خرید و فروش در اینترنت

22 نکته مهم که مشاوران ازدواج باید بدانند

22 نکته مهم که مشاوران ازدواج باید بدانند

مشاوران ازدواج  : شـما هرچقدر هم کـه فکر کنيد بهترين مرد يا زن روي کره زمين را پيدا کرده‌ايد، باز هم بـه‌دليل هيجانات ناشي از علاقه زياد ممکن هست دچار خطا شويد و تصميم اشتباهي بگيريد. مشاوره پيش از ازدواج، همين دوراهي‌ها و چاله‌هايي راکه ممکن هست در ان بيفتيد و خود و طرف مقابلتان را بدبخت کنيد، برايتان مشخص مي‌کند.

 

ما دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب بـه شـما کمک خواهیم کرد کـه در جلسات مشاوره ازدواج برای حل مشکلاتتان چه بگویید.

 

چه چیزهایی را باید به مشاورمان بگوییم؟

مشاوران ازدواج می توانند کمک بزرگی برای زوج هایي باشند کـه با چالش ها روبه‌رو می شوند. اما چیزهایی وجوددارد کـه آرزو می‌کنند قبل از این کـه پا در دفترشان بگذاری می دانستي. افسانه هاي‌ زیادی وجوددارد کـه می تواند مانع از ان شود کـه از جلسات خود بیشترین بهره را ببرید.

 

بنابر این، بهتر اسـت قبل از شروع بـه دیدن یک متخصص، کمی آموزش ببینید و کمی کار کنید. با درنظر گرفتن این موضوع، در این جا عده اي از رازهایی وجوددارد کـه مشاوران ازدواج آرزو میکنند شـما میدانستید. اگر موارد زیر را درنظر داشته باشید، در مشاوره بسیار جلوتر خواهید بود.

 

بیشتر بخوانید: دلیل رفتن به مشاوره قبل از ازدواج

 

1. چیزی به نام “حق” در ازدواج وجود ندارد.

در ازدواج، بـه ندرت یک طرف درست و یک طرف اشتباه وجوددارد – فقط دو دیدگاه متفاوت وجوددارد. این بـه این معنا نیست کـه دیدگاه شـما باطل اسـت، بلکه بـه این معناست کـه بپذیرید دیدگاه انها نیز معتبر اسـت. “احترام بـه تفاوت هاي‌ یک دیگر چیزی اسـت کـه باعث می شود روابط کار کنند.”

 

2. انفجاری بودن شریک زندگی خود را درک کنید.

22 نکته مهم که مشاوران ازدواج باید بدانند

وقتی شریک زندگی شـما بـه چیزی «واکنش شدید» نشان می دهد، سعی کنید ریشه‌ي موقعیت را بشناسید و ان را شخصی نگیرید. فقط کمی دلسوزی داشته باشید، صبر کنید تا همه ی چیز آرام شود و صحبت کنید.

 

3. گوش دادن به درک منجر می شود.

مواقعی دریک رابطه وجوددارد کـه هر یک از همسران احساس می کند دیگری دریک سیاره کاملاً متفاوت اسـت، و بـه نظر نمی رسد کـه شـما نمیتوانید بفهمید کـه او از کجا آمده اسـت. با این حال، بـه جای نادیده گرفتن نگرانی هاي‌ دیگران، عمیقاً بـه آنچه می‌گویند گوش دهید.

 

حقیقت این اسـت کـه اگر بـه اندازه کافی طولانی گوش کنید، همه ی منطقی هستند. “اگر بـه اندازه کافی کنجکاو شوید کـه بفهمید همسرتان از کجا آمده اسـت، متوجه خواهید شد کـه او واقعاً چه می‌گوید.”

 

4. به تعارض به عنوان فرصتی برای رشد نگاه کنید.

نزاع دریک رابطه هرگز خوشایند نیست. اما وقتی متوجه شدید کـه تعارض رشدی اسـت کـه تلاش میکند اتفاق بیفتد، میتوانید بـه ان بـه عنوان یک فرصت نگاه کنید. مناطقی کـه درگیری هاي‌ مکرر وجوددارد نیز مواردی هستند کـه شـما و همسرتان هنوز توانایی یادگیری و تعمیق روابط خودرا دارید. «از حالت تدافعی دست بردارند و ببینند برای تغییر چه کاری میتوانند انجام دهند».

 

5. عشق را باید نشان داد نه اینکه فقط احساس کرد.

22 نکته مهم که مشاوران ازدواج باید بدانند

عشق فقط یک احساس نیست، یک عمل نیز هست. دوست داشتن همسرتان انجام اعمال «عشق» اسـت و بـه یک احساس محدود نمیشود. حتی اگر مثل زمانی احساس «عاشق» نمی‌کنید، دلیلی برای دست کشیدن از «دوست داشتن» همسرتان نیست. علاوه بر وفای بـه عهد خود، انجام اینکار ممکن اسـت جرقه اي کم رنگ را دوباره روشن کند. خود عمل دادن می تواند ان احساسات خفته را دوباره بیدار کند.

 

6. مهربانی کلید یک ازدواج سالم است.

22 نکته مهم که مشاوران ازدواج باید بدانند

احساسات بسیاری زیربنای یک ازدواج سالم اسـت، اما مهربانی مهم‌ترین آنهاست. مهربانی در واقع می تواند بـه کاهش سایر احساسات منفی نیز کمک کند. نشان دادن مهربانی نسبت بـه شریک زندگی‌تان، خودتان، فرزندانتان و خانواده بزرگ‌تان می تواند تعداد زیادی از منفی‌ها و استرس‌هاي‌ روابط شـما را از بین ببرد.

 

7. به جای رویدادها بر احساسات تمرکز کنید.

22 نکته مهم که مشاوران ازدواج باید بدانند

اغلب اوقات، همسران بر سر این کـه چه کسی گفته یا چه کاری انجام داده باهم دعوا می‌کنند. اما بهتر اسـت از این نوع مشاجره اجتناب کنید ودر عوض روی انچه کـه هر یک از شـما را اذيت می دهد تمرکز کنید. تا زمانی کـه یک ویدیو یا ضبط صوتی از مکالمه نداشته باشید، هرگز نمی توانید تعیین کنید کـه واقعاً چه اتفاقی افتاده اسـت و راز این اسـت کـه نیازی بـه اینکار ندارید.

 

«در مورد چیزی کـه شریک زندگی‌تان را اذيت می دهد توجه کنند و اعتبار و همدلی را ارائه دهند». وقتی این اتفاق بیفتد، میتوانید از ان پیش بروید، حتی بدون این کـه بـه ته ان برسید.

 

8. موفقیت های یکدیگر را جشن بگیرید.

22 نکته مهم که مشاوران ازدواج باید بدانند

یکی از عناصر تشکیل دهنده ازدواج موفق کـه اغلب نادیده گرفته می شود، جشن گرفتن موفقیت هاي‌ یک دیگر اسـت. مردم بـه “حمایت و نشاط دائمی” نیاز دارند. و جشن گرفتن پیروزی هاي‌ همسرتان – بزرگ یا کوچک – “نشان دهنده حمایت از یک دیگر اسـت.”

 

9. در نظر بگیرید که استدلال ها نتیجه سوء تفاهم است.

طبق معمولً دعواها با ارسال غلط پیام‌ها یا تفسیر قصد شروع می شوند. «این کـه بتوانید بنشینید و سؤالات واضحی درباره انچه شریک زندگی‌تان می‌گوید بپرسید، می تواند بیشتر اختلافات را حل کند.»

 

10. حملات شخصیتی انجام ندهید.

22 نکته مهم که مشاوران ازدواج باید بدانند

“اگر هر سوء تفاهمی مملو از فریاد زدن بر سر هر یک از انها با حمله بـه شخصیت باشد، بعید اسـت کـه شریک زندگی شـما بـه حرف شـما گوش دهد یا حتی مایل باشد برای یافتن راه حلی تلاش کند.” و اگر نمی توانید گوش کنید و راه حل محور باشید، متاسفانه ازدواج شـما در وضعیت بدی قرار دارد.

 

بیشتر بخوانید: قبل از ازدواج حتما برای زندگی خود مشاوره بگیرید!

 

11. قدرت را در بخشش ببینید.

22 نکته مهم که مشاوران ازدواج باید بدانند

کینه داشتن از بخشش جلوگیري میکند ودر نهایت میتواند بـه رابطه شـما پایان دهد. و از آنجایی کـه همه ی ما هر از گاهی مرتکب اشتباه میشویم، بخشش برای ادامه کار و باهم ماندن ضروری اسـت.

 

12. از تهدید طلاق به عنوان انگیزه برای درمان استفاده نکنید.

موقعیت‌هاي‌ زیادی را دیده اسـت کـه در ان یکی از همسران از دیدن مشاور امتناع می کند تا زمانی کـه دیگری مدارک طلاق را بـه آن ها ارائه کند. اما در ان مرحله، “خیلی دیر شده اسـت.” بهترین توصیه اي کـه می‌توانم بکنم این اسـت کـه برای رفتن بـه مشاوره ازدواج خیلی منتظر نمانید. “شـما نمی توانید صبر کنید تا ازدواج غیر قابل ترمیم باشد و سعی کنید ان را درست کنید.”

 

13. از یک مشاور انتظار نداشته باشید که ازدواج شما را “نجات” دهد.

22 نکته مهم که مشاوران ازدواج باید بدانند

اگر فکر می کنید یک مشاور ازدواج بـه طور جادویی مشکلات رابطه‌تان را حل میکند، با یک شگفتی بزرگ روبه‌رو هستید. زوج ها باید با انگیزه وارد فرآیند شوند تا ان را بـه نتیجه برسانند. در حالی کـه یک مشاور ممکن اسـت کمک بزرگی باشد، هیچکس بـه جز شـما نمیتواند مشکلات رابطه شـما را حل کند.

 

14. فقط برای گفتن «سعی کردم» وارد مشاوره نشوید.

22 نکته مهم که مشاوران ازدواج باید بدانند

مشاوران ازدواج

 

مشاوران ازدواج وجود دارند تا بـه شـما کمک کنند تا ازدواج شـما بـه نتیجه برسد. متأسفانه، تعداد زیادی از زوج ها بـه همین دلیل در آنجا نیستند. اغلب اوقات، یک زوج صرفاً برای این کـه بگویند “تلاش کردند” بـه درمان می روند. اما در واقع اینکار را نکردند. اگر قرار نیست کار سختی را برای برقراری ارتباط مجدد با همسرتان انجام دهید، با مراجعه بـه مشاوره وقت و هزینه خودرا هدر ندهید.

 

15. همه ازدواج ها ارزش پس انداز ندارند.

22 نکته مهم که مشاوران ازدواج باید بدانند

بـه قلبت گوش کن اگر اکنون احساس می کنید کـه آشتی با شریک زندگی خود بـه یک دهه دیگر از ازدواج ناتمام منجر می شود، ممکن اسـت ارزشش را نداشته باشد کـه ان را ادامه دهید. بـه هرحال، نجات یک ازدواج کار سختی اسـت، و این انرژی تنها در صورتی باید صرف شود کـه مطمئن باشید رابطه برای شـما مناسب اسـت.

 

16. با آزار جسمی باید پلیس برخورد کرد نه مشاور.

22 نکته مهم که مشاوران ازدواج باید بدانند

همسر آزاری جرم اسـت، نه یک «وصله خشن». اگر همسرتان از نظر جسمی اذيت می دهد، باید با پلیس صحبت کنید، نه با یک درمانگر. اگر متوجه شدید کـه سعی می کنید با شریکی کـه خشن اسـت آشتی کنید، خودرا در دسترس خطر قرار می‌دهید و از تجربه مشاوره سوء استفاده می کنید.

 

17. مدت زمان مشاوره ازدواج کوتاهتر از درمان فردی است.

22 نکته مهم که مشاوران ازدواج باید بدانند

مشاوران ازدواج 

ممکن اسـت فکر کنید کـه چون دو نفر بـه جای یک نفر هستند، مشاوره ازدواج بیشتر از درمان فردی طول میکشد. با این حال، قضیه برعکس اسـت. طبق گزارش انجمن ازدواج و خانواده درمانی، زوج‌ها بـه طور متوسط حدود 11 جلسه بـه درمان میروند، در مقایسه با 15 تا 20 جلسه درمانی کـه طبق معمولً افراد انجام می دهند. بنابر این، اگر این تعهد زمانی اسـت کـه شـما را از مراجعه بـه مشاور منع می کند، بهانه موجهی نیست.

 

18. مشاوره موفق می تواند به طلاق ختم شود.

22 نکته مهم که مشاوران ازدواج باید بدانند

اکثر مردم تصور میکنند کـه یک جلسه مشاوره ازدواج موفق بـه یک ازدواج شاد ختم می شود. با این حال، گاهی اوقات یک دوره درمانی موفق در واقع شرکت کنندگان را متقاعد می کند کـه باید طلاق بگیرند. هدف درمان وضوح و درک و صلح با راه حل اسـت. برای عده اي از زوج ها، این راه خودرا طی می کند.

 

19. نحوه برقراری ارتباط با خودتان، نه فقط با شریک زندگیتان را در نظر بگیرید.

ارتباط خوب بودن فقط بـه این معنا نیست کـه یاد بگیرید چگونه احساسات خودرا بـه صورت شفاهی برای شریک زندگی خود بیان کنید. درک این احساسات خودتان نیز هست. درمان بـه شـما کمک میکند تا مهارت‌هایي را کـه برای التیام ارتباطات بیرونی و درونی نیاز دارید، بیاموزید. واقعیت این اسـت کـه قبل از این کـه بتوانید بـه عشق خود بگویید چه احساسی دارید، باید خودتان کاملاً از ان قدردانی کنید.

 

20. در ازدواج هیچ چیز از روی میز خارج نمی شود.

22 نکته مهم که مشاوران ازدواج باید بدانند

وقتی صحبت از ازدواج می شود، «هیچ موضوعی خارج از محدودیت نیست». این بدان معناست کـه وقتی وارد درمان می‌شوید، بهتر اسـت آماده باشید تا در مورد هر چیزی کـه همسرتان مطرح می کند، بدون توجه بـه این کـه چقدر ناراحت کننده باشد، صحبت کنید. هر چیزی کـه نتوانسته اید در مورد ان صحبت کنید، درمانگر مکانی امن برای شنیدن شـما ایجاد می کند.

 

21. مشاوره را زمانی شروع کنید که اوضاع نسبتاً خوب پیش می رود.

22 نکته مهم که مشاوران ازدواج باید بدانند

مشاوران ازدواج

مشاوره ازدواج هر چه زودتر شروع شود، قبل از شروع مشکلات، بهترین نتیجه را دارد. «هرچه زودتر وارد شوید، سریع‌تر می توانید مشکل را حل کنید و هزینه ان کمتر خواهد بود».

 

22. خوشبختی هدف است.

اگر چه ممکن اسـت زوج‌ها در مشاوره ازدواج اهداف متفاوتی داشته باشند، اما خوشبختی هدف نهایی اسـت. درمان میتواند بـه شـما کمک کند انگیزه‌ها و خواسته‌هاي‌ خودرا درک کنید و بـه شـما بیاموزد کـه چگونه بهترین، کامل‌ترین و شادترین خود باشید.

 

بیشتر بخوانید: یک گفتگوی مشاوره ای مناسب قبل از ازدواج

 

در پایان

اقدام برای مشاوره قبل از ازدواج می تواند احتمال طلاق در آینده و زندگی همراه با صمیمیت زوجین را تا حد زیادی مشخص کند. نقش اولیه یک مشاور ازدواج کمک بـه مشکلات زوج اسـت. آن ها مشاوره و پیشنهاد راه حل هایي کـه ممکن اسـت دربهبود رابطه سودمند باشد راارائه می دهند.