بهترین راه برای گرفتن اقامت عمان چیست؟

بهترین راه برای گرفتن اقامت عمان چیست؟

راه های گرفتن اقامت عمان ،همانند دیگر کشورهای جهان، راه های گوناگونی را شامل می شود. از ثبت شرکت گرفته تا اقامت گرفتن از طریق ویزای دانشجویی. در این مطلب از مجله تالاب سعی داریم این راه ها را بررسی کرده و شما را در انتخاب مسیر خود راهنمایی کنیم.

 

چرا مهاجرت به عمان؟

عمان یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس است که می تواند برای ایرانیان مقصدی مناسب برای سرمایه گذاری به شمار رود. اما شاید برای شما سوال باشد که هزینه ثبت شرکت چقدر است؟

 

یا اینکه چه مدارکی برای ثبت شرکت نیاز است؟ به همین دلیل در این مطلب به طور کامل از شرایط ثبت شرکت در عمان صحبت می کنیم تا بتوانید با این روش آشنا شوید. همین طور برای مشاوره رایگان در زمینه ثبت شرکت در عمان می توانید با کارشناسان عمان ثبت تماس بگیرید.

 


مطالب مشابه: 5 روش برای مهاجرت کردن به کشور دیگر


 

مزایای اقامت عمان

مزایای اقامت عمان

 1. عمان از امن ترین کشورهای منطقه و جهان است، از این رو به آن لقب سوییس خاورمیانه داده اند.
 2. در عمان می توانید تجارت بین المللی داشته باشید و حسابهای بانکی بین المللی دایر کنید.
 3. عمان رشد اقتصادی خوبی دارد.
 4. کیفیت زندگی در عمان از باب آرامش و دوری از استرس در سطح بسیار بالایی قرار دارد.
 5. مدارس اروپایی و آمریکایی برای تحصیل فرزندان شما وجود دارد.
 6. تقریبا همه برندهای روز دنیا اعم از اروپایی، آسیایی و آمریکایی در عمان یافت می شود.
 7. اقامت عمان شرایط شما را برای مهاجرت به سایر کشورهای دنیا تسهیل می کند.
 8. روابط ایران و عمان از بعد سیاسی و اقتصادی از درجه ممتاز برخوردار است.
 9. فاصله ایران و عمان کم، هزینه رفت و آمد به نسبت سایر کشورهای دنیا کمتر است و پروازهای زیادی بین ایران و عمان به صورت روزانه و از شهرهای مختلف در جریان است.
 10. ایرانیان زیاد و فرهیخته ای در عمان زندگی می کنند.
 11. میانگین حقوق و دستمزد در عمان بالاست.
 12. خودروی شخصی ارزان و در دسترس است.
 13. سرمایه‌گذاران از معافیت‌های گسترده مالیاتی برخوردار هستند.
 14. اقتصاد این کشور به دلیل دوری عمان از تنش‌های سیاسی، امن است و احتمال بروز بحران‌های بزرگ یا ناپایداری و بی‌ثباتی در آن خیلی کم است.
 15. عمان با آمریکا و چند کشور دیگر پیمان تجارت آزاد دارد و این فرصت بسیار مغتنمی بری بازرگانان و تجار هوشمند ایرانی است.
 16. بیشترین سرمایه گذاری در عمان را آمریکایی ها انجام می دهند.

 

معایب اقامت در عمان

معایب اقامت در عمان

1. آب و هوای عمان گرم و شرجی است و این موضوع در اکثر روزهای سال صدق می کند، بنابراین اگر اهل طبیعت گردی و قدم زدن های طولانی در هوای فرح بخش ایران هستید، ممکن است تحمل این گرما قدری برای شما سخت باشد.

 

2. جریان زندگی در عمان آرام و آهسته است. اگر علاقمند به شلوغی تهران و دبی هستید، اقامت در عمان خلوت و آرام شاید برای شما جذاب نباشد.

 

مدرک زبان برای مهاجرت به عمان

مدرک زبان برای مهاجرت به عمان

بیشترین روش های مهاجرتی مورد استقبال به عمان در میان مهاجران روش های کاری، تحصیلی و سرمایه گذاری می باشد. اگر به زبان عربی مسلط نیستید برای هر یک از روش های مهاجرتی می توانید مدرک زبان آیلتس ارائه کنید که در لیست زیر حداقل نمره آیلتس مورد نیاز را قید کرده ایم:

 • برای مهاجرت تحصیلی به عمان حداقل آیلتس 6 نیاز است.
 • برای مهاجرت کاری و سرمایه گذاری به عمان حداقل آیلتس 5 کافی می باشد.

 

شرایط سنی مهاجرت به عمان

شرایط سنی مهاجرت به عمان

بسته به مسیر اخذ اقامت در عمان، شرایط سنی نیز متفاوت خواهد بود. به طور کلی حداقل سن لازم برای تحصیل در دوره تحصیلی ابتدایی در عمان 6 سال بوده و با 18 سال سن می توان برای تحصیل در دانشگاه های عمان پذیرش گرفت. از طرف دیگر برای ویزای سرمایه گذاری در عمان حداقل سنی تعریف نشده، اما افرادی که به دنبال کار در کشور عمان هستند باید بین 21 تا 60 سال سن داشته باشند.

 

 • مسیر تحصیلی مدارس: 6 الی 18
 • دانشگاه: 18 الی 35
 • مسیر کاری: 21 الی 60
 • مسیر سرمایه گذاری: مشخص نشده است

 

تمکن مالی اقامت عمان

تمکن مالی اقامت عمان

یکی از شرایط مهم اخذ اقامت عمان این است که از پس هزینه های زندگی در عمان برآیید. با توجه به روش مهاجرتی که انتخاب می کنید تمکن مالی لازم برای اخذ ویزای عمان فرق خواهد کرد.

 

به صورت دقیق تر می توان گفت، کسی که قصد تحصیل در عمان را دارد باید نشان دهد از پس هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی در عمان اعم از خوراک و مسکن و غیره بر می آید که این هزینه ها با توجه به مقطع و رشته تحصیلی می توانند متفاوت باشند. فردی که قصد کار یا سرمایه گذاری در کشور عمان را دارد نیز باید نشان دهد که می تواند مخارج زندگی خود در عمان را بپردازد.

 

شهرهای مهاجر پذیر در کشور عمان کدام اند؟

شهرهای مهاجر پذیر در کشور عمان کدام اند؟

پایتخت عمان، شهر مسقط، مهم ترین شهر برای مهاجران خارجی و توریست ها به شمار می آید. دومین شهر بزرگ کشور عمان که در منطقه ساحلی جنوبی قرار گرفته است به صلاله مشهور است. این شهر نیز به دلیل داشتن مناطق کوهستانی شمالی و سواحل زیبای شنی در جنوب طرفداران بسیاری دارد. محیط این شهر برای زندگی از آرامش خاصی بهره می برد.

 

همانند سایر کشورها هزینه زندگی در پایتخت نسبت به دیگر شهرها بالاتر است. البته مسقط در بین 209 شهر از رتبه 96 برخوردار است. این بدین معناست که هزینه های این شهر نسبت به شهرهای رم و مادرید پایین تر و از تورنتو بیشتر می باشد.

 

آسان ترین راه های مهاجرت به عمان برای ایرانیان

عمان هم مانند سایر کشورها قوانین و مقررات خاص خود را دارد. در زمینه مهاجرت هم قوانین و شرایط خاصی لحاظ کرده است. از جمله راه‌های مهاجرت به عمان عبارتند از:

 

1. مهاجرت از طریق شغل به عمان

مهاجرت از طریق شغل به عمان

یکی از روش های مهاجرت به هر کشوری از جمله کشور عمان، مهاجرت از طریق شغل و تخصص می‌باشد. البته در عمان این تفاوت وجود دارد که تنها افرادی می‌توانند از این طریق ویزا کسب کنند که کارفرما در عمان به آنها پیشنهاد کاری داده باشد. هزینه دریافت ویزای کاری 20 ریال عمان است که 3 ماهه می‎باشد و به ازای هر ماه دیرکرد جهت تمدید فرد خاطی 50 ریال عمان جریمه می‌گردد.

 

2. اخذ ویزای کاری کشور عمان

اخذ ویزای کاری کشور عمان

فردی که می‌خواهد برای گرفتن ویزای کاری اقدام کند نباید کمتر از 21 سال و بیشتر از 60 سال سن داشته‌باشد. هم‌چنین در زمینه کاری خود باید دارای حداقل 2 سال سابقه باشد. داشتن حداقل مدرک لیسانس و گواهینامه‌های مربوطه و تسلط به زبان عربی یا انگلیسی نیز از دیگر شرایط اخذ ویزای کاری در عمان می‌باشد.

 

دریافت گواهینامه NOC اولین اقدام جهت مهاجرت می‌باشد که دریافت آن به این معنی است که کارفرما در کشور عمان برای ورود فرد متقاضی هیچ‌گونه مخالفت یا ممانعتی را ندارد. چنانچه در زمینه پزشکی فعال هستید و قصد دارید به عمان مهاجرت کنید، در ابتدا باید در آزمون PROMETRIC قبول شوید و سپس مصاحبه VIVA با وزارت بهداشت عمان را با موفقیت پشت سر بگذارید.

 

مشاغل مورد نیاز در کشور عمان چیست؟

مشاغل مورد نیاز در کشور عمان چیست؟

موقعیت های کاری و شغلی مانند مشاغل صنایع نفت و گاز، پزشکی و پیراپزشکی، آموزشی و ساخت و ساز از مهم ترین شغل هایی می باشند که کشور عمان به آن ها نیاز دارد. به عبارت دیگر می توان گفت که این کشور برای مهندسین، متخصصین کامپیوتر و آی سی، مدیران و مدرسین، به ویژه مدرسین زبان گزینه بسیار خوبی برای مهاجرت محسوب می شود.

 

کارهای لازم برای یافتن کار در کشور عمان:

کارهای لازم برای یافتن کار در کشور عمان

ثبت درخواست اشتغال در سایت های کاریابی عمان می تواند مفید باشد. البته اگر قصد جدی برای مهاجرت دارید توصیه می شود حتما با سفری به این کشور علاوه بر آشنایی با شرایط رزومه و مدارک خود را به صورت حضوری به مراکز کاریابی ببرید. برای اینکه بتوانید به خوبی دنبال کار بگردید و درخواست های خود را پیگیری کنید حداقل به یک ماه زمان نیاز دارید.

 


مطالب مشابه: بهترین مشاغل برای مهاجرت کاری به آلمان کدام هستند؟


 

3. مهاجرت تحصیلی به عمان

مهاجرت تحصیلی به عمان

یکی دیگر از شرایط مهاجرت به عمان برای ایرانیان و سایر افراد اقدام از طریق تحصیل می‌باشد. عمان با داشتن نظام آموزشی نوپا و تلاش دولت جهت ارتقاء نظام آموزشی سبب شده که جوانان کشور با متدهای پیشرفته در سطح علمی بالا در جهان، مشغول به تحصیل باشند.

 

دوره‌های کارشناسی در عمان شامل رشته‌های هنر، علوم اجتماعی، اقتصاد، آموزش، حقوق، مهندسی و علوم پزشکی است. تحصیل در این مقطع تحصیلی تقریبا 5 ساله بوده و به صورت تمام وقت، نیمه وقت و یا آموزش از راه دور صورت می‌گیرد و هزینه تحصیل آن نیز بین 1000 تا 2500 دلار است.

 

در دوره کارشناسی ارشد، رشته های مدیریتی، اقتصاد، امور مالی، ارتباطات، بازاریابی، تجارت و … تدریس می‌شود. تحصیل در این مقطع 2 ساله است و به‌صورت تمام وقت و نیمه وقت و آموزش از راه دور انجام می شود. هزینه تحصیل هم بین 4000 تا 6000 دلار می‌باشد.

 

4. مهاجرت کاری به عمان

مهاجرت کاری به عمان

اگر قصد ادامه تحصیل درمقطع دکترا را دارید باید از طریق رشته های مدیریتی، حسابداری، رشته های مهندسی، تکنولوژی و اطلاعات اقدام کنید. دوره تحصیلی مقطع دکترا 2 الی 4 سال است و نیاز به شرکت کردن دانشجویان در سمینارها و پروژه های علمی دارد. قابل ذکر است که داشتن شرایط زیر برای اتخاذ ویزای تحصیلی از وجوب الواجبات است، از جمله:

 1. نمره آیلتس یکی از اصلی‌ترین ارکان اخذ ویزای تحصیلی است که حداقل نمره برای تحصیل در مقاطع مختلف عبارتند از: 5.5 برای دوره لیسانس، 6.5 برای دوره فوق لیسانس و 7 برای دوره دکترا
 2. کسانی که تمایل دارند برای لیسانس ویزای تحصیلی بگیرند، علاوه بر نمره آیلتس باید مدرک دیپلم 12 ساله متوسطه یا فنی را ارائه دهند و هم‌چنین افراد متقاضی ویزای دکترا باید دارای مقالات معتبر در ISI باشند.

 

علاوه بر این موارد امکان دریافت بورسیه تحصیلی در کشور عمان هم وجود دارد، برخورداری از این بورسیه به دو صورت زیر امکان‌پذیر است:

 • بورسیه برای نخبگان
 • بورسیه نیم بها با کمک هزینه دولتی

 

5. متولد شدن در عمان

متولد شدن در عمان

در کشورها دو نوع سیستم مهاجرتی وجود دارد به نام سیستم خاک و خون! عمان جزو کشورهایی است که پایبند به قانون خون می‌باشد، به این معنی که فقط در صورتی فرزند متولد عمان، تابعیت عمان می‌گیرد که یکی از والدین عمانی باشند.

 

البته راه‌های دیگری هم برای اخذ اقامت از طریق تولد وجود دارد، به این صورت که مثلا خانواده عمانی فرزندی را از کشوری خارجی به فرزندخواندگی بگیرند و یا اینکه تابعیت والدین کودک نامشخص باشد.

 

6. ازدواج در عمان

ازدواج در عمان

بسیاری از افراد دنبال راهی راحت برای مهاجرت هستند، یکی از این راه‌ها برای مهاجرت به عمان برای ایرانیان و سایر افراد، ازدواج می‌باشد. البته در نظر داشته باشید که عمان کشوری قانونمند است و تنها در صورتی با ازدواج اقامت دائم می‌دهد که شرایط زیر صورت گرفته باشد:

 1. اول از همه فرد باید حداقل 20 ساله باشد.
 2. زوجین 14 روز پیش از ازدواج رسمی لازم است که در عمان باشند.
 3. زوجین باید 6 ماه مداوم یا 8 ماه غیر مداوم در طول یک سال و 18 ماه در بازه سه ساله در عمان حضور داشته باشند.
 4. دختری که قصد دارد با ازدواج اقامت عمان را بگیرد باید مجرد باشد و یا مدرکی دال بر جدایی از همسر یا فوت همسر ارائه دهد.
 5. اثبات صوری نبودن ازدواج و وجود علاقه دو طرف، داشتن تملک مالی از طرف شوهر عمانی، زندگی به مدت حداقل 10 سال در عمان، داشتن فرزند پسر و خوش نامی زوجین از دیگر شرایط کسب ویزای اقامت دائم است.

 

قابل ذکر است که مرد غیرعمانی با ازدواج با زن عمانی نمی‌تواند تابعیت کشور عمان را به‌دست بیاورد.
به این موضوع توجه داشته باشید که برای ازدواج در عمان برای گرفتن اقامت این کشور باید مسائل جانبی آن را درکنار آداب و رسوم‌هایش جدی بگیرید. نظام حقوقی در اکثر کشورهای عربی تقریبا یکسان است. وجود دو نفر شاهد در زمان جاری شدن خطبه عقد نیز امری ضرور محسوب می‌شود.

 

7. مهاجرت به عمان از طریق ورزش

مهاجرت به عمان از طریق ورزش

علاقه ای که مسئولان کشور عمان به جذب ورزشکاران حرفه ای کشورهای دیگر دارند به دلیل افزایش سطح ورزشی کشورشان است. اقتصاد قوی این کشور باعث شده تا پیشنهادهای مالی وسوسه انگیزی به ورزشکاران حرفه ای داده شود. بدین ترتیب دستمزد و پاداش بالا، بسیاری از ورزشکاران دنیا را ترغیب به مهاجرت به عمان می‌کند. در مهاجرت ورزشکاران به عمان فراگیری زبان عربی عمان از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

شرایط دریافت اقامت عمان از طریق ورزش چگونه است؟

شرایط دریافت اقامت عمان از طریق ورزش چگونه است؟

یکی از مهم ترین شرایط مهاجرت به عمان برای ورزشکاران اثبات این قضیه است که در کشور خود از طریق حرفه ورزشی خود درآمد زایی خوبی داشته است. به همین دلیل فرایندهای خوداشتغالی در ایران و ارائه مدارک آن لازم است. فاکتورهایی که در این قضیه برای مسئولان مهاجرت عمان اهمیت دارند به شرح زیر است:

 1. حداقل سابقه مورد قبول فعالیت ورزشی و اشتغال در زمینه های مختلف آن برای ورزشکار 2 سال خواهد بود.
 2. داشتن 2 سال سابقه فعالیت ورزشی فرد در سطح جهانی نیاز است.
 3. ورزشکار علاوه بر داشتن حداقل یک سال فعالیت ورزشی در سطح داخلی، باید یک سال هم فعالیت ورزشی خارجی و بین المللی داشته باشد.
 4. اثبات کردن این قضیه که قصد ورزشکار در کشور عمان ادامه فعالیت ورزشی و توسعه آن در سطح داخلی و خارجی است اهمیت بسیاری دارد.
 5. باید توجه داشته باشید که مهاجرت از این طریق نیز دشواری های خاص خود را دارد. برای مهاجرت ورزشکاران نیاز به دعوت نامه شغلی از طرف کارفرمای عمانی خواهد بود.

 

8. پناهندگی در عمان

پناهندگی در عمان

افرادی که به دلایل نژادی، سیاسی، مذهبی و اجتماعی ترس از بازگشت به کشور دارند، پناهنده محسوب می‌شوند. پناهنده شدن از روش‌های مناسب برای مهاجرت نیست و توصیه نمی‌گردد. فرد پناهنده بعد از ورد به عمان که یا زمینی و یا هوایی است، باید خودش را به پلیس معرفی کند و قوانین خاصی را بپذیرد و رعایت کند. پناهندگان در عمان اجازه کار در عمان و سایر کشورها را ندارند.

 

9. مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در عمان

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در عمان

مسیر دیگر مهاجرت به عمان برای ایرانیان از طریق سرمایه گذاری می‌باشد. وجود موقعیت جغرافیایی عالی، منابع طبیعی مناسب و زیاد، اقتصاد رو به توسعه، ثبات سیاسی و اقتصادی، معافیت از مالیات پردرآمدهای شخصی و همچنین پشتیبانی دولت برای کسب و کارهای جدید و روابط مثبت عمان با کشورهای همسایه، شرایط مهاجرت ایرانیان به عمان را بیش از پیش فراهم کرده است.

 

سرمایه گذاری در عمان می‌تواند از طریق خرید ملک یا ثبت شرکت و یا سپرده بانکی و خرید اوراق قرضه و سهام انجام شود. البته باید به این موضوع دقت داشته باشید که در بحث سرمایه گذاری در کشور عمان باید ریسک آن را بپذیرید؛ زیرا به دلیل بالا بودن ارزش پول این کشور سرمایه ایرانی قابل رقابت و مقایسه با ریال عمان نخواهد بود. بنابراین بهتر است پیش از تصمیم قطعی در این مورد حتما با کارشناسان ما مشورت نمایید.

 

10. اقامت عمان از طریق خرید ملک

اقامت عمان از طریق خرید ملک

بهترین راه مهاجرت و سرمایه گذاری در عمان خرید ملک است و دولت عمان هم برای اتباع خارجی امکان گرفتن وامی با بازپرداخت 25 ساله به ارزش 80 درصد ملک را فراهم کرده است. نرخ سود این وام بسته به ملیت، اعتبار و ملک کاملا متفاوت است. بانک بین المللی HSBC مسئولیت وام دادن به اتباع خارجی را بر عهده دارد.

 

عمان به دلیل اینکه قصد دارد وابستگی خود به درآمدهای نفتی را کاهش دهد، از ثبت شرکت برای ایرانیان و دیگر افراد خارجی، با مالکیت 100% آنها استقبال می‌کند، اما با این حال اقامت دائم و شهروندی نمی‌دهد.

 

نوع شرکت برای ثبت در کشور عمان به دو صورت تعیین می‌شود:

 • میزان سهم شما از مجموع سهام کشور
 • میزان سرمایه اولیه برای تاسیس شرکت

 

شرکت های عمان نیز به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • محلی
 • پایه ممتاز

 

در شرکت‌های محلی حداقل 51% سهم شرکت به فرد عمانی تعلق می‌گیرد. در شرکت‌های پایه ممتاز نیاز به حداقل 250 هزار ریال عمان سرمایه دارید و 30% سهم شرکت به فرد عمانی تعلق می‌گیرد. با ثبت شرکت در عمان علاوه بر اقامت یک ساله و افتتاح حساب بانکی به عنوان شخص حقیقی، می‌توانید برای خانواده و شرکا و خانواده آنها اقامت عمان را بگیرید.

 

11. مهاجرت به عمان به صورت آزاد

مهاجرت به عمان به صورت آزاد

برای مهاجرت به عمان به صورت آزاد نیازی به کاریابی، ثبت شرکت و حتی سرمایه گذاری نیز نخواهید داشت. شرایط این نوع اقامت بدین گونه است که یک شرکت فعال نام شما را به عنوان یکی از پرسنل خود رد می کند و شما می توانید اقامت این کشور را بگیرید. این نوع اقامت برای دو دسته از افراد مناسب است:

 1. افرادی که بین ایران و عمان تجارت آزاد راه اندازی می کنند و نیاز به رفت و آمد بسیار به این دو کشور دارند.
 2. این افراد با گرفتن این نوع اقامت دیگر نیازی به پرداخت هزینه ویزا در هر بار سفر خود نخواهند داشت. به علاوه به دلیل اینکه دفترچه شغلی به آن ها تعلق می گیرد عوارض خروج از کشور نیز برایشان محاسبه نمی شود.
 3. برای افرادی که مزایای دیگری از اقامت مد نظرشان است. به عنوان مثال حساب ویزا کارت، رزومه حضور در خارج از کشور برای گرفتن تاییدیه مهاجرت به اروپا و یا به تعویق انداختن خدمت سربازی مواردی هستند که می توان از این اقامت در آن ها استفاده نمود.

 


مطالب مشابه: 9تحقق رویاها همراه با مهاجرت تحصیلی به استرالیا


 

در پایان

متقاضیان مهاجرت به عمان باید با انواع روش های مهاجرت به این کشور آشنا باشند. متقاضیان می توانند با سطح زبان آیلتس 5.5 به بالا در دانشگاه های معتبر این کشور تحصیل کنند البته در صورتی می توانند اقامت بگیرند که پس از تحصیل به کار در این کشور مشغول شوند.

جدیدترین مطالب سایت