افکار منفی باعث تخریب بر DNA افراد می شود

مجموعه : اخبار علمی
افکار منفی باعث تخریب بر DNA افراد می شود

سبک زندگی سبب تأثیر بر ژنوم افراد

 

در تحقیقات اخیر که بر روی ساختارهای  DNA انجام داده اند متوجه شدند که اخیر نشان می‌دهد که افکار منفی تأثیر خود را بر ساختارهای  DNA بر جای میگذارد و باعث تخریب آنها میشود. همینطور به نظر میرسد که عواملی نظیر روابط اجتماعی، محیط کار و سبک زندگی سبب تأثیر بر ژنوم افراد میشوند. حتی اگر افراد با ژن هاي خاصی به جهان آمده باشند، روش زندگی انها میتواند بر نوع بروز و بیان ژن ها تأثیرگذار باشد.

 

دانشمندان معتقدند بخش هایي از DNA با نام تلومر ، میزان سرعت رشد سلول ها را تعیین می‌کنند. تلومرهای کوتاه یکی از دلایل اصلی پیر شدن سلول هاي افراد به شمار می‌آیند. اما تحقیقات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که سلول ها می‌توانند عمر طولانی تری داشته باشند. به عبارت دیگر، روند پیری می‌تواند با شتاب کمتری رخ دهد و یا این که حتی در مواردی ، این پروسه روند معکوس به خود گیرد.

 

پیری و طول عمر طبیعی سلول هاي سالم در بدن با مکانیزمی به نام تلومراز کوتاه در ارتباط هست که در این پروسه، سلول ها به تعداد ثابتی تقسیم و تثبیت میشوند. در طول تکثیر سلولی، تلومرها با تضمین کروموزوم ها بر عدم ترکیب و یا تنظیم مجدد کارکرد خود را نشان می‌دهند. عاملی که در صورت رخ دادن آن سبب سرطان خواهد شد.

 

دانشمندان عملکرد تلومراز را به قسمت پایانی بند کفش تشبیه کرده اند که بدون آن بند کفش از هم باز خواهد ماند.

 

بدبینی و طول عمر

در تحقیقاتی که بر روی 239 زن میانسال 50 تا 65 ساله صورت گرفت مشخص گردید افراد با درجه ي بدبینی و دشمنی زیادتر، در معرض خطر بالاتر ابتلا به مریضی هاي قلبی و عروقی و مریضی هاي متابولیک قرار می‌گیرند و معمولا در سنین پایین تری فوت میکنند.

 

بدبینی سبب کوتاه شدن تلومرها می‌شود. هنگامی که افراد بدبین در معرض مریضی هایي نظیر سرطان و مریضی هاي قلبی قرار میگیرند، مریضی تمایل بیشتری را از خود برای گسترش و پیشروی نشان می‌دهد. اینگونه افراد معمولا تمایل بیشتری هم به مرگ از خود نشان می‌دهند.

 

حرص خوردن و خودخوری سبب وخیم تر شدن وضعیت خواهد شد. اینکار سبب افزایش استرس و فشار در بدن و همینطور کوتاه تر شدن تلومرها میشود. 

 

همینطور تلاش برای سرکوب کردن احساسات و افکار سبب می‌شود تا وضعیت از جنبه ي بدتری برخوردار شود. هرچه فشار و اجبارتان برای اینکار اکثر باشد، جلب دقت به آن اکثر خواهد بود. در یک مطالعه ي کوچک مشخص گردید که اجتناب اکثر از احساسات و افکار منفی با تلومرهای کوتاه تری همراه بوده هست.

 

از طرفی حتی عدم تمرکز نیز برای تلومرها بد هست، زیرا وقتی افراد درمورد ي کارهایی که انجام می‌دهند فکر نمی‌کنند، هرگز به اندازه ي زمانی که درمورد ي آن فکر و اندیشه میکنند شاد و خرسند نخواهند بود.

 

از این رو پیشنهاد می‌شود تا با انجام اعمال عبادی «مثل نماز، روزه، دعا و …» ، پیاده روی «طولانی مدت» و پیروی از یک برنامه ي خوراکی سالم سبب آسیب کمتر به تلومرها و افزایش طول عمر و سلامتی خودتان شوید.

 

جدیدترین مطالب سایت