12 مرحله برای داشتن پوستی شاداب و تمیز 2023

مجموعه : سلامت پوست
12 مرحله برای داشتن پوستی شاداب و تمیز 2023

ممکن اسـت ساده بـه نظر برسد، اما شستن صورت نیاز بـه زمان و توجه دارد. انجام ان بـه روش صحیح می تواند تفاوت بین درخشان شدن پوست و بروز آکنه را ایجاد کند. دراین مقاله از مجله تفریحی تالاب شـما رابا این روشها آشنا می‌کنیم.

 

مراحل شست و شو و پاکسازی پوست

بسیاری بر این باورند کـه برای پاک کردن آرایش یا زمانی کـه کثیف بـه نظر میرسد، فقط باید صورت خودرا بشویید. در واقع، توصیه میشود کـه صورت خودرا دو بار در روز بشویید.با این حال، تعداد دفعاتی کـه صورت خودرا می شوید ممکن اسـت کمتر از نحوه انجام کار مهم باشد.

 

فرقی نمی کند نوع پوست، بافت یا وضعیت فعلی شـما، روتین پاک‌سازی شبانه از اهمیت ویژه اي برخوردار اسـت. پاک کردن آرایش و کثیفی از روز بـه آماده‌سازی پوست برای رژیم مراقبت از پوست شـما کمک میکند و همچنین از پوست در فرآیندهای بازسازی و نوسازی در طول شب حمایت می کند. برای شروعی تمیز آماده اید؟ این مراحل شست و شوی صورت توسط متخصصین پوست را دنبال نمایید.

 

بیشتر بخوانید: آموزش پاکسازی و جوانسازی پوست صورت

 

1. ابتدا تمام آرایش خود را به درستی پاک کنید

12 مرحله برای داشتن پوستی شاداب و تمیز 2023

قبل از شروع عمل پاک‌سازی، بـه خصوص قبل از خواب، از یک پاک کننده ملایم آرایش استفاده کنید تا کار را انجام دهید. منافذ برای دفع سموم دریک شب عادت دارند و اگر مسدود شوند، همه ی چیز پشتیبان می شود و شلوغ بـه نظر می‌رسد. این برای همه ی انواع پوست صدق می کند، حتی اگر لایه بیرونی کاملاً انعطاف پذیری داشته باشید.

 

پاک کردن آرایش تضمینی

برای منافذ مسدود شده، روش پاک سازی مضاعف را امتحان کنید. این روال دو مرحله اي از روغن طبیعی «مانند کرچک، زیتون یا آفتابگردان» برای از بین بردن کثیفی استفاده می کند و سپس بـه شست و شوی ملایم صورت برای کمک بـه شست و شوی روغن نیاز دارد.

 

یک سواب پنبه اي را در آب میسلار، پاک کننده آرایش یا روغن هاي‌ طبیعی آغشته کنید تا آرایش دور چشم پاک شود. یک سواب پنبه اي بـه شـما کمک می کند تا بـه آرامی با نواحی سفت و محکم بدون فشار دادن پوست خود برخورد کنید.

 

2. برای تمیز کردن صورت خود از صابون خشن استفاده نکنید

12 مرحله برای داشتن پوستی شاداب و تمیز 2023

صابون هاي‌ نواری می توانند تعادل pH پوست را تغییر دهند، مگر این کـه بـه طور خاص برای صورت فرموله شده باشند، کـه امکان رشد باکتریها و مخمرهای بیشتری را فراهم می کند. جای تعجب نیست ;i پاک کننده هاي‌ صورت، بـه خصوص مومیایی کننده هاي‌ پاک کننده، برای پوست هاي‌ ظریف ساخته شده اند.

 

این تمایل برای افراد وجوددارد کـه بـه دنبال فوم‌هاي‌ «کف‌کننده» باشند، زیرا فکر می کنند اگر کف نکند، پاک‌کننده نیست. اما کف کردن در واقع می تواند چربی‌هاي‌ طبیعی بیشتری را از پوست شـما بگیرد.

 

مطالعه‌اي درسال 2012 این موضوع را تأیید کرد و نتیجه گرفت کـه سورفکتانت‌ها «چیزی کـه بـه پاک‌کننده‌ها اجازه می دهد تا روغن را تجزیه کنند، بنابر این آب میتواند کثیفی‌ها را بشوید» از منظم ماندن مولکول‌هاي‌ پوست جلوگیري میکند.

 

3. از آب ولرم استفاده کنید

12 مرحله برای داشتن پوستی شاداب و تمیز 2023

بیایید یک افسانه را کنار بگذاریم کـه منافذ درها نیستند. آب گرم انها را باز نمی کند و آب سرد آن ها را نمی بندد. حقیقت این اسـت کـه دمای زیاد آب می تواند باعث تحریک شود، بنابر این بهتر اسـت حد وسط را رعایت کنید. وقتی انعکاس خودرا بررسی می کنید، نمی‌خواهید پوست برافروخته را ببینید.

 

همچنین ممکن اسـت از خود بپرسید کـه “آیا می‌توانم صورتم را فقط با آب بشوییم؟” بهتر اسـت از یک پاک کننده ملایم استفاده کنید. یک پاک کننده برای صورت شـما چه می کند؟ این می تواند بـه پاک سازی پوست از آلودگی، مواد زائد و چربی کمک کند.

 

هنگام لایه برداری ملایم باشید

اسکراب می تواند مانع محافظ طبیعی پوست را از بین ببرد. بهترین راه برای تمیز کردن پوست این اسـت کـه با نوک انگشتان خود ماساژ دهید و حداقل یک یا دو دقیقه بـه آرامی ماساژ دهید.

 

برای لایه برداری، بـه دنبال موادی در پاک کننده هاي‌ خود باشید کـه حاوی اسید سالیسیلیک، اسید گلیکولیک، اسید لاکتیک یا آنزیم هاي‌ میوه هستند. “اجازه دادن بـه این محصولات بـه مدت 60 تا 90 ثانیه بـه داخل پوست کار را انجام می دهد یا منافذ پوست را پاک می کند و سلول هاي‌ مرده پوست را از بین میبرد تا درخشش سالمی ایجاد کند.”
زیاده روی نکنید

 

پوست شـما دارای یک سد طبیعی اسـت کـه از ان محافظت می کند و بـه حفظ رطوبت کمک می کند. در حالی کـه استفاده از یک اسکراب یا پاک کننده با مهره ممکن اسـت در روز اول نرم بـه نظر برسد، شست و شوی بیش از حد سخت یا استفاده روزانه از این محصولات می تواند بـه لایه بیرونی پوست آسیب برساند.

 

یکی از نشانه هاي‌ لایه برداری بیش از حد، حساسیت بیش از حد پوست اسـت. این می تواند باعث تحریک، جوش و حتی احساس سوزش در هنگام استفاده از محصولات شود.

 

مراقب پاک کننده هاي‌ روزانه کـه حاوی مواد لایه بردار فعال هستند، مانند اسیدهای آلفا هیدروکسی «AHAs» – لاکتیک، گلیکولیک، اسیدهای میوه – و اسیدهای بتا هیدروکسی «BHAs» – سالیسیلیک، عصاره پوست درخت بید. این مواد در از بین بردن پوست بسیار قوی هستند.

 

پاک کننده هایی که باید اجتناب کنید

صابون هاي‌ نواری

خوشبو یا رنگ شده

پاک کننده هاي‌ خشن و کف زا

پاک کننده هاي‌ لایه بردار روزانه

 

4. یک شات آب میسلار بدهید

12 مرحله برای داشتن پوستی شاداب و تمیز 2023

آب میسلار آبی حاوی مولکول هاي‌ میسل اسـت کـه بـه مواد آرایشی و مواد زائد متصل شده و ان را تجزیه می کند. بعضی از افراد، بـه‌ویژه آنهایی کـه آرایش نمیکنند، می توانند با آب میسلار بـه عنوان پاک‌کننده‌شان کنار بیایند. اگر در کمپینگ یا جایی بدون آب هستید، میسلار آب می تواند صورت شـما را تمیز کند و حتی نیازی بـه آبکشی ندارد.

 

5. از ابزارهای غیر ضروری بگذرید

12 مرحله برای داشتن پوستی شاداب و تمیز 2023

مطالعات نشان می دهند کـه میزان باکتری‌هایي کـه روی اسفنج‌هاي‌ لوفا تجمع می کنند، دلیلی بر این اسـت کـه این اسفنج‌ها ممکن اسـت ایده خوبی نباشند، مگر این کـه در تمیز کردن مداوم ان‌ها در محلول سفیدکننده دقت کنید. او توصیه می کند بـه سادگی از دستان خود بـه عنوان ابزار استفاده کنید. بـه هرحال، وقتی آب و صابون روی ان ها داشته باشید، تمیز می‌شوند.

 

بیشتر بخوانید: 10 سوال و جواب در مورد سلامت پوست

 

6. گردن و فک خود را به خاطر بسپارید

12 مرحله برای داشتن پوستی شاداب و تمیز 2023

خط فک و گردن شـما در دسترس آلودگی و تجمع آشغال هستند. و انها نیز بـه عشق نیاز دارند. هنگامی کـه صورت خودرا ماساژ پاک سازی می کنید، انگشتان خودرا بـه آرامی با یک حرکت رو بـه بالا مالش دهید تا گردش خون را بـه خوبی انجام دهید و پوست خودرا تشویق کنید تا سفت و طبیعی بماند. این جزء ماساژ می تواند بـه آرامش کمک کند و بـه صورت شـما استراحت عضلانی لازم را از یک روز پر استرس بدهد.

 

7. با یک حوله نرم خشک کنید

12 مرحله برای داشتن پوستی شاداب و تمیز 2023

وقت ان اسـت کـه در مورد خشک شدن هوا تجدید نظر کنیم. چکیدن آب روی صورت شـما ان را هیدراته نمی کند. در واقع، هنگامی کـه آب تبخیر می شود، می تواند منجر بـه خشکی شود. بـه یاد داشته باشید کـه بـه آرامی با یک حوله نرم و ضد میکروبی دست بزنید ودر اطراف ناحیه حساس زیر چشم بسیار محتاط باشید.

 

8. صورت خود را زیاد نشویید

12 مرحله برای داشتن پوستی شاداب و تمیز 2023

اغلب مردم فراموش میکنند کـه احتمالاً صورت خودرا زیر دوش هم می‌شویند. اگر روزی دو بار دیگر روال‌هاي‌ شستشو را بـه سینک میزنید، سه تا می شوید. این ممکن اسـت کمی بیش از حد باشد. کسانی کـه پوست خشکی دارند بـه ویژه باید بـه فکر کاهش شستشو باشند.

 

در حالی کـه ما در حال بررسی موضوع هستیم، اگر از خود می‌پرسید، «چه ساعتی باید صورتم را در شب بشورم؟»؛ ممکن اسـت زودتر بهتر باشد. تحقیقات نشان می دهد کـه حفظ ریتم شبانه روزی پوست می تواند بـه محافظت از ان در برابر آسیب کمک کند. پاک سازی را در هنگام غروب خورشید درنظر بگیرید، نه بعد از ان.

 

9. از مقدار توصیه شده استفاده کنید

12 مرحله برای داشتن پوستی شاداب و تمیز 2023

اگر تعجب می کنید کـه چرا پاک‌کننده‌تان ان‌طور کـه وعده داده شده «یا ان‌طور کـه تعریف شده، کار نمی کند»؛ بررسی کنید کـه چقدر استفاده می کنید. برای پاک‌کننده‌هاي‌ گران‌تر، ممکن اسـت وسوسه استفاده کمتر از مقدار توصیه شده برای افزایش استفاده یا صرفه‌جویی در هزینه وجود داشته باشد. نکن!

 

درصورت شک، برچسب را بخوانید تا مقدار توصیه شده را بیابید. محصولات اغلب آزمایش‌ها و آزمایش‌هایي را انجام میدهند تا مطمئن‌ترین و مؤثرترین مقدار را برای استفاده عمومی بیابند.

 

10. با یک تونر تمام کنید

12 مرحله برای داشتن پوستی شاداب و تمیز 2023

اگر چه از نظر فنی یک مرحله در شست و شوی صورت نیست، اما تعداد زیادی از افراد اغلب اهمیت چیزی کـه بعد از ان بـه وجود می‌آید را از دست می دهند: تعادل مجدد پوست.

 

تونرها فرمول هاي‌ سبک و مایعی هستند کـه در اصل برای تنظیم مجدد pH پوست شـما استفاده می شد، بنابر این می تواند از خود در برابر باکتریها و آسیب محافظت کند. اکنون، تعداد زیادی از تونرها دارای مزایای اضافی هستند کـه نگرانی هاي‌ خاصی را هدف قرار می دهند. بـه دنبال موادی مانند:

 

گلاب کـه خاصیت ضد پیری دارد

بابونه کـه بـه خاطر خواص آرام بخشش مشهور اسـت

اسید سالیسیلیک یا فندق جادوگر برای کمک بـه مبارزه با آکنه

 

برای استفاده از تونر، مقداری را روی یک توپ پنبه اي بکشید کـه روی نواحی نگران کننده، مانند ناحیه T چرب، بکشید.

 

11. به یاد داشته باشید که مرطوب کنید

12 مرحله برای داشتن پوستی شاداب و تمیز 2023

علاوه بر تونینگ، مطمئن شوید کـه بـه مرطوب ماندن پوست خود کمک می کنید. عده اي از افراد احساس “سفتی” پس از شستن صورت خودرا دوست دارند، این نشانه خشکی بیش از حد اسـت.

 

پوست شـما ممکن اسـت بعد از ان شروع بـه حساس شدن کند، یا حتی پوسته پوسته یا ترک بخورد. استفاده از مرطوب کننده از پوست شـما در برابر خشکی بیش از حد محافظت می کند. اگر بعد از شستشو، پوست شـما بـه طور مداوم خشک می شود، بـه دنبال تعویض پاک کننده ها باشید. یک پاک کننده ملایم یا شوینده مبتنی بر روغن را انتخاب کنید.

 

12. روال خود را آزمایش کنید

12 مرحله برای داشتن پوستی شاداب و تمیز 2023

یافتن افرادی با انواع پوست مشابه و امتحان کردن روتین آن ها یکی از راه هاي‌ آزمایش اسـت. بـه عنوان مثال، افرادی کـه پوست چرب دارند، دو بار شستشو در روز، آکنه آن ها را نظارت می کند. عده اي از افرادی کـه بـه مراقبت از پوست یا آرایش نمیپردازند، فقط بـه آب سوگند می‌خورند، احتمالاً بـه این دلیل کـه هرگز بـه سد پوست خود با اسیدها یا لایه بردارها آسیب نرسانده اند. همچنین ژنتیک نقش مهمی را ایفا می کند.

 

بیشتر بخوانید: بهترین روتین مراقبت از پوست برای رسیدن به پوستی بی عیب و نقص

 

در پایان

همه ی این‌ها برای این اسـت کـه بگوییم: شستن تنها نخستین قدم برای حفظ حالت طبیعی پوست شـما اسـت. بقیه بـه همه ی سرم‌هاي‌ دیگر، مرطوب‌کننده‌ها، ماست‌ها، ماسک‌هاي‌ صورت بستگی دارد – این فهرست میتواند برای همیشه ادامه داشته باشد. بـه علاوه، غذایی کـه میخورید، نحوه ورزش و سطح استرس شـما همگی نقش دارند.

 

بهترین راه برای تعیین این کـه چگونه باید صورت خودرا بشویید این اسـت کـه اهداف پاک‌سازی خودرا مشخص کنید. آیا می‌خواهید ان را سریع، یک مرحله اي، یک‌بار در روز انجام دهید؟ سپس محدودیت هاي‌ خودرا تعیین کنید، مانند نوع پوست، تمیزی آب و محدوده قیمت، و از آنجا بروید.

جدیدترین مطالب سایت