بروزرسانی : 26 خرداد 1403

نکاتی مفید در مورد دستکش مناسب آشپزخانه

نکاتی مفید در مورد دستکش مناسب آشپزخانه
مواد لازم برای مراقبت از پوست دست هنگام خانه‌داری چه دستکشی بخریم؟

شما در خانه چند دستكش دارید؟ تنها یك عدد آن هم برای شستن ظروف! بد نیست بدانید سوختگی ها، بریدگی ها، سایش و صدمه های شیمیایی ناشی از كار با مواد شوینده سالانه یك میلیون و نیم فرانسوی را درگیر می كند كه تعداد زیادی از آنها را خانم های خانه دار تشكیل می دهند…

خیلی ها حین انجام كارهای خانه دستكش به دست نمی كنند و می گویند با دستكش راحت نیستند و نمی توانند كارها را انجام دهند. حقیقت این است كه عادت به انجام كارها با دستكش نكرده اند. رابینسون كروزومدت ها بدون كفش راه می رفت و وقتی كفش به پا كرد به نظرش آزاردهنده می رسید. اگر عادت كنید دستكش به دست كنید، بعد از مدتی انجام كارها بدون دستكش برایتان سخت می شود. بسیاری از كارها در خانه مانند شستن ظروف، تمیز كردن سینك، دستشویی و حمام، شستن شیشه ها حتی گردگیری ساده نیازمند استفاده از دستكش است زیرا تمامی مواد شیمیایی شوینده این توانایی را دارند كه به پوست دست آسیب برسانند.

هنگام انتخاب دستكش باید برخی از معیارها را در نظر بگیرید. اول اینكه دستكش را كاملا اندازه دست خود انتخاب كنید. انتخاب دستكش گشاد یا تنگ باعث می شود دست شما حین كار احساس ناراحتی كند و حتی خطراتی را برای شما به دنبال داشته باشد. ایمنی، راحتی و مهارت 3 اصلی است كه هنگام انتخاب دستكش باید به آنها توجه داشته باشید. دستكش محافظ نمی تواند مانند دستكش جراحی نازك باشد. هنگام خرید دستکش به برچسب ایمنی آن هم توجه كنید.

در برخی آگهی های تبلیغاتی گفته می شود كه شما می توانید دستكش محافظ را به قیمت بسیار پایین خریداری كنید. فراموش نكنید صحبت فروشنده مبنی بر اینكه یك دستكش ضدحرارت یا ضدپارگی یا ضدنفوذ مایعات است كافی نیست و حتما باید برچسب ایمنی آن را نگاه كنید. یك دستكش مناسب باید پوشش دهی بالایی داشته باشد و جنس آن متناسب با كاری باشد كه قرار است انجام دهید.

جنس دستكش ها برحسب نوع ماده ای كه با آن سروكار دارید، خشك، مرطوب، چرب یا سمی متفاوت است. برخی دستكش ها نفوذپذیری بالایی دارند و گرچه برای سایش یا برش مناسب اند اما برای كار با مواد شیمیایی مایع مناسب نیستند پس حین انتخاب به فروشنده بگویید كه دستكش را برای چه كاری می خواهید. دستكش های چرمی چون از پوست حیوانات تهیه می شوند در برابر حرارت و محصولات شیمیایی مقاوم نیستند. دستكش های كتانی گرچه عرق دست را به خود می گیرند و دست در آنها راحت است اما تنها برای كارهای مكانیكی

مناسب اند و برای استفاده از مواد شیمیایی مناسب نیستند. برعكس دستكش های نایلونی به محض شستن خشك می شوند، انعطاف پذیرند و در برابر رطوبت مقاومند. دستكش های ضخیمی که داخل آن از سیم های نازک استفاده شده برای بریدن مناسبند. دستكش های چندلایه هم برای كار با مواد شیمیایی و حلال ها مناسب اند.

چطور از دستكش استفاده كنیم؟

ابتدا دست ها را خوب بشویید و خشك كنید. اگر قرار است با ماده ای شیمیایی كار كنید حتما دو جفت دستكش به دست كنید تا اگر احتمالا یك جفت دستكش سوراخ بود یا به هر دلیل مایع درون آن نفوذ كرد جفت دیگر از پوست دست شما محافظت كند. حتما دستكش بلند دست كنید و لبه های دستكش را به بیرون تا بزنید تا اگر دستتان را بالا آوردید مایع روی ساعد یا بازوی شما نریزد. هنگام درآوردن دستكش ابتدا آن را بر اساس دستوری كه روی ماده شیمیایی درج شده، بشویید بعد دستكش را با گرفتن نوك انگشتان از دست خارج كنید. هرگز برای درآوردن دستكش لایه داخلی آن را نگیرید. قبل از استفاده مجدد هم مطمئن شوید كه دستكش پارگی، سوراخ یا ساییدگی ندارد.

تهیه و تنظیم : مجله تالاب

برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاه
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت