جستجو در تالاب

7 نکته ضروری که باید درمورد کوهنوردی بدانید (انتخاب ورزش کوهنوردی)

مجموعه : رپورتاژ آگهی
7 نکته ضروری که باید درمورد کوهنوردی بدانید (انتخاب ورزش کوهنوردی)

7 نکته ضروری که باید درمورد کوهنوردی بدانید

یکی از بهترین ورزش های سالم و مفید کوهنوردی میباشد. اگر قصد کوهنوردی را دارید باید حتما این 7 نکته مهم را بدانید و از تجهیزات مهم و ضروری گفته شده در اینجا استفاده نمایید.

 

انتخاب ورزش کوهنوردی: فعالیت‌هاي‌ ورزشی اگر تبدیل به فعالیت‌هاي‌ گروهی شوند، تاثیر بیشتری روی سلامت روان می گذراند. یکی از بهترین ورزش‌هایي که میتوان سراغش رفت، کوهنوردی است. این ورزش را هم میتوان به صورت فردی انجام داد و هم می توان به صورت گروهی و حتی خانوادگی به انجام ان پرداخت.

 

برای کوهنوردی علاوه بر عزم راسخ، به وسایلی نیاز دارید که این فعالیت را برایتان امن و راحتتر میکنند. دراین مقاله به کوهنوردی و تجهیزات لازم برای ان میپردازیم.

 

چرا باید ورزش کوهنوردی را انتخاب کنیم؟

هر ورزش و فعالیت جسمی، میتواند بر ترشح هورمون‌هاي‌ شادی بخش تاثیر گذار باشد. کوهنوردی هم مثل سایر فعالیت‌هاي‌ بدنی است، با این تفاوت که چون در دل طبیعت انجام می شود، احتمال ترشح هورمون‌هاي‌ شادی بخش بیشتر هم خواهد بود، چون طبیعت، خواه‌ناخواه باعث التیام وضعیت روحی افراد می شود.

 

نکته دومی که میتوان به مزایای کوهنوردی اضافه کرد، لذت فتح کردن و به انجام رساندن است. تحقیقات نشان داده‌اند، به انجام رساندن هدف‌ها، باعث ایجاد احساس شادی در افراد می شود، طوریکه این شادی شبیه یک پاداش برای کاری است که به انجام رسیده است. احساس فتح قله یا ایستگاه‌هاي‌ مختلف، حس خوب دریافت پاداش رابه کوهنوردان می دهد.

 

امتیاز مثبت سوم هم مربوط به وقتی می شود که چند کوهنورد دور هم جمع می شوند و به صورت دسته جمعی به این فعالیت میپردازند. کسانی که در جمع افراد همگن هستند، علاوه بر این که احساس تعلق خاطر بیشتری میکنند، شادی و آرامش بیشتری را هم تجربه خواهند کرد.

 

شناسایی اساسی‌ترین تجهیزات

7 نکته ضروری که باید درمورد کوهنوردی بدانید (انتخاب ورزش کوهنوردی)

7 نکته ضروری که باید درمورد کوهنوردی بدانید

 

بعد از این که لباس، کیف و کفش مخصوص کوهنوردی را تهیه کردید، نوبت به شناسایی سایر لوازم و تجهیزات سفر و کوهنوردی می رسد. به همراه داشتن طناب کوهنوردی که ان را از مراکز معتبر تهیه کرده اید به همراه زیرانداز، چراغ قوه، رادیو، باتری اضافه، پاوربانک، قمقمه آب، فلاسک چای، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، سوت، کارت شناسایی، مواد خوراکی کم حجم و پرانرژی مثل انواع آجیل و خرما، لوازم آتش‌زا مثل فندک یا کبریت، جعبه کمک‌هاي‌ اولیه، کیف پول، دفتر بیمه و لوازم بهداشتی مثل دستمال کاغذی جزو مواردی است که دریک کوهپیمایی کوتاه مدت می تواند به کارتان بیاید. ضمن این که استفاده از باتون یا باتوم کوهنوردی هم به صورت یک تکیه‌گاه عمل میکند و بشما در طول سفر بیشتر کمک خواهد کرد.

 

به دنبال جزئیات بیشتر

اگر کوهنوردی‌تان طولانی شود بیشتر موارد بالا به جزئیات بیشتری تقسیم خواهند شد؛ برای مثال پوشاک کوهنوردی شامل مجموعه متنوعی میشود که از لباس زیر گرفته تا کفش دو پوش، شلوار و کاپشن پلار و گتر خواهد شد.

 

درکنار لباس، به لوازم آشپزی از جمله چراغ خوراک پزی، سوخت اضافه، ماهیتابه، قرص یا ژل الکل و قرص کلر نیاز خواهد بودو درکنار همه ی اینها به تهیه چادر کوهنوردی هم احتیاج خواهد بود.

7 نکته ضروری که باید درمورد کوهنوردی بدانید (انتخاب ورزش کوهنوردی)

7 نکته ضروری که باید درمورد کوهنوردی بدانید

 

راهنمای خرید کفش کوهنوردی

شاید اصلی‌ترین وسیله برای آغاز کوهنوردی را بتوان کفش مناسب دانست. راهپیمایی‌هاي‌ طولانی و وجود سنگلاخ نیاز به کفشی دارد که بتواند به خوبی از پاها مراقبت کند، پیشنهاد می کنیم خرید کفش کوهنوردی رابه ساعت‌هاي‌ پایانی روز موکول کنید که پایتان در بزرگ ترین حالت خودش است.

 

ضمن این که در فصول سرد سال باید جوراب ضخیم بپوشید. بنابر این اگر کفشتان کمی، مثلاً در حد نیم سایز، از پایتان بزرگ تر باشد، برایتان مشکلی ایجاد نخواهد کرد و اتفاقا انتخاب هوشمندانه‌اي هم خواهد بود.

 

انتخاب لباس مخصوص کوهنوردی

سبکی و اسانی حرف اول را در انتخاب لباس کوهنوردی می زند. اگر کوهنوردی حرفه‌اي نیستید لازم نیست سراغ خرید لباس‌هاي‌ حرفه‌اي بروید. بلکه با توجه به فصل، دست به انتخاب بزنید. اگر در فصول گرم سال کوهنوردی می کنید، خنک بودن لباس و تهیه شدن آن از الیاف طبیعی اهمیت زیادی دارد. الیاف طبیعی امکان تعریق مناسب پوست را فراهم می کند و بدن را خنک نگه می‌دارد.

 

در فصول سرد سال اما قضیه کاملا متفاوت است. استفاده از کاپشن‌هاي‌ گرم، بادگیر و شلوار مخصوص به همراه جوراب‌هاي‌ پشمی و کلاه‌هاي‌ گرم انتخاب‌هاي‌ خوبی برای گرم نگه داشتن بدن خواهند بود.

 

کدام کوله را انتخاب کنم؟

بعد از کفش به دو کیف نیاز پیدا میکنید، یکی کوله پشتی مخصوص کوهنوردی است و دیگری کیف کمری. کوله پشتی مخصوص کوهنوردی بهتر است به خوبی وزن را روی نقاط مختلف کمر تقسیم کند و محفظه‌هاي‌ متنوعی هم برای قرار دادن وسایل مختلفی که باید به همراه ببرید، داشته باشد.

 

طبق معمول کوله پشتی‌هاي‌ مخصوص کوهنوردی، طول زیادی دارند تا بتوان وسایل مختلف از جمله باتون یا باتوم کوهنوردی را داخلشان قرار داد. کوله‌ها را بر حسب حجم و بر اساس واحد لیتر می توان تهیه کرد.

 

بعد از انتخاب کوله، بهتر است یک کیف کمری آسان و سبک هم انتخاب کنید که ضد آب باشد. این کیف برای قرار دادن لوازم ضروری که باید دم دستتان باشند، کارامد خواهد بود. گوشی، کارت شناسایی، داروی مورد نیاز، چند شماره خرما و پول میتوانند داخل این کیف قرار بگیرند.

 

کوهپیمایی با خانواده

اگر دوست دارید تجربه‌هاي‌ شیرین خانوادگی برای خودتان بسازید، کوهنوردی دسته جمعی را گوشه برنامه‌هایتان قرار دهید. دراین کوهنوردی‌ها لازم است وسایل ضروری و مورد نیاز هر یک از اعضای خانواده رابه همراه داشته باشید و با توجه به توان جمع، مسافتی را برای کوهپیمایی انتخاب کنید که پیمودن ان برای همه ی مقدور باشد. اگر کسی مشکل خاصی دارد قبل از سفر چک کنید و مطمئن شوید که اجازه کوهپیمایی دارد.

 

قبل از سفر هم حتماً وضعیت آب و هوا را چک کنید، به خصوص اگر قرار است بچه‌ها رابه همراه ببرید. به هیچ عنوان در هوای بارانی کوهنوردی نکنید و حتی اگر هواشناسی، وضعیت هوا را آفتابی نشان داد، بازهم به همراه داشتن وسایلی از جمله لباس گرم و انواع چترهای پسرانه و دخترانه برای محافظت از بچه‌ها، جزو محکم‌کاری‌هایي است که لازم است در کوهنوردی خانوادگی به ان توجه کنید.

 

کوهنوردی ورزشی سالم و با نشاط

رپورتاژ اگهی

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت
کلیپ دیدنی از فریب راحت مغز انسان (حتما ببینید)
کلیپ دیدنی از فریب راحت مغز انسان (حتما ببینید)