انشا در مورد مصرف آب به مناسبت روز جهانی آب (۲۲ مارس)

مجموعه : انشا زیبا
انشا در مورد مصرف آب به مناسبت روز جهانی آب (۲۲ مارس)

آب بـه عنوان یکی از حیاتی‌ترین منابع برای تمام موجودات زنده، نقش بسیار مهمی در زندگی و اقتصاد جهانی دارد. حدود ۷۰٪ آب شیرین مصرفی توسط انسان در کشاورزی استفاده میشود. آب همچنین برای حل مشکلات صنایع و کاربردهای کشاورزی نقش اصلی دارد و بدون آن، زندگی انسان‌ها، جانوران و گیاهان امکانپذیر نیست.

 

تغییرات اقلیمی و بحران‌هاي‌ زیست‌محیطی تأثیر مستقیمی بر دسترسی بـه آب پاک و سالم دارند. افزایش دمای هوا و رویداد های شدید آب‌وهوایی می توانند منابع آبی را تخریب کنند و خطر شیوع بیماری‌هاي‌ مرتبط با آب را افزایش دهند.

 

روز جهانی آب چه روزی است؟

روز جهانی آب هر سال در ۲۲ مارس مصادف با دوم یا سوم فروردین ماه برگزار میشود. این روز برای نخستین بار درسال ۱۹۹۲ میلادی، در کنفرانس محیط زیست و توسعه سازمان ملل در شهر ریودوژانیرو کشور برزیل مطرح شد. هدف از نامگذاری این روز، ترویج و آگاه‌سازی در مورد اهمیت آب و منابع آبی، بـه‌ویژه آب شیرین، اسـت. همه ی ساله موضوعات مختلفی در زمینه آب پاک، بهداشت آب، حفظ منابع آبی و سایر موضوعات مرتبط مطرح میشود.

 

1. انشا در مورد آب مایه حیات

انشا در مورد آب مایه حیات

 

مقدمه:

آب یکی از عوامل اصلی برای حفظ زندگی و سلامتی ماست. اهمیت آب در زندگی بسیار بالاست و بدون آن، امکان بقا و رشد و توسعه مناسب نداریم. آب برای حفظ تعادل آبی در بدن ضروری اسـت. بدن برای عملکرد صحیح خود بـه مقدار مناسبی از آب نیاز دارد. آب برای حفظ ترشحات بدن مانند تعریق، ادرار و ترشحات دیگر ضروری اسـت ودر حفظ تعادل الکترولیتی نقش موثری دارد.

 

بدنه:

آب برای حفظ رطوبت پوست و موها بسیار مهم اسـت. مصرف کافی آب، باعث نرم شدن و لطافت پوست می شود و خشکی و ترک هاي‌ پوست را کاهش میدهد. همچنین، آب موها را نرم و لطیف می کند و از شکنندگی و خشکی آنها جلوگیری می کند.

 

آب برای حفظ عملکرد صحیح مغز و سیستم عصبی ضروری اسـت. مصرف کافی آب، بـه مغز انرژی می‌دهد و عملکرد بهتری را تضمین می کند. همچنین، آب بـه عنوان یک ماده حامل، مواد مغذی و اکسیژن را بـه سلول هاي‌ مغز منتقل می کند و از خستگی و خشکی مغز جلوگیری می کند.

 

آب برای حفظ عملکرد صحیح لوزالمعده و دستگاه گوارش ضروری اسـت. مصرف کافی آب، بـه هضم غذا کمک می کند و عملکرد صحیح لوزالمعده و روده ها را تضمین می کند. همچنین، آب بـه جذب موثر مواد مغذی از غذا کمک می کند و از مشکلات هضمی مانند یبوست جلوگیری می کند.

 

آب برای حفظ عملکرد صحیح کلیه ها و تخلیه مواد زائد ازبدن ضروری اسـت. مصرف کافی آب، بـه تخلیه مواد زائد ازبدن از طریق ادرار کمک می کند و عملکرد صحیح کلیه ها را تضمین می کند. علاوه بر این، آب بـه جلوگیری از ایجاد سنگ کلیه کمک می کند و از مشکلات کلیوی جلوگیری می کند.

 

نتیجه:

بـه طور کلی، آب عنصر اساسی در حفظ سلامت و زندگی بهتر اسـت. بنابر این، باید مطمئن شویم کـه مصرف کافی آب را در طول روز رعایت میکنیم تا بتوانیم از فواید و اهمیت آن برای سلامت بدن خود بهره ببریم.

 


مطالب مشابه: راهنمایی جامع و کامل در مورد صرفه جویی در مصرف آب


 

2. انشا در مورد آب آشامیدنی

انشا در مورد آب آشامیدنی

 

آب، نعمت بی نظیر خداوند، جلوه زیبایی و طراوت و مظهر پاکی و زلالی ودر واقع، دلیل اصلی ادامه هستی اسـت. در نبود آب، از خروش رودخانه ها، آواز دل نشین پرندگان، بازی ماهی ها، ترنّم شکوفه هاي‌ درختان، تبسّم و لبخند گل هاي‌ زیبا و رنگارنگ دنیای طبیعت خبری نخواهد بود. اگر آب نباشد، حس تماشا و لذت مفهومی ندارد. آری، آب جوهر خلقت، ریشه تمام زیبایی ها و اساس زندگی در جهان هستی اسـت.

 

حاله بـه سراغ آتش می‌رویم. دور آتش کـه بنشینید، می توانید حرارت آنرا احساس کنید، و بوی دود چوب و صدای ترق و تروق آنرا بشنوید. اگر خیلی نزدیک شوید، چشمان و سوراخ‌هاي‌ بینی‌ تان را می‌سوزاند. میتوانید برای همیشه بـه شعله‌هاي‌ درخشان خیره شوید کـه در تجسمی ابدی پیچ می خورند و سوسو میزنند. اما دقیقا بـه چه نگاه میکنید؟ شعله‌ها بـه وضوح جامد نیستند، مایع هم نیستند.

 

بیشتر شبیه گاز هستند چون با هوا درمی‌آمیزند، اما بیش ازآن دیده می شوند — و زودگذرتر هستند. و از نظر علمی، آتش با گاز متفاوت اسـت زیرا گازها بـه طور نامحدود دریک حالت باقی می مانند در حالی کـه آتش در نهایت می‌سوزد و خاموش می شود.

 

آتش هم یکی از نیازهای اصلی زندگی انسان اسـت و برای ادامه ي زندگی لازم اسـت. اما آب و آتش دو عنصر متضاد هستند و هیچگاه نمیتوانند دریک زمان و مکان با یک دیگر وجود داشته باشند چرا کـه آب آتش را از بین میبرد.

 

3. انشا در مورد اگر آب نباشد

انشا در مورد اگر آب نباشد

 

ممکن اسـت فکر کردن بـه بعضی چیزهایی کـه وجود دارند سخت نباشد. اما قطعا با فکر کردن بـه نبودن شان مُخ مان سوت میکشد. یکی ازآن چیزهای مهم کـه نمی‌شود بـه نبودنش فکر کرد آب اسـت. فکر کن دریک روز گرم تابستانی در حالی کـه از شدت گرما له له می زني، حتی چند قطره آب برای خوردن پیدا نمی کني…

 

اصلا لازم نیست فرمول ببافم و سوالات پی درپی بپرسم. خیلی راحت می‌گویم، طولی نمیکشد کـه بر اثر تشنگی جان بـه جان آفرین تسلیم می کني. بله ! آب عنصر اصلی همه ی ي مواد غذایی اسـت.

 

فکر نکن اگر آب نباشد قُلپ قُلپ نوشابه نوش جان میکنی. یا مثلاً آب میوه می خوري. نه! اینها خیالات اسـت. در ذره ذره ي هر مواد غذایی مقداری آب وجوددارد؛ کـه اگرنداشته باشد هیچ غذا یا میوه هاي‌ در عرصه ي حیات بـه وجود نمی‌آید. بنابر این آب شاه رگ حیات زندگی اسـت. بدون آب هیچ چیز وجود نخواهد داشت.

 

اما جالب اسـت کـه انسان متمدن امروزی همه ی ي اینها را می‌داند، اما همان‌ گونه بی اهمیت، بـه استفاده ي بی رویه و گاه غیر ضروری از این منبع حیات می‌پردازد. بسیاری از ما آدم ها خوب میدانیم دریا ها و اقیانوس ها لبریز از آب اسـت.

 

این را هم خوب می‌دانیم از سه چهارم آبی کـه کل زمین را در بر گرفته فقط، یک درصد آن بـه عنوان آب شیرین قابل استفاده اسـت. بقیه اش حاوی نمک اسـت کـه کمتر جنبنده و جانداری کـه در خشکی زندگی می کند، قادر بـه نوشیدن اش اسـت.

 

حتی درختان و گیاهان هم از همین یک درصد آب شیرینی کـه در حال حاضر وجوددارد استفاده می‌کنند. با این حساب ما با همه ی ي جانداران در این مقدار اندک آب سهیم هستیم. من نمی‌خواهم کسی را متهم بـه بی شعوری کنم. اما بالاخره باید مرز بین داشتن شعور و بی شعوری معلوم بشود.

 

قضاوت را هم بـه عهده ي خودتان میگذارم کـه: آیا با مشکل بزرگی کـه جهان، بـه خصوص کشورما کـه بـه عنوان کشوری نیمه خشک و خشک، دست و پنجه نرم می کند، درست اسـت کـه از آب، این منبع حیات ؛ بـه بدترین شیوه استفاده کنیم. از شیوه ها اسم نمی‌برم. چون خطاکاران بهتر میدانند چقدر زشت وبی خردانه از آب شیرین استفاده می‌کنند.

 

4. انشا در مورد اهمیت وجود آب

انشا در مورد اهمیت وجود آب

 

خداوند در قرآن درباره آب می فرماید: ما هر چیزی زنده اي را از آب قرار دادیم. آب یکی از مهم ترین ؛ منابع حیاتی جهان اسـت . کـه بدون آن زندگی کردن برای همه ی موجودات امکان پذیر نیست، و حیات همه ی موجودات جاندار بـه آن وابسته اسـت و مایه ي برکت الهی اسـت.

 

آب ماده اي فراوان ؛ در زمین اسـت و بـه شکل هاي‌ مختلفی هم چون : دریا ؛ باران ؛ رودخانه و … دیده می شود. آب مرتبا در چرخه خود از حالتی بـه حالت دیگر ؛ تبدیل می شود .هر گونه حیات ؛ محتاج و نیاز مند آب می‌باشد. انسانها از آب آشامیدنی مناسب سوخت و ساز بدن خود استفاده میکنند.

 

با رشد جمعیت ؛ منابع طبیعی در حال تمام شدن هستند و این مورد باعث نگرانی همه ی شده اسـت. ما معتقدیم کـه آب مایه ي حیات انسان و همه ی موجودات اسـت. باران وآبی کـه از آسمان می بارد موجودات را سیراب می کند و این آب، زمین مرده را زنده می مند و همه ی ي موجودات از این نعمت استفاده میکنند و نیازهای واقعی خودرا برطرف می کند.

 

پس باید از این منبع خوب مواظبت کنیم و بیهوده آّب را هدر ندهیم چون زندگی ما بـه آن وابسته اسـت و بدون آن زندگی معنایی ندارد. ما باید از قوانین حفاظت از آب آگاهی لازم داشته باشیم و ازآن پیروی کنیم

1- در هنگام مسواک زدن شیر آب را باز نگذاریم تا آب هدر نرود.

2- لوله هاي‌ آب منزل را عایق بندی کنیم.

3- برای سلامت لوله هل نیز آب را مرتبا بازرسی کنیم.

 

پس نتیجه می‌گیریم کـه اب ؛ سرمایه و وارث پدر ما نیست بلکه امانتی برای فرزندان ما در آینده اسـت پس ؛ در حفظ این امانت باید نهایت تلاش را بکنیم.

 

5. انشا در مورد صرفه جویی در آب

انشا در مورد صرفه جویی در آب

 

مقدمه:

هر جا کـه آب باشد سرسبزی و شادی درکنار مردم اسـت و اگر نباشد کویر و خشکسالی بیداد می کند. خداوند در قران هم اشاره می کند کـه ما آب پاک را برای سرسبزی و شادی شـما دادیم.

 

بدنه:

آب تنها نوشیدنی کـه هیچ مایعی نمی‌تواند جای آن را بگیرد، پس کمی بـه خود بیاییم و بدانیم کـه یک لیوان آب جان هفت نفر را نجات میدهد، پس اگر صرفه جویی کنیم میتوانیم زندگی را بـه انسان، گیاه و حیوان بازگردانیم. چه بسیار موجودات و حتی انسانهایی کـه برای یک لیوان آب از دست رفتند و ما بـه خودمان نیامدیم.

 

آب این مایه پر از حس و زندگی را دریابیم و برای نجاتش کاری کنیم. برای آبی کـه عمری ما را نجات داد هشتک زدن و نوشتن مقاله کار ساز نیست، باید مصرف را پایین بیاوریم و بدانیم کـه با کمک هم می‌توانیم طبیعت را نجات دهیم.

 

روزهایی کـه آب را صرف شستن ماشین میکنیم بـه یاد اوریم و بدانیم کـه با یک مقدار کم آب هم می توان مسواک کرد، با یک لیوان آب هم می توان صورت شست. اما کاش از خودمان شروع کنیم و روزانه و کم کم مصرف آب را پایین بیاوریم و بدانیم کـه هرروز ممکن اسـت آّبی برای مصرف وجود نداشته باشد و جنگ آب از راه برسد.

 

چه قدر دلگیراست روزی کـه وادار شویم برای یک بطری آب صف بایستیم. چه قدر درد ناک می شود پرندگان تشنه و دل مرده آواز سر ندهند و ازآن بدتر گلها زرد و دل مرده شوند. و چه قدر مرگ آورست روزی کـه ببنیم جانوارن، درخت و جنگل و همه ی موجودات در انتظار روزهای زرد باشند و ما هم بدحال و نگران باشیم. پس قبل از این‌که این روزهای تلخ از راه برسند کاری کنیم.

 

نتیجه گیری:

قدر آب را مانند ثانیه هاي‌ عمرمان بدانیم تا روزی وادار نباشیم درد بکشیم. هر قطره اش هم حساب دارد و باید روزی جوابگو باشیم.

 

6. انشا کودکانه در مورد صرفه جویی در آب

انشا کودکانه در مورد صرفه جویی در آب

 

مقدمه:تا کنون بـه نبودن آب فکر کرده‌اید تصور کرده‌اید زندگی بدون آب چگونه خواهد بود؟ مگر نمی‌گویند آب مایه حیات اسـت، مگر می شود بدون مایه ي حیات زنده بود

 

تنه انشاء:

اسراف می‌کنیم و هدر می‌دهیم این مایه ي بـه اصطلاح حیات را کـه بدون آن حتی نمی توانیم برای چند روز هم زنده بمانیم و زندگی کنیم در حالی کـه همه ی می‌دانیم آب، طلای بی رنگی اسـت کـه در دنیای واقعی قیمت چندانی ندارد و همگی بـه دنبال طلای زردی هستند کـه روز بـه روز قیمت او رو بـه افزایش اسـت در حالی بدون طلای زرد می توان سال‌ها زندگی کرد اما بدون قطره ایی آب نمی‌توان حتی زنده بود.

 

ما قدر داشته هایمان را نمیدانیم و آنرا بـه سهولت هدر میدهیم، چه می شد اگر ماشین هایمان را زیر آب شلنگ نگیریم و با چند سطل آب، آنرا بشوریم و یا در تابستان ها بـه جای آب بازی در حیاط و حمام بـه استخر برویم و بهینه استفاده کنیم.

 

زمانی کـه بـه حمام میرویم کمی کمتر دوش آب را بازکنیم و هنگام آب دادن بـه درختان و گل ها بـه جای کشیدن شلنگ آب بـه دنبال خود، از آب پاش استفاده کنیم و برای شست و شوی حیاط بـه جای این‌که با آب، کثیفی ها را پاک کنیم با یک جارو و یک ظرف آب بـه تمیزی بهتر و مصرف کمتر، آب بیشتری را صرفه جویی کنیم و همچنین من و شـما کـه در وعده هاي‌ مختلف مسواک میزنیم بـه جای باز کردن دائم شیر آب برای یک مسواک زدن،

 

از یک لیوان آب استفاده کنیم. بـه خدا کـه همین قطراتی کـه بـه نظر من و شـما کم یا ناچیز بـه نظر میرسد با جمع شدن روزانه و سالانه ي آن، دریای بزرگی می سازد کـه خودمان هم از دیدن آن تعجب می‌کنیم.

 

نتیجه گیری:

قطره ها جمع می شوند و دریایی می سازند بـه بزرگی زمین، چه قدر دنیا زیبا می شد اگر همگی بهینه مصرف می‌کردند تا همیشه مصرف کنند.

 

7. انشا در مورد صرفه جویی در آب برای دانش آموزان

انشا در مورد صرفه جویی در آب برای دانش آموزان

 

مقدمه:

آب یکی از مهمترین عواملی اسـت کـه برای زندگی ما ضروری اسـت. بدون آب، ما نمی توانیم زندگی کنیم. آب در تأمین نیازهای روزمره ما مانند آشامیدن، آشپزی، بهداشت شخصی و شستشو بسیار حیاتی اسـت.

 

بدنه:

اهمیت آب سالم در زندگی بـه چندین جهت اسـت. اولاً؛ آب سالم بـه ما کمک می کند تا از بیماریها و عفونت‌ها خودرا محافظت کنیم. آب آلوده میتواند باکتری‌ها، ویروس‌ها و مواد شیمیایی ضرربار دیگر را حمل کند کـه بـه سلامتی ما آسیب میرساند. آب سالم و تمیز برای بهداشت شخصی، شستشو و آشامیدن بسیار مهم اسـت.

 

ثانیاً؛ آب سالم بـه ما کمک می کند تا بدن خودرا بـه خوبی نگه داریم. آب برای حفظ تعادل آبی بدن، حمل مواد مغذی و دفع مواد زائد ازبدن ضروری اسـت. همچنین، آب بـه ما کمک میکند تا انرژی لازم برای فعالیت‌هاي‌ روزمره داشته باشیم و از خستگی و خشکی جلوگیری کنیم.

 

سوماً؛ آب سالم برای حفظ محیط زیست و حفظ تنوع زیستی نیز بسیار مهم اسـت. آب تأثیر بسیاری بر روی محیط زندگی حیوانات و گیاهان دارد و برای حفظ اکوسیستم‌ها و حفظ تعادل طبیعی بسیار حیاتی اسـت. بـه طور کلی، آب سالم یک منبع زندگی اسـت و بدون آن، زندگی ما ممکن نیست. بنابر این، حفظ منابع آب، پاک‌سازی آب و استفاده مناسب ازآن بسیار حائز اهمیت اسـت تا بـه سلامتی و رفاه خود و جامعه کمک کنیم.

 

آبی کـه برای نوشیدن و استفاده در کشاورزی استفاده می شود، باید تمیز و سالم باشد. آب آشامیدنی باید خالی از هر گونه آلودگی باکتریایی، ویروسی و شیمیایی باشد. برای خاطرجمعی از کیفیت آب آشامیدنی، آنرا می توان مورد آزمایش و تحلیل قرار داد تا خاطرجمعی حاصل شود کـه آب خالی از آلودگی اسـت.

 

همچنین، در کشاورزی نیز استفاده از آب تمیز و سالم بسیار مهم اسـت. آب آلوده می تواند بـه گیاهان آسیب برساند و باعث کاهش عملکرد و کیفیت محصولات شود. در این رابطه، استفاده از آبی کـه بـه طور مناسب تصفیه شده و خالی از آلودگی‌هاي‌ بیولوژیکی و شیمیایی اسـت، بسیار مهم اسـت.

 

نتیجه:

بـه طور کلی، برای حفظ سلامتی انسان‌ها و حفظ محیط زیست، استفاده از آب تمیز و سالم برای نوشیدن و کشاورزی بسیار ضروری اسـت و این موضوع نیازمند توجه بـه منابع آب، پاک‌سازی آب و حفظ کیفیت آن اسـت.

 


مطالب مشابه: عکسهای زیبا از نقش آب در طبیعت


 

8. انشا در مورد آب برای تمام پایه ها

انشا در مورد آب برای تمام پایه ها

 

آتش یکی از مهم ترین اکتشافات بشر در طول تاریخ اسـت کـه تاثیر زیادی در رشد و پیشرفت انسان در زمینه هاي‌ مختلف داشته و بـه بقای انسان کمک کرده اسـت. اگر چه آتش نقش مهمی در زندگی ما دارد اما استفاده ازآن بـه قدری رایج و عادی شده کـه بسیاری از ما بـه چیستی و چرایی آن اهمیتی نمیدهیم و شاید تا بـه حال از خودمان نپرسیده باشیم آتش چیست و از کجا آمده اسـت،

 

اما این سوال یکی از رایجترین پرسش هایي اسـت کـه کودکان کنجکاو از والدین خود می پرسند. جالب اسـت بدانید کـه اگر آتش نبود بسیاری از کارهای انسان قابل انجام نبود، حتی غذا خوردن انسانها نیز با مشکل مواجه می ‌شد. حالا کـه دانستیم آتش چقدر برای زندگی ما انسانها اهمیت دارد بـه سراغ یک عنصر مهم دیگر یعنی آب میرویم کـه بـه اصطلاح مایه حیات اسـت.

 

زندگی همه ی موجودات کره زمین بـه بودن آب سالم وابسته اسـت. آب ؛ حیات را بـه کره زمین هدیه داده اسـت و یکی از نعمت هاي‌ بزرگ خداوند بـه شمار می‌رود، هر انسانی باید نهایت تلاش خودرا بکند، تا در مصرف آب اسراف نکند. خداوند در قران کریم، ارزش زیادی برای آب قائل اسـت و می فرماید: همه ی را از آب آفریدم ؛ و همین طور می فرماید: با نزول آب زمین هاي‌ مرده را زنده می‌کنم.

 

خداوند در آیه 30 سوره مبارکه انبیاء می‌فرماید «وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاءِ کلُ‏َّ شىَ‏ْءٍ حَى»؛ «و هر چیز زنده ‏اى را از آب قرار دادیم؟! دو نوع آب داریم، یکی آب شرب و قابل نوشیدن، و دیگری آب شور کـه بیشتر دریاها را تشکیل می‌دهد. آب قابل نوشیدن از روش هاي‌ مختلفی بـه دست ما می‌رسد، کـه عبارتند از : آب باران ؛ آب چاه و قنات ها و رودخانه ها، آب حاصل از ذوب شدن برف ها و یخچال ها .

 

آب شرب پس از زحمات فراوان و تصفیه در تصفیه خانه ها ؛ بـه دست ما می‌رسد، البته آب چاه ها بیشتر شان قابل شرب بوده و الان نیز در برخی جاها از آب شرب چاه استفاده میکنند . آب و آتش دو عنصر کاملا متضاد هستند و علاوه بر تضاد معنایی، در واقعیت نیز با یک دیگر تضاد دارند.

 

9. انشا ادبی در مورد آب برای تمام پایه ها

انشا ادبی در مورد آب برای تمام پایه ها

 

مقدمه:

روزی با بـه یاد آورید کـه فقط برای مدتی کوتاه آب نداشتید و کولرتان هم کار نمیکرد کلافه میشوید و بی کار و بی حس…

 

بدنه:

آب مایه زندگی کـه نه خود زندگی اسـت و باید همیشه برای نگاه داشتنش تلاش کنیم. آب را چون جان شیرین عزیز بدارید و قطره قطره اش رابا حساب و دقیق مصرف کنید. اگر روزی برسد کـه آبی برای آشامیدن نباشد پس بهتر اسـت زندگی هم نباشد، گل ها پژمرده، دلها بی رمق، درختان زرد و همه ی دنیا در غمی بزرگ فرو خواهد رفت.

 

اگر روزهای تلخ را تجربه نکرده اید بدانید کـه بی آبی بدترین روزهای عمر اسـت کـه هیچوقت از یاد نمیرود. روزی کـه از خواب برخیزید و آبی برای نوشیدن و شست و شو و کارهای روزمره نباشد، آن روز روز عزا و ناراحتی و ماتم اسـت. روزهایی را کـه آب فراوان مصرف می کنید قدر بدانید و هر لحظه خدا را شکر کنید.

 

لیوانی آب را دور نریزید و بدانید کـه همان یک لیوان آرزوی یک نفر اسـت کـه از فاضلاب و آب هاي آلوده مصرف می کند. یک ذره آب را هدر ندهید کـه روزگار سختی درپیش خواهد بود اگر اینروزها صرفه جویی نکنید و برای آیندگان و فرزندانتان دل نسوزانید.

 

اگر فرزندانتان را دوست دارید آب را برایشان نگاه دارید و بدانید کـه روزی تمام خواهد شد و باید دست در دست بگذاریم و فقط دعا کنیم کـه خداوند مهربان کاری کند. این مایه خوش طعم و بهشتی را جون نفس و نبض خودتان ارجمند و عزیز بشمارید تا جان شیرینتان بـه خطر نیفتد.

 

آب این در کمیاب را چون مروارید در صدف پاس دارید و برای روزهایی کـه در راه اسـت کاری کنید. هر صبح خدا را برای داشتن این آب شاکر باشید و از این‌که فراوانی نعمت اسـت مغرور نشوید کـه همانا کفران نعمت از دستتان خواهد گرفت و حسرت برجای خواهد ماند.

 

روزهای گرم تیرماه را چگونه بی آب سر خواهید کرد و شاهد نابودی جنگل و درخت و زندگی خواهید بود. بـه گفته سهراب آب را گل نکنید و من می‌گویم آب را هدر ندهید تا در فرو دست هم همه ی سیره ها پر بشویند و شاد و شادمان بمانند. قدر آب را بدانید کـه همه ی برکت اسـت و شادی و لذت..صرفه جویی فراموش نشود. دریک روزگرم یک لیوان آب خنک از هر نوشیدنی بهتر اسـت و خوش مزه تر.

 

نتیجه گیری:

همه ی حرف ها در این جمله خلاصه می شود کـه قدر آب را بدانید تا زنده بمانیم.

 

10. انشا رسمی در مورد آب برای تمام پایه ها

انشا رسمی در مورد آب برای تمام پایه ها

 

آب، نعمت بی مانند خداوند، جلوه زیبایی و طراوت و مظهر پاکی و زلالی ودر واقع، دلیل اصلی ادامه هستی اسـت. در نبود آب، از خروش رودخانه ها، آواز دل نشین پرندگان، بازی ماهی ها، ترنّم شکوفه هاي‌ درختان، تبسّم و لبخند گل هاي‌ زیبا و رنگارنگ دنیای طبیعت خبری نخواهد بود. اگر آب نباشد، حس تماشا و لذت مفهومی ندارد. آری، آب جوهر خلقت، ریشه تمام زیبایی ها و اساس زندگی در جهان هستی اسـت.

 

پس بیایید در استفاده بهینه از این ماده پرارزش کوشش کرده، از مصرف بی رویّه آن بپرهیزیم.آب، مظهر زلالی و طراوت اسـت و انسان، با نگاه بـه آب دریاها و رودخانه هاي‌ جاری در طبیعت و جریان آن در کل نظام هستی، بـه وجود خالقی یکتا و بی مانند پی برده، احساس آرامش می کند. ادامه حیات درختان و گیاهان و سایر موجودات عالم، تنها باوجود آب امکان پذیر اسـت.

 

امام صادق علیه السلام در تعبیری زیبا و شیوا، بـه این موضوع اشاره کرده، می فرماید: «مزه آب، مزه حیات و زندگی اسـت». این تعبیر پرمعنا، زمانی برای انسان ملموس اسـت کـه در تابستان گرم، پس از یک تشنگی طولانی، بـه آب گوارایی دست یابد و پس از نوشیدن جرعه اي ازآن، نفسی تازه کرده و احساس می کند دوباره روح بـه جسم بی جانش بازگشته اسـت.

 

11. انشا در مورد روز جهانی آب

انشا در مورد روز جهانی آب

 

بدون شک، آب مهم ترین عامل در طهارت روحی و جسمی انسان هاست، بـه طوری کـه بدون وضو و غسل، طهارت روحی حاصل نشده و انسان نمیتواند پای در پیشگاه باری تعالی بنهد. هم چنین بیش تر ناپاکی هاي‌ جسمی بـه وسیله آب از بین می‌رود و بی آن مقدّمه، حضور در برابر خدا و انجام تکالیف و عبادات و رسیدن بـه تکامل میسّر نیست.

 

از سویی نیز در اثر نبود آب در طبیعت، آلودگی محیطی بـه سهولت پدید می‌آید ودر پی آن، بیماری ها در شهرها و روستاها شیوع پیدا می کند ودر نهایت، بازهم انسان از رشد و تکامل محروم خواهد شد. از این رو، شایسته اسـت انسان آب را بـه اندازه نیاز بـه خدمت فراخواند.امیرمؤمنان علیه السلام درکتاب شریف نهج البلاغه، شگفتی آب را یکی از نشانه هاي‌ خداشناسی معرفی میکنند. آن حضرت چاه هاي‌ فراوانی در مدینه و اطراف آن و سرزمین يَنبُع سر راه کوفه و مکه حفر کردند و بیش تر آنها را وقف فقیران یا مسافران راه خدا نمودند.

 

ایشان هم چنین در بسیاری از مواقع، بـه صرفه جویی در مصرف آب سفارش میکردند. روزی حسن بَصْری همراه امیرمؤمنان درکنار رود فرات قدم می زد، کـه تشنه شد و ظرفی را از آب پر کرد و مقداری ازآن را خورد و بقیه را روی زمین ریخت. در این هنگام حضرت بـه او فرمود: «اسراف کردی؛ باید آب را روی آب یا در پای درختی یا گلی می ریختی».

 

12. انشا در مورد روز جهانی آب برای تمام پایه ها

انشا در مورد روز جهانی آب برای تمام پایه ها

 

زندگی همه ی موجودات کره زمین بـه بودن آب سالم وابسته اسـت. آب ؛ حیات را بـه کره زمین هدیه داده اسـت، و یکی از نعمت هاي‌ بزرگ خداوند بـه شمار می‌رود، هر انسانی باید نهایت تلاش خودرا بکند، تا در مصرف آب اسراف نکند.

 

بدنه:

خداوند در قران کریم، ارزش زیادی برای آب قائل اسـت، و می فرماید: همه ی را از آب آفریدم ؛ و همین طور می فرماید: با نزول آب زمین هاي‌ مرده را زنده میکنم. خداوند در آیه 30 سوره مبارکه انبیاء می‌فرماید «وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاءِ كلُ‏َّ شىَ‏ْءٍ حَى»؛ «و هر چیز زنده ‏اى را از آب قرار دادیم؟!»

 

دو نوع آب داریم، یکی آب شرب و قابل نوشیدن، و دیگری آب شور کـه بیشتر دریاها را تشکیل می‌دهد. آب قابل نوشیدن از روش هاي‌ مختلفی بـه دست ما میرسد، کـه عبارتند از :

 

آب باران ؛ آب چاه و قنات ها و رودخانه ها، آب حاصل از ذوب شدن برف ها و یخچال ها . آب شرب پس از زحمات فراوان و تصفیه در تصفیه خانه ها ؛ بـه دست ما می‌رسد، البته آب چاه ها بیشتر شان قابل شرب بوده و همین حالا نیز در برخی جاها از آب شرب چاه استفاده میکنند .

 

موارد کاربرد آب می تواند بـه دو صورت باشد :

بـه صورت آب آشامیدنی و استفاده در زمین هاي‌ کشاورزی

سرسبزی طبیعت ؛ رویش گیاهان رنگارنگ، پیدایش مراتع، مزارع و باغ‌ها با درختان مختلف و انواع گوناگون میوه‌ها همه ی وابسته بـه بودن آب اسـت.

 

نکاتی در صرفه جویی آب

  • برای مسواک زدن، یک لیوان آب کافی اسـت.
  • شیر آب را تا انتها باز نکنیم
  • در هنگام استحمام، در فواصل شست و شو کـه نیازی بـه آب نیست، حتماً شیر آب را ببندیم.
  • برای نوشیدن آب در پارک ها یا مدارس، از لیوان استفاده کنیم.
  • هنگام شستن دستها و وضو گرفتن، شیر آب را بـه طور مداوم باز نگذاریم.
  • انشا در مورد اب کلاس سوم ابتدایی

 

نتیجه گیری :

آب مایه حیات اسـت، ما باید قدر نعمتی کـه خداوند بـه ما عطا کرده رابدانیم ؛ در مصرف آب اسراف نکنیم و از خداوند بابت این نعمت شکرگزار باشیم.

 


مطالب مشابه: آینده آب در ایران به روایت تصویر


 

در پایان

در نهایت، آب بـه عنوان یک عنصر حیاتی، باید بـه گونه‌اي مدیریت شود کـه همه ی افراد بتوانند بـه آن دسترسی داشته باشند و ازآن بهره‌مند شوند، زیرا حق دسترسی بـه آب پاک و سالم یک حق بشری اسـت.

جدیدترین مطالب سایت