آموزش روشی ساده برای افزایش اعتماد به نفس کودکان

آموزش روشی ساده برای افزایش اعتماد به نفس کودکان

8 روش برای تقویت اعتماد به نفس در کودکان

داشتن فرزندی خلاق و باهوش نیاز به انجام کارهای هست این روش ساده را در مقاله زیر مطالعه نمایید در علم روانشناسی، اعتماد به نفس بعنوان ارزشیابی هدف دار فرد از خود تعریف شده هست

 

“من نمی تونم فوتبال بازی کنم. من قوی نیستم. من نمی تونم نمره هاي خوبی بگیرم. ”
اگر این جملات به نظرتان اشناست و احساس میکنید که کودک شما با گفتن این جملات اعتماد به نفس کافی ندارد، بدانید که تنها نیستید.

 

اعتماد به نفس چیست؟

در علم روانشناسی، اعتماد به نفس بعنوان ارزشیابی هدف دار فرد از خود تعریف شده هست. به عبارت ساده تر، اعتماد به نفس همان چیزی هست که کودکان در مورد خود فکر می‌کنند. آیا این که کودک در مورد خودش چه فکری بکند مهم هست؟ بله هر کودکی روزی بزرگ خواهد شد و اگر نتواند به خودش اعتماد داشته باشد، با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد.

 

والدین در اعتماد به نفس کودکان نقش مهمی را بازی می‌کنند. در این جا به روش هایي اشاره میکنیم که می‌توانید به کمک آن ها، اعتماد به نفش در کودک خود را افزایش دهید.

 

1- کودکی که احساس کند دیگران وی را دوست دارند، خودش را دوست خواهد داشت. وقتی با لطافت با او حرف میزنید، وی را در آغوش می‌گیرید و یا وی را می بوسید، کودک شما در مورد خودش احساس خوبی خواهد داشت.

 

2- بر روی نقاط قوت او تمرکز کنید، نه بر روی نقاط ضعف او. وی را تشویق کنید تا بدون خجالت کشیدن از استعداد هایي که دارد بهرهگیری کند. در همان زمان، به او کمک کنید تا نقاط ضعف خود را بشناسد و روش هایي را برای حل آن ها پیدا کند.

 

اعتماد به نفس در کودکان و نوجوانان,راهای تقویت اعتماد به نفس در کودکانیادگیری مهارت هاي اخیر میتواند قدرت اعتماد به نفس کودک را افزایش دهد

 

3- کودک باید بداند که موفقیت مفید هست. اما نمی‌توانیم در تمام لحظات زندگی پیروز شویم. به کودک خود اجازه دهید تا بداند برنده شدن در هر چیزی وظیفه او نیست. به او یاد دهید تا شکست را بپذیرد.

 

4- یادگیری مهارت هاي اخیر میتواند قدرت وی را افزایش دهد. به او مهارت هاي جدیدی یاد بدهید مثل باغبانی، شستن ظرف ها.. همۀ این ها کم کم باعث افزایش اعتماد به نفس کودک خواهد شد.

 

آموزش روشی ساده برای افزایش اعتماد به نفس کودکان

5- داشتن حق گزینه برای کودک احساس خوبی هست. به کودک اجازه دهید تا برای یک‌بار هم شده خودش گزینش کند. اینکار نه تنها به او احساس خوبی خواهد داد بلکه به او یاد میدهد که مسئولیت پذیر باشد. گذشته از این که در زندگی مسئولیت اي بزرگی را بر عهده بگیرد، از گزینش هاي کوچک شروع کنید مثل گزینه غذا، گزینه اسباب بازی و غیره.

 

6. اگر کودک شما مشکلی دارد، بگذارید خودش حل کند. به او یاد بدهید تا خودش مشکلاتش را حل کند. اینکار باعث میشود اعتماد به نفسش اکثر شود.

 

 

7. به او یاد دهید تا مراقب خود و دیگران باشد. میتوانید در مورد بهداشت فردی با او صحبت کنید. همۀ این ها تاثیر مثبتی بر اعتماد به نفس هر فردی می‌گذارد.

 

8. کودکان کنجکاو میباشند و دلشان می‌خواهد هر چیزی را امتحان کنند. اگر کودک شما به فعالیت خاصی علاقه دارد یا می‌خواهد چیزهای جدیدی یاد بگیرد، وی را دلسرد نکنید. وی را تشویق کنید تا همۀ آن چیزهایی راکه در مورد آن ها کنجکاو هست بداند و تجربه کند.

 

تشویق کردن مفید هست، اما تعریف و تمجید بیش از حد هم برای کودک اسیب پذیر هست.

 

جدیدترین مطالب سایت