بروزرسانی : 19 تیر 1403

تب دنگی آیا کشنده است ؟

تب دنگی آیا کشنده است ؟

تب دنگی بیماری که متآستفانه این روزها بسیار شایع شده است و بسیاری از هم وطنان کشورمان به خاطر این بیماری درگذشتند. مجله تالاب در ادامه مطلب در مورد این بیماری تب دنگی بیشتر توضیح می دهد و این که لطفا مراقب خود بیشتر باشید واگر یکی از علائم های این بیماری خدای نکرده دچار شدید حتما به بیمارستان مراجعه فرمایید. 

توضیحات کامل در مورد بیماری تب دنگی 

تب دنگی که این روزها بسیار بر زبان ها افتاده است باعث ترس و وحشت مردم شده است . دلیل این ترس این است که تب دنگی باعث مرگ می شود اما این را بدانید که همه کسانی که دچار این بیماری می شوند. قرار نیست منجر به مرگ شوند و خیلی از این افرد پس از دوره این بیماری در صحت و سلامتی هستند. این بیماری از طریق پشه‌ای به نام پشه آئدس به انسان منتقل می‌شود.

این پشه که به ببر آسیایی مشهور شده است در مناطق استوایی جهان به‌ویژه آسیای جنوب شرقی از جمله مالزی وجود دارد. این بیماری گسترش زیادی یافته و تلفات انسانی زیادی برجای گذاشته است اما نگران نباشید و استرس به بدن خود وارد نکنبد. علائم این بیماری سردرد، کمردرد و پشت درد، تب معمولاً شدید و در برخی موارد خارش و جوش در قسمت‌های مختلف بدن است. موارد مرگش ۱ در هزار گزارش شده است.

تب دنگی چه بیماری است

علائم کامل بیماری تب دنگی چه چیزهایی است؟

لطفا خواندن موارد زیر را بسیار جدی بگیرید و اگر خدای نکرده دچار این علائم شدید حتما به پزشک و بیمارستان مراجعه فرمایید. 

نزدیک به %۸۰ از بیماران مبتلا به ویروس دنگی (۸۰ از ۱۰۰ نفر) هیچ گونه نشانه‌ای نداشته یا نشانه‌های بسیار خفیفی (مانند تب ملایم) دارند.

فقط وضعیت %۵ از بیماران (۵ از ۱۰۰ نفر) وخیم می‌شود،پس نگران و استرس به خود وارد نکنید

برای تعداد بسیار کمی از این افراد بیماری کشنده خواهد بود.

بیشتر مواقع نشانه‌ها بین ۴ تا ۷ روز آشکار می‌شوند.

 بنابراین اگر شخصی از مکانی که ویروس دنگی در آن شایع است بازگردد و پس از ۱۴ روز نشانه‌ها را در خود مشاهده نکند، به ویروس دنگی مبتلا نشده است.

معمولاً نشانه‌ها در کودکان مبتلا به ویروس دنگی، مشابه سرماخوردگی معمولی یا گاستروآنتریت (آنفلوآنزای معده، برای مثال استفراغ و اسهال) است.

با این حال احتمال پدید آمدن مشکلات حاد برای کودکان بسیار بیشتر است.

چگونه پیشگیری از بیماری تب دنگی کنیم؟

این بیماری شایع را لطفا جدی بگیرید و رعایت آن باعث سلامتی خود و خانواده می شود. متآستفانه هیچ واکسنی برای این بیماری تب دنگی ساخته نشده است. به گفته سازمان بهداشت جهانی از حشره کش ها استفاده کنید و از مکانی که آب راکد یا بی حرکت است به هیچ عنوان استفاده نکنید،و باید این آب راکت از بین برود چون باعث جذب این حشره می شود و نکته ی دیگر می توانید از لباس های ضخیم استفاده کنید .که کل بدن شما را بپوشانند و یا هنگام خواب از پشه بند استفاده کنید. تا می توانید مایعات بنوشید و از آب سالم بیاشامیدچون  مایعات بسیار برای بدن مفید است و سعی کنید از استرس دوری کنید حتی اگر خدای نکرده دچار این بیماری شدید هر چه قدر صبورتر باشید بهتر بدن شما به سمت بهبودی می رود. 

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت