و خرد كردن سير باعث چسبندگي دست‌ها مي‌شود. براي جلوگيري از اين مشكل، حبه‌هاي سير را ابتدا 2 دقيقه در آب جوش سپس در آب سرد بگذاريد پس از آن پوست بگيريد. توجه داشته باشيد هنگام مصرف سير، جوانه سبز وسط آن را جدا كنيد.

بهترین روش های خانه تکانی عید

 


15 – براي خشك كردن زرد آلو، آن‌ را از وسط دو نيم كرده، هسته آن را درآوريد و روي سيني فر بگذاريد. فر را داغ كنيد و سيني حاوي برگه‌ها را در فرداغ قرار دهيد. حرارت فر را روي حداقل تنظيم كنيد. درب فر را نيم باز بگذاريد و مرتب به آن‌ها سر بزنيد و چنانچه لازم است آن‌ها را زير و رو و جا به جا كنيد تا نسوزند. وقتي خشك شدند سيني را از فر خارج كنيد.


16 –  «باور نمي‌كنيد كه تعداد باكتري‌هاي داخل دستشويي تا چه حد زياد است.» اين جمله‌اي است كه دكتر گربا درخصوص كاسه توالت و سينك دستشويي مي‌گويد. براي تميز كردن توالت هم مي‌توانيد از همان سركه استفاده كنيد. به وسيله آب پاش سركه را به اطراف توالت بپاشيد. علاوه بر آن، داخل دستشويي هم يك پيمانه سركه بريزيد و ۱۵ دقيقه صبر كنيد سپس آن را بشوييد. پس از اين كار براي ضدعفوني بيشتر، چند قطره الكل صنعتي به آب اضافه كنيد.

بهترین روش های خانه تکانی عید

 


17 – كف آشپزخانه را با روش ساده خودتان تميز و ضدعفوني كنيد. در مورد كف‌هاي چوبي و پاركت، يك چهارم پيمانه سركه سفيد را به يك ليوان آب اضافه كنيد. فقط با پارچه نرم و كتاني، كف‌هاي چوبي و پاركت را تميز كنيد. براي شستن كاشي، سراميك و موزاييك فقط از آب گرم استفاده كنيد و هيچ ماده ديگري اضافه نكنيد. براي كفپوش‌هاي موكت از آب داغ و اگر نياز بود كمي مايع ظرفشويي استفاده كنيد.


18 – احتمالا تصور مي‌كنيد ماشين ظرفشويي شما كاملاً تميز است و هيچ مشكلي ندارد اما همانطور كه در بخش قبلي اشاره كرديم، بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه باكتري‌هاي متفاوتي در آن رشد و تكثير مي‌شوند. در ماشين لباسشويي هم شاهد وضع مشابهي هستيم. براي اين وضعيت راه حل ساده‌اي وجود دارد. براي شست وشو از دستكش‌هاي پارچه‌اي استفاده كنيد. به جاي افزودن وايتكس، كمي پراكسيد هيدروژن اضافه كنيد. سعي كنيد لباس‌ها را در بالاترين درجه گرمايي بشوييد.


19 –  به تخته آشپزخانه دقت كنيد.اين وسيله منشا بسياري از ميكروب‌هاست. دكتر گربا در بررسي‌هايي كه انجام داده به اين نتيجه رسيده كه تخته آشپزخانه ۲۰۰ بار بيشتر از كاسه توالت استعداد آلودگي دارد. براي تميز كردن بهتر تخته آشپزخانه، ابتدا آب داغ روي آن بريزيد. سپس روي آن سركه بپاشيد. تمام قسمت‌هاي آن را 2 تا 3 ساعت به همان حال رها كنيد سپس آب‌كشي كنيد. چند قطره الكل مي‌تواند ضدعفوني‌كننده خوبي باشد.


20 –  ابر و دستمال‌هايي كه براي تميز كردن قسمت‌هاي مختلف خانه استفاده مي‌كنيد را بايد روزانه 30 ثانيه زير آب گرم بگيريد. دكتر گربا مي‌گويد: «نزديك به ۳۲۰ ميليون باكتري قابل رشد در اين ابرها و اسفنج‌ها وجود دارند كه به راحتي به دست و دهان شما انتقال پيدا مي‌كنند.»


21 –  فرش را شامپو بزنيد. به جاي استفاده از مواد شيميايي، كافي است خودتان قبل از اين‌كه روي فرش را جاروبرقي بكشيد، كمي كربنات سديم روي زمين بريزيد. اين كار كمك مي‌كند تا باكتري و ميكروب‌هايي كه زمان زيادي است باقي مانده اند، هنگام كشيدن جارو از بين بروند.

بهترین روش های خانه تکانی عید

 


22 – براي جدا كردن پوست نازك روي بادام، آن‌ها را 2 دقيقه در آب جوش قرار دهيد سپس در آب سرد بگذاريد و به راحتي پوست آن‌ها را جدا كنيد.

بهترین روش های خانه تکانی عید

 


23 –  براي گرفتن پوست هلو براي تهيه مربا و كمپوت، هلوها را يك دقيقه در آب بجوشانيد بعد پوست بگيريد.

بهترین روش های خانه تکانی عید

 


24 – براي تهيه يخ فانتزي، مي‌توانيد داخل هر قالب يك گيلاس يا آلبالو قرار دهيد. بعد در قالب آب بريزيد و بگذاريد يخ ببندد.

بهترین روش های خانه تکانی عید

 


25 – اگر مي‌خواهيد لكه‌اي را از روي ظرف مسي پاك كنيد، روي آن يك برش پياز بماليد.

بهترین روش های خانه تکانی عید

 


26 – لكه‌هاي روي كاغذ ديواري را با خمير نان سفيد پاك كنيد. براي اين كار، آن را گلوله كنيد، سپس روي لكه‌هاي مورد نظر بماليد.

بهترین روش های خانه تکانی عید

 


27 – برش ليمو را در ظرف آب بيندازيد، داخل مايكروفر بگذاريد تا گرم شود. وقتي بخار آب روي ديواره‌هاي داخل فر نشست، آن را خاموش كنيد و پس از مدت كوتاهي كه مايكروفر خنك‌تر شد، آن را تميز كنيد.

بهترین روش های خانه تکانی عید
 
 
منبع : مجله زندگی ایده آل
 
جدیدترین مطالب سایت