بروزرسانی : 2 مهر 1401

8 مزیت سلامت روان بیرون بردن بچه ها + نکاتی درباره روح و روان کودکان

8 مزیت سلامت روان بیرون بردن بچه ها + نکاتی درباره روح و روان کودکان

بین یک بیماری همه ی‌گیر جهانی، ناآرامی‌هاي‌ اجتماعی، درگیری‌هاي‌ نظامی در بيرون از کشور، و فجایع زیست‌محیطی مانند آتش‌سوزی‌هاي‌ جنگلی و موج‌هاي‌ گرما، می توان گفت کـه 2 سال اول دهه 2020 بسیار پر استرس بوده اسـت. اگر شـما و فرزندانتان احساس سرگیجه، گوشه گیری، مضطرب یا افسردگی میکنید، تنها نیستید.

تاثرات مشکلات دنیا بر روی روح و روان کودکان

8 مزیت سلامت روان بیرون بردن بچه ها + نکاتی درباره روح و روان کودکان

از مارس 2022؛ سازمان بهداشت جهانی «WHO» گزارش داد کـه همه ی‌گیری COVID-19 باعث افزایش 25 درصدی افسردگی و اضطراب در سراسر جهان شده اسـت. این روند بـه بزرگسالان محدود نمی‌شود.

بر اساس داده‌هاي‌ مرکز بازرسی و پیشگیري از بیماری «CDC»؛ بازدید از بخش اورژانس مرتبط با سلامت روان از مارس تا اکتبر 2020؛ 24 درصد برای کودکان 5 تا 11 ساله و 31 درصد برای کودکان 12 تا 17 ساله در مقایسه با سال 2019 افزایش یافته اسـت.

یک نظرسنجی ملی در بهار 2020 از 3300 دانش آموز دبیرستانی نشان داد کـه یک سوم دانش آموزان بسیار بیشتر از حد معمول احساس ناراحتی و افسردگی می کنند. بـه گفته انجمن روانشناسی ایالات امریکا «APA»؛ این یک بحران سلامت روانی کودکان اسـت.

در حالی کـه ممکن اسـت بـه عنوان والدین با این واقعیت دلهره آور روبه‌رو شوید، راه هایي وجوددارد کـه بـه کاهش اثرات آشفتگی چند سال اخیر بر فرزندان شـما کمک می کند. یکی از راه ها بیرون رفتن اسـت.

برای برخی، ممکن اسـت اینکار خیلی ساده بـه نظر برسد. برای دیگران، مانند کسانی کـه در شهرها زندگی می کنند، ممکن اسـت غیرقابل معرض بـه نظر برسد. با این حال، علم دراین زمینه وجوددارد: بیرون رفتن می تواند تا حد زیادی بـه سلامت روان خانواده شـما کمک کند. در این جا حقایقی در مورد ارتباط ذهن و طبیعت، بـه علاوه نکاتی برای خارج شدن از منزل، بدون توجه بـه شرایط شـما وجوددارد.

بیشتر بخوانید: بهترین شیوه آموزش آداب مذهبی به کودکان

مزایای سلامت جسمی و روانی بیرون رفتن

8 مزیت سلامت روان بیرون بردن بچه ها + نکاتی درباره روح و روان کودکان

بر کسی پوشیده نیست کـه بدن و ذهن بـه هم مرتبط هستند. تحقیقات ذکر شده در زیر نشان می دهد کـه زمان بیرون از خانه اثرات مثبت مهمی بر سلامت جسمانی دارد. این می تواند منجر بـه نتایج بهتر سلامت روان در کودکان و بزرگسالان شود. تغییرات فیزیولوژیکی زیر ممکن اسـت تأثیر قوی بر حالات عاطفی کودکان و والدین داشته باشد:

کاهش کورتیزول

فشار خون و ضربان قلب را کاهش داد

افزایش ویتامین D

التیام کیفیت خواب و افزایش مدت زمان

افزایش رفاه کلی

التیام شناخت و خلاقیت

نشخوار فکری کمتر

روابط التیام یافته

کاهش کورتیزول

8 مزیت سلامت روان بیرون بردن بچه ها + نکاتی درباره روح و روان کودکان

کورتیزول، هورمونی کـه توسط غدد فوق کلیوی تولید می شود، بـه عنوان هورمون استرس شناخته می شود. وقتی صحبت از سلامت روانی بـه میان می‌آید، بهتر اسـت بدن بـه اندازه کافی تولید کند و نه بیش از حد.

دریک مطالعه 8 هفته‌اي درسال 2019 روی 36 شهرنشین، شرکت‌کنندگان در هر محیط بیرونی کـه انها رابا طبیعت ارتباط برقرار می کرد، وقت خودرا سپری کردند. پس از انجام اینکار سه بار در هفته بـه مدت 10 دقیقه یا بیشتر، شرکت کنندگان بدون توجه بـه فعالیت هایي کـه در بیرون انجام می دادند، کاهش قابل توجهی در کورتیزول داشتند.

جوئل وارش، متخصص اطفال و موسس یکپارچه‌دکتری کودکان، می گوید: «استرس مزمن زندگی روزمره ما می تواند منجر بـه تحریک بیش از حد آدرنال ودر نهایت خستگی شود». با صرف زمان برای فاصله گرفتن از طبیعت، [والدین و کودکان] می توانند سطح کورتیزول را کاهش دهند، استرس را کاهش دهند ودر نهایت سلامت کلی را تغییر دهند.

بیشتر بخوانید: روش های ساده و قانع کننده ساکت کردن کودکان

کاهش فشار خون و ضربان قلب

فشار خون و ضربان قلب تنها پنجره اي بـه سلامت قلب و عروق شـما نیستند. انها همچنین معیار های مهم استرس در بدن هستند. بر اساس تحقیقات سال 2020؛ مطالعات متعدد نشان داد کـه نشستن یا راه رفتن در فضای باز بـه طور قابل توجهی فشار خون و ضربان قلب را کاهش می دهد.

این تحقیق نشان داد کـه بیرون رفتن، فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک را کاهش میدهد، کـه بـه عنوان پاسخ بدن بـه جنگ، پرواز، انجماد نیز شناخته میشود. در حالی کـه یک استراتژی انطباقی کوتاه مدت مفید اسـت، این پاسخ سیستم عصبی می تواند در فشار بیش از حد گیر کند و منجر بـه استرس و خستگی طولانی مدت شود.

افزایش ویتامین D

8 مزیت سلامت روان بیرون بردن بچه ها + نکاتی درباره روح و روان کودکان

تحقیقات انجام شده درسال 2018 تخمین زده اسـت کـه حدود 42 درصد از بزرگسالان آمریکایی دارای کمبود ویتامین D هستند. تعداد زیادی از کودکان نیز بـه اندازه کافی از این ماده مغذی دریافت نمیکنند. بر اساس یک مطالعه درسال 2016 بر روی 330 کودک در بوسان، کره جنوبی، تقریباً 60 درصد از شرکت کنندگان 6 تا 12 ساله دچار کمبود ویتامین D بودند.

اعداد دریک مطالعه قدیمی‌تر درسال 2009 مشابه بود. 15 نانوگرم در میلی لیتر». سطح پایین ویتامین D با نرخ بالاتر نگرانی‌هاي‌ مربوط بـه سلامت روان مرتبط اسـت. این شامل:

اضطراب

افسردگی

نگرانی هاي‌ رفتاری

کاهش پاسخ ایمنی

زمان زیر نور خورشید می تواند سطوح این ماده مغذی حیاتی را هم در بزرگسالان و هم در کودکان افزایش دهد کـه در نهایت ممکن اسـت سلامت روان را نیز افزایش دهد.

خواب بهتر

8 مزیت سلامت روان بیرون بردن بچه ها + نکاتی درباره روح و روان کودکان

اگر شـما یا فرزندتان کم خواب هستید، میدانید کـه چقدر می تواند برای رفاه کل خانواده شـما ویرانگر باشد. اگر مشکل خواب دارید، ممکن اسـت بیشتر احساس اضطراب، افسردگی، تحریک پذیری یا عصبانیت کنید. این همچنین بر تحمل پریشانی و ناامیدی شـما تأثیر می‌گذارد. کمبود خواب باعث می شود مشکلاتی کـه بـه وجود می‌آیند کمتر قابل نظارت باشند.

با این حال، یک خبر خوب وجوددارد! استراحت در حیاط خلوت یا پارک می تواند باعث استراحت بهتر شود و بـه تثبیت سلامت عاطفی کمک کند. دریک مطالعه درسال 2015 کـه روی بیش از 250000 بزرگسال انجام شد، افرادی کـه بـه محیط طبیعی دسترسی داشتند، بیشتر خواب کافی داشتند.

مطالعه دیگری درسال 2021 کـه منبع معتبری از 14 کشور بود، تأثیرات همه ی‌گیری کووید-19 را بر کودکان 3 تا 5 ساله بررسی کرد. محققان دریافتند کسانی کـه زمانی را در خارج از خانه سپری میکنند، احتمالاً دستورالعمل‌هاي‌ بهداشت جهانی WHO را رعایت می کنند.

افزایش رفاه کلی

برای کسانی کـه از اضطراب و افسردگی مربوط بـه تروما رنج می برند، بـه‌ویژه در نتیجه همه ی چیزهایی کـه ما در دو سال گذشته با این همه ی‌گیری گذرانده‌ایم، بودن در فضای باز میتواند برای التیام رفاه عاطفی مفید باشد. تحقیقات انجام شده درسال 2016 نشان داد کـه هر چه کودکان زمان بیشتری را در فضاهای سبز سپری کنند، احتمال بیشتری دارد کـه بهزیستی عاطفی بیشتری را تجربه کنند.

یک بررسی علمی درسال 2019 بـه این نتیجه رسید کـه زمان دریک محیط طبیعی از مؤلفه‌هاي‌ مختلف رفاه عاطفی بهره می برد. این ها عبارت بودند از:

عاطفه مثبت یا ظرفیت تجربه احساسات مثبت

احساس معنا و هدف در زندگی

تعاملات اجتماعی مثبت

ناراحتی روانی کاهش مییابد

بهبود شناخت و خلاقیت

8 مزیت سلامت روان بیرون بردن بچه ها + نکاتی درباره روح و روان کودکان

رشد مغز کودکان شـما همچنین میتواند باعث افزایش غیرمنتظره بازی در فضای باز شود. دریک مطالعه از منبع معتبر 2021؛ قرار گرفتن روزانه بیشتر در معرض جنگل و فضای سبز با نمرات بالاتری برای رشد شناختی در نوجوانان همراه بود. افراد در هر سنی ممکن اسـت پس از لذت بردن از فضای باز، احساس خلاقیت بیشتری داشته باشند.

دنیای بیرون پر از مناظر، صداها و بوهایی اسـت کـه کنجکاوی را برمی‌انگیزد و بـه اکتشاف، کشف و تجارب جدید دعوت میکند. طبق آکادمی اطفال، کودکان بـه 1 ساعت در روز بازی بدون ساختار ودر فضای باز نیاز دارند. اثرات بازی در فضای باز عبارتند از:

التیام تمرکز

افزایش عملکرد شناختی

افزایش خلاقیت

افزایش مهارت هاي‌ حرکتی

نشخوار فکری کمتر

گاهی اوقات، شـما نیاز بـه استراحت دارید تا از سرخود بیرون بیایید. بیرون رفتن بـه عنوان یک خانواده می تواند بـه از بین بردن الگوهای فکری ناسالم، مانند نشخوار فکری در مورد مشکلات کمک کند. فعالیت‌هایي کـه مثبت و جذاب هستند، مانند گذراندن وقت در فضای باز، می توانند بـه طور موثر چرخه نشخوار فکری را بشکنند.

این حواس‌پرتی‌هاي‌ سالم میتواند بـه منحرف کردن موقت توجه فرد از نشخوار فکری کمک کند، در نتیجه شدت احساسات مرتبط با نشخوار فکری را کاهش داده و ان را قابل نظارت‌تر می کند. مطالعه اي درسال 2015 نشان داد افرادی کـه دریک محیط طبیعی قدم می‌زنند نسبت بـه افرادی کـه در محیط هاي‌ شهری قدم میزنند، نشخوار فکری و اضطراب کمتری را تجربه می کنند.

بهبود روابط بین والدین و فرزندان

8 مزیت سلامت روان بیرون بردن بچه ها + نکاتی درباره روح و روان کودکان

دریک جامعه سریع و متمرکز بر فناوری، پیدا کردن راه‌هایي برای ارتباط با فرزندانشان برای والدین دشوار اسـت. گذراندن وقت در فضای باز یکی از امکان‌هاي‌ تقویت روابط معنادارتر اسـت. قطع کردن وسایل الکترونیکی برای بازی در حیاط خلوت، رفتن بـه پارک یا پیاده‌روی می تواند حواس‌پرتی‌هایي را کـه در داخل خانه با ان مواجه می شوند از بین ببرد، و والدین را آسان‌تر میکند تا از نظر عاطفی در معرض باشند و دلبستگی‌هاي‌ سالم و ایمن با فرزند«فرزندان» خود ایجاد کنند.

دین کودکانی کـه وابستگی قوی و ایمن با مراقب هاي‌ اصلی خود دارند، احساس اسانی بیشتری برای کشف محیط و محیط اطراف خود دارند. بیرون رفتن می تواند هوا را در زمانی کـه اوضاع در خانه متشنج اسـت پاک کند. وقتی والدین و فرزندان بیرون باهم هستند، این فرصت را بـه آن ها می دهد تا تجربه مشترکی را در زمینی بی طرف بدون انتظارات روزمره و محدودیت هاي‌ خانه خود بـه اشتراک بگذارند.

وقتی طبیعت در دسترس نیست

همانگونه کـه دیدیم، گذراندن وقت در طبیعت می تواند یک تقویت کننده قابل اعتماد خلق و خو باشد. گفته می شود، یک محیط طبیعی آرام، مانند یک خط ساحلی یا جنگل، برای همه ی قابل معرض نیست. اگر در شهری زندگی می‌کنید، آیا بازهم می توانید از مزایای بیرون رفتن بهره مند شوید؟ تو میتوانی!

هر مکان بیرونی کـه می توانید کمی آفتاب بگیرید، ویتامین D را تامین می کند، و چندین مطالعه ذکر شده در بالا فوایدی را از گذراندن وقت در هر محیط بیرونی کـه احساس شادابی میکند، یافته‌اند. این می تواند شامل موارد زیر باشد:

یک پارک عمومی

بلوک محله مورد علاقه شـما

یک باغ وحش محلی

یک دریاچه مصنوعی

یک میدان خالی

یک پشتبام

یک باغ اجتماعی

حیاط خلوت یک دوست

یک زمین بیش از حد رشدکرده «فقط مطمئن شوید کـه ایمن و قانونی اسـت»

بیشتر بخوانید: جلوگیری از لوس شدن کودکان

چگونه به عنوان خانواده زمان بیشتری را در خارج از منزل داشته باشیم

8 مزیت سلامت روان بیرون بردن بچه ها + نکاتی درباره روح و روان کودکان

لذت بردن از اوقات خانوادگی بیرون احتمالا ایده خوبی بـه نظر می‌رسد. البته، در واقع تحقق ان اسـت. برنامه هاي‌ شلوغ و نظرات متفاوت در میان اعضای خانواده می تواند مانع برنامه ریزی در فضای باز شود. برای ایجاد عادت بـه گذراندن زمان بیشتر در طبیعت، این فعالیت هاي‌ ساده را امتحان کنید:

بعد از شام پیاده روی کنید.

یک مکان پیاده روی آسان و مناسب برای همه ی اعضای خانواده انتخاب کنید.

در هوای گرم از یک استخر اجتماعی دیدن کنید.

برای یک مسابقه محلی با بچه هاي‌ بزرگ تر تمرین کنید.

اجازه دهید همه ی یک فعالیت در فضای باز مورد علاقه خودرا انتخاب کنند، سپس هر کدام را از قبل برنامه ریزی کنید.

یک تاریخ هفتگی پارک خانوادگی داشته باشید.

پیاده روی یا دوچرخه سواری بـه رستوران ها یا فروشگاه هاي‌ نزدیک بروید.

یک بازی یا ورزش مانند تگ، هاپسکاچ، کروکت یا فوتبال انجام دهید.

یک پیک نیک در حیاط خلوت یا پارک داشته باشید.

تجهیزات فضای باز را بـه عنوان هدیه برای تولد یا تعطیلات انتخاب کنید.

با گل ها، باغچه، صندلی هاي‌ آسان یا نورپردازی دلپذیر، فضای بیرونی خودرا لذت بخش کنید.

یک مهمانی بلوکی ترتیب دهید.

بیشتر بخوانید: عواقب داد زدن و تهدید کودکان

در پایان

کمی بـه خودت اعتبار بده شـما و فرزندانتان احتمالاً چیزهای زیادی را پشت سر گذاشته اید. خبر خوب این اسـت کـه شـما از پس ان برآمدید. بازگشت بـه طبیعت را بـه عنوان هدیه اي بـه خود و عزیزانتان درنظر بگیرید، حتی اگر کمی تلاش اضافی لازم باشد.

مطالب مشابه مهم !

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت