نحوه تمیز و مرتب کردن اتاق نشیمن

نحوه تمیز و مرتب کردن اتاق نشیمن

در اینجا با نحوه تمیز و مرتب کردن اتاق نشیمن آشنا شوید .

 

این روز ها بازار خانه تکانی های نوروز داغ است. همه آستین بالا زده اند و دست به کار شده اند. این بار نوبت اتاق نشیمن است. فضای نشیمن همیشه قسمتی از خانه است كه ما زمان زیادی را در آن‌ می‌گذرانیم.

 

مجله تالاب : این زمان‌ می‌تواند هنگام تماشای تلویزیون باشد و یا یك چرت روزانه بر روی كاناپه اتاق نشیمن. در این فضا كارهای مختلفی انجام می‌شود و به همین دلیل معمولا سریع دچار بی‌نظمی و كثیفی می‌شوند و اگر برای تمیز كردن این فضاها برنامه نداشته باشیم به زودی با حجم زیادی از كارهای نكرده روبه‌رو می‌شویم كه انجام یكباره آن‌ها بسیار زمان‌بر و خسته‌كننده است.

 

به همین دلیل بهتر است به نشیمن خانه تان توجه ویژه‌ای داشته باشید و طبق یك زمان‌بندی و برنامه‌ریزی درست این فضا را تمیز كرده و به قسمت‌های مختلف آن نظم دهید. امیدواریم رعایت این 7 نكته بتواند فرایند تمیز كردن فضاهای نشیمن خانه شما را راحت‌تر كرده و زمان زیادی از شما نگیرد.

 

كفپوش‌ها را تمیز كنید.
این كار كاملا به جنس و نوع كف پوش خانه شما بستگی دارد: چوب، سرامیك، لینولئوم، و فرش (كه هر كدام از این‌ها نیز انواع مختلفی دارند) به شیوه‌های مختلفی برای تمیز كردن نیاز دارند. كدام شیوه مناسب كفپوش‌های خانه شما است؟

 

نحوه تمیز و مرتب کردن اتاق نشیمن  

 

جاروبرقی كشیدن بهترین و موثرترین راه برای تمیز كردن تمام گرد و خاك‌‌ها و دیگر كثیفی‌هایی است كه بر روی كف خانه شما وقتی روی آن با فرش پوشانده شده، است (و اگر حیوانات خانگی در خانه دارید این كار را حتما باید به صورت روزانه انجام دهید).

 

نحوه تمیز و مرتب کردن اتاق نشیمن  

 

اگر كفپوش‌های خانه شما از جنس كاشی یا چوب هستند بهترین راه برای تمیز كردن آن‌ها كف‌شور است. اگر كف خانه شما با فرش پوشیده شده است می‌توانید برای تمیز كردن آن‌ از جاروهای مخصوص فرش (جاروهای غیرالكتریكی كه دارای دسته‌ای هستند كه وقتی آن‌ها را فشار می‌دهید فرچه‌هایی از زیر آن بیرون می‌آیند) استفاده كنید. هر دوی این شیوه‌ها سر و صدای كم‌تری نسبت به جاروبرقی ایجاد می‌كنند و اگر از آن‌ها به طور منظم استفاده كنید فاصله بین جارو برقی زدن خانه‌ طولانی‌تر می‌شود.

 

با استفاده از كف‌شور كفپوش‌های خانه خود را تمیز كنید.
استفاده از برخی از شیوه‌های نوآورانه و جدید برای تمیز كردن كفپوش‌ها بسیار سودمند است، اما هیچ‌كدام از آن‌ها نمی‌توانند بهتر از كف‌شورها پارچه‌ای لكه‌های قدیمی و چسبناك روی كفپوش‌ها را از بین ببرند. در آشپزخانه و دیگر قسمت‌های خانه، خیلی مهم است كه كفپوش‌ها به طور منظم تمیز شوند و برق بیافتند. در مورد كفپوش‌های سرامیكی و یا كفپوش‌ها بافت‌دار هیچ وسیله‌ای بهتر از كفشور‌های پارچه‌ای نمی‌تواند كثیفی‌ها درون شكاف‌ها و حفره‌ها را تمیز كند.

 

نحوه تمیز و مرتب کردن اتاق نشیمن  

 

تعداد زیادی كف‌شور پارچه‌ای با انواع و اقسام طراحی‌های گوناگون در بازار موجود است. كف‌شورهای پارچه‌ای با پارچه‌های واقعی بسیار بهتر از كف‌شورهای اسفنجی سطوح را تمیز می‌كنند و در ضمن عمر بیش‌تری هم دارند. وقتی از كف‌شورهای پارچه‌ای استفاده می‌كنید یك موضوع تضمین می‌شود: وقتی با استفاده از نیروی عضلانی خود سطوح را با این نوع كف‌شورها تمیز كنید، كفپوش‌ها ظاهری بسیار تمیز و براق پیدا می‌كنند. برای تمیز كردن كفپوش‌ها می‌توانید از آب داغ و ماده شوینده مناسب استفاده كنید (قبل از استفاده از ماده شوینده برچسب روی آن را بخوانید از مناسب بودن آن اطمینان حاصل كنید).

 

نحوه تمیز و مرتب کردن اتاق نشیمن  

اگر در خانه حیوان خانگی دارید باید با كك‌ها مبارزه كنید.
بهترین عنصر دفاعی شما در برابر كك‌ها جارو برقی است. البته فرش هم مبارزه با كك‌ها را سخت‌تر می‌كند. فرش فضای بسیار خوبی برای زندگی و پرورش كك‌ها ایجاد می‌كند و باعث می‌شود كه از بین بردن آن‌ها بسیار سخت شود. اگر در خانه حیوان خانگی دارید هر روز خانه خود را جارو برقی بكشید. این كار از زیاد شدن و تكثیر كك‌ها جلوگیری می‌كند و مبارزه با آن‌ها را بسیار راحت‌تر می‌كند.

 

برای از بین بردن كك‌ها بدون استفاده از مواد سمی، پس از هر بار جارو برقی زدن خانه، مقداری بوراكس روی فرش بریزید و اجازه دهید این ماده در سطح پشت فرش‌ها نیز نفوذ كند. اگر این كار را انجام دهید دیگر هیچ ككی در خانه شما پیدا نمی‌شود. بوراكس را می‌توانید در بخش محصولات شوینده فروشگاه‌های بزرگ پیدا كنید.

 

نحوه تمیز و مرتب کردن اتاق نشیمن  

 

مبلمان را گردگیری كنید.
گرد و خاك بسیار ریز و كوچك كه از چشمان ما پنهان می‌مانند در همه جا حضور دارند و باید فكری به حال تمیز كردن آن‌ها كرد. این گرد و خاك‌ها را در هر جای خانه می‌توان پیدا كرد و ممكن است باعث سرفه، سرماخوردگی، و حتی آسم شوند. علاوه بر گردگیری، جارو برقی زدن نیز می‌تواند به از بین بردن این گرد و خاك‌ها كمك كند.

 

نحوه تمیز و مرتب کردن اتاق نشیمن  

 

برای گردگیری كردن مبل‌ها، یك دستمال نم‌دار بردارید و با آن سطوح مختلف مبل را گردگیری كنید. این كار را آن‌قدر ادامه دهید تا تمام سطوح ممكن گردگیری شوند. نكته‌ای كه باید به آن توجه كنید این است كه دستمال را فقط در یك جهت حركت دهید تا گرد و خاك بر روی سطوح پخش نشوند. هم‌چنین برای انجام این كار می‌توانید از اسپری‌های مخصوص تمیز كردن مبلمان استفاده كنید تا كار شما راحت‌تر شود.

 

نحوه تمیز و مرتب کردن اتاق نشیمن  

 

مبل‌های چوبی را با استفاده از واكس مبل برق بیاندازید.
مانند شیشه‌شور، واكس مبل نیز بیش از آن‌كه آن را تمیز كند باعث برق افتادن مبل می‌شود. با این حال، از این ماده برای تمیز كردن مبل‌های چوبی نیز می‌توان استفاده كرد. قبل از استفاده از واكس مبل، برچسب روی آن را به دقت بخوانید تا مطمئن شوید واكسی كه انتخاب كرده‌اید مناسب چوب مبل شما هست. در غیر این صورت ممكن است به قسمت‌های چوبی مبل آسیب برسد.

 

برخی از مبل‌ها در برابر آب مقاوم هستند. در این حالت شما می‌توانید با یك دستمال پارچه‌ای آغشته به مواد شوینده سطح مبل را تمیز كنید. فقط پس از انجام این كار به سرعت سطوح چوبی را با دستمال خشك كنید.

 

نحوه تمیز و مرتب کردن اتاق نشیمن  

 

سپس مقدار مورد نیاز از واكس را روی سطوح چوبی مبل قرار داده و آن را واكس بزنید تا حسابی برق بیافتد. این كار باعث می‌شود كه گرد و خاك كم‌تر جذب مبل‌های خانه شما شود.

 

نحوه تمیز و مرتب کردن اتاق نشیمن  

 

هنگام استفاده از شوینده‌های همه‌كاره دقت به خرج دهید.
به عنوان یك قانون كلی باید گفت كه شوینده‌های همه‌كاره آن‌قدرها هم كه شما فكر می‌كنید مناسب همه سطوح نیستند. پیش از استفاده از این نوع شوینده‌ها، برچسب روی آن‌ها را به دقت بخوانید تا مطمئن شوید كه مناسب كار شما هستند. البته بهتر است این كار را پیش از خریدن این نوع شوینده‌ها در خود فروشگاه انجام دهید تا متحمل یك هزینه اضافی هم نشوید. سپس دست به كار شده و سطح مورد نظر خود را تمیز كنید.

 

به عنوان یك قانون كلی باید بدانید كه بهتر است شوینده‌های مختلف را با هم تركیب نكنید. انجام چنین كاری ممكن است بسیار خطرساز شود. از هر كدام از آن‌ها به طور جداگانه و بر اساس دستورالعمل روی برچسب‌های آن‌ها استفاده كنید.

 

نحوه تمیز و مرتب کردن اتاق نشیمن  

 

به خرت‌وپرت‌ها نظم دهید و كوسن‌ها را پف دهید.
اكنون كه تمام سطوح و كفپوش‌های خانه را تمیز كرده‌اید، نوبت به آن رسیده كه كارهای نهایی فرایند تمیز كردن فضاهای نشیمن را انجام دهید. كوسن‌ها را پف دهید، پرده‌ها را صاف كنید، و به تمام خرت‌وپرت‌های موجود در فضاهای نشیمن نظم دهید. اگر نیاز است وسایل اضافه را مشخص كرده و آن‌ها را به انباری ببرید. اگر خرت‌وپرت‌های زیادی در اتاق وجود دارند، آن‌ها را دسته‌بندی كرده و روی آن‌ها برچسب بزنید تا در آینده وقتی به آن‌ها نیاز پیدا كردید، بتوانید به راحتی آن‌ها را پیدا كنید. این كار تاثیر زیادی در نظم‌بخشیدن به فضای نشمین خانه دارد.

 

اكنون كه تمام كارها را انجام داده‌اید، كمی بنشینید و به دقت به كارهای انجام‌شده فكر كنید و ببینید كه آیا كاری باقی مانده است یا خیر. آیا كاری را فراموش كرده‌اید؟ آیا دستگیره‌ها را روغن‌كاری كرده‌اید؟ آیا دیوارهای كثیف را تمیز كرده‌اید؟ آیا چراغ‌ها سوخته را عوض كرده‌اید؟

 

 

منبع : chidaneh.com

 

جدیدترین مطالب سایت