مناطق تحت کنترل داعش چگونه است؟

مناطق تحت کنترل داعش چگونه است؟

در تازه ترین بحث ها در خصوص گزارشی در مورد وضعیت زنان در استان نینوای عراق و شهر موصل، نمایندگی سازمان ملل رسما اعلام کرده که نمی تواند گزارش ها را تایید کند.

 
موضوع در خصوص ختنه زنان و فتوایی است که در این زمینه از سوی داعش صادر شده است.

 
رسانه های عراقی روز شنبه به این موضوع پرداختند که نمایندگی سازمان ملل در عراق گفته ˈما نمی توانیم وجود چنین فتوا و اعمال آن در موصل را تایید یا رد کنیمˈ، اما در عین حال در بیانیه ای که صادر کرده، وجود فتوا در خصوص زنان و انجام آن در مناطق تحت کنترل داعش در سوریه را تایید کرده است.

 
سازمان ملل می گوید: گزارش اخیر به اظهارات خانم ژاکلین بادکوک یک بازرس این سازمان، اشاره دارد که از صدور فتوا و اعمال آن در موصل گزارش کرده بود.

 
گویا قرار است ˈیونامیˈ انجمن وابسته به سازمان ملل در امور انساندوستانه در عراق، درباره صحت این موضوع تحقیق کند.

 
نکته جالب اما اینکه سازمان ملل تایید می کند که وضعیت زنان در مناطق درگیری و بحران در عراق، نگران کننده است و آنان در معرض تجاوز، ازدواج اجباری و سوء استفاده های مختلف قرار دارند.

 
با این همه روز جمعه، داعش به زنان در استان نینوا و موصل مرکزآن هشدار داده تا حجاب کامل اسلامی را به قرائت داعش، رعایت کنند و در غیر این صورت مشمول مجازات هایی سخت تا حد مرگ خواهند بود.

 
پوشش کامل صورت، دست ها و پاها و استفاده نکردن از زیورآلات و وسایل زینتی ، از جمله دستور العمل های جدید داعش است که باید در این منطقه رعایت شود.

 
از دیگر شرایط سخت در این خصوص اینکه زنان بدون محارم نباید در سطح معابر ظاهر شوند و حتی مغازه داران نیز باید مانکن های ویژه البسه را با حجاب اسلامی و استفاده از پوشش های پلاستیکی، تزیین کنند.

 
در برخی بیانیه ها از سوی این گروه، تاکید شده که زنان باید لباس های گشاد بپوشند و از عطر و ادکلن هم استفاده نکنند. برای اجرا و نظارت بر این مقررات سخت، داعش گروههای گشت امر به معروف و نهی از منکر تشکیل داده است.
 

این گروه در افراطی ترین رفتار خود دانشکده های هنر استان را تعطیل و مجسمه های شعرای معروف را نابود کرده است.

 
داعش در بیانیه ای که روز شنبه در برخی رسانه های عراقی انتشار یافت، ادعا کرده که این مقررات و سخت گیری ها، به معنای محدودیت آزادی انسان ها نیست، بلکه ابتکاری است برای جلوگیری از انحطاط و ابتذال جامعه و نیز حمایت از انسانهاست.

 
کارشناسان اعتقاد دارند که این مقررات از سوی داعش، بیشتر به دین انسان ها لطمه می زند و در ضمن داعشی ها نمی توانند چنین ادعاهای دینی داشته باشند، چرا که بدیهی ترین اصول اسلامی زیر اعمال و رفتار این گروه تخریب شده است.
 

شاید یکی از نکاتی که باورپذیری صداقت داعش در زمینه حجاب زنان را سخت می کند، موضوع جهاد نکاح و شیوه های عمل آنان در این زمینه است که عملا فحشا را قبح زدایی کرده است.
 

در همین حال، برخی بازرسان سازمان ملل و فعالان مستقل حقوق بشری در عراق، تلاش دارند، سازمان ملل، شورای امنیت و سایر موسسات و سازمان های حقوق بشری و انساندوستانه را نسبت به مساله عراق حساس کنند تا به یک واکنش جهانی علیه داعش تبدیل شود، اما گویا از آن سو تمایل زیادی برای ورود به این موضوع نیست.

 
در یک هفته گذشته، علاوه بر کوچ اجباری مسیحیان از استان نینوا و آواره شدن بیش از یک میلیون و 200 هزار شهروند عراقی، داعش اقدام به تخریب همه جانبه عبادتگاهها و مساجد و حتی مراقد پیامبران الهی در نینوا کرده است.

 
انهدام مقبره یونس نبی آخرین مورد از این دست است که در روز جمعه بازتاب گسترده ای در عراق داشت و جامعه رسانه ای را شگفت زده کرد.
 
نیکلای ملادینوف فرستاده ویژه سازمان ملل در عراق، اواخر هفته گذشته و پس از کوچ اجباری مسیحیان، نسبت به فاجعه ای که در شمال عراق درحال وقوع است، هشدار داده و خواستار مداخله بین المللی علیه داعش شده بود.
 
وی در نامه ای رسمی خطاب به شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرده که داعش نه تنها تهدیدی علیه عراق بلکه تهدیدی علیه سراسر منطقه و فراتر از آن است و در عراق محدود نخواهد شد.

 

جدیدترین مطالب سایت