بروزرسانی : 28 مهر 1397

شما چقدر مهربان هستید ؟ ( تست شخصیت )

شما چقدر مهربان هستید ؟ ( تست شخصیت )

مهربانی باعث میشود انسان از بسیاری از بیماری ها رهایی پیدا کند و نسبت به زندگی دید بهتری داشته باشد. مهربانی نعمت بزرگیس که خداوند به هرکس داده است و باید آن را خود قوی تر کنید. تا به حال به این فکر کرده‌اید که چقدر مهربان هستید و محبت کردن به اطرافیان و حتی افراد غریبه چقدر برای‌تان مهم است؟

روانشناسان می‌گویند مهربانی ظرفیت ما را برای ارتباط با دیگران افزایش می‌دهد و سبب ترویج مهر و دوستی در جامعه می‌شود. اگر در مورد مهربان بودن خودتان شک دارید همین جا فرصت خوبی است که یک خودکار‌بردارید و به این تست پاسخ دهید.

نتایج این آزمون به شما می‌گوید که مانند فلورانس نایتینگل، پرستاری که به مهربانی شهرت داشت، به دیگران عشق می‌ورزید و محبت‌تان را بی‌دریغ نثارشان می‌کنید یا در مهرورزی خساست دارید و نامهربانی ویژگی بارز شخصیت شماست.

در خیابان مشغول راه رفتن هستید که یکی از داوطلبان خیریه از شما می‌خواهد به موسسه او کمک کنید. واکنش شما چگونه است؟

– پیش خودتان فکر می‌کنید این داوطلب چه کار خوبی انجام می‌دهد. او واقعا برای افزایش درآمد موسسه تلاش می‌کند.
– این درخواست برای‌تان آزاردهنده است و آن را مناسب نمی‌دانید.
– دردناک است که شخصی این‌طور اعانه جمع کند، اما به هر حال دلیل خوبی برای این کار وجود دارد.
– با این کار موافق نیستید و این موضوع را به آن فرد می‌گویید.

فرشته مهربان هستید یا جادوگر شهر اوز؟

مدت زمان زیادی است که کنار در آسانسور ایستاده‌اید. سرانجام آسانسور می‌آید و داخل می‌شوید. در همین زمان فرد دیگری در حال نزدیک شدن به در آسانسور است. چه کار می‌کنید؟
– تظاهر می‌کنید که او را ندیده‌اید و دکمه طبقه مورد نظرتان را فشار می‌دهید.
– دست‌تان را جلوی در قرار می‌دهید تا آسانسور را برای او نگه دارید.
– دکمه بسته شدن در را فشار می‌دهید.
– خوشحال می‌شوید که در آسانسور قبل از رسیدن فرد بسته شده و لازم نیست بیشتر از این صبر کنید.

از لحاظ مالی در شرایط بدی قرار دارید و تولد همسرتان نزدیک است. چه کار می‌کنید؟
– ممکن است اوضاع مالی‌تان از این هم بدتر شود، پس همین حالا هدیه خوبی می‌خرید.
– یک نامه عذرخواهی برایش می‌نویسید و به او می‌گویید که هر وقت توان مالی داشتید جبران می‌کنید.
– وانمود می‌کنید که در حال هدیه دادن به او هستید و فقط ژست این کار را می‌گیرید.
– جای نگرانی نیست، هدیه او را از چند ماه قبل خریده‌اید.

در صف اداره پست ایستاده‌اید که متوجه می‌شوید یک زن خارجی متوجه منظور متصدی باجه نمی‌شود؛ چه واکنشی دارید؟
– از آنها می‌خواهید که زودتر کارشان را تمام کنند.
– آنها را به حال خودشان رها می‌کنید و می‌روید. وقتی که اوضاع آرام شد دوباره باز می‌گردید تا کارتان را انجام دهید.
– مداخله می‌کنید و از آنها می‌پرسید کمک می‌خواهند؟
– به حرف‌های‌شان گوش می‌دهید تا ببینید می‌توانید زبان زن خارجی را بفهمید. داوطلبانه نقش مترجم همزمان را بر عهده می‌گیرید یا شخصی را در صف پیدا می‌کنید که بتواند این مشکل را حل کند.

بهترین دوست شما در حال اسباب‌کشی است اما نمی‌تواند بابت هزینه کارگر پول زیادی بپردازد. عکس‌العمل شما چیست؟
– به او می‌گویید که برای کمک به خانه‌اش خواهید رفت.
– اگر از شما کمک بخواهد پیش او می‌روید، در غیر این صورت کاری انجام نمی‌دهید.
– تا آنجا که می‌توانید دوستان را برای کمک به او بسیج می‌کنید و خودتان پیشقدم می‌شوید.
– واقعا دل‌تان نمی‌خواهد که تمام روز مشغول جمع‌آوری جعبه اسباب‌ها باشید و فکر می‌کنید کار احمقانه‌ای است که از کارگران اسباب‌کشی کمک نمی‌خواهد.

همکار شما همیشه پشت تلفن بلند بلند صحبت می‌کند. چه کاری از دست‌تان ساخته است؟
– از او می‌خواهید که آهسته‌تر صحبت کند.
– وقتی گوشی تلفن را بر می‌دارد، میزتان را ترک می‌کنید.
– فکر می‌کنید که کنترل صدای آدم‌ها چقدر دشوار است و خوشحال می‌شوید که مشکل او را ندارید.
– هدفون را داخل گوش‌های‌تان فرو می‌برید.

به چراغ راهنما نزدیک می‌شوید که رنگ چراغ زرد می‌شود. راننده پشت سر شما شروع به بوق زدن می‌کند و منظورش این است که سرعت‌تان را بیشتر کنید. در این شرایط واکنش شما چیست؟
– زیر لب به او ناسزا می‌گویید.
– با زبان بدن و علائم صورت ناراحتی‌تان را نشان می‌دهید.
– فکر می‌کنید که شاید عجله دارد و پای تان را روی پدال گاز فشار می‌دهید.
– به این فکر می‌کنید که باز یک راننده بی‌اعصاب دیگر پشت سر شماست.

برای دومین بار در هفته همسایه شما ‌مهمانی شلوغ و پر سر و صدایی بر پا کرده است. نسبت به این وضعیت چه رفتاری دارید؟
– اگر به شما تعارف کنند به سرعت دعوت‌شان را می‌پذیرید و با سر و صدای آنها همراه می‌شوید.
– به پلیس زنگ می‌زنید، کاسه صبرتان لبریز شده.
– پیش خودتان فکر می‌کنید خب جوان هستند، فردا به آنها تذکر می‌دهید بیشتر رعایت کنند.
– چشم‌های‌تان را می‌بندید و گوش‌های‌تان را می‌گیرید. در غیر این صورت غر می‌زنید.

یکی از دوستان شما به تازگی رستورانی تاسیس کرده و قول داده چند وعده غذا شما را ‌مهمان کند ولی هنوز خبری نیست. چه کار می‌کنید؟
– عجله‌ای نیست، بالاخره آن روز می‌رسد.
– متاسفانه این وعده‌های عملی نشده بر دوستی شما تاثیر می‌گذارد.
– خودتان چنین قراری را به او پیشنهاد می‌دهید تا واکنش او را ببینید.
– احتمالا چیزی برای پنهان کردن دارد؛ چرا اینطور رفتار می‌کند؟

با شنیدن کدام برچسب بیشتر ناراحت می‌شوید؟
– به شما بگویند سطحی هستید.
– دست و دلبازی شما را زیر سوال ببرند.
– شما را فردی بی‌احساس بدانند.
– شما را بی‌میل و بی‌انگیزه خطاب کنند.

شما چقدر مهربان هستید ؟ ( تست شخصیت )

اگر بیشتر پاسخ‌های‌تان سبز است…

مهربانی برای شما اولویت دوم زندگی است
دل‌تان می‌خواهد اطرافیان وقتی کنارتان هستند، احساس خوبی داشته باشند و برای رسیدن به این هدف تلاش می‌کنید. با این وجود چنین کاری را وظیفه خودتان نمی‌دانید. ایجاد محیطی گرم و آرام اولین اولویت زندگی شماست. علاوه بر این مشتاق کمک به دیگران هستید و اگر کاری از دست‌تان بر بیاید، برای بهتر شدن زندگی دوستان‌تان انجام می‌دهید و بهترین‌ها را برای آنها می‌خواهید.

از این رو تا حدودی به مهربانی معروف هستید. تجربه به شما ثابت کرده که با محبت کردن می‌توانید حتی با افرادی که با آنها وجه مشترک زیادی ندارید، راحت‌تر کنار بیایید اما با خودتان رو راست باشید. گاهی از اینکه از سوی دیگران مورد قضاوت قرار‌گیرید، نمی‌ترسید؟ در بیان احساسات‌تان راحت‌تر رفتار کنید و حتی با دوستان نزدیک‌تان رودربایستی نداشته باشید و اگر واقعا کاری از دست‌تان برنمی‌آید برای کمک به دیگران خودتان را به آب و آتش نزنید.

اگر بیشتر پاسخ‌های‌تان آبی است…

برای محبت کردن گزینشی عمل می‌کنید
وقتی شخصی را دوست دارید و او را تحسین می‌کنید، مهر و محبت شما نسبت به او بی‌حد و مرز است. با سخاوت به نیازهایش پاسخ می‌دهید اما زمانی که پای محبت به کسانی که آنها را دوست ندارید، به میان می‌آید، مهربانی شما به‌شدت کمرنگ می‌شود.

با این وجود بهتر است دیدگاه‌تان را کمی تغییر دهید و نسبت به همه مهر و محبت بیشتری داشته باشید. گاهی اوقات بعضی از اطرافیان ممکن است احساس کنند که رفتاری سرد و بی‌تفاوت دارید. درست است؟

شاید هم وقتی از فردی سرما دریافت می‌کنید قادر به مهرورزی نیستید. در این صورت شانس‌تان را برای برقراری ارتباط با آنها امتحان کنید و شما برای محبت کردن پیشقدم شوید. در این صورت نه تنها چیزی را از دست نمی‌دهید، بلکه شانس شما برای دوستی عمیق، شادی و رضایت بیشتر افزایش می‌یابد.

اگر بیشتر پاسخ‌های‌تان بنفش است…

مهربانی‌تان را به مقدار کم نثار آدم‌ها می‌کنید
حتی اگر فردی را دوست داشته باشید قبل از ابراز محبت و مهربانی محتاطانه عمل می‌کنید. به عبارت دیگر به سرعت از الفاظ و رفتارهای محبت‌آمیز استفاده نمی‌کنید تا به این طریق ارتباط موثر‌تری با آن فرد برقرار کنید. بر این باور هستید که این کار به شما کمک می‌کند در ابتدا تصویر دقیق وعمیق‌تری از طرف مقابل‌تان داشته باشید و بعد به بخش مهرورزی برسید.

شاید یک دلیل این رفتار ریشه در این داشته باشد که در کودکی مهر و محبت زیادی دریافت نکرده‌اید. گاهی وقت‌ها هم نسبت به افرادی که زیادی مهربان هستند بدبین می‌شوید و فکر می‌کنید شاید در قبال آن انتظار دارند این محبت را برای‌شان جبران کنید. یک توصیه به شما این است که به مهربانی به عنوان هدیه‌ای به دیگران نگاه کنید. بدون قضاوت درباره دیگران نسبت به آنها مهربان باشید و ببینید چطور زندگی‌تان تغییر می‌کند.

اگر بیشتر پاسخ‌های‌تان نارنجی است…

مهربانی در خون شماست
با احساس خودخواهی بیگانه هستید و سعی می‌کنید در هر شرایطی به دیگران مهر و محبت داشته باشید. دیگران را دوست دارید و عشق‌تان را از آنها دریغ نمی‌کنید. عادت کرده‌اید جنبه‌های خوب و مثبت دیگران را ببینید و آنها را خیلی زود به دایره دوستان‌تان راه می‌دهید. دیدگاه مثبت شما به دیگران به قدری قوی است که هیچ کس قدرت مقابله با این احساس‌تان را ندارد.

البته این احتمال وجود دارد که این جنبه شخصیت شما مورد سوء‌استفاده قرار گیرد و بعد از مدتی محبت کردن و حل مشکلات دیگران به وظیفه شما تبدیل شود. درست که قلب شما نقش موثری در بهبود زندگی خودتان و دیگران دارد اما حواس‌تان باشد که در این زمینه افراط نکنید و در ابراز محبت به دیگران تعادل را برقرار کنید تا در روابط‌تان دچار مشکل نشوید و به دلیل مهر و محبت زیادی افسوس نخورید.

مهر و محبت مسری است
تصور نکنید که فقط ویروس‌ها و بیماری‌ها هستند که می‌توانند از فردی به دیگری سرایت کنند، بلکه محققان دانشگاه کالیفرنیا معتقدند مهربانی هم بسیار سریع گسترش پیدا می‌کند، فقط کافی است در محیطی باشید که همه باهم مهربان هستند، آن وقت شما هم فردی با محبت می‌شوید. جیمز فلاولر از بخش علوم سیاسی مرکز ساندیکو در پژوهش سلامت جهانی می‌گوید: «اگر چه ممکن است واقعیت این امر بیشتر یا کمتر از آنچه در آزمایشگاه به آن پی بردیم، باشد ولی به‌طور کلی این مساله بسیار جالب است که بدانیم لطف و مهربانی در افرادی که آنها را نمی‌شناسیم و تاکنون ندیده‌ایم، اشاعه پیدا می‌کند.»

مهربانی ژنتیکی است؟
پژوهش‌های دانشمندان دانشگاه ایالتی نیویورک بیانگر آن است که خصلت مهربان بودن دارای ریشه ژنتیکی است. در این مطالعه آمده است، برخی از افراد با ژن مهربانی متولد می‌شوند و این ژن‌ها را «اکسی توسین» و «وازوپرسین» نامیده‌اند و از آنها به عنوان هورمون‌های عشق و مهربانی یاد می‌کنند.

به‌طور حتم، داشتن این دو ژن دلیلی برای خوب بودن نیست اما وجود ژن‌های عشق و مهربانی می‌تواند سلامتی و همین طور طول عمر بیشتری را به شخص ببخشد.

وقتی به فردی که نیازمند کمک شماست، توجه کرده و به او کمک می‌کنید، در حقیقت زندگی خود را بهبود بخشیده و به زندگی شخصی خودتان کمک کرده‌اید. مهربان بودن و کمک کردن به سایرین باعث عملکرد بهتر ریتم قلبی، احساس خوشبختی و همین‌طور افزایش امید و رضایت از زندگی می‌شود.

از سوی دیگر، روانشناسان معتقدند خصلت مهربانی در سرشت اکثریت انسان‌ها وجود دارد اما در زمان بزرگسالی برخی از خصلت‌ها و همین طور خصوصیات انسان‌ها به صورت اختیاری و به دلایل مختلف سانسور می‌شوند.

منبع:مجله زندگی ایده آل

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت