بروزرسانی : 9 آبان 1396

12 روش برای اینکه در جمع خجالتی نباشیم

12 روش برای اینکه در جمع خجالتی نباشیم

چگونه خجالتی نباشیم ؟ 

افراد هایي که خجالتی میباشند تقریبا افرادهایی میباشند که اطمینان به نفس پایینی دارند و تقریبا هم ترسو میباشند . 

خجالت واقعا گاهی اوقات میتواند افراد را از زندگی باز دارد؛ بخشی ازآن به این علت هست که افراد خجالتی از حضور در موقعیت‌هاي اجتماعی اجتناب کرده و حرفشان را نمیزنند و بخشی ازآن به این علت هست که این افراد میزان زیادی استرس مزمن را سنجیدن میکنند.

به گزارش تالاب : اگر شما هم خجالتی هستید بد نیست بدانید که از هر ۱۰ نفر ۴ نفر خودشان را خجالتی می دانند. اما خبر موثر این هست که با گذاشتن وقت، تلاش و تمایل برای تغییر، میتوان بر خجالتی بودن غلبه کرد.

اگر خجالتی بودن شما خیلی شدید باشید شاید به کمک یک دکتر یا مشاور احتیاج داشته باشید، اما اکثر افراد خودشان میتوانند این مشکل را حل کنند.

میتوانید نخستین قدم‌هایتان رابا دقت به این ۱۲ تکنیکی که برایتان عنوان می شود بردارید.

۱.به کسی نگویید 

اصلا ضروری نیست که خجالتی بودن‌تان را همه ی جا جار بزنید. کسانی که بشما نزدیک میباشند خودشان از این موضوع خبر دارند و کسانی که نزدیک نیستند هم شاید اصلا آن قدر با شما تعامل نداشته باشند که این موضوع را متوجه شوند. خجالتی بودن‌تان به این توی چشمی هم که خودتان فکر میکنید نیست.

۲. آرام باشید 

اگر دیگران بحث خجالتی بودن شما را پیش کشیدند خیلی معمولی باشید. اگر ضروری شد راجع به آن صحبت کنید اصلا نقطه ضعف نشان ندهید.

۳. گاهی خودتان را توجیه کنید 

مثلا اگر در شرایط ناراحت و معذب صورت‌تان سرخ میشود سریعا به خجالتی بودن ربطش ندهید؛ می تواند این طور باشد که« من همه ی وقت صورتم زود سرخ میشه.»

۴. از برچسب زدن اجتناب کنید 

به خودتان برچسب خجالتی بودن یا هر چیز دیگری نزنید. خودتان را همچون فردی ناب دسته بندی کنید نه یک نفر که حتما صفتی بد و آزاردهنده دارد.

۵. دست از حال گیری خودتان بردارید 

گاهی اوقات ما واقعا بدترین دشمن خود ما هستیم. نگذارید اعتراض کردن خودتان از خودتان به حدی برسد که مخل کار و زندگیتان شود.

12 روش برای اینکه در جمع خجالتی نباشیم

با گذاشتن وقت، تلاش و تمایل برای تغییر، میتوان بر خجالتی بودن غلبه کرد

۶. نقاط قوت خودرا بشناسید 

لیستی از تمام ویژگی‌هاي مثبت خود تهیه کنید و حتی اگر ضروری شد از رفقا و خانواده‌تان کمک بگیرد و هر هنگام که احساس ناامنی کردید این لیست را مرور کنید. بگذارید یادتان بیاید که چه میزان نکات مثبت دارید.

۷. روابط‌تان را آگاهانه انتخاب کنید 

افراد خجالتی روابطی کمتر اما عمیق‌تر دارند که این یعنی باید بیشتر در گزینه دوست و شریک‌ زندگیتان دقت کنید. وقت‌تان را در زندگی برای کسانی که قدرشناس، صمیمی و دلگرم کننده میباشند صرف کنید.

۸. از افرادی که دیگران را دست می اندازند و اذیت می کنند اجتناب کنید 

همه ی وقت چند نفری میباشند که دوست دارند بی‌رحم باشند و الکی دیگران را اذیت می کنند و برایشان مهم نیست که چه رفتاری درست هست و چه رفتاری نیست و حتی صدمه زدن به احساسات و روح و روان دیگران ذره‌اي برایشان اهمیت ندارد. سعی کنید بطور صحیح فاصله‌تان رابا این افراد حفظ کنید.

۹. بادقت نگاه کنید 

برخی از ما فکر میکنیم که وضعیت‌مان خیلی خراب هست و بقیه از ما خیلی بهترند. این جور وقت‌ها بد نیست بادقت نگاهی به دیگران بیندازید تا مشاهده نمایید انها هم مشکلات شخصیتی و ناامنی‌هاي خودشان را دارند و شما در این بین تنها نیستید.

۱۰. به ذکر داشته باشید که یک لحظه‌ي بد به معنای یک روز بد نیست 

گاهی اوقات دریک موقعیت، خیلی خجالتی میشوید یا حتی برخی وقت‌ها آن صحنه را مدام در ذهنت ان مرور میکنید و بیشتر و بیشتر اعصاب خودتان را خرد کرده و روزتان راخراب میکنید. اما این همه ی کشمکش ضروری نیس. آن لحظه هرچه بوده تمام شده پس بهتر هست که سعی کنید از بقیهٔ روزتان لذت ببرید.

۱۱. خیال بافی نکنید 

افراد خجالتی گاهی احساس عدم تایید یا ردشدگی میکنند، حتی دوران‌هایي که این موارد اصلا درست و حقیقی نیستند. مردم احتمالا بیش از آن چه که شما فکر می کنید شما را دوست دارند و برایتان اهمیت قائلند، پس الکی برای خودتان خیالات منفی نبافید.

۱۲. لیست درست کنید 

لیستی از تمام وحشت‌ها و نگرانی‌هایتان تهیه کنید. آن ها را نام ببرید و برنامه ریزی کنید که چطور میخواهید آن ها را از بین ببرید و به جلو حرکت کنید.

خجالتی بودن نباید شما را از رسیدن به موفقیتی که می خواهید باز دارد و چه شما خجالتی هستید چه نه، می توانید از تکنیک‌هاي گفته شده بهره ببرید.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت